ada1602
13.03.08,13:04
Prajem všetkým dobrý deň a prosím o radu.
Za rok 2007 som mala príjem zo závislej činnosti, ročné zúčtovanie dane urobil zamestnávateľ. Ďalej som mala ešte vyplatený jednorazovo príjem 18.000,-Sk od podnikateľa - SZČO za príležitostnú výpomoc / vystavovanie faktúr, vybavovanie pošty a pod ./ Myslím si správne že :
- príjem 18.000,- zdaniť nemusím /nepresiahol 24.900,-Sk/
- SZČO si tento výdavok 18.000,- môže dať do VOZD a ešte otázka : musí mať SZČO so mnou na tieto príležitostné práce spísanú nejakú dohodu alebo zmluvu ?
Ďakujem za pomoc.
blcha
13.03.08,12:11
Ak si na vykonané práce vystavila faktúru so svojim IČO-m, tak to nie je náhodný príjem ale príjem z podnikania, §6 ods.1b). Na takéto príjmy sa oslobodenie nevzťahuje, môžeš si uplatniť 40%.
Ak si práce vykonala na základe pracovného vzťahu - napríklad dohody - tak je to §5 a oslobodenie sa tiež nevzťahuje.

A podľa môjho názoru ak máš živnosť, aj keby si nemala ani korunu príjem, nemôže ti ročné zúčtovanie urobiť zamestnávateľ, musíš si sama podať daňové priznanie typu B, kde tie nuly "priznáš".
Ešte je čas dať všetko do poriadku!
Monika Kováčová
13.03.08,12:12
uvedené klasifikujem ako závislú činnosť, t.j. Dohoda o vykonaní práce, resp. o pracovnej činnosti. Domnievam sa, že podnikateľ bol povinný uzatvoriť takúto zmluvu a zrážať daň zo ZČ, resp. zrážkovú daň.
Monika Kováčová
13.03.08,12:13
Ak si na vykonané práce vystavila faktúru so svojim IČO-m, tak to nie je náhodný príjem ale príjem z podnikania, §6 ods.1b). Na takéto príjmy sa oslobodenie nevzťahuje, môžeš si uplatniť 40%.
Ak si práce vykonala na základe pracovného vzťahu - napríklad dohody - tak je to §5 a oslobodenie sa tiež nevzťahuje.

A podľa môjho názoru ak máš živnosť, aj keby si nemala ani korunu príjem, nemôže ti ročné zúčtovanie urobiť zamestnávateľ, musíš si sama podať daňové priznanie typu B, kde tie nuly "priznáš".
Ešte je čas dať všetko do poriadku!

pýtajúca nie je SZČO, SZČO je podnikateľ, ktorý jej vyplatil na ruku príjem 18.000,-
ZDENIELA
13.03.08,12:58
Ak máš okrem tohoto príjmu už len príjem zo závislej činnosti a táto práca sa dá kvalifikovať ako príležitostná (dúfam, že to nerobíš po troškách počas celého roka) malo by to byť v poriadku. Oslobodenie do výšky Sk 24.900,--. Potom sa tento príjem nikde neuvádza. No treba spísať zmluvu (neviem, napr. o dielo) a tam vyslovene uviesť, že si tu prácu vykonávala vlastnými prostriedkami ... (aby z toho nebola závislá činnosť). Potom si to on v pohode môže dať do nákladov na zníženie dane.
blcha
13.03.08,13:46
Ďakujem ermon, už to vidím aj ja!

Všetko, čo som povedala, odvolávam.
Zlata
13.03.08,14:07
Ak máš okrem tohoto príjmu už len príjem zo závislej činnosti a táto práca sa dá kvalifikovať ako príležitostná (dúfam, že to nerobíš po troškách počas celého roka) malo by to byť v poriadku. Oslobodenie do výšky Sk 24.900,--. Potom sa tento príjem nikde neuvádza. No treba spísať zmluvu (neviem, napr. o dielo) a tam vyslovene uviesť, že si tu prácu vykonávala vlastnými prostriedkami ... (aby z toho nebola závislá činnosť). Potom si to on v pohode môže dať do nákladov na zníženie dane.

Oslobodené príjmi pre rok 24900 sa týkajú príjmov z prenájmu nehnutelností §6 ost.3,
Ak je príjem zo závislej činnosti § 5 a príležitovnný príjem, treba ho zaradiť do § 8, keď to nebola závislá činnost, to znamená, že je povinnosť podať daňové priznanie ak príjem presahuje výšku 47.808,- za rok.
ZDENIELA
14.03.08,05:36
Oslobodené príjmi pre rok 24900 sa týkajú príjmov z prenájmu nehnutelností §6 ost.3,
Ak je príjem zo závislej činnosti § 5 a príležitovnný príjem, treba ho zaradiť do § 8, keď to nebola závislá činnost, to znamená, že je povinnosť podať daňové priznanie ak príjem presahuje výšku 47.808,- za rok.

Toď neaký ten paragraf

Príjmy oslobodené od dane
Príjmy podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov (príjmy z prenájmu) a § 8 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov (z príležitostných činností), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sú oslobodené od dane, ak úhrn týchto príjmov nepresiahol v roku 2007 sumu 24 900 Sk (t.j. 5 násobok sumy platného životného minima). Do základu dane sa zahrnú len príjmy nad túto ustanovenú sumu.
Zlata
14.03.08,06:16
Toď neaký ten paragraf

Príjmy oslobodené od dane
Príjmy podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov (príjmy z prenájmu) a § 8 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov (z príležitostných činností), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sú oslobodené od dane, ak úhrn týchto príjmov nepresiahol v roku 2007 sumu 24 900 Sk (t.j. 5 násobok sumy platného životného minima). Do základu dane sa zahrnú len príjmy nad túto ustanovenú sumu.

Zadávateľka otázky nemá príjem podľa § 6 ods.3, ale nejaký príležitostný, vyplatený 1x za nejakú činnosť, nie za prenájom. Keď to nebol príjem z §5, tak ho treba zaratiť do §8. Týchto §§ sa oslobodenie 5násobku sumy plat. živ. minima netýka.
ZDENIELA
14.03.08,06:30
Zadávateľka otázky nemá príjem podľa § 6 ods.3, ale nejaký príležitostný, vyplatený 1x za nejakú činnosť, nie za prenájom. Keď to nebol príjem z §5, tak ho treba zaratiť do §8. Týchto §§ sa oslobodenie 5násobku sumy plat. živ. minima netýka.

:eek::eek::eek::eek:

Opakujem:

Príjmy oslobodené od dane
Príjmy podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov (príjmy z prenájmu)
a § 8 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov (z príležitostných činností), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sú oslobodené od dane, ak úhrn týchto príjmov nepresiahol v roku 2007 sumu 24 900 Sk (t.j. 5 násobok sumy platného životného minima). Do základu dane sa zahrnú len príjmy nad túto ustanovenú sumu.

Ja neviem, ako ináč to ešte napísať: Príjmy z prenájmu a z príležtiostným činností sú za rok 2007do sumy Sk 24900,-- oslobodené - a hotovo ;)
ada1602
14.03.08,06:38
Veľmi pekne ďakujem za Vašu pomoc.
zhv
14.03.08,06:53
Podľa toho čo píšeš je to závislá činnosť,treba uzavrieť príkaznú zmluvu. Dohodu už nie je, lebo si nebola prihlásena do SP a príjem zdaniť .

Pozri tento príklad
Otázka:
Podnikateľ má uzatvorenú príkaznú zmluvu podľa Občianskeho zákonníka so spoločnosťou, pre ktorú vykonáva čistiace služby za dohodnutú ročnú odmenu s tým, že mu táto spoločnosť mesačne vypláca zálohu 2 000 Sk.
Považuje sa táto činnosť na základe príkaznej zmluvy z daňového hľadiska za závislú činnosť?

Odpoveď:
Daňový úrad pri uplatňovaní daňových predpisov v daňovom konaní berie do úvahy vždy skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre určenie alebo vybratie dane. Ak predmetom príkaznej zmluvy je činnosť, ktorá je predmetom podnikania tohto podnikateľa, ide o príjem podľa § 6 ods. 1 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a spoločnosť vypláca podnikateľovi odmenu bez zdanenia (podnikateľ si ju zahrnie do príjmov). Ak predmetom príkaznej zmluvy je závislá činnosť (tzn., že nie je vykonávaná na základe živnosti), odmena je príjmom zo závislej činnosti, ktorá sa zdaní zrážkovou daňou (ak je vyplácaná vo výške do 5 000 Sk za kalendárny mesiac a daňovník neuplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane a daňový bonus), ktorú je povinný zraziť zamestnávateľ pri jej vyplatení t.j. ak je dohodnutá ročná odmena a vyplácaná je v čiastočných sumách, zrážková daň sa zrazí pri každej takejto úhrade.
Anja111
06.02.09,13:55
:eek::eek::eek::eek:

Opakujem:

Príjmy oslobodené od dane
Príjmy podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov (príjmy z prenájmu)
a § 8 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov (z príležitostných činností), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sú oslobodené od dane, ak úhrn týchto príjmov nepresiahol v roku 2007 sumu 24 900 Sk (t.j. 5 násobok sumy platného životného minima). Do základu dane sa zahrnú len príjmy nad túto ustanovenú sumu.

Ja neviem, ako ináč to ešte napísať: Príjmy z prenájmu a z príležtiostným činností sú za rok 2007do sumy Sk 24900,-- oslobodené - a hotovo ;)
Asi v tom mám tiež zmätok. Starobný dôchodca mal príjem zo zamestnania 95781 Sk. Okrem toho mal "príjem z fondu opráv, prevádzky a údržby domu, na základe rozhodnutia vlastníkov domu podľa § 8, odst. 1, písm. a) vo výške 2250 Sk, ktorý nebol zdanený", (citujem z Potvrdenia). Myslela som, že je to príležitostný príjem oslobodený, ale na DU mu povedali, že musí podať DP a dodaniť to.
Jozef Mihál
08.02.09,11:27
Záleží na posúdení, či príjem je príjmom zo závislej činosti.

§ 5: "...sú príjmy ... z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu."
Aljok
08.02.09,11:32
Asi v tom mám tiež zmätok. Starobný dôchodca mal príjem zo zamestnania 95781 Sk. Okrem toho mal "príjem z fondu opráv, prevádzky a údržby domu, na základe rozhodnutia vlastníkov domu podľa § 8, odst. 1, písm. a) vo výške 2250 Sk, ktorý nebol zdanený", (citujem z Potvrdenia). Myslela som, že je to príležitostný príjem oslobodený, ale na DU mu povedali, že musí podať DP a dodaniť to.

Anja, toto je citát z materiálu DR SR :

Príjmy oslobodené od dane
- do výšky 25 650 Sk, ak úhrn príjmov z prenájmu (§ 6 ods. 3) a z príležitostných činností nepresiahol ustanovenú sumu, ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou (do základu dane sa zahrnú len príjmy nad túto ustanovenú sumu)
-do výšky 25 650 Sk, ak úhrn príjmov z prevodu opcií, z prevodu cenných papierov, z prevodu podielu na s.r.o., k. s. alebo členských práv družstva znížený o výdavok nepresiahol sumu oslobodenia 25 650 Sk, ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou (do základu dane sa zahrnú len rozdiel nad túto ustanovenú sumu)

Pri súčasnom dosiahnutí príjmov z prenájmu a z príležitostných činností a príjmov z prevodu opcií, z prevodu cenných papierov, z prevodu podielu na s.r.o., k. s. alebo členských práv družstva znížených o výdavok, sa uplatní oslobodenie najviac v úhrnnej výške 25 650 Sk.
Anja111
08.02.09,11:59
Asi v tom mám tiež zmätok. Starobný dôchodca mal príjem zo zamestnania 95781 Sk. Okrem toho mal "príjem z fondu opráv, prevádzky a údržby domu, na základe rozhodnutia vlastníkov domu podľa § 8, odst. 1, písm. a) vo výške 2250 Sk, ktorý nebol zdanený", (citujem z Potvrdenia). Myslela som, že je to príležitostný príjem oslobodený, ale na DU mu povedali, že musí podať DP a dodaniť to.


Záleží na posúdení, či príjem je príjmom zo závislej činosti.

§ 5: "...sú príjmy ... z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu."


Anja, toto je citát z materiálu DR SR :

Príjmy oslobodené od dane
- do výšky 25 650 Sk, ak úhrn príjmov z prenájmu (§ 6 ods. 3) a z príležitostných činností nepresiahol ustanovenú sumu, ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou (do základu dane sa zahrnú len príjmy nad túto ustanovenú sumu)
-do výšky 25 650 Sk, ak úhrn príjmov z prevodu opcií, z prevodu cenných papierov, z prevodu podielu na s.r.o., k. s. alebo členských práv družstva znížený o výdavok nepresiahol sumu oslobodenia 25 650 Sk, ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou (do základu dane sa zahrnú len rozdiel nad túto ustanovenú sumu)

Pri súčasnom dosiahnutí príjmov z prenájmu a z príležitostných činností a príjmov z prevodu opcií, z prevodu cenných papierov, z prevodu podielu na s.r.o., k. s. alebo členských práv družstva znížených o výdavok, sa uplatní oslobodenie najviac v úhrnnej výške 25 650 Sk.
Pán Mihál, práve, že neviem posúdiť, či je povinný dodržiavať pokyny a príkazy platiteľa príjmu... Podľa mňa nie je povinný. Zabezpečuje opravy a údržbu, podľa potreby, tak som to považovala za samostatnú činnosť, t.j. za príležitostný príjem.
Aljok, držala som sa podčiarknutého, ale DU mi to neodobril a tak váham...
Aljok
08.02.09,12:05
A vysvetlili prečo? Prekvalifikovali to na závislú činnosť...?
Anja111
08.02.09,12:07
A vysvetlili prečo? Prekvalifikovali to na závislú činnosť...?
Tvrdili mu, že keď mal okrem toho príjem zo závislej činnosti, tak je povinný zdaniť aj toto...
Jozef Mihál
08.02.09,12:13
To nie je argument. Ak stojíte za tým, že nešlo o závislú činnosť, tak je to príjem podľa § 8 a je oslobodený od dane.
Anja111
08.02.09,12:18
To nie je argument. Ak stojíte za tým, že nešlo o závislú činnosť, tak je to príjem podľa § 8 a je oslobodený od dane.
Ďakujem veľmi pekne...
mamuša
17.02.09,18:34
To nie je argument. Ak stojíte za tým, že nešlo o závislú činnosť, tak je to príjem podľa § 8 a je oslobodený od dane.
ono veľmi záleží na Dú. Mám pocit, že všade to chápu ináč a môžete to argumentovať ako len chcete


môj pocit....