SachMat
13.03.08,17:38
Som 38 ročný zamestnanec, počas doterajšej kariéry zatiaľ vždy s prevažne nadpriemerným príjmom, čerstvo uznaný SocPoisťovňou za plného invalida (hoci písomné vyjadrenie som ešte nedostal) a teraz riešim problém či ostať alebo vystúpiť z II. piliera a otázky vplyvu II. piliera na môj invalidný a budúci starobný dôchodok.

Kým som nebol invalidom, mal som v tom jasno - II. pilier ÁNO. Teraz v tom mám nejasno jednak preto, že som sa nečakane dostal do "kategórie" občanov ktorej legislatívne podmienky bytia ma doteraz veľmi nezaujímali a tiež vzhľadom na poslednú novelu zákona o SocP ktorá zaviedla výrazné zmeny týkajúce sa najmä invalidov.

Čím viac sa teraz snažím rýchlo sa zorientovať v novej situácii, tým väčší v tom mám chaos.

Vie mi niekto, prosím, kvalifikovane poradiť či v mojom prípade ostať v II. pilieri a prípadne mi aj dať odpovede na niekoľko otázok čo by mi snaď trochu pomohlo zorientovať sa v tejto problematike?

Vstupné údaje sú nasledovné:
Vek 38r., VŠ, zamestnaný, t.č. nadpriemerný príjem (nedosahujem však strop max. možného vymeriavacieho základu dane), som účastníkom II. piliera od marca 2003, momentálne plný invalid t.j. pracovná (ne)schopnosť viac ako 70%.

Niektoré predpoklady do budúcnosti: vzhľadom na novú, nádejnú, čerstvo nasadenú liečbu, je možné že sa môj zdravotný stav zlepši natoľko, že v budúcnosti bude miera mojej invalidity preklasifikovaná na menej ako 71%, t.j. na čiastočnú invaliditu. Tiež sa nádejam, že budem schopný pracovať ešte dostatočne dlho aby som dosiahol minimálnych 15 povinných rokov sporenia pre získanie dôchodku z II. piliera (t.j., podľa súčasnej legislatívy, ešte 12 rokov). Otázna je však moja schopnosť udrzať si celú tú dobu vyšší príjem - tu nevylučujem v budúcnosti ani možnosť výrazného poklesu. A keď sa pozriem do krištáľovej gule, pravdepodobnosť že dožijem dôchodkového veku (počítajme 65r.) vidím ako dosť neistú.

Tak, babo, raď! :) Čo by ste robili v mojej situácii Vy? Ostať v II. pilieri, či radšej vystúpiť?!

Par doplňujúcich otázok pre lepšie pochopenie situácie:

1) Má moja účasť v II. pilieri vplyv na výpočet výšky invalidného dôchodku? Zmenilo by sa niečo v tomto smere keby som z II. piliera vystúpil?

2) Zmení sa pre mňa, ako účastníka v II. pilieri niečo ak ma v budúcnosti preklasifikujú na čiastočného invalida (okrem toho, že sa mi invalidný dôchodok patrične zníži nasobením percentuálnou mierou poklesu pracovnej schopnosti)?

3) Ak tomu správne rozumiem, keby som nebol invalid, po dosiahnutí dôchodkového veku by sa pre výpočet výšky môjho starobného dôchodku zo SocPoistovne (ak som aj v II. pilieri) bral do úvahy plný vymeriavací základ za roky do marca 2003 + polovičný od marca 2003 a pre dôchodok z II. piliera (zakúpenú rentu) by boli rozhodujúce dosiahnuté výnosy v príslušnych fondoch "mojej" DSS z odvodov (z oných 9%) zodpovedajúcich polovičnému vymeriavaciemu základu od marca r. 2003. Zmení sa pre mňa ako invalida na tejto schéme niečo, ak aj naďalej ostanem v budúcnosti zamestnaný? T.j. inymi slovami, zaujíma ma či prispieva invalidita (prostrednictvom SocP) zamestnanému invalidovi nejakým sposôbom navyše k starobnému dôchodku z I. piliera ktorý by inak dostal ako zdravý zamestnanec - neinvalid? Hrá pritom úlohu skutočnosť či sa jedná o plného alebo len čiastočného invalida?

4) Ako by sa zmenila situácia z predchádzajúceho bodu, keby som sa teraz stal nezamestnaným invalidom? Do II. piliera mi tým pádom už nebude pribúdať nič (to čo tam je/bude si rozdelia až moji dedičia) - to mi je jasné. Ale čo bude s mojim I. pilierom? Ako a z čoho sa v takom prípade bude počitať moj budúci starobný dôchodok z I. piliera od okamihu keď sa stanem nezamestnaným invalidom? Opäť, bude v takom prípade dôležité či budem plný alebo čiastocný invalid? A čo by sa v takomto pripade zmenilo keby som do konca júna využil moznosť z II. piliera vystupiť?

Ďakujem vopred za každú dobre mienenú radu.
Jozef Mihál
14.03.08,06:18
Je to na dlho, a času mám málo - preto len záver: Zostaňte v II. pilieri.
nesca
14.03.08,06:51
Pán Mihál,takisto poprosím o radu, ak máte čas . Som na tom"takmer" podobne. Vek 38, už nejaký ten rok čiastočný inv.dôchodca ale ten príjem nic moc. Enormné zvýšenie platu nepredpokladám,jedine pri zmene zamestnania, čo tiež nevidím ružovo. Zostať,odísť?
Jozef Mihál
14.03.08,07:05
Zostať.
nesca
14.03.08,07:08
ďakujem za odpoveď,dám na radu múdrejšieho a ostanem:)
Jozef Mihál
14.03.08,07:12
Môj "globálny" názor na II: pilier nájdete vyjadrený týmto testom:

http://mihal.blog.sme.sk/c/135632/Druhy-pilier-Ano-alebo-Nie-test.html
SachMat
17.03.08,07:56
Dakujem pan Mihal, za odpoved - radu hoci strucnu. Viem, ze je to tema "na dlho" a nie jednoducha o com svedci aj skutocnost, ze si okrem Vas nikto iny netrufol poradit. Medzicasom som cast odpovedi na moje otazky nasiel aj vo vasich blogoch a roznych diskusiach k pribuznym temam. Do konca juna, kedy sa bude treba definitivne rozhodnut, este zostava nejaky cas, snad sa dovtedy v tejto problematike zorientujem dostatocne.