book33
14.03.08,08:01
Chcel by som sa opytat, ci je potrebne vyrovnat zaklad dane pri predcasnom vybere casti nasporenej sumy zo zivotneho poistenia(pokial som si predtym uplatnoval znizenie zakl. dane pocas platenia poistenia) za cele obdobie od zaciatku platenia poistenia, napr. pri vybere po 12 rokoch platenia ziv. poistenia. V poistovni mi bolo povedane, ze sa vyrovnava zaklad dane za tri predchadzajuce dan. obdobia od datumu porusenia podmienok, ale v zakone som nasiel len to, ze sa musi zvysit zaklad dane o sumu, ktoru bola znizena do konca 3 nasledujucich zdanovacich obdobi.
Zoltán Kovács
14.03.08,07:07
Chcel by som sa opytat, ci je potrebne vyrovnat zaklad dane pri predcasnom vybere casti nasporenej sumy zo zivotneho poistenia(pokial som si predtym uplatnoval znizenie zakl. dane pocas platenia poistenia) za cele obdobie od zaciatku platenia poistenia, napr. pri vybere po 12 rokoch platenia ziv. poistenia. V poistovni mi bolo povedane, ze sa vyrovnava zaklad dane za tri predchadzajuce dan. obdobia od datumu porusenia podmienok, ale v zakone som nasiel len to, ze sa musi zvysit zaklad dane o sumu, ktoru bola znizena do konca 3 nasledujucich zdanovacich obdobi.

V poisťovni asi zle vykladali znenie zákona. Je to tak, že do troch rokov od porušenia ustanovení §11 ZoDP treba najneskôr dodaniť, v zmysle §17 ZoDP.
book33
14.03.08,08:35
Dakujem za rychlu odpoved.
Mam este jednu otazku. Povazuje sa za nedodrzanie podmienok aj predcasny vyber nasporenej sumy, ak je tato moznost stanovena v zmluve?
book33
14.03.08,08:36
Dakujem za rychlu odpoved.
Mam este jednu otazku. Povazuje sa za nedodrzanie podmienok aj predcasny vyber casti nasporenej sumy, ak je tato moznost stanovena v zmluve ZP?
Chobot
14.03.08,08:44
Dakujem za rychlu odpoved.
Mam este jednu otazku. Povazuje sa za nedodrzanie podmienok aj predcasny vyber casti nasporenej sumy, ak je tato moznost stanovena v zmluve ZP?

v tomto prípade nepôjde asi o nejaký výber z poistky, nakoľko z poistenia nie je možné vyberať peniaze, ale pôjde o nejaký finančný nástroj (obdoba úveru), ktorý poisťovňa poskytuje na základe krytia poistky. Teda ty poistku nezrušíš, ale si od poisťovne požičiavaš peniaze. Ona dostane tie peniaze z poistky, ktorú ti vedie naďalej, a ktorú si platíš ďalej. Tebe poskytuje len toľko peňazí (úver), koľko je odkupná hodnota poistky v danom čase.

Preto si myslím, že pokiaľ sa poistenie tým výberom nezruší, tak neide o porušenie zákonných podmienok a netreba dodaňovať.

Treba ale podrobne pozrieť podmienky zmluvy, ako je ten predčasný výber definovaný, či skutočne nebude poistná zmluva výberom zrušená.