blazonko
13.03.08,09:21
Ahojte,
ako je to s invalidmi? Aké odvody platili a aké nie do konca min. roka? Mám totiž takýto problém. Jednej zamestnankyni uznali starobný dôchodok spätne od januára minulého roka. Musíme jej spätne všetko prepočítavať, alebo ju len zavedieme v evidencii ako invalidku len teraz?
blazonko
13.03.08,08:42
A ako je to so zdravotkou?
willma
13.03.08,08:50
no neviem starobný a invalidný dôchodok sú dve rozdielne sociálne dávky. Budeš musieť upresniť o ktorý druh dôchodku ide, lebo takto nevedia zareagovať na tvoju otázku.
blazonko
13.03.08,08:51
ivalidný dôchodok...uznaný spätne
Jana Motyčková
13.03.08,09:46
O aký invalidný dôchodok ide? Dôležité je % poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.
blazonko
13.03.08,12:05
Nateraz viem, že menej ako 70 %. Ale vraj dala odvolanie, aby jej uznali viac ako 70 %. Vôbec si neviem predstaviť, či a ak áno, ako jej to spätne prepočítať.
drobeceva
13.03.08,12:07
Nateraz viem, že menej ako 70 %. Ale vraj dala odvolanie, aby jej uznali viac ako 70 %. Vôbec si neviem predstaviť, či a ak áno, ako jej to spätne prepočítať.
Ak má menej ako 70 % odvody idú riadne.
blazonko
13.03.08,12:10
Odvody áno, ale odvody do ZP sú o polovicu nižšie. A treba to vôbec spätne prerátavať, alebo ju dať len od dnes, keďže papier o uznaní dôchodku priniesla len dnes. A čo ak jej na odvolanie uznajú spätne viac ako 70 %.
Jana Motyčková
14.03.08,06:59
Mali by sa jej odvody opraviť už spätne. ZP požadujú pri opravách opravovať aj spätné výkazy. Informujte sa v ZP, či by im to nestačilo urobiť v RZZP, ale zo skúseností pochybujem.
blazonko
14.03.08,09:11
To hádam nemyslíš vážne Janka. Celý rok dozadu? To akože nemám inej roboty?
gabyka
14.03.08,09:32
Mňa v zdravotnej poisťovni informovali, že mám urobiť opravné výkazy a priložiť žiadosť o vrátenie preplatku. Keď som to urobila a poslala, bolo to viac ako rok dozadu, poslali mi zamietnutie. Vraj nižšie odvody sa odvádzajú od dátumu, kedy bolo rozhodnuté.
blazonko
14.03.08,12:00
O chvála bohu. Ďakujem Gabi.Veď by ma z toho porazilo.
jankasm
14.03.08,12:23
Mňa v zdravotnej poisťovni informovali, že mám urobiť opravné výkazy a priložiť žiadosť o vrátenie preplatku. Keď som to urobila a poslala, bolo to viac ako rok dozadu, poslali mi zamietnutie. Vraj nižšie odvody sa odvádzajú od dátumu, kedy bolo rozhodnuté.


O chvála bohu. Ďakujem Gabi.Veď by ma z toho porazilo.

No možno Ťa táto informácia potešila, ale nie som si istá správnosťou rozhodnutia ZP. Znížené odvody sa predsa platia od dátumu priznania invalidity. :o
Takže na tvojom mieste by som si to radšej zistila na príslušnej pobočke. A navyše, čo ak si zamestnanec bude žiadať vrátiť preplatok? Ide predsa aj o jeho peniažky navyše zaplatené na odvodoch.
Podľa mňa treba určite spätne opraviť. Úplne súhlasím s Jankou - somij.

Ešte doplním, že na tvojom mieste by som s tými opravami počkala, či jej náhodou neprejde to odvolanie a nepriznajú jej invaliditu nad 70%. Pretože v tom prípade bude treba opravovať aj odvody a výkazy do SP. :o
blazonko
17.03.08,05:53
Oh ježiši...no dobre, počkám...vďaka