M3G
13.03.08,17:22
Kde by ste zaúčtovali prijatú faktúru na sumu cca 100.000 Sk za prieskum trhu?

Ide o popis potencionálneho podnikateľského prostredia v mimoeurópskej krajine. Výsledkom tohoto plnenia je nehmotná, duševná práca vrátane odporúčaní a obstarania kontaktov.

Mohol by som to zaúčtovať priamo do nákladov, alebo to musím odpisovať v triede nehmotného majetku?:confused:
andrej_rv
13.03.08,18:02
Kde by ste zaúčtovali prijatú faktúru na sumu cca 100.000 Sk za prieskum trhu?
Ide o popis potencionálneho podnikateľského prostredia v mimoeurópskej krajine. Výsledkom tohoto plnenia je nehmotná, duševná práca vrátane odporúčaní a obstarania kontaktov.
Mohol by som to zaúčtovať priamo do nákladov, alebo to musím odpisovať v triede nehmotného majetku?:confused:

Postupy PÚ § 37 :
17) Náklady na školenia a semináre, marketingové a podobné štúdie, prieskum trhu, poradenstvo, odborné posudky, získanie noriem a certifikátov, napríklad ako sú ISO normy, prípravu a zábeh výkonov, reklamu, uvedenie výrobkov na trh, reštrukturalizáciu a reorganizáciu podniku alebo jeho časti, na rozšírenie výroby, ako aj ostatné náklady podobného charakteru sa neúčtujú ako dlhodobý nehmotný majetok, ale sa účtujú ako náklady na hospodársku činnosť.

§ 56 PPÚ:
6) Časovo sa nerozlišujú napríklad .... náklady na prieskum trhu, náklady na získanie noriem a certifikátov, náklady na uvedenie výrobkov na trh....

Takže podľa mňa všetko priamo do nákladov..