Deni
22.03.05,21:53
Príspevok vymazaný
ondrejvla
22.03.05,21:07
Mám problém s predavačkami. Môžete mi niekto pomôcť?
Ich prac. čas je takýto:

1. 2.

PO 5,5 5,5
UT 5,5 5,5
ST 5,5 5,5
ŠT 5,5 5,5
PIA 6 6
SO 12 0
NE 0 12
------------------
40 40 hod.

Zmluvou nemáme ošetrené žiadne mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok a ani v nedeľu. Chcem sa spýtať či je možné takéto rzvrhnutie pracovného času a či patrí predavačkám nejaké mzdové zvýhodnenie za prácu v nedeľu, alebo za sviatok, ktorý pripadá podľa tohoto harmonogramu na jej pracovnú smenu. Prosím poraďte mi, neviem čo si zamestnávateľ môže dovoliť a čo nie, neviem sa potom hájiť, nemám mzdárske skúsenosti. Natrafila som na veľmi zlého človeka, s ktorým nie je možná žiadna dohoda a ktorý sa tvári že on je ten nadriadený. Ešte sa mi to nikdy nestalo, som už z toho chorá.
Ďakujem.
A to šéf nepozná Zákonník práce!!!
Pre neho neplatí?! Veď tie ženy nemajú žiaden deň voľna?! No, ale ak im platí 25 tis.mesačne, tak určite s tým súhlasia!!!!!
Samozrejme, že im patrí príplatok za S a N! Pozri si Zákonník práce a strč ho pod nos aj tvojmu arogantnému šéfovi, čo si myslí, že keď má peniaze, má aj moc! Ale veď tie predavačky sú živý tovar! - teda majú aj nejaké obyčajné ľudské potreby, a čo rodina?!
Juj, ale takýto príspevok na noc! Čo poviete, kolegovia?!
Deni
22.03.05,21:58
Veď tie ženy nemajú žiaden deň voľna?! Pozri si Zákonník práce
Neviem či to v tej tabuľke nevidno, ale každej by pripadal v týždni jeden deň voľna. Jeden týždeň voľný deň v nedeľu, druhý týždeň v sobotu. Ako som písala nemám skúsenosti, takže rada pozri si ZP je od predpokladám skúseného človeka dosť malá rada, pre ktorú som sa chcela utiekať na tejto porade! ZP som už prečítala niekoľko krát, ale neviem sa v tom vysomáriť. Takže ak takýto harmonogram nepripadá do úvahy, ako je možné rozvrhnúť prácu dvom predavačkám tak, aby predaj nebol prerušený ani jeden deň v týždni a bola dodržaná nájomná zmluva, ktorá ukladá povinnosť mať otvorené od rána do večera a zároveň aby týždenný prac. čas 40 hodín bol tiež dodržaný a iné ustanovenia ZP?
Zdalo sa mi že sa jedná o nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času podľa ZP, ale asi som to zasa nepochopila, takže niekto seriózny poraďte, veď zatiaľ sa netreba rozhorčovať, ide len o vytvorenie harmonogramu pre dve predavačky, ktoré by potom mali podľa neho pracovať. Aby bol šitý na mieru aj pre predavačky aj pre zamestnávateľa.
Ďakujem!
Jana Motyčková
23.03.05,05:46
Čo sa týka príplatkov za S a Ne, nemá nárok. V ZP je to zrušené od r. 2002. Majú nárok len na príplatok za sviatok - ak vtedy robia a samozrejme aj za prípadnú prácu nadčas. Rozvrhnutie zmien teoreticky môže byť - viď. § 93 odst. 3 ZP- pozorne si treba ale prečítať celú časť ZP od §85 ZP. Je pravda, že majú nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas - musia to mať uvedené aj v pracovnej zmluve. Rozvrhnutie zmien je dobré urobiť na celý rok, aby bolo možné určiť správny nárok na dovolenku. U nich bude totiž týždňom dovolenky (§103 ZP) nie 5 dní ale 6 dní. Ak si na Porade dáte do vyhľadávača heslo "nerovnomerné rozvrhnutie" malo by vyhľadať viac. Už sme k tomu písali príspevky
Deni
23.03.05,07:02
Ak ale toto rozvrhnutie pracovného času by trvalo celý rok presne takto každý týždeň, tak harmonogram na celý rok by bol zbytočný, nie? Tie dovolenky sú mi jasné, viem že je to tak.
Ďakujem za radu a budem rada každej ďaľšej.
Jana Motyčková
23.03.05,09:04
Ak je to takto celý rok, znamená to , že harmonogram je určený. Len si treba skontrolovať, či do konca roka naplnia fond pracovného času. Ak prekročia, mali by mať nadčas, ak nenaplnia, mali by si to doplniť. Inak v tom nevidím zásadný problém, okrem morálneho. Asi je dosť nepríjemné, keď jedna z nich zostane 2 týždne na PN, prípadne si zamestnávateľ splní svoju povinnosť a určí čerpanie dovolenky na 2 týždne vcelku (§111 ods. 3 ZP). Ale to už špekulujem.
Deni
23.03.05,10:09
A ako to mám skontrolovať? Nemám tušenie ako sa počíta fond pracovného času, nepomohli by ste mi s tým? Ja tomu rozumiem asi tak, že ak v danom mesiaci odpracujú viacej ako vychádza podľa kalendára na ten mesiac pracovných hodín, je to pre ne nadčas? A keď v inom mesiaci odpracujú menej? Alebo to treba nejako prepočítať na celý rok? No ak by jedna z nich čerpala dovolenku, alebo mala PN, musel by si to zamestnávateľ už nejako poriešiť, je jasné že tá druhá by to za ňu nemohla ťahať v kuse, alebo je v tom aj nejaký iný háčik? Alebo vedeli by ste poradiť nejaké lepšie vyhovujúce riešenie pre tento môj problém?
Veľmi ďakujem za ochotu.
Jana Motyčková
23.03.05,11:23
Fond pracovného času sa skontroluje tak, že sa spočíta počet pracovných dní v roku + sviatky pri 5 dňovom pracovnom týždni a vynásobí sa 8 (8 hodinové zmeny) a to je ročný fond pracovného času. Ak je pracovný týždeň vo firme 40 hod, tak pre rok 2005 sa ročný fond pracovného času pri 5 dňovom pracovom týždni vypočíta takto:
250 prac. dní + 8 sviatkov = 258 dní
258 dní x 8 hodín = 2064 hodín
Tento počet hodín by mali mať v harmonograme za celý rok. Zároveň ale treba skontrolovať, či to čo je v harmonograme nepresahuje fond pracovného času za 4 mesiace podľa kalendára - viď § 87 ods. 1 ZP. Ak je to podľa harmonogramu splnené, netreba mesačne kontrolovať splnenie fondu pracovného času. Ak sa budú navzájom zastupovať, tak to čo mesačne odpracujú naviac oproti svojmu harmonogramu je považované za nadčas. Čo neodrobí musí zdôvodniť - dovolenka, PN a pod. Tak ako keby robila normálne 5 dní v týždni.
Teda zjednodušene:
Ak za 4 mesiacie má v harmonograme taký počet hodín ako je uvedené v prac. kalendári, je to v poriadku.
Deni
24.03.05,09:42
Ďakujem, trochu som múdrejšia, ale bola by som rada aj iným príspevkom k tejto téme. Rada by som si prečítala názory od viacerých. Žeby sa už nikto nevedel vyjadriť k tejto téme? Skúšala som hľadať niečo v príspevkoch, ale moc som tam toho nenašla, čo by mi pomohlo.
Ešte raz ďakujem!