zltalienka
13.03.08,08:14
Ahojte,
chcem sa spytat, ked SZCO prerusi svoju zivnost, stane sa nezamestnanym a tym padom prestane platit do 2. piliera, co sa stane s uz nasporenymi peniazmi? Moze mu na nich niekto siahnut, alebo ich dostane aj s urokami do dosiahnuti dochodkoveho veku (cca 40 rocny pan)
Tweety
13.03.08,07:16
Ahojte,
chcem sa spytat, ked SZCO prerusi svoju zivnost, stane sa nezamestnanym a tym padom prestane platit do 2. piliera, co sa stane s uz nasporenymi peniazmi? Moze mu na nich niekto siahnut, alebo ich dostane aj s urokami do dosiahnuti dochodkoveho veku (cca 40 rocny pan)
NA tie v SP siahnú určite, ale tie v 2.pilieri ostanú v správcovkej spoločnosti.
Jozef Mihál
13.03.08,07:41
Jednoducho počas doby, kedy nebude povinne poistný ako SZČO ani ako zamestnanec a nebude ani dobrovoľne dôchodkovo poistený, jeho nasporené peniaze budú na jeho dôchodkovom účte spravovanom DSS-kou. DSS-ka jeho peniaze bude investovať v súlade so zákonom, čiže úspory sa budú zhodnocovať. Súčasne si DSS-ka bude sťahovať poplatok za správu dôchodkového fondu vo výške 0,075 (0,065)% mesačne z hodnoty na účte.

Keď po čase znova začne platiť odvody, znova poprúdi 9% zo základu na dôchodkový účet atď.
zltalienka
13.03.08,08:20
Obom dakujem za odpovede. Este sa chcem spytat, v pripade, ze by sa uz do dochodku nezamestnal, vyplati mu DSS nasporene peniaze (aj ked sporil menej ako 10 rokov) alebo mu ich neda?
zltalienka
13.03.08,13:04
Andrej, dakujem velmi pekne za Tvoju odpoved, presne taku odpoved som aj ocakavala, avsak potrebovala som to "pocut" od skusenejsich. pekny zvysok dna
Jana Motyčková
14.03.08,07:20
Existujúca predbežná informácia k návrhu novely zákona o SP, ktorá by mala vstúpiť do platnosti niekedy v r.2009 obsahuje aj informáciu o tom, že by sa malo riešiť využitie dôchodkových úspor z II.piliera na dôchodok aj pri nesplnení doby 15 rokov poistenia. Ale ako, ťažko teraz povedať.
Jozef Mihál
14.03.08,07:30
...znárodnením úspor...

...v zákone to bude formulované samozrejme decentnejšie - povinným prevodom úspor z II. piliera do I. piliera a vyplatením dôchodku len z I. piliera s tým, že sa anuluje doba sporenia v II. pilieri.
Jana Motyčková
14.03.08,07:49
... tiež si myslím.
zltalienka
14.03.08,10:16
no super, to ste ma teda "potesili"