Emwa
14.03.08,09:46
Pekny den, nenasla som tuto temu ale aj tak poprosim o radu.
Moja pribuzna, zije sama v byte OV, dostala ponuku od svojej znamej, ze odkupi jej byt, s tym, ze jej poskytne uzivacie pravo na byt do konca zivota.
Novy majitel by s terajsim majitelom po predaji bytu uzavrel najomnu zmluvu
s tym, ze vsetky naklady by hradil ten, kto bude byvat v byte.
Vsetky zmluvy a doklady by boli spisane u notara.
Coho by sa terajsia vlastnicka mala vyvarovat ?
Mne sa to zda pochybne, ale neviem vysvetlit, preco.
Poradite mi ???

vrela vdaka
Chobot
14.03.08,08:57
Pekny den, nenasla som tuto temu ale aj tak poprosim o radu.
Moja pribuzna, zije sama v byte OV, dostala ponuku od svojej znamej, ze odkupi jej byt, s tym, ze jej poskytne uzivacie pravo na byt do konca zivota.
Novy majitel by s terajsim majitelom po predaji bytu uzavrel najomnu zmluvu
s tym, ze vsetky naklady by hradil ten, kto bude byvat v byte.
Vsetky zmluvy a doklady by boli spisane u notara.
Coho by sa terajsia vlastnicka mala vyvarovat ?
Mne sa to zda pochybne, ale neviem vysvetlit, preco.
Poradite mi ???

vrela vdaka

Tá, čo ponúkla odkup asi kalkuluje s tým, že pôvodná majiteľka asi nebude už dlho na tomto svete. Neviem, v akom sú vzťahu, ale riziko môže aj nemusí hroziť. Isté je to, že takto tá znám získa byt od pôvodnej majiteľky bez toho, aby prebehlo nejaké dedičské konanie a bez závetu. Mohli by byť komplikácie, keby pôvodná majiteľka mala dedičov, ktorí si robia na byt zálusk.

Z pohľadu nájmu je vo väčšom riziku nová majiteľka. Síce si môže diktovať cenu nájmu, ale v prípade, že by pôvodná majiteľka nesúhlasila s výškou nájmu a neplatila by nájom (alebo keby vôbec neplatila nájomné), tak nová majiteľka ju nemôže z bytu vyhodiť, lebo má doživotné právo užívania.

Je na súčasnej vlastníčke, čo chce s majetkom urobiť. Či má záujem predať ten byt cudzej osobe, alebo či radšej uprednostní dedičov (ak ich má). Predajom získa peniaze ale príde o vlastníctvo bytu, ale nie o možnosť bývania v ňom.

V čom vidíš ty riziko?
Emwa
14.03.08,09:29
Takze, neviem to logicky vysvetlit, len take tusenie. Inac ta pani ma viac deti, vstko mimo SR, a tvrdi, ze nechce, aby potom,ked umrie boli problemy s dedicstvom.
Chobot
14.03.08,09:38
Takze, neviem to logicky vysvetlit, len take tusenie. Inac ta pani ma viac deti, vstko mimo SR, a tvrdi, ze nechce, aby potom,ked umrie boli problemy s dedicstvom.

Možno je to aj rozumnejšie. Takto zdedia deti peniaze, čo si ľahko rozdelia. Keby zdedili byt, mohli by sa hádať, kto si ho nechá, koho ako vyplatí, alebo by sa nemuseli vedieť dohodnúť na predajnej cene bytu. Takže je to celkom dobré riešenie pre všetky strany - nová majiteľka bude mať byt, istého nájomcu až do smrti pôvodnej majiteľky pôvodná majiteľka si môže ešte na staré kolená užiť peniaze a dediči dostanú rýchlo zvyšné peniaze, ktoré neminie.

Dobré by bolo ale medzi pôvodnou a novou majiteľkou dohodnúť výšku nájomného, aby tam nevznikol po odkupe spor o výšku nájomného.
Emwa
14.03.08,10:42
Vdaka za radu:)
Petra Nová
14.03.08,11:03
Súhlasím. Aký by to asi malo zmysel, aby niekto kúpil byt a potom napr.15-20 rokov čakal,kým sa mu uvolní. Ak by nová vlastníčka byt predala a nedojednala s novým vlastníkom doživotné užívanie pre pôvodnú vlastníčku, tento nový vlastník by ju mohol z bytu rýchlo vypoklonkovať. Možno by sa to dalo ošetriť tak, že by sa doživotné právo užívania bytu zriadilo ako vecné bremeno. Ale aj to sa dá rozhodnutím súdu zrušiť.
Absolútne nedoporučujem-ani len koketovať s myšlienkou o takomto spôsobe predaja bytu, ak pani nechce zostať bezdomovcom.
Chobot
14.03.08,11:15
Súhlasím. Aký by to asi malo zmysel, aby niekto kúpil byt a potom napr.15-20 rokov čakal,kým sa mu uvolní. Ak by nová vlastníčka byt predala a nedojednala s novým vlastníkom doživotné užívanie pre pôvodnú vlastníčku, tento nový vlastník by ju mohol z bytu rýchlo vypoklonkovať. Možno by sa to dalo ošetriť tak, že by sa doživotné právo užívania bytu zriadilo ako vecné bremeno. Ale aj to sa dá rozhodnutím súdu zrušiť.
Absolútne nedoporučujem-ani len koketovať s myšlienkou o takomto spôsobe predaja bytu, ak pani nechce zostať bezdomovcom.

S uvedeným, najmä zvýraznený názorom nesúhlasím. Vecné bremeno doživotného práva užívania bytu sa nedá zrušiť rozhodnutím súdu. Nemá to oporu v zákone. Ak sa mýlim, tak ma oprav prosím.

A myslím, že vecné bremeno užívania bytu zapísané do katastra nehnuteľností je veľmi silný právny nárok pre pôvodnú majiteľku.

A pre kúpu nový majiteľ môže mať iný cieľ, než len následne byt predať. Možno je to investícia - ráta s príjmom z prenájmu.

Ja v tom nevidím negatíva, pokiaľ niektorá strana nemá postranné úmysly (napr. nejaké podvodné konanie) a napr. pokiaľ sa tie dve panie dobre poznajú. Možno tá, čo ponúkla kúpu má vnukov, pre ktorých chce zabezpečiť bývanie o 10-15-20 rokov.
zalobaba
14.03.08,11:32
Len aby to nájomné nebolo väčšie ako iba tie náklady...... V prípade neschopnosti platiť dohodnutú sumu, by potom asi nebol problém zbaviť sa doživotného užívateľa a dostať sa k voľnému bytu skôr, ako umrie.....


Pekny den, nenasla som tuto temu ale aj tak poprosim o radu.
Moja pribuzna, zije sama v byte OV, dostala ponuku od svojej znamej, ze odkupi jej byt, s tym, ze jej poskytne uzivacie pravo na byt do konca zivota.
Novy majitel by s terajsim majitelom po predaji bytu uzavrel najomnu zmluvu
s tym, ze vsetky naklady by hradil ten, kto bude byvat v byte.
Vsetky zmluvy a doklady by boli spisane u notara.
Coho by sa terajsia vlastnicka mala vyvarovat ?
Mne sa to zda pochybne, ale neviem vysvetlit, preco.
Poradite mi ???

vrela vdaka
Emwa
14.03.08,11:37
poplatky za byvanie by mali byt len naklady, ktore su s tym spojene / najomne, inkaso, telefon ai./ Nic navyse, asi fakt ide len o to, aby kupujuca investovala financie.
Petra Nová
14.03.08,12:33
V súvislosti so zrušením vecného bremena dávam do pozornosti § 151p ods.3 Obč.zákonníka. Uznávam, že netreba myslieť negativisticky, ale pri zbavovaní sa bytu, a naviac takým spôsobom, priamo nabáda človeka k opatrnosti a ostražitosti. A kto môže vedieť dnes vedieť, čo bude za pár rokov u terajšej , a novej vlastníčky? Môžu sa ich názory a postavenie radikálne zmeniť. Tých prípadov v reálnom živote je strašne veľa , a verte mi, že ich aj dosť osobne poznám. A čo si potom pani počne? Netreba vopred deliť majetok dedičom. Ak sú to deti, každé vždy dostane to, čo mu podľa zákona patrí, ani viac a ani menej, ak sa nedohodnú inak. Preto ten radikálny názor. Je samozrejmé , že predovšetkým pani sa musí rozhodnúť sama. Bolo by mi však veľmi ľúto,keby táto pani celý koniec života banovala, že byt predala.
Chobot
14.03.08,12:36
poplatky za byvanie by mali byt len naklady, ktore su s tym spojene / najomne, inkaso, telefon ai./ Nic navyse, asi fakt ide len o to, aby kupujuca investovala financie.

Ale potom vyvstáva otázka, prečo to robí? Veď investuje peniaze (kúpi byt), byt bude mať len na papieri, peniaze už vyplatí. Ak tá pôvodná majiteľka bude žiť ešte 15 rokov, tak z tých "investovaných" peňazí nebude mať žiadny výnos. To nie je investovanie peňazí. Veď keď investujem, očakávam niečo naspäť.

Myslel som, že ten byt kúpi a dohodnú sa napr., že okrem tých stálych nákladov jej bude platiť nejakú čiastku ako nájom, aby sa tej, čo kúpila byt, nejakým spôsobom zhodnocovali peniaze. Potom je naozaj otázne, či to myxlí nezištne, či nie je za tým niečo iné. Alebo naozaj ráta s tým, že pôvodná majiteľka skoro odíde na druhý svet?
Dana K.
16.03.08,20:47
Ale potom vyvstáva otázka, prečo to robí? Veď investuje peniaze (kúpi byt), byt bude mať len na papieri, peniaze už vyplatí. Ak tá pôvodná majiteľka bude žiť ešte 15 rokov, tak z tých "investovaných" peňazí nebude mať žiadny výnos. To nie je investovanie peňazí. Veď keď investujem, očakávam niečo naspäť.

Myslel som, že ten byt kúpi a dohodnú sa napr., že okrem tých stálych nákladov jej bude platiť nejakú čiastku ako nájom, aby sa tej, čo kúpila byt, nejakým spôsobom zhodnocovali peniaze. Potom je naozaj otázne, či to myxlí nezištne, či nie je za tým niečo iné. Alebo naozaj ráta s tým, že pôvodná majiteľka skoro odíde na druhý svet?

Možno to robí pre to, čo si písal v predošlom príspevku - má potomkov, ktorí budú byt potrebovať o 10-15-20 rokov a teraz ho asi kúpi lacnejšie ako potom. Teraz na ňom síce nezarobí, ale ušetrí peniaze v budúcnosti. Aj keď...:confused:
JaDo
16.03.08,21:09
Podľa mňa je to pre pôvodnú majiteľku veľmi nebezpečné.
Už viackrát som počula o prípadoch tyranizovania človeka, ktorý mal doživotné užívacie právo. Ten nakoniec psychicky nevydržal a radšej odišiel.
A ešte jedna otázka. Na čo budú pôvodnej majiteľke peniaze? Pochybujem, že v určitom veku bude schopná ustrážiť tieto peniaze pred tými, ktorí o nich vedia a prípadne majú zlé úmysly.