drak5
13.03.08,11:49
Zdravím poraďáci,
Pracovník ukončil PP podľa § 63 ods.1 písm.b) ZP dňa 14.12.2007. Dňa 18.12.2007 požiadal o predčasný starobný dôchodok, zatiaľ mu nebol priznaný. Dňa 7.3.2008 požiadal zamestnávateľa o vyplatenie odchodného podľa § 76 ZP. Som toho názoru, že nárok na odchodné nemá.
Nakoľko sa v § 76 píše:" pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, ...:confused:
Tweety
13.03.08,11:02
Zdravím poraďáci,
Pracovník ukončil PP podľa § 63 ods.1 písm.b) ZP dňa 14.12.2007. Dňa 18.12.2007 požiadal o predčasný starobný dôchodok, zatiaľ mu nebol priznaný. Dňa 7.3.2008 požiadal zamestnávateľa o vyplatenie odchodného podľa § 76 ZP. Som toho názoru, že nárok na odchodné nemá.
Nakoľko sa v § 76 píše:" pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, ...:confused:
Nemá nárok na odchodné.
pesiak
21.04.08,12:00
Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí
nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný
dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles
schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako
70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume
jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak
požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred
skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne
po jeho skončení.


IMHO má nárok na odchodné, ak mu bude dôchodok priznaný. - 4 dni sú podľa mňa bezprostredne po skončení.
Chobot
21.04.08,12:14
Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí
nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný
dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles
schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako
70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume
jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak
požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred
skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne
po jeho skončení.


IMHO má nárok na odchodné, ak mu bude dôchodok priznaný. - 4 dni sú podľa mňa bezprostredne po skončení.

Podľa mňa to nie je bezprostredne po skončení, sú to 4 dni po skončení. Bezprostredne by bolo, keby to bolo na nasledujúci deň po skončení, tedy nemal by žiadne "prázdne" dni.
LUBY
21.04.08,12:59
Dobrý deˇ, pre istotu si len upresňujem: "Pri prvom skončení pracovného pomeru...." to znamená, že keď už bol zamestnanec zamestnaný na dvoch iných miestach a po 4 rokoch prac. pomeru u nás, požiadal o predčasný starobný dôchodok, nárok na odchodné nemá?
Tweety
21.04.08,13:03
Dobrý deˇ, pre istotu si len upresňujem: "Pri prvom skončení pracovného pomeru...." to znamená, že keď už bol zamestnanec zamestnaný na dvoch iných miestach a po 4 rokoch prac. pomeru u nás, požiadal o predčasný starobný dôchodok, nárok na odchodné nemá?
Ak odchádza na dôchodok od vás, podľa podmienok § 76, nárok ma odstupné u vás má.
Chobot
21.04.08,13:04
Dobrý deˇ, pre istotu si len upresňujem: "Pri prvom skončení pracovného pomeru...." to znamená, že keď už bol zamestnanec zamestnaný na dvoch iných miestach a po 4 rokoch prac. pomeru u nás, požiadal o predčasný starobný dôchodok, nárok na odchodné nemá?

Nie, to znamená, že má nárok u toho zamestnávateľa, u ktorého končí PP hneď po priznaní dôchodku.

Príklad:

Dôchodok mu priznajú 1.7.2008. PP skončí u firmy XX 31.8.2008 -> má nárok na odchodné, lebo prvý krát končí po priznaní dôchodku.

Následne od 1.10.2008 sa ale zamestná vo firme ZZ, kde skončí 31.12.2008. Tam už nemá nárok na odchodné, lebo to už je druhá firma, kde končí po priznaní dôchodku. (Odchodné už dostal vo firme XX).
LUBY
21.04.08,13:07
U nás končí dohodou na vlastnú žiadosť k 29.4., lebo 30.4. má narodeniny a nárok na riadny star. dôchodok.Od 30.4 si žiada priznať predčasný star. dôchodok.....
LUBY
21.04.08,13:09
Takže odchodné mu mám zarátať už do aprílovej mzdy?
Chobot
21.04.08,13:14
U nás končí dohodou na vlastnú žiadosť k 29.4., lebo 30.4. má narodeniny a nárok na riadny star. dôchodok.Od 30.4 si žiada priznať predčasný star. dôchodok.....



Tak bude mať riadny alebo predčasný starobný dôchodok???

Ale v konečnom dôsledku je to jedno.

Aby to bolo úplne správne, mala by si počkať, kým mu SP prizná na papieri ten dôchodok a až potom vyplať odchodné. Človek nikdy nevie, teoreticky sa môže stať, že mu dôchodok nepriznajú.
LUBY
21.04.08,16:08
Vďaka, tak radšej počkám. Vraj bude mať predčasný dôchodok, nejako si to vybavuje že keď aspoň deň pred dovŕšením dôchodkového veku požiada o predčasný dôchodok a zároveň ukončí PP, tak dostane predčasný dôchodok....
Chobot
22.04.08,06:28
Vďaka, tak radšej počkám. Vraj bude mať predčasný dôchodok, nejako si to vybavuje že keď aspoň deň pred dovŕšením dôchodkového veku požiada o predčasný dôchodok a zároveň ukončí PP, tak dostane predčasný dôchodok....

Nevidím logiku v tom, aby niekto deň pred dovŕšením dôchodkového veku a vzniku nároku na riadny dôchodok žiadal o predčasný dôchodok.:confused:

Ale nech robí ako myslí, keď tak chce...:cool:
LUBY
22.04.08,06:35
Ja tomu tiež nerozumiem, ale dotlačil nás do toho, tak som mu vyhovela. Vraj je to tak preňho výhodnejšie. nemám predčasný dôchodok tak naštudovaný, aby som vedela, v čom sú jeho výhody pred normálnym.
SilviaS
06.05.08,06:51
Dobrý den milý poradáci!!
Veľmi pekne Vás prosím o radu a dúfam,že mi poradíte ako vždy!!
Mali sme zamestanca,ktorý pracoval u nás v pracovnom pomere bol do:
03.04.2008.Od 2.novembra 2007 poberal aj starobný dôchodok.
Pracoval v našej firme 10.rokov a chcem sa opýtať má nárok na odchodné??
Vďaka pekne za radu!!
Silvia:)
Tweety
06.05.08,07:01
Dobrý den milý poradáci!!
Veľmi pekne Vás prosím o radu a dúfam,že mi poradíte ako vždy!!
Mali sme zamestanca,ktorý pracoval u nás v pracovnom pomere bol do:
03.04.2008.Od 2.novembra 2007 poberal aj starobný dôchodok.
Pracoval v našej firme 10.rokov a chcem sa opýtať má nárok na odchodné??
Vďaka pekne za radu!!
Silvia:)
AK je to jeho prvý odchod do dôchodku, tak samozrejme má.
Chobot
06.05.08,07:02
Dobrý den milý poradáci!!
Veľmi pekne Vás prosím o radu a dúfam,že mi poradíte ako vždy!!
Mali sme zamestanca,ktorý pracoval u nás v pracovnom pomere bol do:
03.04.2008.Od 2.novembra 2007 poberal aj starobný dôchodok.
Pracoval v našej firme 10.rokov a chcem sa opýtať má nárok na odchodné??
Vďaka pekne za radu!!
Silvia:)



Áno, má.
SilviaS
06.05.08,07:16
Vďaka pekne ale chcem sa ešte opýtať ak mu zamestnávateľ z neakého
dôvdu nechce vyplatiť alebo nemôže vyplaťiť odchodné môže zamestnanec s tým niečo urobyť??Pýtam sa preto lebo náš zamestnávateľ mu nechce to odstupné vyplaťiť nakoľko zo zamestnancom sa nerozišli v dobrom...
Vďaka Silvia:)
Tweety
06.05.08,07:18
Vďaka pekne ale chcem sa ešte opýtať ak mu zamestnávateľ z neakého
dôvdu nechce vyplatiť alebo nemôže vyplaťiť odchodné môže zamestnanec s tým niečo urobyť??Pýtam sa preto lebo náš zamestnávateľ mu nechce to odstupné vyplaťiť nakoľko zo zamestnancom sa nerozišli v dobrom...
Vďaka Silvia:)
Môže, môže sa domáhať svojho zákonného nároku na súde.
SilviaS
06.05.08,07:25
Vďaka pekne za rady prajem Vám príjemný deň...Silvia:)
svetluška
09.05.08,10:54
Este otazocka. Zamestnanec musi poziadat o vyplatenie odchodneho?
Tweety
09.05.08,11:11
Este otazocka. Zamestnanec musi poziadat o vyplatenie odchodneho?
Nie, na odchodné je zákonný nárok zamestnanca( ak splňa podmienky) - § 76 ZP, t.j. zákonná povinnosť zamestnávateľa vyplatiť ho zamestancovi.
anenka.s
09.05.08,11:20
Keďže o odchodné nemusí zamestnanec žiadať, patrí mu aj v prípade , že sa jeho pracovný pomer skončil smrťou a je to náš dlhodobý zamestanec, ktorý o dôchodok požiadal už pred tromi rokmi a počas jeho poberania neprerušil prac.pomer u nás?
Likvidujem jeho poslednú mzdu . Mám teda okrem nevyčerpanej dovolenky vyplatiť aj odchodné?
anenka.s
09.05.08,11:59
Naozaj máte všetci to šťastie, že sa pp u Vás končia len zo žijúcimi zamestnancami ? Ozvite sa niekto s radou , čo v prípade úmrtia zamestnanca - dôchodcu?
SilviaS
22.05.08,11:05
Dobrý den prajem všetkým!!!:)
Prosím zasa veľmi pekne o radu ako vždy!
Zamestnancovi musím vyplatiť odchodné, lebo má na to nárok ale chcem sa opýtať ako to mám vypočítať to odchodnéé???
Akú sumu mu mám dať???
Vďaka pekne Silvia:)
SilviaS
23.05.08,07:40
Naozaj nikto neporadíííííííííííííí:mee:
Silvia
Tweety
23.05.08,07:43
Dobrý den prajem všetkým!!!:)
Prosím zasa veľmi pekne o radu ako vždy!
Zamestnancovi musím vyplatiť odchodné, lebo má na to nárok ale chcem sa opýtať ako to mám vypočítať to odchodnéé???
Akú sumu mu mám dať???
Vďaka pekne Silvia:) § 76 ZP:
(6) (6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
SilviaS
23.05.08,07:47
Ďakujem takže to má byť primerný mesačný zárobok a to mám ako vypočítať??
Vďaka pekne Silvia:)
Tweety
23.05.08,07:51
Ďakujem takže to má byť primerný mesačný zárobok a to mám ako vypočítať??
Vďaka pekne Silvia:)

Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
§ 134
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

(4) Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca.

(5) Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde. Ak u zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve a priemerný zárobok zamestnanca je nižší ako príslušný minimálny mzdový nárok (§ 120 ods. 4), zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tomuto minimálnemu mzdovému nároku. Ak zamestnávateľ skráti ustanovený týždenný pracovný čas podľa § 85 ods. 5, zamestnávateľ zvýši priemerné zárobky dotknutých zamestnancov nepriamo úmerne skráteniu týždenného pracovného času odo dňa účinnosti tejto zmeny; opačný postup zamestnávateľ uplatní v prípade predĺženia ustanoveného týždenného pracovného času.

(6) Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov používa v súvislosti s náhradou škody priemerný zárobok u žiakov základných škôl, žiakov stredných škôl a študentov vysokých škôl alebo u zamestnancov so zmenenou pracovnou schopnosťou, ktorí nie sú zamestnaní a ktorých príprava na povolanie (činnosť) sa vykonáva podľa osobitných predpisov, vychádza sa zo sumy priemerného zárobku určenej podľa odseku 5 prvej vety.

(7) Ak sa zamestnancovi v rozhodujúcom období zúčtuje na výplatu mzda (časť mzdy), ktorá sa poskytuje za dlhšie obdobie ako kalendárny štvrťrok, na účely zisťovania priemerného zárobku sa určí jej pomerná časť pripadajúca na kalendárny štvrťrok. Zvyšná časť (časti) sa zahrnie (zahrnú) do mzdy pri zisťovaní priemerného zárobku v ďalšom období (ďalších obdobiach). Počet rozhodujúcich období zamestnávateľ určí podľa počtu štvrťrokov, za ktoré sa mzda poskytuje. Mzda poskytnutá zamestnancovi pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia podľa § 118 ods. 3 sa považuje za mzdu poskytnutú za obdobie štyroch kalendárnych štvrťrokov. Pri určovaní pomerných častí mzdy zamestnávateľ prihliada na podiel obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období alebo v ďalších rozhodujúcich obdobiach z fondu pracovného času na príslušné obdobie.

(8) Ak zamestnanec vykonáva prácu v niekoľkých pracovných vzťahoch u toho istého zamestnávateľa, posudzuje sa mzda v každom pracovnom vzťahu samostatne.

(9) Ak sa na účely výpočtu peňažných plnení vychádza podľa všeobecne záväzných právnych predpisov z priemerného mesačného čistého zárobku zamestnanca, zisťuje sa tento zárobok z priemerného mesačného zárobku odpočítaním súm poistného na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie, poistného na zdravotné poistenie, príspevku na poistenie v nezamestnanosti, príspevku na doplnkové dôchodkové poistenie a preddavku na daň z príjmov fyzických osôb vypočítaných podľa podmienok a sadzieb platných pre zamestnanca v mesiaci, v ktorom sa tento zárobok zisťuje.
Ak sa na účely výpočtu peňažných plnení vychádza podľa všeobecne záväzných právnych predpisov z priemerného mesačného čistého zárobku zamestnanca, tento zárobok sa zisťuje z priemerného mesačného zárobku odpočítaním súm poistného na sociálne poistenie, príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, preddavku poistného na zdravotné poistenie a preddavku na daň z príjmov fyzických osôb vypočítaných podľa podmienok a sadzieb platných pre zamestnanca v mesiaci, v ktorom sa tento zárobok zisťuje.

(10) Ustanovenia odsekov 1 až 9 platia primerane na účely zisťovania pravdepodobného zárobku.

(11) Podrobnosti zisťovania priemerného zárobku alebo pravdepodobného zárobku možno dohodnúť v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve.
SilviaS
23.05.08,07:54
Ďakujem ti Majka za pomoc:)
Silvia
SilviaS
23.05.08,08:04
:)
Ešte sa chcem opýtať ako je to z platením odvodou a ako je to z daňou
pri vyplatení toho odchodného???Nakoľko ten zamestnanec už je odhlásený
aj zo sociálky aj z poistovnííí???
Vďaka veľmi pekne za rady.Silvia:)
Tweety
23.05.08,08:06
:)
Ešte sa chcem opýtať ako je to z platením odvodou a ako je to z daňou
pri vyplatení toho odchodného???Nakoľko ten zamestnanec už je odhlásený
aj zo sociálky aj z poistovnííí???
Vďaka veľmi pekne za rady.Silvia:)
Odvodom nepodlieha, zaplatí z neho iba daň.
SilviaS
23.05.08,08:07
Ešte raz díky pekne za dobré rady Majka:)
Silvia
SilviaS
23.05.08,10:08
Ešte sa chcem opýtať ako mám vypočítať tú priemernú mzdu odchodného?
Za február mal: 24.000,- hrubá mzda čistá 18.505,- Sk
Za marec mal: 24.000,-hrubá mzda čistá 13.872,- Sk
Za apríl mal: 24.000,- hrubá mzda čistá 3.065,- Sk
V apríli odpracoval len 4 dni preto taká nízka mzda a teraz ako to mám vypočítať to odchodnéééééééé:rolleyes:
Pomôžte mi prosím vďaka pekne Silvia:)
Tweety
23.05.08,10:13
Ešte sa chcem opýtať ako mám vypočítať tú priemernú mzdu odchodného?
Za február mal: 24.000,- hrubá mzda čistá 18.505,- Sk
Za marec mal: 24.000,-hrubá mzda čistá 13.872,- Sk
Za apríl mal: 24.000,- hrubá mzda čistá 3.065,- Sk
V apríli odpracoval len 4 dni preto taká nízka mzda a teraz ako to mám vypočítať to odchodnéééééééé:rolleyes:
Pomôžte mi prosím vďaka pekne Silvia:)
To odchodné počítaš z priemerky k 1.4.2008, čiže zo mzdy za 1.Q.
SilviaS
23.05.08,10:16
Čiže to mám počítať za mesiace január,február,marec???
Ale neviem z hrubej mzdy alebo z čistej mzdy sa robí ten priemer???
Vďaka Silvia:)
Tweety
23.05.08,10:17
Čiže to mám počítať za mesiace január,február,marec???
Ale neviem z hrubej mzdy alebo z čistej mzdy sa robí ten priemer???
Vďaka Silvia:)
Priemerky počítame z HM. Tieto priemerné zárobky sú uvedené aj na páske zamestnanca.
SilviaS
23.05.08,10:20
Aha díky Maji neviem to, lebo odchodné som ešte nikomu nepočítala vďaka
pekne za tvoje rady.Silvia:)

Ak mal zamestanec stále rovnakú a nemeniacu sa hrubú mzdu tak proste mu vyplatím len
jednu mzdu a to bude to odchodnééé.Každý mesiac mal hrubú mzdu 24.000,- Sk tak túto
mu vyplatím len zrazím mu daň!!Dúfam že to bude OK.
SilviaS
23.05.08,10:36
Môžem mu to takto vyplaťiť to odchodné??
Ďakujem Silvia
Chobot
23.05.08,11:19
Aha díky Maji neviem to, lebo odchodné som ešte nikomu nepočítala vďaka
pekne za tvoje rady.Silvia:)

Ak mal zamestanec stále rovnakú a nemeniacu sa hrubú mzdu tak proste mu vyplatím len
jednu mzdu a to bude to odchodnééé.Každý mesiac mal hrubú mzdu 24.000,- Sk tak túto
mu vyplatím len zrazím mu daň!!Dúfam že to bude OK.

Presne tak. Priemer z troch platov po 24.000 je 24.000. Toto mu dáš ako základ a odvedieš daň.
SilviaS
23.05.08,11:21
Vďaka ti pekne za pomoc CHOBOT:)
Príjemný víkend praje Silvia
mkatka
24.06.08,05:21
Zamestnanec dňa 14.6.2008 dosiahol dôchodkový vek.
Dňa 15.6.2008 skončil pracovný pomer. O dôchodok požiadal dňa 23.6.2008 spätne od 14.6.2008. Má nárok na odchodné?
Ďakujem za všetky názory.
Tweety
24.06.08,05:25
Zamestnanec dňa 14.6.2008 dosiahol dôchodkový vek.
Dňa 15.6.2008 skončil pracovný pomer. O dôchodok požiadal dňa 23.6.2008 spätne od 14.6.2008. Má nárok na odchodné?
Ďakujem za všetky názory.
Áno, má.
mkatka
24.06.08,06:06
Ako mám v tomto prípade chápať formuláciu zákona, že má nárok na odchodné, ak požiada o dôchodok pred skončením PP alebo bezprostredne po jeho skončení?
Chobot
24.06.08,07:22
Ako mám v tomto prípade chápať formuláciu zákona, že má nárok na odchodné, ak požiada o dôchodok pred skončením PP alebo bezprostredne po jeho skončení?

Ak požiada o dôchodok k 1.8.2008 a skončí PP 31.8.2008 má nárok na odchodné (je to "požiada pred skončením PP").

AK skončí PP 31.8.2008 a požiada napr. 2.9.2008 ku dňu 1.9.2008, tak po priznaní nároku má nárok na odchodné (je to "bezprostredne po skončení PP").

Ak skončí PP 31.8.2008 a dôchodok jej priznajú od 15.9.2008 (alebo od 1.10.2008), tak nemá nárok na odchodné, lebo to už nie je bezprostredne po skončení PP.
mkatka
24.06.08,07:26
Chobot, ďakujem.
Takže "požiada" = dátum, od ktorého bude poberať dôchodok
a nie dátum, ktorého dňa podal svoju žiadosť na SP.
Je to tak správne?
Chobot
24.06.08,07:36
Chobot, ďakujem.
Takže "požiada" = dátum, od ktorého bude poberať dôchodok
a nie dátum, ktorého dňa podal svoju žiadosť na SP.
Je to tak správne?

Áno, veď nemôžeš požadovať, aby hneď na druhý deň utekala na SP. Niekedy to ani nie je možné, keď prvého pripadne na víkend alebo sviatok.

Po priznaní dôchodku ti potom ona preukáže, od akého dátumu jej to priznali a ak to je bezprostredne po skončení PP. tak má nárok. Ak by jej priznali s neskorším dátumom, tak nemá nárok.
Čučoriedka 5
24.06.08,07:39
Prosím tiež o radu. Zamestnance ukončil PP 31.5.2008 Dôchodok mu bol priznaný už 29.9.2006. V máji som zabudla vyplatiť odchodné; môžem tak urobiť teraz - teda vo výplate za jún 2008. :)
Viac hláv - viac rozumu.
Pekný slnečný deň
Chobot
24.06.08,07:43
Prosím tiež o radu. Zamestnance ukončil PP 31.5.2008 Dôchodok mu bol priznaný už 29.9.2006. V máji som zabudla vyplatiť odchodné; môžem tak urobiť teraz - teda vo výplate za jún 2008. :)
Viac hláv - viac rozumu.
Pekný slnečný deň

Áno môžeš. Radšej o mesiac neskôr ako nikdy.
Čučoriedka 5
24.06.08,08:41
Vďaka za radu.:(
dominika
15.08.08,08:16
A čo ak pracovník ide na dôchodok od 4.8.2008, ale neskončí pracovný pomer?

Náš pracovník si pýta odchodné, stáva sa k 4.8.2008 starobným dôchodcom, ale ostáva pracovať vo firme. Tvrdí, že na sociálnej poisťovni hovoria, že má nárok na odchodné.
Ďakujem za odpoveď.
Chobot
15.08.08,08:47
A čo ak pracovník ide na dôchodok od 4.8.2008, ale neskončí pracovný pomer?

Náš pracovník si pýta odchodné, stáva sa k 4.8.2008 starobným dôchodcom, ale ostáva pracovať vo firme. Tvrdí, že na sociálnej poisťovni hovoria, že má nárok na odchodné.
Ďakujem za odpoveď.

Nárok má, ale až vtedy, keď bude u vás končiť PP. Nárok vniká po priznaní dôchodku, ale odchodné sa vypláca pri prvom skončení PP po priznaní dôchodku.

Takže teraz jej nič nevyplácajte, až keď skončí PP.