daja
14.03.08,09:26
Ahojte, chcem Vas poprosit o skúsenosť z praxe. Stala sa nám na kamióne škodová udalosť, pri ktorej doško okrem poškodenia vozidla aj k poškodeniu prepravovaného tovaru. Samozrejme ako dopravca máme uzatvorené poistenie zodpovednosti cestného dopravcu. Poisťovňa sa vyhovára, že ona to riešiť nemože, nakoľko nám škodu nám spôsobil iný vodič (za dopravnú nehodu sme neboli zodpovední my), a že si to máme vyžadovať od poisťovne, v ktorej má ten druhý kamion uzatvorene poistenie zodpovednosti cest. dopravcu. Zdá sa mi to postavené na hlavu, nakoľko vodič, ktorý nám spôsobil nehodu je zo zahraničia, aby som ja ako firma mala komunikovať zo zahraničnou poisťovňou. Ak máte niekto podobnú skúsenosť, napíšte ako sa to riešilo. Ďakujem.
mandula
14.03.08,11:44
náhradu škody na prepravovanom tovare je potrebné nárokovať z povinného zmluvného poistenia motorového vozidla vinníka, tak isto ako aj náhradu za poškodenie vášho kamióna.
Rozalka
14.03.08,12:07
Trvá to veľmi dlho, záleží od poisťovne vinníka. Mali sme poistnú udalosť: my máme PZP v ČP a aj vinník tam má-ale v susednom štáte, a predsa to trvalo vyše polroka. Treba často urgovať, urgovať, urgovať.
daja
14.03.08,12:34
Som z prístupu poisťovne šokovaná, že nás v tomto vlastne nechcú zastupovať /teda pán z poisťovne sa vyjadril, že viac sa s nami nemá o čom baviť!/ Nakoniec sme sa obrátili na Slovenskú kanceláciu poisťovateĺov - riešime to teraz s nimi - uvidím ako to dopadne. Určite sme však rozhodnutí, že v danej poisťovni zmluvu rušíme.
daja
14.03.08,12:36
Trvá to veľmi dlho, záleží od poisťovne vinníka. Mali sme poistnú udalosť: my máme PZP v ČP a aj vinník tam má-ale v susednom štáte, a predsa to trvalo vyše polroka. Treba často urgovať, urgovať, urgovať.

A mali ste poškodený aj tovar?
mandula
14.03.08,13:17
Som z prístupu poisťovne šokovaná, že nás v tomto vlastne nechcú zastupovať /teda pán z poisťovne sa vyjadril, že viac sa s nami nemá o čom baviť!/ Nakoniec sme sa obrátili na Slovenskú kanceláciu poisťovateĺov - riešime to teraz s nimi - uvidím ako to dopadne. Určite sme však rozhodnutí, že v danej poisťovni zmluvu rušíme.

Áno, Slovenská kancelária poisťovateľov je dobrý nápad. My takéto veci riešieme cez DAS-ku (poistenie právnej ochrany).
Poistenie zodpovednosti cestného dopravcu môžete mať uzatvorené v hociktorej poisťovni, v takom prípade ako je váš, poisťovňa vás zastupovať nebude. Poistenie sa totiž vzťahuje len na také prípady, kde ste za poistnú udalosť zodpovedný vy. Pokiaľ poistnú udalosť v cetnej premávke zapríčinila iná konkrétna osoba, náhrada škody ide z jeho PZP.