Composite
13.03.08,17:11
zdravím, veľa sa hovorí o nízkoenergetických domoch.
Pri domoch z dreva, či z drevených tvárnic s izoláciou sa hovorí o R = 7,69 ( U = 0,130) pri domoch tiež nízko energetický, ale z ytongu sa hovorí o R=4,3 pri U=0.

Mohol by mi niekto vysvetliť, čo to znamená a je vtom nejaký veľký podstatný rozdiel? Miestami sa mi to zdá ako obyčajná hra s číslami.

Jedna sa mi o to, či pri R=4 by sa oplatila rekuperácia.

Ono to ide hlavne o cenu vykurovania.

Drevený dom isto nepostavím za rovnakú(aj ked drevo by bolo "zadarmo", aj jeho spracovanie, ale nikto mi nevie zaručiť presnosť a kvalitu renomovaných firiem pri výrobe tvárnic, či stien,...), alebo nižšiu cenu ako z ytongu (na ytong+ daľšie materialy mám zľavu 40% + svojpomocná stavba + ďaľšie zľavy).

ďakujem za odpoveď

PS: žiadne špekulácie, ale fakty
cimox
13.03.08,17:01
ak postavis dom s ytongu tak budes byvat zadarmo,neviem uz na com chcete ludia setrit ked za kurenie v novopostavenom dome,kde su nove okna a je napr. z ytongu budete platit 1500-2000sk/mesiac(a to je este pre velky dom)?ved to je byvanie zadarmo.to je moj nazor,my si ideme dat solar na strechu nech mame teplu vodu zo slnka,a kotol na tuhe palivo,kombinovany s elektrickou spiralou na tempervanie a tiez bude dom s ytongu.
inac k tym cisla R,cim je to cisla vacsie tym menej tepla to prepusti von.aspon tak my to vysvetlil architekt.
Peter Briatka
14.03.08,09:40
Ak vychádzame zo základného a teda zjednodušeného vzťahu že U = 1/(Rsi + R + Rse) dospejeme k záveru, že U=0 môžeš dosiahnuť len nekonečne veľkým R a teda nekonečne hrubou izoláciou - a to predsa nechceš... Nechceš mať stenu nekonečne hrubú - veď kým by si sa dostal do domu zabralo by ti to nekonečne dlhú dobu a nestačilo by ti na to ani 9 životov... ;-) PS: To, či sa jedná o nízkoenergetický alebo pasívny dom sa určuje podľa celkovej potreby energie... ;-) Na tieto čísla sa môžeš vykašlať - daj si poradiť projektantom (nie architektom)...
Composite
14.03.08,13:06
heh ;), čakal som, že ma tu niekto zlinčujete, že som tu vytiahol ytong ;)
Ako dom z dreva môže byť super (ale nepoznám nikoho kto by mi to narezal a zložil :D )

Ja som tak rozmýšľal, tak polopatisticky ;)
Teraz bývam v paneláku kde je U= 5-9 :D, po zateplení polystyrénom 5 sa U zníži na 1-1,5, po zateplení 10 polystyrenom je to U už 0,5-1, nakoniec 15-20 polysteren rozdiel je už min. je to 0,3-0,5.
Samozrejme treba mať vymenené okná,...

Len čísla sú pekné a fakty iné ;)

Asi by som to dodatočne, možno zateplil.

A čo pálená tehla nejaká? Neviem čo lepšie akumuluje teplo.
Kolegovia z roboty majú domy z klasickej pálenej tehly a kúria asi 6 hod denne a teplo drží 18-24 hod potom ;)
unaghy
17.10.08,11:32
heh ;), čakal som, že ma tu niekto zlinčujete, že som tu vytiahol ytong ;)
Ako dom z dreva môže byť super (ale nepoznám nikoho kto by mi to narezal a zložil :D )

Ja som tak rozmýšľal, tak polopatisticky ;)
Teraz bývam v paneláku kde je U= 5-9 :D, po zateplení polystyrénom 5 sa U zníži na 1-1,5, po zateplení 10 polystyrenom je to U už 0,5-1, nakoniec 15-20 polysteren rozdiel je už min. je to 0,3-0,5.
Samozrejme treba mať vymenené okná,...

Len čísla sú pekné a fakty iné ;)

Asi by som to dodatočne, možno zateplil.

A čo pálená tehla nejaká? Neviem čo lepšie akumuluje teplo.
Kolegovia z roboty majú domy z klasickej pálenej tehly a kúria asi 6 hod denne a teplo drží 18-24 hod potom ;)
Načo preboha plýtvať energiou na to aby som vykuroval steny? Akumulačný efekt je síce pekný, ale energeticky neefektívny. Používa sa síce aj v EPD (3cm hrubá vnútorná omietka), ale zdrojom energie je slnko cez presklennú južnú stranu.

Keď už zatepliť tak už aj interiér. Napr.: 25cm EPS + 30cm ytong + 5cm EPS + 3cm omietka. V prípade, že zakúrim, teplota v dome sa zdvihne ihneď. Cez deň omietka akumuluje slnečné žiarenie a navečer ho postupne uvoľňuje. Teplota cez noc v dome stihne klesnúť max o 1 stupeň (pri cca -10 vonku) a nad ránom stačí dohriať o 1 stupeň. Tí, čo idú hneď do práce ani nemusia prikúriť.

Ohrievanie 30cm stien (ešte k tomu s vysokým U) je plýtvanie energiou!
chandler
17.10.08,19:32
tehla najlepsie akumuluje teplo. drevene domy nie su u nas vhodne na stale byvanie. ytong je nieco medzi tym, ale podstatne blizsie k tehle.
zuzik29
19.10.08,07:49
to chandler:
nerozumiem preco nie su drevene domy u nas vhodne na stale byvanie. V niektorych regionoch je prave drevo tradicny material.???
AndrejG
19.10.08,08:16
Keď už zatepliť tak už aj interiér. Napr.: 25cm EPS + 30cm ytong + 5cm EPS + 3cm omietka.

Uz som pocul stovky zlych napadov ohladom stien, ale toto je suverenne najhorsia.
unaghy
19.10.08,13:04
Uz som pocul stovky zlych napadov ohladom stien, ale toto je suverenne najhorsia.
Určite sa ti to javí ako blbosť, ale skús si pozrieť systém strateného debnenia (napr. medmax). Nie je to môj výmysel a sú to systémy vonkajšej aj vnútornej izolácie overené praxou.

Niektorí sa stále držia rovnakých názorov a "zastaralých" postupov. Mám známeho, murára, a jeho nikto nepresvedčí, že je niečo lepšie než tehla - stavia z nej 20 rokov, tak ho to učili a tak to bude robiť asi aj do konca života.

Rád si vypočujem tvoje argumenty, prečo je to zlý nápad, možno skutočne existuje niečo, čo pri tomto systéme "nedomysleli".
borbi
19.10.08,16:19
tehla najlepsie akumuluje teplo. drevene domy nie su u nas vhodne na stale byvanie. ytong je nieco medzi tym, ale podstatne blizsie k tehle.
ja si naopak myslm ze su najlepsie.drevo sice slabsie akumuluje teplo no co sa tyka celkovo vyvazenia klimi,alebo vlhkosti ci prijemneho pocitu nema konkurenciu nehovoriac o skodlivosti niektorych materialov.je zaujimave ze sa u nas bezne stavalo z dreva prave v oblastiach chudobnejsich na teple podnebie.
jojkoz
19.10.08,16:35
ja si naopak myslm ze su najlepsie.drevo sice slabsie akumuluje teplo no co sa tyka celkovo vyvazenia klimi,alebo vlhkosti ci prijemneho pocitu nema konkurenciu nehovoriac o skodlivosti niektorych materialov.je zaujimave ze sa u nas bezne stavalo z dreva prave v oblastiach chudobnejsich na teple podnebie.

Ako to drevo vyvazuje tu vlhkost ? Vsakuje ju ked je vela a uvolnuje ked je malo ? :D

Samozrejme ze sa u nas stavalo z dreva - a predtym sa aj u nas byvalo v jaskyniach.
Ved z coho sa mali robit domy ak nie z dreva ked to bol jediny dostupny material ?
comodo
19.10.08,16:44
Podla mojeho skromneho nazoru - ak planujes zateplovat , je zbytocny Ytong , pouzil by som lacnejsi porobeton , v ktorom aspon riadne drzi hmozdinka :-)
Viera123
19.10.08,17:07
Určite sa ti to javí ako blbosť, ale skús si pozrieť systém strateného debnenia (napr. medmax). Nie je to môj výmysel a sú to systémy vonkajšej aj vnútornej izolácie overené praxou.

Niektorí sa stále držia rovnakých názorov a "zastaralých" postupov. Mám známeho, murára, a jeho nikto nepresvedčí, že je niečo lepšie než tehla - stavia z nej 20 rokov, tak ho to učili a tak to bude robiť asi aj do konca života.

Rád si vypočujem tvoje argumenty, prečo je to zlý nápad, možno skutočne existuje niečo, čo pri tomto systéme "nedomysleli".
Vôbec si nemyslím, že ide o zastaralý postup murárov alebo ďalších staviteľov, keď použijú na svoj rodinný dom klasickú tehlu.
Veď z tehly je postavené najväčšie množstvo domov, netrúfnem si odpovedať percentuálne, ale určite to bude bližšie k 100 % ako k 50 %. Kedysi sa naozaj bývalo v drevených domoch, ale teraz tie domy slúžia skôr na rekreáciu, ako na trvalé bývanie, aj keď to samozrejme nevylučujem, ale je to skôr výnimočné, ako pravidlo.

Teraz sa u nás rozbieha boom "sendvičových" domov, každá doba má svoje výstrelky, možno sa osvedčia, ktovie, ale aj napriek tomuto boomu má tehla stále svojich zástancov, darmo, je to rokmi preverená kvalita.

K tomu zatepleniu: Kto čo len trochu použije zdravý sedliacky rozum, tak si nebude dom zatepľovať zvnútra polystyrénom. Ja osobne by som v tak zateplenom dome nebývala, ty áno? Cítila by som sa ako napr. "televízor" v krabici v obchode.
Myslím, že toho prechemizovania máme dosť, nieto v tom ešte bývať.
Ale to je len môj skromný názor. Každý si urobí podľa toho, čo mu vyhovuje a čomu verí.
jojkoz
20.10.08,04:39
K tomu zatepleniu: Kto čo len trochu použije zdravý sedliacky rozum, tak si nebude dom zatepľovať zvnútra polystyrénom. Ja osobne by som v tak zateplenom dome nebývala, ty áno? Cítila by som sa ako napr. "televízor" v krabici v obchode.


Tiez nie som zastanca zateplovania zvnutra - ale z ovela inaksich dovodov - mne osobne by az tak EPS zvnutra nevadilo ( existuje aj stavebny system ktory sa sklada z polystyrenovych tvarnic zaliatych betonom).

Kazdopadne ak mas prerobene podkrovie - tak si obklopena sadrokartonom.
Nevadi ti byvat uzavreta v sadre a kartone :D

Treba sa na to divat moderne a uvedomit si ze nutene vetranie ( najlepsie s rekuperaciou) je velmi vhodne a niekedy nevyhnutne pre nove domy - a TO sa ma starat o klimu v dome - nejake materialy to urcite neurobia.
Ci nikto zvas este nevidel zvetranu, opadanu a splesnivenu tehlu ? (nic proti tehle ako takej ;) )
deli.
20.10.08,05:10
Podla mojeho skromneho nazoru - ak planujes zateplovat , je zbytocny Ytong , pouzil by som lacnejsi porobeton , v ktorom aspon riadne drzi hmozdinka :-)

comodo, ak si este nepostrehol, tak jeden z porobetonov je aj Ytong...:rolleyes:
chandler
20.10.08,05:59
to chandler:
nerozumiem preco nie su drevene domy u nas vhodne na stale byvanie. V niektorych regionoch je prave drevo tradicny material.???

drevene domy (ale skutocne drevenice) su vhodne na vikendove chatky, neakumuluju teplo ale rychlo sa vyhreju.
drevo bolo tradicny material iba v oblastiach kde ho bolo vela. na juhu sa stavali hlinene domy.
take "drevene" domy ktore sa tu spominaju su vhodne na miesta kde nie je su studene zimy a horuce lete.
unaghy
21.10.08,05:49
Vôbec si nemyslím, že ide o zastaralý postup murárov alebo ďalších staviteľov, keď použijú na svoj rodinný dom klasickú tehlu.
Veď z tehly je postavené najväčšie množstvo domov, netrúfnem si odpovedať percentuálne, ale určite to bude bližšie k 100 % ako k 50 %. Kedysi sa naozaj bývalo v drevených domoch, ale teraz tie domy slúžia skôr na rekreáciu, ako na trvalé bývanie, aj keď to samozrejme nevylučujem, ale je to skôr výnimočné, ako pravidlo.

Teraz sa u nás rozbieha boom "sendvičových" domov, každá doba má svoje výstrelky, možno sa osvedčia, ktovie, ale aj napriek tomuto boomu má tehla stále svojich zástancov, darmo, je to rokmi preverená kvalita.

K tomu zatepleniu: Kto čo len trochu použije zdravý sedliacky rozum, tak si nebude dom zatepľovať zvnútra polystyrénom. Ja osobne by som v tak zateplenom dome nebývala, ty áno? Cítila by som sa ako napr. "televízor" v krabici v obchode.
Myslím, že toho prechemizovania máme dosť, nieto v tom ešte bývať.
Ale to je len môj skromný názor. Každý si urobí podľa toho, čo mu vyhovuje a čomu verí.
Práveže som použil "sedliacky rozum" a stále tvrdím "prečo vykurovať steny (s vysokým U)?" Aký protiargument mi ponúkneš ty?

Zahoďme už konečne predsudky!!! Napr. EPS vo finálnej podobe nevylučuje do prostredia žiadne škodliviny (je stály), keď to porovnáš s tým, čo príjima tvoje telo prostredníctvom potravín obsahujúcich rôzne emulgátory. Navyše ten EPS bude omietnutý vrstvou omietky a nikdy nezistíš, čo za to omietkou je. Kľudne ti môžem tvrdiť, že je to tehla a ty v tom dome budeš spokojne bývať.

K tej tehle. Samozrejme, že väčšina je tehlových. Pred 20timi, 40timi rokmi tu pomaly iný materiál ani nebol. Dnešná doba si vyžaduje odlišný murársky prístup. Pýtam sa, čo vie väčšina murárov (nad 40 rokov) o moderných stavebných systémoch? Nebodaj sa ďalej vzdelávajú a získavajú najnovšie informácie z tejto oblasti? Česť výnimkám.
chandler
21.10.08,08:25
Práveže som použil "sedliacky rozum" a stále tvrdím "prečo vykurovať steny (s vysokým U)?" Aký protiargument mi ponúkneš ty?

Zahoďme už konečne predsudky!!! Napr. EPS vo finálnej podobe nevylučuje do prostredia žiadne škodliviny (je stály), keď to porovnáš s tým, čo príjima tvoje telo prostredníctvom potravín obsahujúcich rôzne emulgátory. Navyše ten EPS bude omietnutý vrstvou omietky a nikdy nezistíš, čo za to omietkou je. Kľudne ti môžem tvrdiť, že je to tehla a ty v tom dome budeš spokojne bývať.

K tej tehle. Samozrejme, že väčšina je tehlových. Pred 20timi, 40timi rokmi tu pomaly iný materiál ani nebol. Dnešná doba si vyžaduje odlišný murársky prístup. Pýtam sa, čo vie väčšina murárov (nad 40 rokov) o moderných stavebných systémoch? Nebodaj sa ďalej vzdelávajú a získavajú najnovšie informácie z tejto oblasti? Česť výnimkám.

vykurovat steny musis kvoli tepelnej pohode, kvoli teplotnym vykyvom v noci a cez den.
kludne mozes tvrdit ze dom z EPS je murovany, ale len do chvile kym niekto nekopne do steny :)
murar asi novinky v stavebnictve nesleduje, ale projektati ano, a vela z nich pred 40timi rokmi tahala kacera po dvore :)
a netvar sa ze stavebnictvo v modernych systemoch napreduje strasnou rychlostou :) - teda napreduje ale urcite sa to netyka rodinnych domov.
unaghy
21.10.08,09:53
vykurovat steny musis kvoli tepelnej pohode, kvoli teplotnym vykyvom v noci a cez den.

V EPD nie sú takmer merateľné výkyvy interiérovej teploty cez noc. Pozri si systémy, ktorých vnútorná teplota steny je len o jeden stupeň nižšia ako interiérová teplota vzduchu pri -15 vonku. Ak by si nemal interiér zateplený, stena by mohla mať teplotu nižšiu aj o 3-5 stupňov ako interiérový vzduch a vtedy by si mohol pociťovať studené "sálanie" od stien. Ak by si chcel toto studené sálanie odstrániť, naozaj by si musel tie steny vykúriť o ďalšie tri stupne.

kludne mozes tvrdit ze dom z EPS je murovany, ale len do chvile kym niekto nekopne do steny :)

Nehody sa samozrejme stávajú, ale 2-3 cm omietky vytvoria dostatočne tvrdú plochu a medzi nimi je samozrejme aj "nosný" materiál. Na trhu existujú rôzne "tvrdosti" EPS, netvrdím, že treba použiť najmäkší.

murar asi novinky v stavebnictve nesleduje, ale projektati ano, a vela z nich pred 40timi rokmi tahala kacera po dvore :)
a netvar sa ze stavebnictvo v modernych systemoch napreduje strasnou rychlostou :) - teda napreduje ale urcite sa to netyka rodinnych domov.

A to je presne to o čo mi tu ide - dostať do povedomia "novinky" v stavebníctve pre obyčajných ľudí, ktorý si chcú postaviť svoj domček a zároveň chcem odbúrať mýty, ktoré okolo toho kolujú. Ani u väčšiny projektantov moc nepochodíš z niektorými novinkami a ak áno, pokazia ti to robotníci, ktorí nie sú zvyknutí robiť niečo "ináč". Našťastie už sú aj na slovensku projektanti a realizačné firmy, ktoré vedia splniť tieto "nezvyčajné" požiadavky.
chandler
21.10.08,11:45
-lebo v zateplenej unimobunke, nesmies ani na chvilu prestat kurit, keby si prestal tak hned vydis tie vykyvy. v murovanom dome si nastavis kurenie na vecer, cez den ho mozes vypnut.
-2-3cm omietky? ti vyzobe datel ako tu bolo nedavno v jednej teme :)
-u vacsiny projektantov s blbostami nepochodis lebo tomu rozumeju, ale vzdy sa najdu nejaky co ti za peniaze spravia vsetko.
unaghy
21.10.08,16:29
V zateplenej unimobunke s názvom EPD kúriť nemusíš, môžeš si trochu prikúriť malým žiaričom počas tých 20 dní, kedy sa objavia teploty -20 a dokúriť ten jeden stupeň. Chovám síce škrečka, ale vyhrýzať omietku si ešte nedovolil. Čo sa týka tých projektantov, tak si to presne trafil - pre nich je to totálna blbosť.

Ináč klobúk dolu, ako sa ti darí konfrontovať, ale bohužial to nie je to, čo by som potreboval. Skôr som čakal, že vyprovokujem niekoho, kto vyrukuje s argumentami postavenými na znalostiach a skúsenostiach v tejto oblasti (EPD, kontrolované vetranie,...).
AndrejG
21.10.08,21:08
Určite sa ti to javí ako blbosť, ale skús si pozrieť systém strateného debnenia (napr. medmax). Nie je to môj výmysel a sú to systémy vonkajšej aj vnútornej izolácie overené praxou.

Niektorí sa stále držia rovnakých názorov a "zastaralých" postupov. Mám známeho, murára, a jeho nikto nepresvedčí, že je niečo lepšie než tehla - stavia z nej 20 rokov, tak ho to učili a tak to bude robiť asi aj do konca života.

Rád si vypočujem tvoje argumenty, prečo je to zlý nápad, možno skutočne existuje niečo, čo pri tomto systéme "nedomysleli".

To ze existuje nieco ako medmax, neznamena, ze ten system je dobry. Ludia vyrabaju kopec hovadin, nie vsetko je dobre. KED UZ, tak jednoznacne 25cm izolacie von a 5cm dovnutra, nie naopak. Ved stena by nebola zvnutra nijako ohrievana, prakticky celu zimu by bola studena, mrzla by.

Nechapem navyze ziadnu vyhodu oproti verzii, kde vnutri nieje ziadna izolacia a vonku je 25cm.
chandler
22.10.08,06:23
V zateplenej unimobunke s názvom EPD kúriť nemusíš, môžeš si trochu prikúriť malým žiaričom počas tých 20 dní, kedy sa objavia teploty -20 a dokúriť ten jeden stupeň. Chovám síce škrečka, ale vyhrýzať omietku si ešte nedovolil. Čo sa týka tých projektantov, tak si to presne trafil - pre nich je to totálna blbosť.

Ináč klobúk dolu, ako sa ti darí konfrontovať, ale bohužial to nie je to, čo by som potreboval. Skôr som čakal, že vyprovokujem niekoho, kto vyrukuje s argumentami postavenými na znalostiach a skúsenostiach v tejto oblasti (EPD, kontrolované vetranie,...).

v podstate nikto nic proti EPD nema, naozaj netreba kurit a podobne, na druhej strane ten dom aj tak nie je energeticky sebestacny, takze sa straca ten hlavny zmysel. ale EPD nie je odborna otazka - je to skor o tom ci chcem byvat v klasickom dome, alebo v polystyrenovej krabici. a to si musi rozhodnut kazdy sam.
tommi_d
22.10.08,09:31
Teraz sa u nás rozbieha boom "sendvičových" domov, každá doba má svoje výstrelky, možno sa osvedčia, ktovie, ale aj napriek tomuto boomu má tehla stále svojich zástancov, darmo, je to rokmi preverená kvalita.


O "výstrelkoch" sendvičových domov by som nehovoril, tato technológia má min. 50 rokov a rôznymi obmenami použitých materiálov sa používa dodnes. U nas v meste je postavený montovaný drevosendičový dom od roku 1952 a stále je obývaný a funkčný.
Podobné argumenty ako tu padajú používa tehliarska lobby, ktorá okrem iného stále tlači na to aby sa nezvyšovali normy pre min. tepelné odpory obvodových konštrukcií dnes je stále až smiešne R=3.
Tehla je zastaralý materiál a pri rozumných hrúbkach na hranici min. tep. odporu. Pri vačších hrúbkach povedzme 44 cm sa týmto materiálom zle pracuje to vám potvrdí každý murár.
Osobne si myslím, že budúcnosť obvodových konštrukcií je v sendvičoch s rôznorodých materiálov.
A ešte k akumulácii konštrukcií, to musí byť veľká výhoda v lete !
unaghy
22.10.08,12:50
Dnešné novostavby majú mernú spotrebu tepla na úrovni 100 kWh/m2/rok (staršie domy niekedy až 200), pričom EPD má 15 kWh/m2/rok a ten rozdiel je spôsobený hlavne kvôli benevolentným normám, ktoré nikoho nenútia použiť síce drahší materiál, ale s lepšími izolačnými vlastnosťami. Ceny dnešných izolačných materiálov sú už na takej úrovni, že o to, čo sú drahšie, sa vráti za pár rokov v podobe úspory energie (ktoré mimochodom stále stúpajú).

Ešte chcem dať do pozornosti "NULOVÝ" dom, so spotrebou max 5 kWh/m2/rok, ktoré nepotrebujú žiadne konvenčné vykurovanie. Teplo vyžarované osobami, ako aj inými elektrospotrebičmi postačuje na vykompenzovanie tepelných strát. Dosiahnuť také "zateplenie" je však už finančne veľmi náročné - tu už nastupujú technológie budúcnosti.

Budúcnosť určite patrí stavebnému materiálu, ktorý bude mať izolačné vlastnosti EPS a nosné vlastnosti betónu (tehly, pórobetónu). Totižto najlepšie, čo momentálne na trhu máme, je zväčša kombinácia izolačného avšak nenosného materiálu spolu s nosným avšak slabo izolačným. Zlepšovať tepelný odpor steny ako celku sa dá dosiahnuť iba navyšovaním hrúbky izolácie a súčasne zmenšovaním hrúbky nosnej časti bez ztráty nosných vlastností.

Určite by som bral "polystyrénovu krabicu" s perfektnými tepelnými vlastnosťami, keby EPS mal aj vlastnosti nosného muriva, ale nápad to nie je zlý.
chandler
22.10.08,14:32
A ešte k akumulácii konštrukcií, to musí byť veľká výhoda v lete !
ano v lete je to velka vyhoda.
chandler
22.10.08,14:35
Dnešné novostavby majú mernú spotrebu tepla na úrovni 100 kWh/m2/rok (staršie domy niekedy až 200), pričom EPD má 15 kWh/m2/rok a ten rozdiel je spôsobený hlavne kvôli benevolentným normám, ktoré nikoho nenútia použiť síce drahší materiál, ale s lepšími izolačnými vlastnosťami.

stale hovoris o vykurovani... pritom energie spotrebovane na kurenie su len cast vsetkych energii... ja chapem ak niekto chce mat energeticky sebestacny ranc, s vlastnou elektrarnou a vodou atd (pre pripad katastrof a vojny).... nikdy nepochopim naco je komu polystyrenova krabica, ktora, ked ti vypnu elektriku je ti na nic.
tommi_d
22.10.08,16:29
ano v lete je to velka vyhoda.

Niet čo dodať.
unaghy
24.10.08,09:08
stale hovoris o vykurovani... pritom energie spotrebovane na kurenie su len cast vsetkych energii... ja chapem ak niekto chce mat energeticky sebestacny ranc, s vlastnou elektrarnou a vodou atd (pre pripad katastrof a vojny).... nikdy nepochopim naco je komu polystyrenova krabica, ktora, ked ti vypnu elektriku je ti na nic.
Keď vypnú elektriku tebe a mne, rozdiel bude v tom, že mne bude teplo a tebe zima. Čerpadlá, ktoré ženú vodu do radiátorov konvenčného vykurovania, nebudú fungovať (samospád sa už tak často nevyužíva). Energie, čo z domu neujde, nemusíš dopĺňať.
chandler
24.10.08,09:22
Niet čo dodať.
no tak dodam lebo inac to nepochopis... v lete tie mury akumuluju chlad, takze aj ked je vonku teplo dnu mas prijemny chladok. samozrejme to nevydrzi mesiac... ale ak sa na par dni velmi otepli tak steny ostanu studene.
tommi_d
25.10.08,17:58
... v lete tie mury akumuluju chlad, takze aj ked je vonku teplo dnu mas prijemny chladok. .

v lete toho chladu teda je ....

akumulujú hlavne teplo. Pocit tepla alebo chladu je hlavne o izolácii nie o akumulácii pretože i v montovaných domoch ktore majú velmi malú akumulačnú schopnosť je v lete príjemne.
chandler
27.10.08,16:07
v lete toho chladu teda je ....

akumulujú hlavne teplo. Pocit tepla alebo chladu je hlavne o izolácii nie o akumulácii pretože i v montovaných domoch ktore majú velmi malú akumulačnú schopnosť je v lete príjemne.

:)))) ano je v nich urcite prijemnejsie ako v plechovej bude :)))

neviem ci si nebol niekedy v horucom lete v studenej pivnici. asi nie tak sa o tom radsej nebavme :)
tommi_d
28.10.08,10:57
:)))) ano je v nich urcite prijemnejsie ako v plechovej bude :)))

neviem ci si nebol niekedy v horucom lete v studenej pivnici. asi nie tak sa o tom radsej nebavme :)

Vidím, že zase používaš "pádne" argumenty. Mám z toho pocit, že si montovaný dom nevidel ani z rýchlika.

A porovnávať pivnicu a jej prirodzený chlad získaný zo zeminy a dom nie je na mieste, skús občas použiť argumenty, nie bezhlavo písať čo ťa momentálne napadne