SMartina
13.03.08,20:10
Ahojte.
Firma mala daňovú kontrolu na DPH za 07/2007. Z DPH-čky vyhodili jednu došlú faktúru, pretože firma si objednala reklamu v reklamnej agentúre. Tá reklamná agentúra poskytla službu, reklama sa uskutočnila a prišla do firmy faktúrka s DPH a v údajoch firmy bolo aj IČ DPH, takže riadny platca DPH a ja som odpočítala DPH. Lenže nastal problém, že táto firma mala problém s DÚ, nekomunikovali dlhšiu dobu s DÚ a DÚ svojvoľne rozhodol, že firme ruší platcovstvo DPH a keďže nepreberali ani poštu z DÚ tak o tom nevedeli a ďalej posielali DPH výkazy a aj platili DPH. DÚ išiel na istotu a našiel to čo potreboval. Vyhodili to z DPH. Potom sme podali odvolanie a pracuje sa na tom a je to na dobrej ceste a je viac ako isté, že to DPH dostaneme dodatočne vrátene s DÚ.
Moja otázka znie: Ako to mám vyriešiť v roku 2007, aby mi sedel účet na konci roka 343. Došlú faktúru som nahodila klasicky 518,343/321. A teraz by som to mala nejako zmenit? Čo s DPH a účtom 343 v tejto faktúrke, treba to zmeniť nejakým ID zápisom? Alebo ako?
Prosím o radu skúsenejších dobrých ľudí. Ďakujem. :)
ivoviz
13.03.08,19:23
Ahojte.
Firma mala daňovú kontrolu na DPH za 07/2007. Z DPH-čky vyhodili jednu došlú faktúru, pretože firma si objednala reklamu v reklamnej agentúre. Tá reklamná agentúra poskytla službu, reklama sa uskutočnila a prišla do firmy faktúrka s DPH a v údajoch firmy bolo aj IČ DPH, takže riadny platca DPH a ja som odpočítala DPH. Lenže nastal problém, že táto firma mala problém s DÚ, nekomunikovali dlhšiu dobu s DÚ a DÚ svojvoľne rozhodol, že firme ruší platcovstvo DPH a keďže nepreberali ani poštu z DÚ tak o tom nevedeli a ďalej posielali DPH výkazy a aj platili DPH. DÚ išiel na istotu a našiel to čo potreboval. Vyhodili to z DPH. Potom sme podali odvolanie a pracuje sa na tom a je to na dobrej ceste a je viac ako isté, že to DPH dostaneme dodatočne vrátene s DÚ.
Moja otázka znie: Ako to mám vyriešiť v roku 2007, aby mi sedel účet na konci roka 343. Došlú faktúru som nahodila klasicky 518,343/321. A teraz by som to mala nejako zmenit? Čo s DPH a účtom 343 v tejto faktúrke, treba to zmeniť nejakým ID zápisom? Alebo ako?
Prosím o radu skúsenejších dobrých ľudí. Ďakujem. :)
1. Ak ste zaplatili neuznanú DPH tak aký zápis ste urobili ??
2. ak žiadny a podali ste odvolanie a je predpoklad že vám DPH vrátia tak netreba robiť žiaden zápis.
3. ak zápis napr 548xxx/343xxx tak teraz mínusom

Odpoveď priamo na otázku - žiadna zmena.
SMartina
29.03.08,13:43
V týchto dňoch prišla odpoveď z DÚ, že spomínaná faktúra je vyradená z evidencie odpočtu DPH a nebude vrátené DPH-čko z tejto faktúry. Ako to zaúčtovať, alebo ako mám postupovať, aby mi sedel zostatok na účte 343 v HK na konci roka. Ešte nie je podané DP. Ďakujem.
Daniela1
29.03.08,14:03
Ja by som neuznané DPH zaúčtovala na nákladový účet, na ktorý bola zaúčtovaná aj reklama - zrejme 518
SMartina
30.03.08,09:17
Áno, reklamu som zaúčtovala na 518. Tak podobne som uvažovala, ale doteraz som nemala žiadnu skúsenosť s takou kontrolou. Dík.
Petra29
30.03.08,10:47
Ja by som neuznané DPH zaúčtovala na nákladový účet, na ktorý bola zaúčtovaná aj reklama - zrejme 518
Na účet 518 by som účtovala pri prvotnom zápise, ak by som celú sumu zaúčtovala v prospech nákladov.
V tomto prípade by som použila 538
citujem z postupov PU
Na účte 538 - Ostatné dane a poplatky sa účtujú aj dodatočné vyrubenia týchto daní za minulé roky vrátane dane z pridanej hodnoty za minulé roky , ak o túto daň už nemožno zvýšiť hodnotu dlhodobého hmotného majetku a dlhodobého nehmotného majetku, zásob a pohľadávok. Na tomto účte sa účtujú dodatočné vyrubenia spotrebných daní vzťahujúce sa k vlastnej spotrebe výrobkov.