unaghy
13.03.08,12:40
Dobrý deň. Môj klient je SZČO a má bydlisko v tuzemsku. Poskytuje iba služby výhradne v zahraničí (iný členský štát). Stal sa platiteľom DPH vo februáry 2008, keďže spĺňal §4 ods. 1 (nad 1,5mil a bydlisko v tuzemsku).

Jeho činnosť nie je predmetom DPH (§2) a taktiež nie je povinný platiť správcovi dane daň (§69).

V jeho prípade je registrácia úplne bezpredmetná, ale napriek tomu je povinný sa registrovať. Nikde som nevedel nájsť §, ktorý by z neho robil výnimku, iba §5 ods.1, ktorý nepriamo potvrzduje, že nie je povinný sa registrovať (rozpor s §4)

Existuje nejaký § podľa ktorého sa dá zrušiť jeho registrácia DPH?
Musí uvádzať sumu DPH na faktúrach, aj keď jeho činnosť nie je predmetom DPH? Čo všetko musí uviesť v 1/4 ročnom zúčtovaní DPH?

Vedel by mi niekto poradiť? Doteraz viedol paušálne výdavky, takže si viete predstaviť tú zmenu, čo ho čaká.

Ďakujem
ivoviz
13.03.08,17:32
Nie je povinný sa registrovať, treba si prečítať §4 do konca.

9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

Ak sa zaregistroval ako platca DPH tak si to odkonzultujte s daň. úradom o zrušení registrácie inak žiadosť o zrušenie až po 12 mesiacoch. A výkazy odovzdávať len nulové. S paušálnymi výdavkami to nemá nič spoločné. Ak bude výdavky evidovať tak by si mohol odpočítavať DPH - teda záleží na tom aké služby vykonáva.

A čo povinnosť sa registrovať sa v zahraničí ?!!!
unaghy
14.03.08,13:12
Prehliadol som to v novele (v plnom znení slovo "tuzemsku" nefiguruje).
Problém je v tom, že on sa iniciatívne zaregistroval a keď ma požiadal o vedenie účtovníctva (ešte som nevedel čo ma čaká), som si naštudoval zákon o DPH a poslal ho na DÚ zrušiť registráciu. Tí mu povedali, že až po roku, čo som očakával.

Samozrejme, že by si chcel dať výdavky do nákladov - vykonáva predprípravu a montáž podláh.

O povinnosti registrovať sa v zahraničí ešte nič netuší. Je nutné byť registrovaný ako platca aj v zahraničí aj keď už platcom je v tuzemsku?
ivoviz
16.03.08,18:07
Prehliadol som to v novele (v plnom znení slovo "tuzemsku" nefiguruje).
Problém je v tom, že on sa iniciatívne zaregistroval a keď ma požiadal o vedenie účtovníctva (ešte som nevedel čo ma čaká), som si naštudoval zákon o DPH a poslal ho na DÚ zrušiť registráciu. Tí mu povedali, že až po roku, čo som očakával.

Samozrejme, že by si chcel dať výdavky do nákladov - vykonáva predprípravu a montáž podláh.

O povinnosti registrovať sa v zahraničí ešte nič netuší. Je nutné byť registrovaný ako platca aj v zahraničí aj keď už platcom je v tuzemsku?
To že je platca v tuzemsku nesúvisí s registráciou v zahraničí. Treba si naštudovať kedy je povinnosť registrácie v zahraničnom zákone o DPH alebo DP.