SERVIS
13.03.08,13:02
Prosím Vás o radu, ak mi zamestnanec doniesol potvrdenie, kde je vyplnený iba r. 11 a 13 / daň vyberaná zrážkou/ mám mu to prirátať k ostatným príjmom? Idem mu spraviť ročné zúčtovanie. Ďakujem.
katka50
13.03.08,12:04
Prosím Vás o radu, ak mi zamestnanec doniesol potvrdenie, kde je vyplnený iba r. 11 a 13 / daň vyberaná zrážkou/ mám mu to prirátať k ostatným príjmom? Idem mu spraviť ročné zúčtovanie. Ďakujem.
Nie, do úvahy pri RZ berieš len príjmy zdanené preddavkovou daňou.
alenad
13.03.08,12:24
Prosím o radu.
Robím DP typu B a váham, čo s potvrdeniami o príjmoch zo závislej činnosti.
Mám také, kde je len daň vyberaná zrážkou ( § 43), také kde je zrážaná podľa § 35 ( riadok 05), alebo kombinácia oboch. Usúdila som, že do DP musím dať len tie, ktoré sú podľa §35. Ostatné len keď budem chcieť a ja nechcem, nakoľko mi takéto príjmy zdvíhajú daňový základ a následne znižujú nezdaniteľnú časť na daňovníka. Poraďte, či konám správne.
Katy a R
13.03.08,12:33
Skús si to prepočítať ... aj jedným aj druhým spôsobom..
alenad
13.03.08,12:38
Skús si to prepočítať ... aj jedným aj druhým spôsobom..
ja som si to prepočítala, keď dám aj príjmy zdaňované podľa §43 ( riadok 11 potvrdenia ), daňový základ sa zvýši a nezdaniteľná suma zníži, čo je nevýhodné. Preto sa pýtam, či tieto príjmy zdaňované zrážkou v tomto prípade musím dať do daňového priznania.
ZDENIELA
13.03.08,12:52
ja som si to prepočítala, keď dám aj príjmy zdaňované podľa §43 ( riadok 11 potvrdenia ), daňový základ sa zvýši a nezdaniteľná suma zníži, čo je nevýhodné. Preto sa pýtam, či tieto príjmy zdaňované zrážkou v tomto prípade musím dať do daňového priznania.

Nie príjmy zdanené zrážkou do DP dávať nemusíš ak nechceš. Tu záleži na rozhodnutí daňovníka ... ak ich tam nedáš, tieto príjmy sa považujú za vysporiadané
alenad
13.03.08,15:29
ďakujem, som potešená
benča
13.03.09,09:41
Ahojte poradaci......viete mi poradit ako je to, ak si manzel uplatnuje na manzelku OP, a mala aj prijem kde bola dan vyberana zrazkou?....Ratam to do jej prijmu?
mzdarka renca
13.03.09,09:42
Ahojte poradaci......viete mi poradit ako je to, ak si manzel uplatnuje na manzelku OP, a mala aj prijem kde bola dan vyberana zrazkou?....Ratam to do jej prijmu?

áno
Zoltán Kovács
13.03.09,09:45
Ahojte poradaci......viete mi poradit ako je to, ak si manzel uplatnuje na manzelku OP, a mala aj prijem kde bola dan vyberana zrazkou?....Ratam to do jej prijmu?

Áno ráta sa to do príjmu manželky, a zrejme by sa oplatilo manželke tiež podať DP a vyžiadať zrážkovú daň (vychádzam z toho, že jej príjem zrejme bol nižší ako NČ ak manžel si ju uplatňuje vo svojom DP).
benča
13.03.09,10:06
dakujem dakujem ste super........
benča
13.03.09,13:19
Áno ráta sa to do príjmu manželky, a zrejme by sa oplatilo manželke tiež podať DP a vyžiadať zrážkovú daň (vychádzam z toho, že jej príjem zrejme bol nižší ako NČ ak manžel si ju uplatňuje vo svojom DP).


takze manzelka sa rozhodla ze by si podala aj ona DP za seba. Viete mi kuriatka poradit ako na to?!....ked jej NC si uplatnil jej manzel. Mam tam uviest len ten prijem kde bola zraz.dan alebo vsetko dokopy? Nemala som este takyto pripad tak som nejak mimo....
mzdarka renca
13.03.09,13:34
takze manzelka sa rozhodla ze by si podala aj ona DP za seba. Viete mi kuriatka poradit ako na to?!....ked jej NC si uplatnil jej manzel. Mam tam uviest len ten prijem kde bola zraz.dan alebo vsetko dokopy? Nemala som este takyto pripad tak som nejak mimo....

Nezdaniteľná ČZD na manželku ktorú si uplatňuje manžel výpočet:
98496 - všetky príjmy manželky (aj prípadná PN, materské)

DP manželky:
príjem - poistné (ak mala) = ZD - 98496 = ZD na výpočet dane
vypočítaš daň
zaplatená daň - vypočítaná daň = preplatok
benča
13.03.09,14:01
uplatnujem pre nu celych 98496,-....?
Zoltán Kovács
13.03.09,14:03
uplatnujem pre nu celych 98496,-....?

Áno ona vo svojom DP si uplatní na seba celú NČ. A manžel si uplatní na ňu iba rozdiel NČ a jej príjmu.
benča
13.03.09,14:42
este raz dakujem.....:-)))
volovskav
16.03.09,16:48
ahojte poraďáci. mám tiež jednu otázku k téme "daň vyberaná zrážkou". možem si dať vrátiť zrážkovú daň z úrokov z pss, alebo zo sporiaceho účtu, ak pracujem v zahraničí ako zamestnanec?
Katarina
16.03.09,19:32
Prosím o radu.
Robím DP typu B a váham, čo s potvrdeniami o príjmoch zo závislej činnosti.
Mám také, kde je len daň vyberaná zrážkou ( § 43), také kde je zrážaná podľa § 35 ( riadok 05), alebo kombinácia oboch. Usúdila som, že do DP musím dať len tie, ktoré sú podľa §35. Ostatné len keď budem chcieť a ja nechcem, nakoľko mi takéto príjmy zdvíhajú daňový základ a následne znižujú nezdaniteľnú časť na daňovníka. Poraďte, či konám správne.

Prepočítať ako radí Katy a R. Potvrdenie kde je daň vyberaná zrážkou sa môže zísť pri výpočte preddavkov na daň, ktorá sa bude platiť v polovičnej výške, resp. ak je tých potvrdení viac ako uvádzaš možno ani nebude treba platiť preddavok ak príjmy zo zváslej činosti budú tvoriť viac ako 50% z celkových príjmov.