majkaaa
13.03.08,11:15
ahojte, prosim poradte, moja sestricka si chce kupit byt. Chce sa ale informovat. Teraz este na byt nema tolko financii a ak by si byt nestihla kupit pred uzavtretim manzelstva, cize by ho kupila cely byt pocas manzelstva za svoje koruny a byt by bol napisanu len na nu, v pripade po rozvode musela by z tohto bytu dat aj manzelovi, aj ked vsetky naklady by stale hradila len ona. Pre informaciu, ma priatela, ale len kratko, tak preto sa informuje.
Katka91
13.03.08,12:32
Ak nadobudne majetok v čase trvania manželstva (myslím, že okrem dedenia a darovania), tak ide do BSM.
Chobot
13.03.08,14:42
Ak nadobudne majetok v čase trvania manželstva (myslím, že okrem dedenia a darovania), tak ide do BSM.

V podstate áno, ale pokiaľ dokáže jednoznačne preukázať, že majetok nadobudla z prostriedkov, ktoré mala pred manželstvom, tak môže pri rozvodovom konaní žiadať o vylúčenie tejto nehnuteľnosti z BSM.
majkaaa
13.03.08,16:02
ahojcek dakujem velmi krase za radu, ale chcem sa spytat co je BSM? a nieco som pocula aj o majetkovom vysporiadani. Nieco take, ze pojde, ked si kupi nahadou nehnutelnost pocas manzelstva k pravnikovy a tam spravia to majetkove vysporiadanie v percentach? Je to mozne, alebo je to len jedna pani povedala...
Katka91
14.03.08,06:12
ahojcek dakujem velmi krase za radu, ale chcem sa spytat co je BSM? a nieco som pocula aj o majetkovom vysporiadani. Nieco take, ze pojde, ked si kupi nahadou nehnutelnost pocas manzelstva k pravnikovy a tam spravia to majetkove vysporiadanie v percentach? Je to mozne, alebo je to len jedna pani povedala...

BSM je bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Bezpodielové znamená, že manželia sú vlastníkmi (napr. nehnuteľnosti) v jednej jednine. Takže na liste vlastníctva nie je napísané, že 1/2 vlastní manžel a 1/2 manželka (- to je podielové vlastníctvo), ale je tam napísané, že manžel a manželka vlastnia nehnuteľnosť v 1/1.
Chobot
14.03.08,06:20
ahojcek dakujem velmi krase za radu, ale chcem sa spytat co je BSM?

Vídím, že si asi v týchto veciach neskúsenejšia, preto ti to vysvetlím od základov.

V prvom rade treba pochváliť teba (či sestru), že na majetok myslí už pred svadbou. Veľa párov sa berie z "čistej" lásky a pri rozvode sa o majetok pohádajú ako psi.

BSM = Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Je to pojem, ktorý upravuje Občiansky zákonník (presné ustanovenia si tam môžeš prečítať). Podstata BSM je v tom, že pokiaľ sa dvaja ľudia zoberú, tak všetko, čo nadobudnú počas manželstva je oboch, bez ohľadu na to, na koho je predmetná vec písaná. Takže ak si kúpia auto a bude napísané na meno muža, patrí polovica auta aj jeho manželke. Rovnako príjmy (platy) sú spoločné, niktorý z nich nemôže povedať, že toto sú moje peniaze a toto tvoje (myslím po právnej stránke). Keby si muž tajne odkladal počas manželstva z výplaty a našetril by milión, v prípade rozvodu polovica týchto peňazí patrí aj manželke, lebo ich nadobudli spoločne počas manželstva.

To je zjednodušene povedané o BSM.

Čo ale do BSM nepatrí? Ak muž zdedí po rodičoch dom alebo ak mu ten dom darujú rodičia, takýto majetok je len vlastníctvom muža, Teda dedičstvo a dary nepartia do BSM, aj keď to bolo získané počas manželstva. V prípade rozvodu takýto dom sa nebude deliť, ale zostane vo vlastníctve manžela.

A teraz sa dostávame k tým peniazom, čo má sestra pred manželstvom. Pokiaľ by nič neurobila a po vydaji by si z tých peňazí kúpili spolu byt, tak v prípade rozvodu sa tento byt považuje za BSM teda mal by na neho nárok aj manžel bez ohľadu na to, kto koľko peňazí na tento byt dal. V rozvodových konaniach je práve tu kameň úrazu, každý sa snaží dokázať, že ona alebo ona priniesli do manželstva viacej peňazí, preto mu/jej patrí väčšia časť domu. Pokiaľ nevie preukázať, koľko mali pred manželstvom peňazí, tak súd rozdelí majetok na polovicu. Sú to komplikované procesy, kde vopred nie je jasné, komu koľko sudca prisúdi.

Ak sa chce sestra poistiť, aby peniaze, čo má, v prípade rozvodu nestratila (neviem ,koľko to je, ale predpokladám, že to bude väčšia čiastka), existuje niečo ako predmanželská zmluva. To tí dvaja, čo sa idú zobrať uvedú, kto koľko peňazí či majetku (dom, byt, auto) vkladá do manželstva a dohodnú sa, že v prípade rozvodu bude mať každý nárok to dostať. Napr. ty dáš do manželstva milión korún a spíšete dohodu. Ak by ste sa rozvádzali a mali by ste úspory 3 milióny SKK, tak ty najprv dostaneš tých svojich milión a až potom sa zvyšné 2 milióny rozdelia na polovicu. Inak (bez predmanželskej zmluvy) by každý dostal 1,5 mil.

Alebo nech jej partner vloží do manželstva rovnakú čistku, ako má ona, vtedy nebudú mať problémy s delením majetku. Ale dúfam, že nebude musieť zažiť trampoty rozvodu. Keby si si tu vyhľadala niektoré témy, kde sa rozoberajú problémy pri rozvodoch, videla by si, aké rôzne problémy vznikajú.



nieco som pocula aj o majetkovom vysporiadani. Nieco take, ze pojde, ked si kupi nahadou nehnutelnost pocas manzelstva k pravnikovy a tam spravia to majetkove vysporiadanie v percentach? Je to mozne, alebo je to len jedna pani povedala...

Majetkové vysporiadanie sa robí už pri rozvode. (Možno si mala na mysli tú predmanželskú dohodu, ktorá sa tiež uzatvára u notára- o tom so popisoval vyššie). Po rozvode je potrebné rozdeliť spoločný majetok. Buď sa ex- manželia dohodnú a len spíšu u notára dohodu, alebo ak sa nedohodnú, tak musia ísť na súd, ktorý rozhodne, kto koľko z majetku dostane. Tak neviem, ktoré z toho si mala na mysli.
sartira
24.07.09,11:16
Mna by zaujimala este jedna vec, v pripade ak mam kupeny byt pred manzelstvom ale pocas manzelstva splacam splatky hypoteky banke, tak po rozvode by som musela manzelovi vyplatit polovicu zo sumy, ktoru by som zaplatila pocas nasho manzelstva banke v splatkach? pocula som, ze s to da riesit zapisnicou u notara o oddeleni uctov, je to pravda? Dakujem
zltalienka
29.07.09,06:57
V rozvodových konaniach je práve tu kameň úrazu, každý sa snaží dokázať, že ona alebo ona priniesli do manželstva viacej peňazí, preto mu/jej patrí väčšia časť domu. Pokiaľ nevie preukázať, koľko mali pred manželstvom peňazí, tak súd rozdelí majetok na polovicu. Sú to komplikované procesy, kde vopred nie je jasné, komu koľko sudca prisúdi.


Akým spôsobom sa dá preukázať, že jeden partner mal určitú čiastku už pred manželstvom? Stačí, že ich mal na účte v banke a má o tom doklad?