ivni
13.03.08,19:12
Chcem poprosiť niekoho o radu, ak mal podobný problém.
V júli sme sa pretransformovali na s.r.o., zamestnancom ostali nevyčerpané dovolenky vo fyz. osobe a tie sme presunuli do s.r.o. Vyšla mi však za posledný kvartál veľká priemerka a tých dovoleniek je veľa nevyčerpaných, takže keď vytvorím rezervu v roku 2007 vyšla mi okolo 300 000,- Sk a mne sa to zdá strašne veľa.
Môžem vytvoriť rezervu na všetky nevyčerpané dovolenky, ešte nikdy sme ju netvorili, viem, že sa má, ale predo mnou účtovníčka to nerobila. Ja to chcem napraviť, ale zdá sa mi to strašne veľká suma.
Môžu tam ísť aj tie nevyčerpané dovolenky z fyz. osoby?
Prosím, ak má niekto podobný probém, pomôžte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rezerva je daňový náklad a tvorí sa na príslušný nákladový účet.
Orsz
13.03.08,18:28
Chcem poprosiť niekoho o radu, ak mal podobný problém.
V júli sme sa pretransformovali na s.r.o., zamestnancom ostali nevyčerpané dovolenky vo fyz. osobe a tie sme presunuli do s.r.o. Vyšla mi však za posledný kvartál veľká priemerka a tých dovoleniek je veľa nevyčerpaných, takže keď vytvorím rezervu v roku 2007 vyšla mi okolo 300 000,- Sk a mne sa to zdá strašne veľa.
Môžem vytvoriť rezervu na všetky nevyčerpané dovolenky, ešte nikdy sme ju netvorili, viem, že sa má, ale predo mnou účtovníčka to nerobila. Ja to chcem napraviť, ale zdá sa mi to strašne veľká suma.
Môžu tam ísť aj tie nevyčerpané dovolenky z fyz. osoby?
Prosím, ak má niekto podobný probém, pomôžte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rezerva je daňový náklad a tvorí sa na príslušný nákladový účet.

Ja by som nevyčerpané dovolenky z fyzickej osoby asi odčlenila. Tie sa mohli vysporiadať a preplatiť vo fyzickej osobe. Viem, že pár rokov dozadu možnosť prechodu dovoleniek z firmy do firmy bola - urobila sa zmluva o prevode a prechode nároku na dovolenku. Ale myslím, že teraz to už tak nie je. Bolo by dobré obrátiť sa na nejakého audítora v tvojom okolí - za tu sumu a tvoj klud to naozaj stojí. Skús :rolleyes: .
ivni
13.03.08,18:43
Ďakujem za odpoveď. Keď tí audítori sú niektorí takí múdri v úvodzovkách. Z jedným sa už radím, ale napr. som chcela znížiť trošku zisk, vytvoriť vo fyz. osobe rezervu na plyn a elektrinu, veď vyúčtovanie príde až v júni a povedal, že to sa nesmie. Tak ja už neviem.
Vy netvoríte rezervu na energiu?
Orsz
13.03.08,18:45
Ďakujem za odpoveď. Keď tí audítori sú niektorí takí múdri v úvodzovkách. Z jedným sa už radím, ale napr. som chcela znížiť trošku zisk, vytvoriť vo fyz. osobe rezervu na plyn a elektrinu, veď vyúčtovanie príde až v júni a povedal, že to sa nesmie. Tak ja už neviem.
Vy netvoríte rezervu na energiu?


A fyzická osoba účtuje v podvojnom účtovníctve? Audítori sú naozaj rôzni......ale väčšina sú určite odborníci ;) .
ivni
13.03.08,18:45
Áno v podvojnom
Orsz
13.03.08,18:47
Tak potom rezervu tvoríš.........asi treba tvojmu audítorovi zdôrazniť, že sa jedná o FO účtujúcu v PU, pre ktorého platia tie isté pravidlá ako pre PO.
ivni
13.03.08,19:28
Ďakujem za odpovede.
Musím sa ešte poradiť s tým mojim audítorom.
Prajem pekný deň