alušik
23.03.05,08:10
Ahoj Poradaci!

Mam takuto otazocku - kamoska, ktorej robim DP za r.2004 mala prerusenu zivnost. Viem, ze musim nezaplatene zavazky zahrnut do vydavkov a pohladavky do prijmov. Na socialke zostala dlzna nejaku sumu na poistnom, nechala som si od Socialky vypisat tuto dlznu sumu k 31.12.2004. Vzhladom k tomu, ze byvaly Narodny urad prace presiel pod Socialku, vypisali mi aj dlzne sumy na tychto odvodoch. No a kde je vlastne problem? Okrem dlzneho poistneho mi vycislili k 31.12.2004 aj penale, alebo teda uroky z omeskania, alebo neviem ako to presne nazvat.
Mam aj tieto zahrnut do vydavkov? Hladala som to v zakone o dani z prijmu, ci to je danovym vydavkom a sama pre seba som si to uzavrela ako - ANO. Jedine, co som nasla, ze danovym vydavkom nie je - je zvysene poistne na zdravotne poistenie, ale to sa ma netyka.
Chcem sa teda len spytat na Vas nazor. Zahrnut alebo nezahrnut tie penale do vydavkov? Ma s tym niekto skusenost?
Zita5
23.03.05,07:28
Alušik penále nemôžu ísť do výdavkov . Čiže účtuješ výdavky neovplyvňujúce ZD .
alušik
23.03.05,07:54
Ale kde to v zakone je...??? Ved keby som platila penale alebo uroky z omeskania ako zmluvne - co podla mna v tomto pripade vyplyva zo vseobecne platneho zakona o socialnom poisteni, tak by som to ako vydavok uznala, nie? Hladala som to ako besna, ci to bude vymenovane v zakone o dani z prijmu a nikde to neviem najst!!! Ked si pozriem tusim § 21 ods.2 tam je len, ze danovymi vydavkami nie su - zvysenie dane, prirazky k poistnemu platenemu na zdravotne poistenie...penale a pokuty s vyminkou zaplatenych zmluvnych.

Su to penale - ale ako posudit, ci zmluvne?
alušik
23.03.05,09:07
Prosíííím, nikto mi na to nic nenapise?
Naile
23.03.05,09:16
Zmluvné pokuty a penale o ktorých sa hovorí v § 21 odsek 2 ZDP sú pokuty a penale, ktoré sú zakotvené v obchodných zmluvách za nedodanie včas tovaru a služieb, za nekvalitu a pod.
Penale resp. pokuty za nezaplatenie včas povinného poistného nie sú daňovým výdavkom.
Zita5
23.03.05,09:18
§ 21 ods.2 a/
Zita5
23.03.05,09:21
Zmluvné pokuty a penale o ktorých sa hovorí v § 21 odsek 2 ZDP sú pokuty a penale, ktoré sú zakotvené v obchodných zmluvách za nedodanie včas tovaru a služieb, za nekvalitu a pod.
Penale resp. pokuty za nezaplatenie včas povinného poistného nie sú daňovým výdavkom.

Nemôžeš posudzovať penále za oneskorené platby do poistovne ako zmluvnú pokutu, ktorá je určená napr. v zmluve podľa Obch.zákona . Je to len jej chyba . Penále za oneskorené platby do fondov sa neučtujú do výdavkov , za tým si stojím . S tým nespravíš nič .
alušik
23.03.05,10:00
Jááááj, veeeeelikanska vdaka. Skutocnost je totiz taka, ze ja zastavam presne tento nazor - ze to do danovych vydavkov nemozem dat!!! Pytala som sa preto, ze mi tohto chrobaka do hlavy nasadila jedna nemenovana danova poradkyna, ktora sa na tuto temu vyjadrila, ze su danovo uznanym vydavkom...

Tak som sa len chcela uistit hladanim v zakone. Ale nevedela som teda, ako sa na to pozerat. Este raz vdaka...
Naile
23.03.05,10:23
To Zita5:
Veď o tom bola reč v mojom príspevku, že zmluvné pokuty o inom, a že omeškanie platenia povinného poistného nie sú ani zmluvné pokuty , ani nie sú daňové výdavky.
Zita5
23.03.05,10:31
To Zita5:
Veď o tom bola reč v mojom príspevku, že zmluvné pokuty o inom, a že omeškanie platenia povinného poistného nie sú ani zmluvné pokuty , ani nie sú daňové výdavky.

Naile prepáč , až teraz vidím , že čo som spravila . Ale , pravda je na oboch stranách .