trisestri
14.03.08,09:54
uplynula lehota tridsat dni a ešte stale my danovy urad nevratil preplatok na dani,podla materialov ktore som študoval je lehota tridsat dni,tak teraz neviem či došlo k nejakej zmene v prislušnych pravnych normach,ak ano aka je teraz lehota na uplatnenie preplatku dane z prijmov fyzickych osob?Vdaka
Olgica
14.03.08,09:40
Očakávaš preplatok na dani z príjmu FO za r.2007? ak ano tak lehota je do 30dní po lehote na podanie daň.priznania (31.3.08)t.j. 30.4.08.
sta
14.03.08,09:46
uplynula lehota tridsat dni a ešte stale my danovy urad nevratil preplatok na dani,podla materialov ktore som študoval je lehota tridsat dni,tak teraz neviem či došlo k nejakej zmene v prislušnych pravnych normach,ak ano aka je teraz lehota na uplatnenie preplatku dane z prijmov fyzickych osob?Vdaka

lehota je do jedného mesiaca najneskôr do 40 dní ;)

§63 Zákona o správe daní a poplatkov:
Daňové preplatky aúrok
(1) Daňový preplatok (ďalej len „preplatok“) je suma platby, ktorá prevyšuje splatnú daň.
(2) Preplatok sa použije naúhradu splatného preddavku na daň ana úhradu prípadného daňového nedoplatku. O prevedení preplatku na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu daňového nedoplatku sa daňový dlžník vyrozumie. Za deň úhrady tohto daňového nedoplatku sa považuje deň, ktorý nasleduje po dni vzniku preplatku.
(3) Preplatky daňového subjektu na jednotlivých druhoch daní, cla a iných platieb13c) možno použiť na kompenzáciu jeho daňových nedoplatkov na inej dani, cle a iných platbách. O tom musí správca dane písomne upovedomiť daňový subjekt.
(4) Ak nemožno preplatok použiť podľa odsekov 2 a 3, správca dane na žiadosť daňového subjektu tento preplatok použije na úhradu inej dane alebo ho vráti, ak je väčší ako 100 Sk. Ak osobitný zákon neustanovuje inak, správca dane vráti preplatok do jedného mesiaca od doručenia žiadosti o jeho vrátenie; preplatok na dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie sa vráti najskôr po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitného zákona,6ec) najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku. Ak sa žiadosti ovrátenie preplatku vyhovie vplnom rozsahu, správca dane rozhodnutie nevydáva. Preplatok nemožno vrátiť, ak žiadosť o jeho vrátenie bola podaná po zániku práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane (§45). Žiadosť o vrátenie preplatku alebo o jeho preúčtovanie nepodlieha správnym poplatkom.
sta
14.03.08,09:51
Čiže ak čakáš preplatok z daňového priznania k dani z príjmov FO, daňový úrad Ti ho vráti najneskôr do 10.5.2008 a môžeš mi veriť, že tento termín aj dodržujú, ešte sa mi u nikoho nestalo, že by preplatok vrátili čo i len o deň skôr ;)
liba2
14.03.08,11:45
uplynula lehota tridsat dni a ešte stale my danovy urad nevratil preplatok na dani,podla materialov ktore som študoval je lehota tridsat dni,tak teraz neviem či došlo k nejakej zmene v prislušnych pravnych normach,ak ano aka je teraz lehota na uplatnenie preplatku dane z prijmov fyzickych osob?Vdaka30 dní - ale od kedy ???? pozri ešte raz zákon.
trisestri
17.03.08,13:06
Dakujem,tak si ešte možem do 10 maja počkat-hlavne že vratia .
janaGT
19.03.10,08:03
DP typ A som odovzdala na DÚ 2.2.2010.
Dokedy je lehota na vrátenie preplatku?
sta
19.03.10,08:25
DP typ A som odovzdala na DÚ 2.2.2010.
Dokedy je lehota na vrátenie preplatku?
§63 ods. 4 Zákon o správe daní a poplatkov:
"preplatok na dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie sa vráti najskôr po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitného zákona,6ec) najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku".
Najneskôr ho daňový úrad vráti 10.05.2010...
janaGT
05.05.10,08:43
§63 ods. 4 Zákon o správe daní a poplatkov:
"preplatok na dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie sa vráti najskôr po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitného zákona,6ec) najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku".
Najneskôr ho daňový úrad vráti 10.05.2010...

dnes je 5. a stále nič ... tuším ten termín 10.5. dodržia presne :)
zk24
05.05.10,08:51
dnes je 5. a stále nič ... tuším ten termín 10.5. dodržia presne :)

Nam prislo uz minuly tyzden... ;) Asi maju rozdielne vela prace na roznych Danovych uradoch... DU Bratislava V. bol vzdy 100%-tni. Co sa tyka ochoty, fundovanosti, presnosti... ci pre FO ci pre PO....
atka4
05.05.10,09:02
dnes je 5. a stále nič ... tuším ten termín 10.5. dodržia presne :)

KE IV, a KE V. už vracal....tento týždeň
sta
05.05.10,09:04
dnes je 5. a stále nič ... tuším ten termín 10.5. dodržia presne :)

mne sa teda ešte nestalo, že by daňový úrad vracal preplatok skôr než mu ukladá zákon ;o) a zdravotná poisťovňa tak isto ;o)
janaGT
05.05.10,09:14
KE IV, a KE V. už vracal....tento týždeň

ticho závidím :mee: ja čakám dosť veľkú sumu :)
Ivenka
05.05.10,09:20
Alebo, dnes mi volala pracovníčka z DU, že sa jej vrátili peniaze, ktoré mi poslala-zlé číslo účtu. Aj to sa môže stať, takže šup,šup skontrolovať číslo účtu.
Súhlasím DU KE IV aj DU KE III už posielalo preplatky
janaGT
07.05.10,08:10
dnes je 5. a stále nič ... tuším ten termín 10.5. dodržia presne :)

pochlapili sa, peniažky práve nabehli na môj účet :)
andreaS
07.05.10,08:24
aj ja uz tuuuzobne ocakavam moj preplatok... a stale nic.. snad dnes najdem preplatok v schranke ...

na druhu stranu som zvedava kedy mi vratia preplatok na zdravotke... podla toho, co som nasla, tak asi az 30.6. :( je to dost nefer podla mna, takto ich uverovat... :(