tanjaad
13.03.08,12:29
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, nakoľko som to zatiaľ v žiadnom zákone nenašla, ale zase som niečo počula: a konkrétne, vraj zamestnávateľ - prípadne iný nariadený, nemôže žiadať od zamestnancov počas už bežiaceho pracovného pomeru osobné údaje týkajúce sa dosiahnutého vzdelania a to konkrétne osvedčenia, vysvedčenia atď... ako treba postupovať? treba najprv zamestnancov oboznámiť a na zákalde písomného súhlasu môžu toto poskytovať? A je zamestnanec povinný poskytovať telefónne číslo - súkromné alebo blíkej osoby? (počas prac. pomeru).

A ak už píšem, taká podotázka z iného súdku - je niekde upresnené , či za prečerpanú dovolenku patria zamestnancovi stravné lístky? vraj sa to tiež zmenilo s novým zákonníkom práce, ale našla som to špecifikované iba ako keď je to v kolektívnej zmluve, ale nie že by to platilo všeobecne.

Ďakujem, T.
Chobot
13.03.08,15:09
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, nakoľko som to zatiaľ v žiadnom zákone nenašla, ale zase som niečo počula: a konkrétne, vraj zamestnávateľ - prípadne iný nariadený, nemôže žiadať od zamestnancov počas už bežiaceho pracovného pomeru osobné údaje týkajúce sa dosiahnutého vzdelania a to konkrétne osvedčenia, vysvedčenia atď... ako treba postupovať? treba najprv zamestnancov oboznámiť a na zákalde písomného súhlasu môžu toto poskytovať?

Neviem na aké účely chce zamestnávateľ tie doklady, ale pokiaľ to je na pracovno právne účely, tak má právo požadovať predloženie týchto dokladov. Napr. ak by na výkon nejakej funkcie bolo zákonom požadované VŠ vzdelanie alebo napr. zváračský preukaz, zamestnávateľ môže požiadovať predloženie dokladu (diplom, zváračský preukaz, vodičský preukaz,...). Obdobne pre platovo daňové účely môže požadovať predloženie rodného listu dieťaťa. Uveď konkrétny prípad.


A je zamestnanec povinný poskytovať telefónne číslo - súkromné alebo blíkej osoby? (počas prac. pomeru).

Myslím, že toto nie je povinný poskytnúť, žiadny zákon mu to neprikazuje.


A ak už píšem, taká podotázka z iného súdku - je niekde upresnené , či za prečerpanú dovolenku patria zamestnancovi stravné lístky? vraj sa to tiež zmenilo s novým zákonníkom práce, ale našla som to špecifikované iba ako keď je to v kolektívnej zmluve, ale nie že by to platilo všeobecne.

Ďakujem, T.

Ako myslíš, že za prečerpanú dovolenku? Veď za dovolenku zamestnanec nemá nárok na poskytnutie stravy. Ak čerpá viac dní dovolenky, než má nárok, tak sa mu poskytne o toľkomenej lístkov, koľko dní čerpal. Ak ich čerpal neoprávnene, tak musí vrátiť len finančnú náhradu za dovolenku, na ktorú nemal nárok. Neviem akú úlohu tu hrajú stravné lístky. Skús konkretizovať otázku.
tanjaad
17.03.08,13:38
Ahoj,

dakujem za prispevky, som tu par dni nebola.

Poprve, co sa tyka ochrany osob. udajov, islo o dolozenie chybajucich informacii pre personalistku, ktora nastupila nedavno. Vraj podla obcianskeho zakonnika??? musim si to fakt asi pozriet, nemoze zamestnavatel po novom skladovat vysvedcenia a pod. iba ak s pisomnym suhlasom zamestnanca..

co som citala v zakonniku prace, tak moze zamestnavatel pozadovat pri nastupe do zamestnania podklady suvisiace s vykonavanou pracou, ale ak sa nic nezmenilo, a zamestnanec pracuje an jednom mieste nejaku dobu a nikam nepostupuje, tak to moze ziadat opat? iba tolko

po druhe.. viem, ez za stravne listky - som aj ja doteraz odpocitavala kazdy mesiac za cerpanu dovolenku - ale ako som pisala - pocula som - ze vraj po novom, nalezia stravne listky aj zamestnancovi, ktory ceropal dobvolenku. Mne sa to nezda, pytala som sa aj v nasej mzdovej firme, kde o tom tiez nepoculi, ale poznate to, ked niekto svato svate prisaha, ez to ma od pravnicky.. tak ja neviem.. preto sa radsej informujem..

Dakujem Tanja
Chobot
17.03.08,14:00
Ahoj,

dakujem za prispevky, som tu par dni nebola.

Poprve, co sa tyka ochrany osob. udajov, islo o dolozenie chybajucich informacii pre personalistku, ktora nastupila nedavno. Vraj podla obcianskeho zakonnika??? musim si to fakt asi pozriet, nemoze zamestnavatel po novom skladovat vysvedcenia a pod. iba ak s pisomnym suhlasom zamestnanca..

Zamestnávateľ môže mať u seba v personálnej zložke doklady od zamestnanca, ale originál vysvedčenia by mal mať zamestnanec (ja by som ho zamestnávateľovi nedával). Súhlas so spracovaním osobných údajov zamestnávateľ nemusí mať, lebo povinnosť poskytnúť osobné údaje vyplýva zo zákonníka práce a iných zákonov (napr. zákon o soc. poistení), kedy zamestnanec musí poskytnúť osobné údaje pre vznik pracovného pomeru.

Napriek tomu niektorí zamestnávatelia spisujú so zamestnancami dohodu, kde zamestnanci dávajú súhlas so spracúvaním os. údajov (bežno to býva v prac. zmluve).


co som citala v zakonniku prace, tak moze zamestnavatel pozadovat pri nastupe do zamestnania podklady suvisiace s vykonavanou pracou, ale ak sa nic nezmenilo, a zamestnanec pracuje an jednom mieste nejaku dobu a nikam nepostupuje, tak to moze ziadat opat? iba tolko

Môže, ak sa napr. dokument v osobnej zložke nenachádza, môže požiadať o predloženie kópie vysvedčenia aj neskôr. Pýtaš sa ale veľmi všeobecne, preto ti aj všeobecne odpovedám. Keby si uviedla konkrétny príklad, bolo by možné ho bližšie rozobrať.


po druhe.. viem, ez za stravne listky - som aj ja doteraz odpocitavala kazdy mesiac za cerpanu dovolenku - ale ako som pisala - pocula som - ze vraj po novom, nalezia stravne listky aj zamestnancovi, ktory ceropal dobvolenku. Mne sa to nezda, pytala som sa aj v nasej mzdovej firme, kde o tom tiez nepoculi, ale poznate to, ked niekto svato svate prisaha, ez to ma od pravnicky.. tak ja neviem.. preto sa radsej informujem..

Dakujem Tanja

ZA dovolenku nemá zamestnanec nárok na stravné lískty. Zamestnávateľ môže dať stravný lístok aj za dovolenku, ale nie je to jeho povinnosť.
marienka3
26.03.08,16:51
Je u nás na pretrase téma zachovávania mlčanlivosti o rôznych údajoch, jeden človek je zodpovedný podľa zákona, ale nejakú tu zodpovednosť by mohli podpísať aj ostatní. Prezerala som si tlačivá tuná na porade, ale nijaké k tomu som nenašla. Vedel by niekto pomôcť? Vďaka
tanjaad
31.03.08,06:27
Ahoj Marienka3,

prikladám nejaké tlačivá k tvojej otázke, snáď sa zídu, prípadne si ich uprav podľa vlastných potrieb....

T.
marienka3
01.04.08,15:33
Super, vďaka
LenkaBr
23.05.08,05:31
Osobné údaje na prezenčnej listine:
Mám otázku: potrebujem spracovať prezenčnú listinu zúčastnených na školení. Školiteľ požaduje na hlavičkovom papieri firmy mena, adresy, datumy narodenia, čop a podpisy. Je jasne, ze ked tam vypisem udaje, tak pri podpise ucasti maju sancu postrehnut vzajomne svoje os. údaje jednotlivi zamestnanci. Co v takomto pripade? Prezencna listina je dokazom o skoleni sposobilosti a zaroven podkladom na vydanie preukazov.

Mate skusenosti? Čo vy na to?

Len tak na okraj: tiez sa ucastnim skolenia, kde som podpisovala vstupnu prezencku s podobnymi udajmi. Je pravda, ze som si uvedomila, ze niekto moze postrehnut ostatnych zucastnenych, ale clovek nema sancu zapamatat si to. A okrem toho, zamestnanci vedia, kde byvaju ich kolegovia, čop nemaju sancu zapamatat si a datumy narodenia mozno tiez nie.
Chobot
23.05.08,08:33
Osobné údaje na prezenčnej listine:
Mám otázku: potrebujem spracovať prezenčnú listinu zúčastnených na školení. Školiteľ požaduje na hlavičkovom papieri firmy mena, adresy, datumy narodenia, čop a podpisy. Je jasne, ze ked tam vypisem udaje, tak pri podpise ucasti maju sancu postrehnut vzajomne svoje os. údaje jednotlivi zamestnanci. Co v takomto pripade? Prezencna listina je dokazom o skoleni sposobilosti a zaroven podkladom na vydanie preukazov.

Mate skusenosti? Čo vy na to?

Len tak na okraj: tiez sa ucastnim skolenia, kde som podpisovala vstupnu prezencku s podobnymi udajmi. Je pravda, ze som si uvedomila, ze niekto moze postrehnut ostatnych zucastnenych, ale clovek nema sancu zapamatat si to. A okrem toho, zamestnanci vedia, kde byvaju ich kolegovia, čop nemaju sancu zapamatat si a datumy narodenia mozno tiez nie.

Asi by som upozornil školiteľa, že to nie je v poriadku. V zmysle zákona o ochrane os. údajov môže prevádzkovateľ spracúvať osobné údaje len v takom rozsahu, v akom je to potrebné pre účel spracovania. Zároveň ich však nesmie zverejňovať alebo poskytovať tretej osobe.

takže ak školiteľ potrebuje údaje pre nejaký preukaz, mal by mať osobitný formulár, kde mu účastníci individuálne poskytnú potrebné osobné údaje, na základe ktorých potom vystaví preukazy. Tieto formulára by mali byť dostupné len jemu, nesmie údaje z nich dať inému (napr. účastníkovi kurzu).

Preto na prezenčke by mali byť len také údaje, ktoré nie sú osobnými údajmi - napr. len meno, priezvisko a dátum narodenia + podpis. Ako dôkaz o účasti to bohato postačuje.
LenkaBr
26.05.08,08:07
Ako likvidujete osobné údaje?
AMM
26.05.08,18:15
Chcela by som sa opytat, co vsetko vzhladom na zakon o ochrane osobnych udajov musi podniknut firma, v ktorej su traja zamestnanci? Moze mat zodpovednu osobu poverenu ich spracovanim alebo musi zaregistrovat informacny system - mzdovy program na Urade pre ochranu osobnych udajov?
Dakujem!