Leggy
14.03.08,09:32
Momentalne sa staram o palmu,ktora je dost bezna,neviem jej presny nazov,ale je nizsia a konce tych malickych tenkych listov trosku pichaju,nejde o klasicku velku,bytovu palmu.Problem je v tom,ze som ju normalne poliala,asi 1,5 dc vody a vsimla som si,ze jedna ,,vetvicka,, pomaly uschla,dnes rano sa na druhej vetvicke poskrucali tie tenke listy smerom do hora a zacala tiez zltnut,na tretej sa tiez zacali skrucat listy a uz ostava len jedna,posledna vetvicka.Neviete o co by mohlo ist,alebo skor ako tej palme pomoct?Teraz som ju prestala polievat,uz 2 dni,crepnik je trosku vlhky ale zem je taka akurat-ani mokra ani velmi sucha.Bojim sa hlavne o to aby mi nezhnila.Dostala som radu dat ju k radiatoru,aby mala teplo ale nechcem aby sa zas spalila.Za akekolvek postrehy budem vdacna ;)
katarina.j
14.03.08,09:50
Inak palmy sú dost háklive na suchy vzduch v miestnosti. Ak sa velmi polieva tak obschnu vačšinou konceky listov.Môže to byt aj tym ze je maly kvetinac na jej rast korienkov, môže byt zemina alebo rastlina napadnuta takymi malymi potvorkami-chrobácikmi, je vela dôvodov, prečo môže schnut.....
Leggy
14.03.08,15:23
Inak palmy sú dost háklive na suchy vzduch v miestnosti. Ak sa velmi polieva tak obschnu vačšinou konceky listov.Môže to byt aj tym ze je maly kvetinac na jej rast korienkov, môže byt zemina alebo rastlina napadnuta takymi malymi potvorkami-chrobácikmi, je vela dôvodov, prečo môže schnut.....
a nevies co mozu znamenat tie dohora zahnute listocky?
Ofélia
14.03.08,15:43
To vyzera na vošky, buď sú na listoch cicajú ich, alebo sú v zemi....
Leggy
14.03.08,16:09
To vyzera na vošky, buď sú na listoch cicajú ich, alebo sú v zemi....
Ako jej mam pomoct ak su v zemi?Dnes som si vsimla,ze svokrin jazyk co ma tie obrovske listy tak sa mu velmi rozkonaruju do stran,niektore stoja pekne do hora,ale ostatne su vejarovite.Moze to byt od toho,ze som ich viac alebo menej poliala?Zvyknu sa v takomto pripade zviazat doookola?
Luna
14.03.08,16:18
Škoda,že nevieš názov palmy. Mne teraz tiež vyschla veľká palma ktorú som mala 20 rokov a malá palma Dracéna. No čo už,aj to sa stáva. Podľa toho čo píšeš máš asi Dracénu. Dracén je veľmi veľa druhov. Dracéne sa dobre darí pri izbovej teplote a vlhkosti aj niekoľko metrov od okna.Dracéna nesmie vyschnúť.Od marca do augusta ju treba prihnojovať každé 2 týždne a v zime ju treba rosiť. Ak Ti opadávajú listy, tak je dracéna umiestnená na chladnom mieste, ak Ti na jar zle rastie má málo živín. Ešte je dôležité v akom črepníku ju máš zasadenú-plastový črepník nie je dobrý.
Ofélia
14.03.08,16:36
Kombinovala som (zmiešavala) pripravky Rovlar FLO a Diazol 50EW je to na ničenie škodcov a plieseň + som pridala aj hnojivo ENGO. Všetko som si zarobila do flaše a postrekovala som zem aj listy. Túto zmes používam na všetky kvety, muškáty, fialky, palmy, juka, dracéna aj kaktusy ( fialky a kaktusy len zem) Engo som používala na kvitnúce rastliny. Tento rok som si po prvý krát kúpila ENGO na zelené listy a už som začala hnojiť všetky rastliny v byte. Ten svokrin jazyk čo máte, ak sú ohybné listy niečo im chýba......mali by dostatočne stáť aj bez podpery, ale ak nestojja dajte im podperu.
Leggy
14.03.08,18:27
Dracena to nieje urcite.Tento typ palmy je pomerne dost nizky a ma velmi natenko nasekane vedla seba dlhe,uzke listy.Tento kvet bol relativne pred par dnami v poriadku,nieje to moj kvet,len sa momentalne staram o domacnost,takze tie rozne zmeny co sa udiali nastali v kratkom casovom rozpati.Dodrziavala som asi vsetko co som mala,napadlo ma,ze ak som nahodou vetrala viacej ci sa nedostala palma do prievanu.Ako vtedy reaguju kvety?
Ofélia
15.03.08,11:56
Palmy nemajú radi prievan, aj pootvorené okno aj zima im vadí, aj na ventilátor sú alergické, nemajú radi studenú vodu... ja mám doma 7 ks samovypestované ďatlové palmy 5 som predala. A takú ako popisujete podobnú nasekane vedla seba dlhe,uzke listy som mala nádhernú a na kmeni mala fúzy. Jeden pán prišiel ku mne kúpiť si palmu a pri pohľade na ňu zhíkol že ju chce....nedala som mu ju no palma zrejme ľudovo povedané " skapala z očú", ihneď jeje začali schnúť listy a pokiaľ som sa ja zobudila, že to nieje normálne tak mi CELÁ vyschla :(
vieroslava
15.03.08,12:55
Poradiť, čo s palmou ti neviem, ale skus si vyhľadať v googli palmu cycas. Pravdepodobne, podľa popisu máš túto palmu a určite tam niekde nájdeš aj návod, ako ju ošetriť.
Leggy
16.03.08,08:15
Poradiť, čo s palmou ti neviem, ale skus si vyhľadať v googli palmu cycas. Pravdepodobne, podľa popisu máš túto palmu a určite tam niekde nájdeš aj návod, ako ju ošetriť.
Ano,je to ta palma,presla som si o nej niektore info. a je uvadzane,ze jej vyhovuje teplota okolo 22 C.Tolko je aj v dome ale schne,takze pravdepodobne asi znizim trosku teplotu.Kedze je v dome velmi suchy vzduch tak to jej vadi.
vieroslava
16.03.08,08:24
Ináč, ak sa ti náhodou stane, že zhodí všetky listy, nechaj odpočinúť tú hľuzu, alebo čo to presne je a neskôr to opäť zasaď. Mala by začať zase rašiť. A keď je vo vegetačnom období, aj v zime, mala by mať stále vlhkú zeminu.
Aj mne sa stalo, že mi ožltli všetky listy, ale to preto, že ich spálilo slnko (ja ju v lete vykladám von). Ona sa pozbierala a vyhnala nové. Žiaľ nové listy vyženie iba raz ročne a aj to len skromne 2-3.
Leggy
16.03.08,16:54
Listy zatial nezhadzuje,uz 2 dni sa na nej nic nezmenilo,stale vsak ostava cast vyschnuta a cast listov dohora zahnutych,polievam ju teraz pomenej a stale skusam zem ci nieje velmi sucha.Svokrin jazyk je dost ,,rozkonareny,, nieje to rastlinka ktora si vyzaduje viac vody?