ronak
13.03.08,16:01
Strihám psíkov popri zamestnaní, mám pokladnu a nie som platca DPH
Chcel by som si otvorit malý obchodík chovprodukt, tým pádom by som zamestnanie opustil a mám dilemu stat sa platcom DPH ? Od akeho obratu je to výhodné? V prípade že by som si chcel kúpit auto k podnikaniu aj tam by som asi ušetril?? poradte prosím a dalšia vec zostat ako fyzická osoba alebo sro. vraj sro je mudrejšie ako istá ochrana vlastného majetku je to tak?
jessica
13.03.08,15:31
Strihám psíkov popri zamestnaní, mám pokladnu a nie som platca DPH
Chcel by som si otvorit malý obchodík chovprodukt, tým pádom by som zamestnanie opustil a mám dilemu stat sa platcom DPH ? Od akeho obratu je to výhodné? V prípade že by som si chcel kúpit auto k podnikaniu aj tam by som asi ušetril?? poradte prosím

Treba si spočítať či budeš mať "dosť" nákladov, t.j. DPH na vstupe.
Pri aute zaradenom do majetku ušetríš na DPH ak by to bolo N1 a potom na PHM, opravách ... ale to záleží na tom či budeš veľa jazdiť atď.
Pokiaľ budeš viacmenej poskytovať len služby a nebudeš pravidelne nakupovať tovar, materiál, pomôcky, reklama, inzercia... svoje služby o tú DPH musíš navýšiť, čiže cena pre konečného zákazníka bude vyššia a budeš vždy DPH odvádzať do ŠR .
Rozalka
13.03.08,15:58
Súhlasím s Jessica:

Pokiaľ je tvojim zákazníkom konečný spotrebiteľ a budeš mať zisk (načo by si inak podnikal), tak sa ti to naozaj neoplatí, lebo - ako píše Jessica:
- vždy budeš mať vyššiu DPH zo služieb ako si odpočítaš z nákupov
- pre zákazníkov budeš drahší
- bude komplikovanejšia evidencia

Kým nemusíš kvôli obratu alebo kvôli nejakému nákupu prístroja alebo iných vecí z EÚ (ktorý by presiahol sumu 420 tis. Sk), tak neodporúčam.
ekopo
13.03.08,16:12
Služby všeobecne, pohostinstvo a podobné zariadenia = výhodnejšie ak sa dá neplatca DPH.
Čo to sro v názve témy? Ak je myslené, že platca DPH musí byť s.r.o., tak nie.
Zoltán Kovács
13.03.08,16:30
Služby všeobecne, pohostinstvo a podobné zariadenia = výhodnejšie ak sa dá neplatca DPH.


Ale len v prípade ako služby sú poskytované koncovému spotrebiteľovi, teda občanovi. Ak služby poskytuješ iným podnikateľom, tak jednoznačne byť platiteľom DPH.
ivti
14.03.08,12:57
Myslím, že sa môžem v súvislosti s touto témou opýtať, či novozaložená sro sa môže okamžite po založení dobrovoľne registrovať za platcu DPH, alebo až keď prekročí obrat 1,5 mil.? Ďakujem.
Jana Acsová
14.03.08,13:08
Myslím, že sa môžem v súvislosti s touto témou opýtať, či novozaložená sro sa môže okamžite po založení dobrovoľne registrovať za platcu DPH, alebo až keď prekročí obrat 1,5 mil.? Ďakujem.Môže požiadať o dobrovoľnú registráciu.

§ 4 ZDPH:
(4) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla obrat podľa odseku 1 alebo 2. Ak sa jeden z účastníkov združenia, ktorý podniká spoločne na základe zmluvy o združení, rozhodne registrovať pre daň pred dosiahnutím obratu podľa odseku 2, sú povinní podať žiadosť o registráciu pre daň všetci účastníci tohto združenia k rovnakému dňu.