Petra Nová
14.03.08,10:59
V ostatnom čase som sa zamilovala do opernej hudby,ktorú som celý život vnímala, neodmietala, ale vedome som ju nevyhľadávala. Predovšetkým prostredníctvom internetu a You Tube som sa na laika dosť dobre zorientovala v opernej tvorbe a v jej interpretoch. Aj keď kvalita zvuku je na mnohých nahrávkach hrozná, otvorili mi svet opery a zamilovala som sa do operného spevu. Je úžasné počúvať ľudský hlas v mužskom,ženskom alebo v zborovom prevedení. Je pre mňa vzrušujúca detektívka rozpoznať spevákov podľa farby ich hlasu a spôsobu spievania. A prečo som otvorila túto tému v "Porade"...?
Jednak preto, že opera je súčasťou kultúry, ale predovšetkým preto, že by som s potešením prijala radu, ako sa nekomplikovaným spôsobom dostanem k zaujímavým nahrávkam operných diel mimo You Tube. Ak máte Poraďáci rovnaký záujem a počúvate operu aj z internetu, tak mi prosím poraďte.
Petra Nová
18.03.08,11:06
Vzhľadom k tomu, že otvorenie témy "Opera" nevzbudil žiadny záujem a teda predpokladám, že som sa netrafila do vkusu surfujúcich v "Porade" , rada by som túto tému vymazala.Neviem však ako. Jediné čo ma napadlo je stisnúť červené tlačítko,aby sa téma nezobrazovala. Takže po dopísaní tejto správy tak urobím.
Petra Nová
18.03.08,11:13
Nejde to tak vymazať,hlási mi to ,že "nemôžem hodnotiť vlastnú tému". Tak to urobte niekto miesto mňa. Ďakujem!
dominika
18.03.08,11:27
Neporadím ti, ale chcem sa pripojiť k téme. Mám rada operu a vážnu hudbu, ale najradšej naživo.
U nás v Trnave je skutočne veľa príležitostí na vychutnanie krásnej hudby v historickom prostredí.
Dokonca raz bol v múzeu v ešte nezreštaurovanom kostolíku polnočný husľový koncert mladučkého trnavského virtuóza Patrika Žigmunda.
Aňuška
18.03.08,11:38
Prečo hneď mazať tému? Ešte je krátky čas od zadania témy a že nie sú hneď
reakcie, je dané aj tým, že do konca marca to má väčšina z nás účtovníkov "husté".:)
Ja osobne mám veľmi rada operu a rada si o tom pokecám, ale až v apríli.
Petra Nová
18.03.08,12:12
No nie som veľký "Poraďák", ani dobre zorientovaný. Možno mazať tému bol môj chybný úsudok. Samozrejme, že ma poteší ak sa téma "chytí". Nie z márnomyseľnosti, ale preto, že je rovnako príjemné hudbu počúvať, ako aj vymieňať si dojmy z počutého. Ďakujem.
Petra Nová
18.03.08,12:14
Nevadí, že nevieš poradiť. Keď ma človek čas a záujem, na internete veľa zistí sám.A nie len na ňom. Len som si to chcela zjednodušiť. Súhlasím, že počúvať hudbu naživo má svoj pôvab a atmosféru. Aj keď počúvať štúdiové nahrávky , tiež nie je od veci. Tam znie hudba úplne inak. Priznám sa, že o Patrikovi som ešte nepočula,ale ak je dobrý, prajem mu, aby sa v tvrdom hudobnom biznise presadil. Ďakujem, za podporenie témy.
Nika
18.03.08,13:46
Vtéme sťahuj video do pc (http://www.porada.sk/t71502-stahuj-video-do-pc.html) je o tom dosť popísané.
durisovad
18.03.08,15:17
Opernu hudbu mam aj ja velmi rada, ale vzdy dam prednost prevedeniu v divadle, pripadne vypocutim kvalitnej nahravky na CD. Cez internet som to este neskusala. Aj v televiziach byvaju dobre nahravky celych opier alebo opernych arii a tie si vzdy rada pozriem a vypocujem.
Petra Nová
18.03.08,15:58
Ďakujem Nike za poradu,bolo to poučné, dozvedela som sa tam nové spôsoby sťahovania z YOU TUBE. Ja som však mala na mysli podobné linky na internete, ako napr tú , ktorú som síce napísala , ale mi ju nepustilo ďalej, lebo nemám dosť príspevkov.

Počúvanie hudby z internetu iste nie je nič moc. Ale internet je vynikajúcim zdrojom informácií. Tak napr. ešte pred pár rokmi som nepoznala Verdiho Requiem . Najlepšie sa mi páči nahrávka s vynikajúcou Angelou Gheorghiu, aj keď niektorí hud.kritici preferujú iné sopranistky. V tom je internet úžasný, že sú ňom nahrávky tých istých diel alebo fragmentov v podaní rôznych spevákov. A každý si môže vybrať toho, ktorého prevedenie je pre neho najpríťažlivejšie a potom investovať do CD, DVD a pod.
misomiso
18.03.08,16:04
Vzhľadom k tomu, že otvorenie témy "Opera" nevzbudil žiadny záujem a teda predpokladám, že som sa netrafila do vkusu surfujúcich v "Porade" , rada by som túto tému vymazala.Neviem však ako. Jediné čo ma napadlo je stisnúť červené tlačítko,aby sa téma nezobrazovala. Takže po dopísaní tejto správy tak urobím.

Ano, je pravda, ze opera je mensinovy zaner, ale to plati o celej oblasti klasickej - vaznej hudby. Ale nie je za co sa hanbit, vzdelani ludia na celom svete casto pocuvaju klasiku a kto prenikol do tohto sveta vie, ze tato oblast hudby je schopna sprostredkovat cloveku tak silne zazitky, ktore mu popovy mainstream nedokaze poskytnut. Nedavno na Slovensku zverejnili prieskum o oblube jednotlivych hud. zanrov u nas. Vaznu hudbu uvadzali na poslednom mieste s tym, ze ju pocuva velmi malo ludi - iba 5%. Pravdu povediac - mna toto cislo potesilo, netusil som, ze je nas az 5%. Ved na Jaguaroch tiez nejazdi kazdu druhy a to neznamena, ze je to zle auto.

Co sa tyka dostupnosti na internete - tam je to horsie. Mam dojem, ze tam plati, ze za malo penazi malo muziky. Ak sa chces dostat ku kvalitnym nahravkam, tak musis siahnut po CD a vzhladom na smerovanie nasej spolocnosti po revolucii najblizsi obchod s tymto tovarom najdes vo Viedni.
Petra Nová
18.03.08,16:57
Presne si to vystihol. Škoda, že tých počúvajúcich je len 5%. Neviem čím to je, pretože vážna hudba je nádherná a ľudský hlas, ako nástroj, úžasný. Je to už pekných pár rokov, čo som opustila školské lavice a stále v dobrom spomínam na výchovné koncerty, a nielen preto, že sme sa neučili. Myslím si však, že na počúvanie tohto druhu hudby musí byť človek pripravený pocitovo a osobnostne. Ja som svojho času okrem najhranejších Verdiho a Pucciniho opier tiež nebola schopná počúvať opery iných skladateľov. Dnes napr. milujem opery R.Straussa a jeho piesňovú tvorbu,Belliniho a pod.. Ale stále som nedospela pre súčasnú operu a jej melodiku,napr. Burlasovu Kómu.
atu
18.03.08,17:56
táto téma ma potešila - je to už dosť rokov, čo som sa "náhodou" k opere dostal a s ňou prišlo veľa silných zážitkov.

Jeden tip - na rádiu Devín ( www-slovakradio-sk ) býva každú sobotu celá opera - niekedy o 19:00, niekedy 20:00 - treba sledovať program.

Tento rok je venovaný Puccinimu a postupne by mali odvysielať celú jeho tvorbu (ale nie každý týždeň).

Niekedy bývajú aj priame satelitné prenosy zo známych svetových scén.

Tatiaľ toľko - po marci by to mohlo byť lepšie.

p.s. mám zopár CD s celými operami a rád sa podelím...
Petra Nová
18.03.08,18:48
Teraz som rada , že sa mi tému opery nepodarilo vymazať. Som potešená, že na tému zareagovali aj muži a ďakujem za tip na rádio Devín. Priznám sa , že som na ňom neraz "šmejdila" , ale vždy sa mi podarilo natrafiť na koncert bratislavského rozhlasového orchestra. Viac ráz som na internete čítala o satelitných prenosoch, nie mi je známe ako by sa dali sledovať. Viem, že v mnohých kinách Európy, napr. aj v Prahe, idú priame prenosy vysielania z Met-u, ako tzv. Opera's Live HD transmission, no na Slovensku to môže byť tak v 22. storočí. Ja sa zatiaľ teším na apríl.
misomiso
18.03.08,19:12
Teraz som rada , že sa mi tému opery nepodarilo vymazať. Som potešená, že na tému zareagovali aj muži...

...ale ved z historickeho hladiska bola opera hlavne muzska zalezitost. Este aj zenske postavy spievali kastrati. Tomu sa teda hovori popularita, taku dnes nezaziva ani pop. Nemyslim, ze by sa dnes niekto nechal napr. kvoli Superstar kastrovat...:)
Petra Nová
18.03.08,19:30
...ale ved z historickeho hladiska bola opera hlavne muzska zalezitost. Este aj zenske postavy spievali kastrati. Tomu sa teda hovori popularita, taku dnes nezaziva ani pop. Nemyslim, ze by sa dnes niekto nechal napr. kvoli Superstar kastrovat...:)
No neviem,či už nie sme tak trochu mimotemy, ale ktovie,či sa chudáci dali kastrovať dobrovoľne. Zdá sa mi ,že aj teraz, v čínskej opere, spievajú len muži, ale nie kastráti, ak sa nemýlim.
endrju
18.03.08,19:32
Teraz som rada , že sa mi tému opery nepodarilo vymazať. Som potešená, že na tému zareagovali aj muži a ďakujem za tip na rádio Devín. Priznám sa , že som na ňom neraz "šmejdila" , ale vždy sa mi podarilo natrafiť na koncert bratislavského rozhlasového orchestra. Viac ráz som na internete čítala o satelitných prenosoch, nie mi je známe ako by sa dali sledovať. Viem, že v mnohých kinách Európy, napr. aj v Prahe, idú priame prenosy vysielania z Met-u, ako tzv. Opera's Live HD transmission, no na Slovensku to môže byť tak v 22. storočí. Ja sa zatiaľ teším na apríl.
No, tie živé satelitné prenosy realizuje sporadicky aj vyššie spomínané rádio Devín. Najčastejšie to bývajú prenosy z MET alebo z La Scala.

Operné večery na Devíne sledujem pravidelne aj ja. Okrem nich nájdeš na Devíne ešte množstvo iných veľmi poučných relácií z oblasti tzv. vážnej hudby.
A ak máš možnosť, skús počúvať, napríklad, piatkové relácie Ars musica. Vysielací čas 9:00 - 11:00.
Osobne ich počúvam "v repríze", keďže v práci takú možnosť nemám. "Reprízu" si zrealizujem tak, že si reláciu nahrám v čase vysielania a potom si zvyknem nahrávku vypočuť v sobotu alebo v nedeľu pri popoludňajšej kávičke a prípadnom zákusku.

Rádio Devín v priamom prenose si môžeš "naladiť" aj cez internet. Príslušný odkaz na živé vysielanie nájdeš tu:
http://www.rozhlas.sk/inetportal/2007/index.php?lang=1&stationID=0&page=livestream

P.S.
K písaniu tohoto príspevku mi robí "zvukovú kulisu" rozhlasová hra vysielaná na spomenutej rozhlasovej stanici.
endrju
18.03.08,19:47
...Co sa tyka dostupnosti na internete - tam je to horsie. Mam dojem, ze tam plati, ze za malo penazi malo muziky. Ak sa chces dostat ku kvalitnym nahravkam, tak musis siahnut po CD a vzhladom na smerovanie nasej spolocnosti po revolucii najblizsi obchod s tymto tovarom najdes vo Viedni.
UFF. :confused:
Tvrdiť niečo také v časoch, keď je na webe (takmer) všetko? :rolleyes:

Z rôznych stránok sa dajú stiahnuť nahrávky vo veľmi prijateľnej kvalite vo formáte MP3 "iba" za cenu pripojenia na internet. Avšak nie je mojim cieľom propagovať práve tieto stránky - v prevažnej väčšine prípadov možnosti bezplatného sťahovania nahrávok ide o porušovanie autorských práv.

Obrovské množstvo krátkych ukážok je bezplatne k dispozícii na veľmi veľkom množstve stránok hudobných vydavateľstiev a internetových predajní .
Bez zdvihnutia sa od počítača je následne možné za relatívne prijateľné ceny stiahnuť si potom aj nahrávky v CD kvalite (platba kreditnou kartou).
Problémom môžu byť najmä technické parametre pripojenia na internet keďže stiahnutie 75 minútovej nahrávky v CD kvalite znamená prenos približne 700 MB dát.
misomiso
18.03.08,19:48
Mne sa to nepodarilo otvorit. Kazdopadne Devin pocuvam iba sporadicky. Problemom je, ze casto vysielaju hudbu, ktorej kvalita znesie iba regionalne kriteria kvality. Maju tam toho plne regale este z cias minuleho rezimu., ked boli v Blave plus - minus traja interpreti, ktori sa dostali k nejakemu nahravaniu. Potom tym robia vaznej hudbe medvediu sluzbu.

Ja som objavil velmi podobne zamerane radia priamo cez ITunes, je to zadarmo. Na niektorych staniciach idu nahravky, ktore sa inak na Slovensko velmi nedostanu.
misomiso
18.03.08,19:51
UFF. :confused:
Tvrdiť niečo také v časoch, keď je na webe (takmer) všetko? :rolleyes:

Z rôznych stránok sa dajú stiahnuť nahrávky vo veľmi prijateľnej kvalite vo formáte MP3 "iba" za cenu pripojenia na internet. Avšak nie je mojim cieľom propagovať práve tieto stránky - ide v tomto prípade o porušovanie autorských práv.

Obrovské množstvo krátkych ukážok je bezplatne k dispozícii na veľmi veľkom množstve stránok hudobných vydavateľstiev a internetových predajní .
Bez zdvihnutia sa od počítača je následne možné za relatívne prijateľné ceny stiahnuť si potom aj nahrávky v CD kvalite (platba kreditnou kartou).
Problémom môžu byť najmä technické parametre pripojenia na internet keďže stiahnutie 75 minútovej nahrávky v CD kvalite znamená prenos približne 700 MB dát.

Na tie stranky, ktore poskytuju stahovanie na cierno nechodim. Jednak to je nelegalne a potom mam dojem, ze tieto stranky siria hlavne pop, proti ktoremu nemam nic, ale uz absolvovanie nakupov v Auparku saturuje moju dennu davku na 200%.

Su samozrejme aj stanice, kde sa za maly poplatok daju legalne pocuvat aj nahravky, napr. Naxos.com. Kvalita tychto nahravok ale casto iba mierne prevysuje radio Devin.
endrju
18.03.08,21:50
... Devin pocuvam iba sporadicky. Problemom je, ze casto vysielaju hudbu, ktorej kvalita znesie iba regionalne kriteria kvality. Maju tam toho plne regale este z cias minuleho rezimu., ked boli v Blave plus - minus traja interpreti, ktori sa dostali k nejakemu nahravaniu. Potom tym robia vaznej hudbe medvediu sluzbu...


... napr. Naxos.com. Kvalita tychto nahravok ale casto iba mierne prevysuje radio Devin.

S Tvojim vyjadrením o "regionálnej" kvalite interpretácie diel sa dá súhlasiť. Myslím si však, že pre základné oboznámenie sa s tvorbou jednotlivých autorov je to prijateľná kvalita.

V tejto krajine dlhé roky nebol a ešte dlhé roky ani nebude záujem o to, aby vznikla nejaká silná základňa pre záujemcov o tzv. vážnu hudbu. Obľúbeným argumentom je a asi aj dlho bude, že tých "okrajových" 5% (hm, iné "okrajové" skupiny sa tiež pohybujú na približne rovnakej percentuálnej úrovni :rolleyes: ) sa môže ísť "vyblázniť do už spomenutej Viedne a pod.

Do nadobudnutia nahrávok špičkových diel v špičkovej kvalite pochádzajúcich od špičkových interpretov skutočne treba investovať dosť veľkú kopu peňazí.
Tá (dostatočne veľká kopa peňazí) mi však zatiaľ akosi "nehrozí". :confused: Asi som príliš malý "vôl", na ktorého sa šťastiu nejako sadať nechce. ;)

No a porovnanie Naxos.com versus Devín sedí ako ...
Keď si "prelustruješ" najfrekventovanejších interpretov oboch zdrojov, zistíš, že v prevažnej väčšine ide o rovnaké nahrávky dosť starého dáta. :cool:
misomiso
18.03.08,22:11
S Tvojim vyjadrením o "regionálnej" kvalite interpretácie diel sa dá súhlasiť. Myslím si však, že pre základné oboznámenie sa s tvorbou jednotlivých autorov je to prijateľná kvalita.


Problem je, ze niektorym ten devin mozno staci na zorientovanie, ale mnohym "staci" na to, aby povedali "uz nikdy viac klasika".

Uz na zakl. vojenskej sluzbe som bol s jednym rockerom. On mi tvrdil, ze klasiku nepocuva, pretoze "nema gule". Tak som mu pustil par nahravok, ktore mali gule. Pripustil, ze sa mylil. No vacsina ludi nema to stastie a necha sa odradit.

Vo vseobecnosti je tazsie naucit sa chapat vaznu hudbu. Hudba je jednoducho dalsim - akymsi "vseludskym" jazykom, ale nie je to jazyk, ktory by sa dal naucit za jedno odpoludnie (na rozdiel od mainstreamu). Teda nie kazdy je ochotny investovat do seba urcitu namahu, rovnako ako nie kazdy je ochotny naucit sa po anglicky, aby mohol citat Shakespeara v originali, alebo naucit sa lietat na rogale, aby mohol svet pozorovat z vysky. Ale ak sa uz niekto podujme naucit sa lietat, mal by mat podla mna kvalitne kridlo, nie nejaky srot.

Vazna hudba ma jeden kardinalny problem. Vyzaduje profesionalov v oblasti interpretacie a ti sa musia pripravovat narocnym studiom. V tomto procese nutne (bohuzial) ista skupina ludi upadne do rutiny "vykonavania svojho zamestnania". To u inych zanrov nenajdete. Ani u inych mensinovych zanrov nie. Napriklad ludovi muzikanti alebo jazzmani hraju preto, ze ich to tesi, casto popri svojom zamestnani, iba ti spickovi hraju profesionalne.

U vaznej hudby je to trocha inak. V podstate vsetci hraju profesionalne, iba niektorych to bavi. Na to, aby taky muzikant podaval cely zivot spickove vykony je treba bud pristup amatera (ako v jazze) alebo uplne spickovu profesionalitu. Ta sa na Slovensku bohuzial vyskytuje iba sporadicky. Preto si "vazna hudba" moze z casti za nezaujem sama (teda nie hudba sama, ale ludia)

Ak sa niekto ale nauci rozoznavat kvalitu, vie si vybrat. Je to podobne ako s vinami. V takom Taliansku, Spamielsku alebo Portugalsku je vela slnka, hrozno sa rodi ovela sladsie a nie je problem z neho spravit dobre vino. Preto je vacsina vin z juznych krajin kvalitna. Na Slovensku treba dosladzat a naozaj dobre vino vie spravit iba odbornik, a aj to musi byt este dobry rok. Ale ak sa niekto vo vinach vyzna, tak vie, ake vytiahnut z regala a moze pit cely rok hoci aj same slovenske a pritom bude pit kvalitne. Takisto sa aj ludia, ktori porozumeju vaznej hudbe zacnu orientovat v interpretoch a zacnu si vyberat. Samozrejme - musia mat z coho.
Petra Nová
19.03.08,06:03
No, chlapci , Misomiso a Endrju, svojimi názormi mi robíte radosť . Je však pre mňa ťažké sa zapojiť do tejto diskusie. Medzi nami v oblasti vážnej hudby je taký istý rozdiel, ako na „Porade“. Som len „ Junior Member“. No napriek tomu si aj ja dovolím vysloviť názor. Obaja ste dobre pochopili, že som učeň-nadšenec. A rozmýšľam, ktorý prístup v ďalšom školení je lepší. Ja som sa ako samouk vybrala cestou kvantity. Prechádzam obdobím, keď lustrujem všetky nahrávky opier, ktoré nájdem. Ak vo mne nevzbudia žiadne emócie, nevraciam sa k ním, len ich zaznamenávam. Neviem si predstaviť inú cestu ako poznať taliansku, francúzku , nemeckú alebo ruskú operu v jej jednotlivostiach. Len postupným počúvaním. V tom by som dala zapravdu Endrju-ovi.

Ale aj Misomiso má svoju pravdu. V jednom rozhovore Karita Mattila sa vyslovila, že naštudovala piesňovú tvorbu súčasného fínskeho skladateľa, meno si už nepamätám. Povedala, že sa jej tieto piesne páčia. Ako hlavný dôvod však uviedla ten, že nová hudba, ak sa má presadiť, musí sa robiť na špičkovej úrovni, so špičkovými interpretmi. Inak sa jej chopia iní , a v tom momente je „zabitá“ . To vyjadrenie voľne parafrázujem. Myslím, že vystihuje to , o čom píše Misomiso. Máte teda obaja pravdu a dávam obom svoj súhlas.
misomiso
19.03.08,06:23
Ja som sa ako samouk vybrala cestou kvantity. Prechádzam obdobím, keď lustrujem všetky nahrávky opier, ktoré nájdem. Ak vo mne nevzbudia žiadne emócie, nevraciam sa k ním,


Samozrejme, ze je to asi jediny spravny pristup. Znalcom vin sa tiez clovek nestane iba studiom vinnych atlasov.

BTW - nieco sa zacina v oblasti internetu aj na Slovensku hybat - http://aktualne.centrum.sk/kultura/hudba/clanek.phtml?id=1154582
Neviem, ci aj opera SND ma podobne ambicie (dobry namet na zakaznicky dopyt na riaditelstvo SND :-)
atu
19.03.08,07:31
Uz na zakl. vojenskej sluzbe som bol s jednym rockerom. On mi tvrdil, ze klasiku nepocuva, pretoze "nema gule". Tak som mu pustil par nahravok, ktore mali gule. Pripustil, ze sa mylil. No vacsina ludi nema to stastie a necha sa odradit.

Vo vseobecnosti je tazsie naucit sa chapat vaznu hudbu. Hudba je jednoducho dalsim - akymsi "vseludskym" jazykom, ale nie je to jazyk, ktory by sa dal naucit za jedno odpoludnie (na rozdiel od mainstreamu). Teda nie kazdy je ochotny investovat do seba urcitu namahu, ...


moja skúsenosť hovorí, že v každom hudobnom žánri sa vyskytuje kvalita aj bieda.

pre mňa je trochu poznávacím znakom, že ak sa niečo zápáči na prvé počutie, tak to často môže dopadnúť zle - vyvinúť sa až na "alergiu"

a opačne - ak na prvé počutie nerozumiem o čo ide - ale pri každom ďalšom počutí objavujem niečo nové - z toho môžu byť celoživotné lásky ...

ako príklad by som mohol uviesť z rockovej oblasti album skupiny YES - "Close to the edge" - vyšiel niekedy okolo r.1973. Keď mi ho dal spolužiak vypočuť, tak mnoho prvých počutí bolo "chaos". Ale stále ma k tomu niečo ťahalo, až sa mi to postupne otváralo a "čistilo kontúry". Bolo to už pred mnohými rokmi a dnes je to stále pre mňa vrcholová záležitosť.

Samozrejme, že takýto postup je náročný aj časovo aj celkovo - asi ide aj o to , čo je kto ochotný investovať ...
Petra Nová
20.03.08,04:25
...BTW - nieco sa zacina v oblasti internetu aj na Slovensku hybat - http://aktualne.centrum.sk/kultura/hudba/clanek.phtml?id=1154582
Neviem, ci aj opera SND ma podobne ambicie (dobry namet na zakaznicky dopyt na riaditelstvo SND :-).
Ďakujem. Našla som to, a je to vlastne čerstvá záležitosť. Určite ju využijem.
V oblasti opery to je asi komplikovanejšie. Ak sa dobre pamätám , z členov "svetovej hviezdnej opernej roty" na Slovensku bol naposledy Pavarotti, pred ním Carreras, a ešte si spomínam na tri americké sopranistky v Košiciach.
Dala by som prednosť spomínaným satelitným priamym prenosom z Met-u v nejakom kine na Slovensku. To je tá dilema, či kvantitu alebo kvalitu?
misomiso
20.03.08,18:16
Ja osobne som dlho nebol fanusikom opery, hoci instrumentalnu vaznu hudbu som pocuval v podstate od detstva. Potom ma zlomili prave zaznamy zo spickovych opernych scen (v rakuskej TV) a zmenil som nazor. Kvalita je dolezita. Su veci, ktore jednoducho nemaju zmysel, ak su ponukane v nizkej kvalite. Opera je jednou z takychto veci.
Petra Nová
20.03.08,18:32
Zdá sa mi, že si osoba s vyhraneným vkusom. Prezradíš,niečo o tom, čo sa ti z opery páči. Dávaš prednosť určitým skladateľom, spevákom alebo orchestrom? Radšej počúvaš nahrávky alebo sedíš v hľadisku. Ak sa ti zdajú otázky príliš osobné, tak prepáč, a nemusíš odpovedať. No vlastne neviem , či ich môžem v rámci témy klásť. Dnes sa mi už dostalo ponaučenia, že nedodržiavam poraďácku etiku.
misomiso
20.03.08,19:45
Zdá sa mi, že si osoba s vyhraneným vkusom. Prezradíš,niečo o tom, čo sa ti z opery páči. Dávaš prednosť určitým skladateľom, spevákom alebo orchestrom? Radšej počúvaš nahrávky alebo sedíš v hľadisku. Ak sa ti zdajú otázky príliš osobné, tak prepáč, a nemusíš odpovedať. No vlastne neviem , či ich môžem v rámci témy klásť. Dnes sa mi už dostalo ponaučenia, že nedodržiavam poraďácku etiku.

Myslim si, ze samotnym kladenim otazok nikto nemoze Etiku Porady porusit. Ved kazdy si tym, na co sa rozhodne odpovedat sam reguluje mieru sukromia.

Ja musim priznat, ze by boloodo mna velmi odvazne povazovat sa za fanusika (alebo hadam znalca) opery. Stale je opera u mna trocha v tieni ostatnej vaznej hudby, ktoru som bol zvyknuty pocuvat. Vo vseobecnosti v oblasti vaznej hudby nemam neoblubenych skladatelov, mozno mam nejakych favoritov, ale tych je tiez dost, napr. Okrem Bacha, Mozarta, Beethovena, Dvoraka aj napr. Stravinskij, Martinu, Janacek, Sostakovic, Britten, Hindemith, ale priznam sa, ze velmi nemusim niektorych panov z 20 storocia, ktori tu boli tak vehementne tlaceni do popredia minulym rezimom.
Dokonca nemusim ani 2 Viedensku skolu, hoci by som sa mal za to medzi snobmi mozno hanbit.

Dobru operu si vypocujem vzdy, ked na nu (viacmenej) nahodou natrafim, co sa nestava casto. Vobec mam v poslednom case na pocuvanie hudby zufalo malo casu. V podstate na vsetko mam zufalo malo casu, tento rok som sa dostal po dlhych rokoch znova na par hodin lyzovat a ked som sa vyviezol v nadhernom jarnom pocasi hore na vrchol zjazdovky, (bolo nas tam 5 lyziarov) zazival som uplne opojne pocity, ako keby som bol na Evereste.

Ked sme boli nedavno na premiere Shakespearovej hry Skrotenie zlej zeny, uvedomil som si, o co prichadzam, ked som po zalozeni firmy prestal chodit na kulturu, pretoze jednoducho nebol cas. Citim, ze to uz takto asi dlho nevydrzim, niekedy mi uz z toho zacina hrabat. Ak by som si nasiel viac casu, isto by som si rad vypocul aj dobry jazz, dokonca aj ludovu hudbu (slovensku aj inu) milujem, ale ak, tak autenticku, a nie tie gycove upravy vysielane v Slovenskom Rozhlase.
endrju
20.03.08,22:34
... Vo vseobecnosti v oblasti vaznej hudby nemam neoblubenych skladatelov, mozno mam nejakych favoritov, ale tych je tiez dost, napr. Okrem Bacha, Mozarta, Beethovena, Dvoraka aj napr. Stravinskij, Martinu, Janacek, Sostakovic, Britten, Hindemith, ale priznam sa, ze velmi nemusim niektorych panov z 20 storocia, ktori tu boli tak vehementne tlaceni do popredia minulym rezimom ...

... zazival som uplne opojne pocity, ako keby som bol na Evereste...

Dovolil som si trochu "zábavy" s Tvojim príspevkom. Dúfam, že budem pochopený. :)

Dnes (vlastne už včera) som porovnateľný pocit zažil pri počúvaní 6. symfónie h mol od Dmitrija Šostakoviča.
Ten pocit som zažil aj napriek tomu, že išlo o počúvanie vysielania rádia Devín na relatívne nekvalitnom rozhlasovom prijímači ovplyvňovanom premenlivým počasím aprílového charakteru. ;)
Eulalia
21.03.08,05:11
Chlapci, a čo takto snový Sibelius, temperamentný Ravel v Bolere alebo hravý Čajkovskij v úžasnom Talianskom capricce? Keď počúvam práve toto capricco, tak v duchu priam vidím talianske slnko a tancujúcich ľudí na promenádach.:) A pritom som hudobný antitalent, nemám hudobný sluch ale hudobný hluch a nedokážem zaspievať ani notu. Jednoducho hudbu - a umenie vôbec - vnímam cez srdce. Nie som znalec, mám len zopár vecí, ktoré sa mi proste prihovárajú. Rozhodne k tomu patria záznamy koncertov Veľkej trojky. Myslím, že práve ony prispeli k určitej popularizácii opery aj medzi mladšou generáciou.
K takejto hudbe som sa vždy dostala náhodou. Vy ste zrejme o pár rokov mladší ako ja, ale kedysi boli skutočne skvostami v televízii životopisné filmy a seriály o hudobných velikánoch - práve film o Čajkovskom a fim a seriál o živote Verdiho patrili medzi to najlepšie, čo socialistická televízia ponúkla.
endrju
21.03.08,05:32
... Sibelius...
Zážitok z počúvania Sibeliovej hudby je najmä vtedy, ak je istota, že pri počúvaní nebudú žiadne rušivé vplyvy z okolia.

... Ravel v Bolere ...
V prípade tejto skladby platia stonásobne slová o tom, že interpretovať by ju mali iba špičkoví interpreti.

...Čajkovskij v úžasnom Talianskom capricce?...
Na Cdčku s nahrávkou tejto skladby budem mať onedlho "vypálené diery" od laserového snímača ;)
Eulalia
21.03.08,08:50
Tak tie diery v CD budem mať ja zachvíľu vo vianočnom koncerte Pavarotti, Domingo, Carreras spred pár rokov vo Viedni. Bez ohľadu na ročnú dobu toto CD je u mňa Nr. 1:)

P.S. Pred pár rokmi som v Prahe na Revoluční třídě, kúsok od Vltavy, objavila jeden obchod s CD. Dokonca tam vtedy predával jeden Slovák. Nad výberom som otvárala nielen oči ale aj ústa. Našla som tam Armstronga, ktorého dokonca profesionáli márne zháňali. Neviem, či to tam ešte existuje, ale je to ďalšia možnosť okrem Viedne.
Petra Nová
21.03.08,13:29
Som rada, že Misomiso sa nerozpakoval a podelil sa nielen s hudobnými záujmami. K tomu, že máš rád dobrú ľudovku, by som chcela uviesť zážitok z minulého roku. Moja sestra, ma upozornila, že v relácii STV „Pošta pre Teba“ bola ako hosť pani Ľuba Baricová. Pre mňa to bola ľudsky prvá, a profesionálne druhá mezzosopranistka ( možno až altistka) po Jelene Obrazcovovej v bývalom socialistickom bloku. Pozrela som si túto reláciu z archívu na internete a bola som prekvapená, keď sa vyznala zo svojej lásky k dobrej dychovke. Takže nie si jediný, kto počúva ďalšie menšinové žánre.
K téme podnikania. Je to skutočne drina. Ale keď sa darí, človek musí mať pocit, že diriguje dobrý orchester.

Žiaľ, ja sa na Talianske capriccio už len pozerám. Mám vinylovú platňu, ešte zo Supraphonu, s Českou filharmóniou. Žiaľ nemám ihlu do gramofónu. A tak utieram prach na nej , ako aj na kompletoch baletnej hudby, ktorú milujem. Len v mysli si prehrávam fragmenty z Prokofievovho Rómea a Júlie, Chačaturianovho Spartaka, či z Čajkovského Labutieho jazera. Nikdy sa mi „neprejedol“ Luskáčik, aj keď je to skôr balet pre deti. Pripomína mi jarný vánok alebo sviežu šťavnatú trávu.

Ach, to je krása ! Možno som mala postaviť tému širšie. Ale faktom je, že v súčasnosti chcem lepšie spoznať svetovú operu.

Oceňujem , že sa k téme pripojila ďalšia dáma. Aj ja si myslím, že traja spomínaní speváci urobili veľa pre popularizáciu opery. Sú však aj názory, že jej skôr ublížili. Nepochopila som v čom. Som presvedčená o tom, že šírenie opery v takom rozsahu, ako to robili Domingo a spol., sa musí začať s opernými hrozienkami. Ja to pre seba nazývam „operný pop“. Až keď ho poslucháči príjmu, časom sa môžu dostať ďalej. No nefunguje to u mojej sestry. Dlho ju lákam na operné cukríky, ale odmieta všetko, čo sa len trochu podobá na klasickú hudbu. Vie síce kto je Pavarotti, Domingo, Carreras, Callasova, Baricová..., pretože je to vzdelaná a rozhľadená žena. Ale bližšie s nimi nechce mať nič spoločné. Na svoju škodu.
Eulalia
21.03.08,14:31
Peťa, nedá sa nič robiť, každý máme to "svoje". Nemôžeš nikoho donútiť, aby sa mu páčila hudba, ktorú máš rada Ty. Podľa mňa je na každú chvíľu dňa vhodná iná hudba. Ráno mi vôbec nevadia hity v rádiu, ale sú chvíle, keď si rada pustím práve niečo menšinové.
O veľkej trojke si myslím, že práve vďaka ich koncertom sa mnohí zoznámili aspoň s niektorými najznámejšími opernými kúskami. Podobne to bolo s Dvorským. Keď začal byť hviezdou nielen u nás ale aj v zahraničí, už len kvôli tomu, že bol slávny, množstvo ľudí išlo na jeho koncert. Aj keď v tom bol určite aj istý snobizmus - ísť na koncert Dvorského bolo proste vecou cti.
A operná a tzv. vážna hudba nie je vhodná na každý deň, ak chce človek z nej niečo mať, fakt si musí nájsť čas, aby si ju mohol "vychutnať".
misomiso
21.03.08,14:42
Pozrela som si túto reláciu z archívu na internete a bola som prekvapená, keď sa vyznala zo svojej lásky k dobrej dychovke. Takže nie si jediný, kto počúva ďalšie menšinové žánre.


No pockaj - ludova hudba a dychovka nie je to iste !!! :) (hadam iba v Cechch sa to dost prekryva)
alabut
21.03.08,16:05
Victor Borge - "A Mozart Opera"

http://www.youtube.com/watch?v=KZ4ZNbiO15M
Petra Nová
21.03.08,16:16
... Peťa, nedá sa nič robiť, každý máme to "svoje". Nemôžeš nikoho donútiť, aby sa mu páčila hudba, ktorú máš rada Ty. ...
... A operná a tzv. vážna hudba nie je vhodná na každý deň, ak chce človek z nej niečo mať, fakt si musí nájsť čas, aby si ju mohol "vychutnať". ...

Evy, súhlasim, že nemáme všetci rovnaký vkus a nikoho nemožno znásilniť na počúvanie vážnej hudby,vrátane opery. U sestry som rezignovala. Ale nedá mi to, aby som sa aspoň nepokúsila. Ja som tiež najskôr prešla celým prierezom „operného popu“. Od neho som sa dostala napr. k piesňovej tvorbe Richarda Straussa. Vždy s úžasom počúvam jeho Vier Letzte Lieder ( 4 Last Songs). Fascinuje ma, akým spôsobom zhudobnil tak smutnú tému , akou je odchod z tohto sveta. A nádherne ich spievajú dve americké operné speváčky Jessye Norman a Renée Fleming, ale aj mnoho ďalších.

Osobne by som nerobila z opery tak vážnu záležitosť. Možno opera nepotrebuje až také absolútne sústredenie. Kto videl koncerty Rolanda Villazóna, ktorý je podľa mňa súčasný Top tenor, tak určite postrehol, že si na nich uťahuje sám zo seba a možno aj z opernej hudby. Ale keď spieva, spieva ako o život.
Petra Nová
21.03.08,16:19
No pockaj - ludova hudba a dychovka nie je to iste !!! :) (hadam iba v Cechch sa to dost prekryva)

To prirovnanie nebolo dobre pochopené. V žiadnom prípade som nechcela prirovnať ľudovú hudbu k dychovke. Ale myslela som to presne tak, ako som to napísala. Oba sú menšinové žánre. A u pani Ľuby Baricovej ma jej náklonnosť k dychovej hudbe prekvapila.
misomiso
21.03.08,18:38
Evy, súhlasim, že nemáme všetci rovnaký vkus a nikoho nemožno znásilniť na počúvanie vážnej hudby,vrátane opery. U sestry som rezignovala. Ale nedá mi to, aby som sa aspoň nepokúsila. Ja som tiež najskôr prešla celým prierezom „operného popu“. Od neho som sa dostala napr. k piesňovej tvorbe Richarda Straussa. Vždy s úžasom počúvam jeho Vier Letzte Lieder ( 4 Last Songs). Fascinuje ma, akým spôsobom zhudobnil tak smutnú tému , akou je odchod z tohto sveta. A nádherne ich spievajú dve americké operné speváčky Jessye Norman a Renée Fleming, ale aj mnoho ďalších.

Osobne by som nerobila z opery tak vážnu záležitosť. Možno opera nepotrebuje až také absolútne sústredenie. Kto videl koncerty Rolanda Villazóna, ktorý je podľa mňa súčasný Top tenor, tak určite postrehol, že si na nich uťahuje sám zo seba a možno aj z opernej hudby. Ale keď spieva, spieva ako o život.

Mne na opere velmi dlho prekazala ta naivnost libreta, sceny a v podstate aj celeho toho hereckeho prejavu (vo vacsine pripadov) - kym som nepochopil, ze nejde o nic ine, ako v podstate o akusi rozpravku pre dospelych. A s pribudajucim vekom ma clovek k rozpravkam akosi opat blizsie :):):)
misomiso
21.03.08,18:44
Fascinuje ma, akým spôsobom zhudobnil tak smutnú tému , akou je odchod z tohto sveta.

Poznas Schubertovu piesen "Smrt a dievca"? A - predovsetkym slacikove kvarteto, ktore potom z tehto temy napisal?

Cely dej je tam opisany v podstate dvojvetovym dialogom mladej kocky a smrti asi takto:

- "Chod prec, som mlada a krasna, nechem este zomriet."

- "Neboj sa, neprisla som ti ublizit, sladko zaspis na mojom pleci."

Genialne dielo.
Petra Nová
21.03.08,20:11
Tuším , že okrem Ave Maria nepoznám od Schuberta celkom nič. Vďaka za tip. Idem sa rozhliadnuť po You Tube.
endrju
21.03.08,20:36
Možno pri rozhliadaní natrafíš aj na Schubertov piesňový cyklus Zimná cesta (Winterreise) opus 89. Odporúčam tiež do pozornosti popri už spomenutom sláčikovom kvartete.
Mojimi "odpočinkovými" favoritmi z tvorby Schuberta sú jeho impromptu pre klavír opus 90 a opus 142.
Petra Nová
21.03.08,20:47
No chlapci, asi mi pomôžete objaviť Schuberta. Ďakujem
misomiso
21.03.08,21:33
Možno pri rozhliadaní natrafíš aj na Schubertov piesňový cyklus Zimná cesta (Winterreise) opus 89. Odporúčam tiež do pozornosti popri už spomenutom sláčikovom kvartete.
Mojimi "odpočinkovými" favoritmi z tvorby Schuberta sú jeho impromptu pre klavír opus 90 a opus 142.

...a co takto slacikovy kvintet "Pstruh"?
Petra Nová
21.03.08,22:26
...a co takto slacikovy kvintet "Pstruh"?

Príliš veľa Schubertov naraz. Ale postupne ho zvládnem. Inak stihla som si prehrať quartet Smrť a dievča. Zažívam ho. Na prvé počutie sa mi to zdá silné. Zabudli sme však na operu a vokálnu hudbu. Zdá sa, ako by pre obidvoch pánov bol spev rušivým elementom v hudbe. Mýlim sa ??
endrju
22.03.08,00:20
...ako by ... bol spev rušivým elementom v hudbe. Mýlim sa ??
Hm, Mozartovo alebo Verdiho Requiem si vie niekto predstaviť bez spevu?
Alebo si bez spevu vieme predstaviť Beethovenovu Omšu pre sóla, zbor a orchester? :rolleyes:

P.S.
Ale taký Mozartov "Chlieb s maslom" si so spevom predstaviť neviem. ;)
misomiso
22.03.08,08:08
Príliš veľa Schubertov naraz. Ale postupne ho zvládnem. Inak stihla som si prehrať quartet Smrť a dievča. Zažívam ho. Na prvé počutie sa mi to zdá silné. Zabudli sme však na operu a vokálnu hudbu. Zdá sa, ako by pre obidvoch pánov bol spev rušivým elementom v hudbe. Mýlim sa ??

Schubert ma krasne symfonie a samozrejme kopec piesni. Neviem, s kym si pocuvala to Smrt a dievce. No specialne toto dielo je extremne tazke po interpretacnej stranke - teda nie len emocne ale aj technicky. Preto iba malokto to dokaze zahrat dobre, jestvuje bohuzial ovela viac zlych nahravok ako tych dobrych.

Ja viem, ze sme v Opernej teme, ale ak by si predsa len chcela pokracovat v exkurzii v komornej hudbe, odporucam Dvorakove klavirne trie Dumky. To je vobec najkoncentrovanejsia esencie genialnych napadov , aku v hudbe (ratam vsetky zanre dokopy) poznam. Dvorak bol znamy tym, ze bol velmi kreativny. Brahms o nom vyhlasil "Bodaj by mne napadla pre hlavnu temu taka kvalitna melodia, ako Dvorakovi pride na um pre epizodu."

V Dumkach je to dotiahnute do extremu. On tam tak plytva kreativnym potencialom, ze tam tie genialne myslienky jednoducho iba necha zazniet - a hotovo. Iny skladatel by to hned vyuzil na masivnu motivicku pracu a natiahol by to na tristrvrte hodiny. Navyse tam pouziva (taka zaujimavost) efekt, na ktorom je casto postaveny cely dnesny mainstreamovy pop. Pred expoziciou temy tam necha zazniet iba nejake torzo z (buduceho) sprievodu, potom ho doplni o dalsie prvky sprievodu, takze z toho vznikne akysi beat-box a potom do toho "vpusti" temu. Pre mna osobne velmi zaujimave.
Petra Nová
22.03.08,11:17
Hm, Mozartovo alebo Verdiho Requiem si vie niekto predstaviť bez spevu?
Alebo si bez spevu vieme predstaviť Beethovenovu Omšu pre sóla, zbor a orchester? :rolleyes:

P.S.
Ale taký Mozartov "Chlieb s maslom" si so spevom predstaviť neviem. ;)

Absolútne nie. Je ťažké si predstaviť, že v oratóriách, resp. omšiach by chýbali speváci, sólisti alebo zbory, (alebo aj orchester?). Tá otázka bol pokus o vtip. Predpokladám, že ten Mozartov “Chlieb s maslom" bol tiež pokus o vtip. Ale vážne. Milujem sakrálnu hudbu vo všetkých jej formách. Milujem veľkoleposť tejto hudby, jej vznešenosť, dramatičnosť , ale aj jej lyriku. Mám vždy zimomriavky, keď burácajú zbory, keď zbory ladia so sólistami, keď speváci spievajú v extrémnych polohách,keď spievajú tlmeným hlasom alebo keď to rozbalia tak, že sa človek bojí, že spadne luster. Poznám Beethovenove omše, Mozartovo Requiem a niektoré ďalšie , ale priznám sa , že práve u Verdiho Requiem po finále mám pocit absolútnej duchovnej očisty a možno aj fyzickej.
misomiso
22.03.08,11:21
Absolútne nie. Je ťažké si predstaviť, že v oratóriách, resp. omšiach by chýbali speváci, sólisti alebo zbory, (alebo aj orchester?). Tá otázka bol pokus o vtip. Predpokladám, že ten Mozartov “Chlieb s maslom" bol tiež pokus o vtip. Ale vážne. Milujem sakrálnu hudbu vo všetkých jej formách. Milujem veľkoleposť tejto hudby, jej vznešenosť, dramatičnosť , ale aj jej lyriku. Mám vždy zimomriavky, keď burácajú zbory, keď zbory ladia so sólistami, keď speváci spievajú v extrémnych polohách,keď spievajú tlmeným hlasom alebo keď to rozbalia tak, že sa človek bojí, že spadne luster. Poznám Beethovenove omše, Mozartovo Requiem a niektoré ďalšie , ale priznám sa , že práve u Verdiho Requiem po finále mám pocit absolútnej duchovnej očisty a možno aj fyzickej.

Ano, ano, presne si to vystihla. Prihovaram sa aj za Dorakovo Requiem :)...
Petra Nová
22.03.08,11:23
...Ja viem, ze sme v Opernej teme, ale ak by si predsa len chcela pokracovat v exkurzii v komornej hudbe, odporucam Dvorakove klavirne trie Dumky. To je vobec najkoncentrovanejsia esencie genialnych napadov , aku v hudbe (ratam vsetky zanre dokopy) poznam. Dvorak bol znamy tym, ze bol velmi kreativny. Brahms o nom vyhlasil "Bodaj by mne napadla pre hlavnu temu taka kvalitna melodia, ako Dvorakovi pride na um pre epizodu."

V Dumkach je to dotiahnute do extremu. On tam tak plytva kreativnym potencialom, ze tam tie genialne myslienky jednoducho iba necha zazniet - a hotovo. Iny skladatel by to hned vyuzil na masivnu motivicku pracu a natiahol by to na tristrvrte hodiny. Navyse tam pouziva (taka zaujimavost) efekt, na ktorom je casto postaveny cely dnesny mainstreamovy pop. Pred expoziciou temy tam necha zazniet iba nejake torzo z (buduceho) sprievodu, potom ho doplni o dalsie prvky sprievodu, takze z toho vznikne akysi beat-box a potom do toho "vpusti" temu. Pre mna osobne velmi zaujimave.

Z toho, čo som uviedla vo svojich príspevkoch sa dá postrehnúť, že som hudobnej teórii analfabet, že hudbu vnímam absolútne citom a že mi nadmieru imponuje ľudský hlas, ktorý je sprevádzaný orchestrom. Iste nepresiahnem tento rámec. Založením tejto témy som mienila rozšíriť si rozhľad a trochu lepšie poznať svet opery , ktorý je stále magickou záležitosťou, aj keď sa nevyhla modernizačným trendom 21. storočia. Samozrejme s prihliadnutím na moje časové možnosti.

Nesmierne si cením práve tie postrehy , ktoré si uviedol pri Dvořákových Dumkách. Ako laik práve to milujem pri rozhovoroch o hudbe. Samozrejme, že viem o Dumkách, niekedy v minulosti som ich počula, ale išli mimo mňa. Práve tými drobnosťami zo zákulisia tvorby si vo mne vzbudil záujem a určite si ich vypočujem iným uchom a sústredením. Ďakujem.
alabut
22.03.08,13:28
Je zaujimave pocuvat, ako sa pasuje Lillian Roberts a ine krasavice s rolou Rusalky a cestinou. Ked vypnem obraz a zvuk, celkom ujde :).
misomiso
22.03.08,13:59
Je zaujimave pocuvat, ako sa pasuje Lillian Roberts a ine krasavice s rolou Rusalky a cestinou. Ked vypnem obraz a zvuk, celkom ujde :).

Ja mam opacnu skusenost. Raz som prepol na ORF, kde isla Janackova Jenufa z Metropolitnej Opery - spievala nejaka cernoska. Bolo to po prvy raz, co som aj rozumel perfektne vsetok text (v Ceskom originali - samozrejme). Na taku zretelnu vyslovnost som teda nebol u ceskych a slovenskych spevacok zvyknuty. Bolo to pred rokmi, uz sa bohuziad teraz nepamatam, ktora cernoska to spievala...
Petra Nová
22.03.08,14:40
Je zaujimave pocuvat, ako sa pasuje Lillian Roberts a ine krasavice s rolou Rusalky a cestinou. Ked vypnem obraz a zvuk, celkom ujde :).

Asi poznáme dve rozdielne nahrávky s Lilien Roberts. Na tej, čo ju poznám ja , spieva zrozumiteľnou a čistou češtinou, v niektorých pasážach ju rozumieť lepšie, než našu Gabrielu Beňačkovú. Ak si nespokojný s obrazom, nájdi si Annu Netrebko, tá spieva tiež Rusalku výborne, len sa trochu viac trápi s češtinou.
alabut
22.03.08,16:06
Ved vravim, ked vypnem obraz, je to celkom dobre. Ja si Rusalku pamatam z nejakeho stareho filmu a dotycna spievala (aj hrala) vyborne. Vobec, dobre opery i vokaly mam rad, ako kazdu inu dobru muziku, trebars truby z pralesa.
misomiso
22.03.08,18:30
Tuším , že okrem Ave Maria nepoznám od Schuberta celkom nič. Vďaka za tip. Idem sa rozhliadnuť po You Tube.

Tiez som sa bol pozriet na YoTube. Je fajn, ze je to zadamo. No miesaju sa tam profi nahravky so studentskymi a amaterskymi pokusmi a navyse su tam zavesene zvycajne ina jednotlive casti diel, takze o diele ako celku si clovek velmi predstavu neurobi...
Petra Nová
23.03.08,15:09
Tiez som sa bol pozriet na YoTube. Je fajn, ze je to zadamo. No miesaju sa tam profi nahravky so studentskymi a amaterskymi pokusmi a navyse su tam zavesene zvycajne ina jednotlive casti diel, takze o diele ako celku si clovek velmi predstavu neurobi...

V hodnotení kvality nahrávok z You Tube máš pravdu. Ale chcieť od neho, aby tam boli kompletné nahrávky diel zadarmo, to by asi bolo neskromné želanie. Nájdu sa tam aj celé komplety. Ak si veci chceš kompletovať cez internet, musíš používať aj iné linky. No nesmieš mať morálne zábrany. Pri mojej počítačovej gramotnosti sa veľmi nezamýšľam nad tým, či sťahovanie je legálne alebo nie. Vychádzam z predpokladu, že ak sa dá niečo stiahnuť, tak je to v poriadku. No a nezatracovala by som ani stanicu Devín. Ak si prezrieš hudobné relácie z archívu , nájdeš tam aj veľa súčasných nahrávok.
endrju
23.03.08,15:47
...Vychádzam z predpokladu, že ak sa dá niečo stiahnuť, tak je to v poriadku...
Veľmi zlý predpoklad. :confused:
Aj nelegálne veci sa dajú z internetu stiahnuť bezplatne. Nebudem ich tu vymenovávať. Myslím si, že tých nelegálnych vecí je na internete na stiahnutie k dispozícii oveľa viac ako legálnych.
Určite si zaregistrovala, že v správach sa občas objavia informácie o záťahoch polície voči ľuďom, ktorí si sťahovali z internetu rôzne nelegálne materiály.
misomiso
23.03.08,16:01
Ja si myslim, ze postihovani su hlavne ti, co to tam zavesia. Clovek, ktory to stahuje moze si moze asi tazko overit, ako je to s copyrightom. Cely tento problem odstartovala zla politika producentov - nahravacich spolocnosti. Oni vyrastli v dobe, ked mali ludia jedinu moznost ako sa dostat k nejakej nahravke - kupit si ciernu platnu. Ina moznost nebola. Tomu aj nalezite prisposobili svoje zisky. Lenze doba sa meni a oni nepochopili, to, co napr. pochopili mobilni operatori, ze je lepsie predavat miliony minut vsetkym, so ziskom par halierom, ako mat v kazdej krajine najaku tisicku zbohatlikov a tych zmykat este aj za prichadzajuce hovory, ako to bolo pred 15 rokmi.

Nahravacie spolocnosti trocha zaspali dobu. Maju dojem, ze ak maju v rukach exkluzivnu zmluvu s nejakou opernou divou, alebo hoci novym vitazom superstar, tak maju v rukach jadrovy kufrik a mozu vydierat cely svet. Ja teda v ziadnom pripade nie som za kradez intelektualneho majetku, ale tato cenova politika odtrhnuta od reality tomuto ciernemu biznisu velmi nahrava. Vyroba jedneho CD s obalom dnes stoji v strednej Europe 30 Sk, predpokladam, ze velke spolocnosti to realizuju v Cine za nie viac ako 10 Sk. Keby si k tomu pridali nejaky rozumny zisk - napr. 2 EUR, tak by mohli byt vsetci spokojni. CD-cka by ludia kupovali ako cinske papuce, ktore tyzden ponosia, a potom vyhodia a netrapi ich to, lebo su lacne. Takto to ale vyzera tak, ze polovica ludi to stiahne nacierno, druha polovica sa uspokoji s tym, co ide z radia a z telky, tekze sa potom mozu cudovat, preco nepredavaju nic.
Petra Nová
23.03.08,16:15
Veľmi zlý predpoklad. :confused: ...
Určite si zaregistrovala, že v správach sa občas objavia informácie o záťahoch polície voči ľuďom, ktorí si sťahovali z internetu rôzne nelegálne materiály. ...

Áno, zaregistrovala som a vždy, keď to robím, sa bojím. Samozrejme, že ten "predpoklad o legálnosti" je moja pracovná verzia, na zahnanie toho strachu. Ale keď nahrávku napočúvam tak, že si ju viem prehrať v hlave, spravidla ju vymažem.
Petra Nová
23.03.08,16:22
Úplne súhlasím s Misomiso. Ak by som mala zisťovať svoj hudobný vkus a realizovať ho len na základe legálnych nosičov, tak by som sa ďaleko nedostala.
Eulalia
23.03.08,16:36
Teraz ma, prosím Vás, nezabite, že do tejto témy o opere a klasike, hodím link na jeden menšinový žáner. :eek: Ale je to jedna z mojich srdcoviek:)
http://www.youtube.com/watch?v=Q_7MUcBxw64&NR=1
A ešte naživo, to je len tóčo;)
Ak to tu bude zavadzať, vymažem, stačí povedať...
Petra Nová
23.03.08,18:23
Veľmi zlý predpoklad. :confused:
... Aj nelegálne veci sa dajú z internetu stiahnuť bezplatne. Nebudem ich tu vymenovávať. Myslím si, že tých nelegálnych vecí je na internete na stiahnutie k dispozícii oveľa viac ako legálnych. ...


No nedalo mi , poučila som sa. Prezrela som archív a všetko, čo sa černelo, som jednoducho vymazala. Už sa nebojím.
endrju
26.03.08,17:32
Upozorňujem na pripravovaný prenos z MET.
Čo?
Giuseppe Verdi: Ernani
Kedy a kde?
Sobota, 29.3.2008, 18:30 SEČ, rádio Devín.

Fanúšikom tohoto žánru už teraz prajem príjemný umelecký zážitok. :)
Petra Nová
27.03.08,10:26
V príspevku č.46 som si vzdychla... „ Príliš veľa Schubertov naraz“.. . Teraz by som to mohla upresniť možno takto : ... Schuberta je skoro vždy málo.

Na You Tube som našla viaceré diela. Pre toho, kto nie je veľký znalec Schuberta, dávam do pozornosti jeho krásnu lyrickú, doslova snovú pieseň „Nacht und Träume“. Sú tam nahrávky tejto piesne s viacerými spevákmi. Mne sa páči nahrávka s R. Fleming, možno ju spieva až príliš rozvláčne. Je u nej obvyklé, že uprednostňuje interpretáciu v pomalých tempách. Napr. ak Barbara Frittoli spieva známy Wilow song z opery Otello cez 7 minút, Fleming to isté nezaspieva pod 10 minút.

Ako fanúšik opery sa teším na sobotňajší prenos Ernaniho z Met-u.
Eulalia
27.03.08,16:11
Upozorňujem na pripravovaný prenos z MET.
Čo?
Giuseppe Verdi: Ernani
Kedy a kde?
Sobota, 29.3.2008, 18:30 SEČ, rádio Devín.

Fanúšikom tohoto žánru už teraz prajem príjemný umelecký zážitok. :)
Andrej, prosím Ťa, doplň ešte vlnový rozsah, lebo budem musieť dve hodiny najprv ladiť rádio:) Vďaka.
endrju
27.03.08,16:33
Podľa lokality výskytu si treba vybrať zo zoznamu:
http://www.rozhlas.sk/inetportal/2007/index.php?page=frekvencie#3
Eulalia
27.03.08,16:39
Podľa lokality výskytu si treba vybrať zo zoznamu:
http://www.rozhlas.sk/inetportal/2007/index.php?page=frekvencie#3
Ďakujem, zajtra si dovoľujem (mám dovolenku:)), tak budem skúšať;)
misomiso
27.03.08,16:39
To realne pokrytie radia Devin je aj tak pod psa. Aj to je jeden z dokazov, ze kanal s vaznou hudbou je SRO asi iba na pritaz. Jazdim autom po celej SR. Je pravda, ze mozno nemam nejake spickove radio, no vacsinou chytam SRO + najakych 5 komercnych radii a casto k tomu aj zahranicne stanice. Devin vsak iba zriedka.
endrju
27.03.08,17:34
Nezostáva nám teda nič iné, ako vysťahovať sa do nejakej inej krajiny, v ktorej nie je rozhlasová stanica s tzv. vážnou hudbou "na príkaz". ;) :cool:
misomiso
27.03.08,21:50
Nezostáva nám teda nič iné, ako vysťahovať sa do nejakej inej krajiny, v ktorej nie je rozhlasová stanica s tzv. vážnou hudbou "na príkaz". ;) :cool:

Keby som mal cas pocuvat, tak by ma to mrzelo, no teraz to aj tak ide mimo mna. Keby som chcel pocuvat doma, tak mozem okrem CD pocuvat internetove radia, napr. cez ITunes. Ked idem v aute, tak tam sa vzhladom k hluku aj tak klasika velmi neda. To mam pomerne tiche auto, ale predsa len - pri tych vyssich rychlostiach na dlhych trasach to naopak riesim tak, ze dam stuple do usi a mam absolutne ticho. To by ste sa cudovali, ako to pomaha streit unavu a pozornost.
endrju
31.03.08,15:54
...Ked idem v aute, tak ... to naopak riesim tak, ze dam stuple do usi a mam absolutne ticho. ...
Nechcel by som sa s Tebou stretnúť niekde na ceste, keď máš ako vodič "zaštupľované" uši. :confused:
Petra Nová
03.04.08,09:41
Upozorňujem na pripravovaný prenos z MET.
Čo?
Giuseppe Verdi: Ernani
Kedy a kde?
Sobota, 29.3.2008, 18:30 SEČ, rádio Devín.

Fanúšikom tohoto žánru už teraz prajem príjemný umelecký zážitok. :)

Minulú sobotu som prežila pekný večer s operou Ernani na stanici Devín. Chcela by som sa podeliť s pocitmi z počutého, prípadne vymeniť si názory s tými, ktorí prenos sledovali a majú pocit, žeby chceli svoj zážitok komentovať.
Prvý raz som počúvala priamy prenos z Metropolitnej opery v New Yorku a snažila som si predstaviť, že sedím medzi 3 900 divákmi v hľadisku. Mala som nádherný pocit z toho, že to, čo počujem, je vo všetkých zložkách vyrovnané, orchester, sólisti a zbory . Neviem posúdiť , či speváci frázovali celkom presne, či niekedy nespievali nad alebo pod tónom, atď. . Podľa mňa spievali profesionálne a dobre. Páčil sa mi basista Furlanetto, aj keď v prvom dejstve sa mi zdalo, že v parádnom sóle pri vyšších tónoch jeho hlas máličko „chrapčal“. A možno som len zle počula. Má ale príjemne znejúci bas a pekné spodné registre. Páčila sa mi sopranistka Radvanovsky pre jej farbu hlasu a obdivovala som, ako isto a poctivo spieva celú operu plným hlasom vo výškach. Nepočula som, žeby sa stratila v orchestri alebo zboroch. Naopak, niekedy mi v ansámbloch unikol Giordaniho Ernani. Hudba Verdiho bola príťažlivo melodická, s dobrým zvukom. Trochu mi vadili krkolomné komentáre jedného z moderátorov.
Inak som bola nadšená a potešená. Som rada, že večery s operou na rádiu Devín pokračujú aj túto sobotu.
misomiso
03.04.08,19:19
Nechcel by som sa s Tebou stretnúť niekde na ceste, keď máš ako vodič "zaštupľované" uši. :confused:

Cez tie stuple pocujes v podstate vsetko, odreze to nejakych mozno 30 db, ale tym, ze to odfiltruje hluk z auta v rovnakom pomere ako ine zvuky, ta to nezbavi schopnosti pocut zvonka.

Uvidis to sam, ked to vyskusas, mozes kludne cez stuple aj pocuvat radio, jednoducho vsetko budes pocut trocha tichsie.

Na ceste sa bezne stretavas aj s nepocujucimi, nahluchlymi a hlavne s velkym poctom ludi, ktori telefonuju cez tie blue tooth sady, alebo co maju diskoteku v aute. Ti nepocuju tiez nic.

Ja sa dost pozeram, dokonca aj do spatneho zrkadla, takze nejak excelentne pocut nemusim. Rozhodne ta ulava od unavy za to stoji. Pri vysokych rychlostiach je uz ten hluk od pneu a vetra dost velky aj v kvalitnych autach a ked ides 4 hod. bez pauzy tak je to naozaj rozdiel. Myslim, ze ta strata koncentracie sposobena hlukom je ovela viac na skodu. Kazdemu vrelo odporucam.
alabut
06.04.08,06:01
Music For A Found Harmonium

http://youtube.com/watch?v=yJg1NNyke2E
alabut
06.04.08,06:03
Pipe Organ Instrumental (no, varhanikovi by som aj ja obracal stranky)

http://youtube.com/watch?v=MzjQbFuZxss
misomiso
06.04.08,18:03
To je slusny vykon. Pripomina mi to zabery na nohy rally jazdcov, ktori stihaju este medzi rychlymi a castymi preradeniami slapat lavou nohou na brzdu (sucasne s plynom) na zaciatkoch zakrut, aby pribrzdili iba zadne kolesa a dostali auto do kontrolovaneho pretacaveho smyku. Ta organistka toho stiha este o dost viac. Raz som kdesi cital rozhovor s nejakym instruktorom autoskoly, ktory hovoril, ze najhorsi ziaci su muzikanti, pretoze nedokazu zvladnut koordinaciu ruk a noh. Ja som zasa cital dost zahranicnych odbornych prac na temu ludskej motoriky, a tam sa uvadzalo, ze na hracov na niektore hudobne nastroje su kladene take naroky, ake ani na sportovcov nie (z hladiska narocnosti koordinacie pohybov).
endrju
07.04.08,16:22
... Trochu mi vadili krkolomné komentáre jedného z moderátorov...
:) Asi aj tuším, kto z tej dvojice to bol. ;)
Ale na jeho spôsoboy vyjadrovania sa dá zvyknúť. Prednosťou je, že ten moderátor (pôsobí aj ako docent na VŠMU) má v oblasti "klasiky" celkom obstojný prehľad a dokáže svoje znalosti podať aj neprofesionálom zaujímajúcim sa o tento druh hudby.

Spomenutú operu som si v kľude vypočul. Chybičkou krásy bola predovšetkým veľmi slabá úroveň signálu ovplyvnená slabým vysielačom na strane "odosielateľa" a málo kvalitným prijímačom na strane "adresáta".

Napriek tomu som prežil príjemný večer pri počúvaní spomenutej opery. Určite bol ten večer príjemnejší ako "čumenie" na nejakú "reality" show v TV.

Odbornú terminológiu z hudobníckej branže nemám v krvi a tak sa dokážem skôr vyjadriť v zmysle páčilo sa mi alebo nepáčilo. Spomenutý prenos hodnotím: "páčilo sa mi". :cool:
Petra Nová
07.04.08,19:43
:) Asi aj tuším, kto z tej dvojice to bol. ;)
Ale na jeho spôsoby vyjadrovania sa dá zvyknúť.

Súhlasím. Pri Bohéme sa mi jeho komentár zdal síce osobitý , ale tak akosi dôverne milý.
Tú chybičku krásy spočívajúcu vo veľmi slabej úrovni signálu som ani nepostrehla.
misomiso
18.04.08,06:24
Mám vždy zimomriavky, keď burácajú zbory,


http://www.youtube.com/watch?v=axrr-jYIuus
Bastian
18.04.08,07:00
http://www.youtube.com/watch?v=axrr-jYIuus
Paráda... nádherná opera:D Takúto môžem aj ja:)
Mne sa páči Emma Shaplin, ale to asi nie je opera, či hej?
Petra Nová
19.04.08,03:20
No..., Misomoso! ... neviem, či som mala na mysli práve týchto . Ale, zimomriavky som mala aj teraz, keď som si ich vypočula. Iste si zaregistroval, že dámy spievali nevýrazne , v panskej časti zboru – basy zabíjali tenorov a dirigent ? Ten bol jeden a pol taktu pred nimi. Orchester, či sólisti určite neboli z MET-ky. No, škoda slov... .
Milujem však taký Mormon Tabernacle Choir i keď nie je využívaný v operných produkciách. Zrejme by sa do opery ani nezmestil. Alebo predsa? Hádam aj hej, ak by tam neboli diváci.
alabut
11.05.08,11:48
Yaraví Pepita,Jaime Guardia orchestra-Vuela vuela palomita

http://www.youtube.com/watch?v=TvIuN73Gcfg
VIA3
12.05.08,19:15
To hore asi nie je opera.
Nepochopila som, o čo vlastne v tejto téme ide.
alabut
18.05.08,09:13
Trochou tepla zamrnka:
Yma Sumac - Taita Inty (Virgin of the Sun God)

http://www.youtube.com/watch?v=qlGmTDmVSSw
Petra Nová
20.05.08,19:14
Trochou tepla zamrnka:
Yma Sumac - Taita Inty (Virgin of the Sun God)
Toto je po prvý raz, čo si sa aspoň trochu trafil do témy, aj keď Yma Sumac nebola operná speváčka. Ale určite si to zaslúži. Ona totiž nebola len skvelá speváčka , ale so svojim hlasovým rozsahom 5 oktáv (niektorí tvrdia, že až šesť) bola doslova speváckym „zjavením“ alebo „prírodným úkazom“.

:)Inak mám prosbu: ... keď zas dostaneš neodolateľnú chuť tu niečo prilepiť, tak nech to aspoň trochu ladí s témou. Taktiež môžeš prejaviť aj trochu viac vkusu .:)
micio
21.05.08,17:14
Ahoj,
opera je v podstate môj chlebík.... ak som to správne pochopil tak you tube je pre Teba nepostačujúca stránka .... Je pravda že na internete je málo opery, ale dá sa nájsť niečo aj na you tube. Ja milujem aj operetu a toho je tam myslím dosť .... Pekný večer :-)
Petra Nová
21.05.08,17:58
Ahoj,
opera je v podstate môj chlebík.... ak som to správne pochopil tak you tube je pre Teba nepostačujúca stránka .... Je pravda že na internete je málo opery, ale dá sa nájsť niečo aj na you tube. Ja milujem aj operetu a toho je tam myslím dosť .... Pekný večer :-)

Ak si myslel na mňa s tým konštatovaním, že You Tube je nepostačujúcou stránkou, tak pre mňa áno. Je tam síce dostatok fragmentov z opier, aj spevákov, ale len málo kompletov celých diel. No a ak sa zaujímaš o operu, sám musíš potvrdiť, že zvuk na tube nie je nič moc.
Petra Nová
25.05.08,16:56
... Ahoj, opera je v podstate môj chlebík....
Zabudla som sa opýtať, ako Ti chutí ten operný chlebík. Chutí ??? :):)
Petra Nová
23.11.08,17:30
Stanica Devín včera ponúkla priateľom opery záznam z predstavenia Verdiho Otella z Metropolitnej opery v New Yorku. Priznávam, že operu som nemala možnosť počuť celú, ako komplet. Nesklamala ma. A keďže som z tejto hudby nevychladla ani na druhý deň, oprášila som túto tému , aby som sa o nej porozprávala (pravdepodobne) sama so sebou. Nevadí.:)
Tak ako mnohí, milujem Verdiho opery. Ja, pre krásne árie a ansámble. Ale tiež pre veľké zbory, ktorých je, napr. u Pucciniho skromnejšie, hoci jeho hudbu milujem rovnako. Pri počúvaní Otella som si znovu pripomenula, koľko zážitkov je spojené s každým druhom umenia. Koľko emócií umenie vie naštartovať a koľko krásy človeku ponúka. Umenie je určite kúzelník, ktorý sa aj tu, na Porade, občas spomína, ale asi v inej súvislosti.;):)
Počarovala mi hudba, a opera zvlášť, takže som si ako laický konzument, vychutnala spev opernej hviezdy Kiri Te Kanawa z roku 1974. Rola Desdemony v Otellovi bola jej debutom v Met-opere, krátko pred tridsiatkou. Newyorskému publiku predstavila svoj hlas a herecký talent v plnej paráde. Rada som počula jej mladistvý soprán, pretože ku sklonku kariéry znel jej hlas úplne inak. A osobitne som sa vytešila z modlitby Desdemony Ave Maria a Willow Song-u zo záveru opery, ktoré považujem za vôbec najkrajšie árie od Verdiho. Včera to bola pekná hudba a pekný večer.
aida444
14.12.08,16:01
Chcem sa i ja pridat k diskutujucim, pretoze i ja som vyznavacom opier, hlavne Verdiho ale samozrejme aj mnoho inych a vobec klasickej hudby, nie ale modernej. Isteze je to problem kde sa k nim dostat, mohlo by sa cez internet preposielat ale neviem ako je to po pravnej stranke, mohli by s tym byt problemy. Co sa tyka You tube je to sice zaujimave no kvalita prenosu je velmi slaba. Ja sa v poslednej dobe vyzivam v satelitnych vysielaniach, konkretne su to prekrasne televizne nahravky stanice Astra HD na statelite Atra 1 ktora vysiela vo vysokom rozliseni opery, arie a koncerty vecer od 19,00 hod. v digitalnej kvalite a pustim si to cez stereo-supravu. Okrem toho satelitne radio "klasik radio" vysiela krasnu klasicku hudbu cez cely den a noc, ako keby clovek tam stale daval svoje CD-cka. Okrem toho aj na programe Arte v pondelok zial az od 23,00 hod idu casto cele opery, niekedy aj vo stvrtok od 21,00.
Anita.....
17.12.08,13:17
ja mám tiež rada vážnu hudbu hlavne opernú, dodnes si pamätám prvú ktorú som videla, bola to "Rusalka". Bola som ešte dieťa a zanechalo to vo mne úžasný, nezabudnuteľný zážitok.
petmar
17.12.08,17:45
Digi-TV dáva nepretržite vážnu hudbu na programe Mezzo, nie tak dlho.
Petra Nová
18.12.08,13:45
Chcem sa i ja pridat k diskutujucim, pretoze i ja som vyznavacom opier, hlavne Verdiho ale samozrejme aj mnoho inych a vobec klasickej hudby, nie ale modernej. Isteze je to problem kde sa k nim dostat, mohlo by sa cez internet preposielat ale neviem ako je to po pravnej stranke, mohli by s tym byt problemy. Co sa tyka You tube je to sice zaujimave no kvalita prenosu je velmi slaba. Ja sa v poslednej dobe vyzivam v satelitnych vysielaniach, konkretne su to prekrasne televizne nahravky stanice Astra HD na statelite Atra 1 ktora vysiela vo vysokom rozliseni opery, arie a koncerty vecer od 19,00 hod. v digitalnej kvalite a pustim si to cez stereo-supravu. Okrem toho satelitne radio "klasik radio" vysiela krasnu klasicku hudbu cez cely den a noc, ako keby clovek tam stale daval svoje CD-cka. Okrem toho aj na programe Arte v pondelok zial az od 23,00 hod idu casto cele opery, niekedy aj vo stvrtok od 21,00.


ja mám tiež rada vážnu hudbu hlavne opernú, dodnes si pamätám prvú ktorú som videla, bola to "Rusalka". Bola som ešte dieťa a zanechalo to vo mne úžasný, nezabudnuteľný zážitok.


Digi-TV dáva nepretržite vážnu hudbu na programe Mezzo, nie tak dlho.
Je dobre, že sa pridali aj ďalší vyznávači operného umenia a klasickej hudby, prípadne prispeli svojimi poznatkami o vysielaní. Aspoň téma nie je taká jednotvárna.
Imaginárne by som chcela poďakovať za tento rok, ktorý mi poskytol množstvo nevšedných zážitkov zo sveta opery. Potešili a pohladili moju dušu. Verím, že ponúkané televízne a rozhlasové programy cez Vianoce umocnia ich čaro a pohodu.
Chcem teda popriať čarovné Vianoce všetkým priateľom dobrej hudby a v novom roku veľa zdravia.
kukučka
21.12.08,09:49
Petra, minule som ťa chcela niečím potešiť a kým som našla tú variantu, ktorú mám najradšej, už si tu nebola. /pritom som sa stratila - nie prvýkrát - na Youtube a sú to príjemné strávené chvíľky. Pri jednom takom túlaní som objavila poľskú skupinu vynikajúcich muzikantov
Grupa MoCarta, nie je to opera, ale odporúčam ako prekvapenie, dúfam, že príjemné/

no a tu je ten darček pre teba :)

http://uk.youtube.com/watch?v=MBW5a77wINQ

Casta Diva -- Maria Callas (Best)
Petra Nová
26.12.08,12:32
Ďakujem, Kukučka, bol to milý a pekný darček. Samozrejme potešil. Casta Diva nemôže nepotešiť. Celkom určite je to jeden z dvoch poriadnych clipov, ktoré tu boli pripnuté. Aj keď ten prvý, nie je operný, ale mňa taká hudba rovnako poteší.
A Norma bola Callasovej excelentnou rolou, pretože práve Callasovej hlasové dispozície a spevácky prejav dokázali jedinečne vyjadriť tragédiu tejto antihrdinky. Výberom Callasovej som bola potešená, aj preto , lebo ona je skutočne fenoménom opery. Novinári píšuci o opere sa opýtali piatich súčasných operných hviezd, koho považujú za najlepšiu sopranistku všetkých čias. Jednotne odpovedali-Callasová. No, na druhej strane aj na You Tube je niekoľko Callasovej nahrávok, ktorým sa ona určite neteší v terajšom hviezdnom nebi. Myslím tým tie, z jej posledného obdobia, kde už mala zničený hlas. Ale ono je to tak. Hviezdy sa tiež netrblietajú každý deň rovnako, lebo sú len ľuďmi. O to viac si treba vážiť tie ich jagavé okamžiky . Casta Diva v podaní Márie Callasovej je celkom určite takýmto pekným zážitkom.

Ak nepohrdneš, chcela by som Ti aj ja venovať hudobný darček v podobe niekoľkých clipov. Budú od umelcov, ktorých si ja najviac považujem, aj pre ich ľudské kvality.

Prvý bude od americkej sopranistky Renée Fleming. Pre mňa je nielen vynikajúca umelkyňa, ale aj prototypom osvieteného , múdreho a angažovaného človeka. Renée Fleming bola obdarovaná talentom, ale svoje miesto na výslní si získala svojou nesmiernou pracovitosťou a zodpovednosťou v profesii a v živote. A imponuje mi svojou odolnosťou voči nepriazni osudu a vierou vo svoje schopnosti. A ešte svojou pokorou, ktorú prejavila tým, keď minulom roku sa vzdala plánu debutovať v hlavnej postave opery Norma (ktorú veľmi túžila spievať), keď pri jej študovaní zistila , že jej táto postava nesedí. Ale uvedomujem si, že každý môže chápať pokoru inak.

V jej podaní som vybrala dve piesne od rakúsko-amerického skladateľa Ericha Korngolda, ktorého opery sa hrajú skôr výnimočne. Prvá z nich je známa a spievaná viacerými speváčkami. Je z opery Die tote Stadt. Druhá je koncertne menej spievaná, a ani som nezaznamenala, žeby v súčasnosti iná speváčka mala túto zaradenú vo svojom repertoári. Je z opery Das Wunder der Heliane. Podľa môjho laického názoru tu Renée Fleming predstavila extrémny spôsob spievania. Skús vydržať aspoň do tretej minúty a zopakovať, možno sa Ti zapáči.

Renée Fleming, Marietta´s Lied, Glück das mir verblieb
http://http://www.youtube.com/watch?v=DnbEIyBX5ic&NR=1#

Renée Fleming sings Das Wunder der Heliane by Korngold
http://http://www.youtube.com/watch?v=H2x5NgtGSx4&feature=related

Druhým umelcom je Placido Domingo. Idol žien, jablko sváru viacerých speváčok, šarmantný muž, neúnavný propagátor a popularizátor opery, objaviteľ nových talentov, vzdelaný a vážený človek. Hoci obletovaný tisíckami žien, po celý život zostal pri tej prvej. Ťažko bolo rozhodnúť, čo vybrať. Nakoniec som vybrala clip, kde spieva dve milostné piesne, myslím, že obidve sú od mexických skladateľov. Vybrala som ich pre atmosféru, z ktorej na mňa dýcha pohoda. V ňom, Placido, akoby len tak, na chvíľu si odskočil do štúdia, aby tam za sprievodu klavíra zaspieval a potešil publikum. Možno aj Teba, Kukučka.

Placido Domingo sings Perfidia & Yo vendo unos ojos negros
http://http://www.youtube.com/watch?v=dV4-DFyXpMY&feature=related


No, a ak som sa vôbec netrafila do Tvojho vkusu, tak ten darček neber hudobne, ale filozoficky.:)
Eulalia
27.12.08,05:46
Jeden tip pre milovníkov opery, výhodný pre Bratislavu a okolie.
Kúsok za Neusiedler See je malá dedinka St. Margarethen. V starom rímskom kameňolome je vybudovaný amfiteáter pre cca 4.000 divákov. Každé leto sa tam koná Opern Festspiele, vždy hrajú celé leto len jednu operu (a zaujímavé, takmer každé predstavenie je vypredané). Toto leto to bola Traviata, samozrejme medzinárodné obsadenie s viacerými alternáciami. Na tomto predstavení sa podieľal aj orchester a zbor Slovenskej filharmónie, preto sa mi podarilo dostať sa náhodou ku vstupenkám a tak sa o tomto festivale vôbec dozvedieť. Budúce leto (2009) je na programe Rigoletto. Už teraz viem, že idem zháňať vstupenky. Akustika je skutočne zaujímavá, obrovský otvorený priestor a predsa hudba hrá len pre mňa.
Petra Nová
01.01.09,17:06
Verbálne a obrázkové priania k novému roku 2009 na Porade si dovoľujem doplniť hudobným pozdravom. Je to finále z jedinej Beethovenovej opery Fidelio. V nej skladateľ vzdal hold túžbe ľudí po základných ľudských slobodách, finále je ich oslavou. Clip je časťou amatérsky zhotoveného záznamu z koncertu operných hviezd, usporiadaného na počesť Joe Volpeho, bývalého generálneho managera Met-ky.

Heppner, Mattila - Fidelio Finale &Curtain Calls- Volpe Gala
http://http://www.youtube.com/watch?v=_w6ewc1Hhlk



A ešte jeden krátky pozdrav od hudobných figliarov zo skupiny Grupa MoCarta :)

Grupa MoCarta - Mandaryna
http://www.youtube.com/watch?v=Qb5YYz8Cw4M&feature=related
Eulalia
02.01.09,05:20
Neviem, či sa milovníkom opery podarilo zachytiť včerajší večerný program na ČT2. Dávali záznam z októbrového koncertu v Jordánskej Petre na počesť Pavarottiho. Bol to skutočne bonbónik, pri ktorom som vydržala do konca, napriek tomu, že sa mi veľmi chcelo dospávať Silvestra.
Petra Nová
04.01.09,14:11
Tento koncert by som si bola rada pozrela. Ale nezaznamenala som ho, tak som ho prešvihla. Ozaj škoda. Budem spoliehať na reprízu.
katif
05.01.09,16:45
Misomiso, nesúhlasím s tebou, že opera je len pre vzdelaných. Ak si dobre pamätám, toho času by nebol Verdi bez obyčajných ľudí z ľudu tým, čím je teraz. A čo sa týka názoru mnohých, že nahrávky z internetu sa nedajú ani len porovnať s živým vystúpením, môžem súhlasiť len čiastočne z jedného dôvodu. Môžem ísť na predstavenie Toscy, ale tá Tosca nikdy nebude taká, ako keď ju spievala Maria Callas. A nikto nezaspieva Nessun dormu dokonalejšie, ako ju zaspieval Luciano Pavarotti.
misomiso
05.01.09,22:08
Misomiso, nesúhlasím s tebou, že opera je len pre vzdelaných.

No ja si naozaj doslovne nepamatam texty vsetkych mojich prispevkov, no nie som si isty tym, ze som to presne takto napisal. Bolo by dobre citovat, aby bolo jasne, na co reagujes.
kukučka
05.01.09,23:06
žeby myslel príspevok 11? :eek:
mimotemy poznáte tento spôsob vyhľadávania?
teraz napr. klik na kultúru a potom v zozname príspevkov klik na počet príspevkov v téme opera a vyskočí vám okno, kto má v danej téme koľko príspevkov a tie si tiež môžete dať zobraziť podľa mena
kukurička
06.01.09,07:03
Včera som objavila túto tému a som rada, pretože aj ja rada počúvam operné melódie a veru som sa tu zabudla do skorého rána:). Ale ešte predtým som naďabila na týchto mládencov:
http://www.youtube.com/watch?v=UCg4TgbibIs
krásny hlas má Josh Groban, určite ho poznáte a tiež ma dojal Paul Potts, obyčajný človiečik, ktorý vyhral v r.2007 súťaž Talent vo Veľ.Británii /čo som už priložila aj v téme CCCC... a až potom som objavila tému Opera/, tak priložim aj sem:
http://www.youtube.com/watch?v=5re9Pdp0tPs&feature=related
Všetky príspevky som ešte nestihla tuto popozerať, tak dúfam, že som nepriložila niečo, čo už tu je.;)
kukurička
06.01.09,07:23
Mám rada aj Sarah Brightman, vystupuje síce aj modernejším štýlom, ale stále jej hlas zaznie prekrásne aj v opere:
Pie Jesu- Sarah Brightman
http://www.youtube.com/watch?v=elLuDxQXUCQ&feature=related
Lascia Ch'io Pianga (Millenium Concert)-Sarah Brightman
http://www.youtube.com/watch?v=vvPsOamm8J8&feature=related
wagner
06.01.09,07:52
Tiež patrím k tým, čo majú radi vážnu hudbu, operu nevynímajúc. Mám pár CD ale aj LP platní - tie zvyknem počúvať cez vianoce, keď sa môžem s gramafónom roztiahnuť a nikomu nezavadziam. To sú pre mňa pohodové sviatky. To čo si tu priložila je fakt dobré:)
misomiso
06.01.09,18:22
Misomiso, nesúhlasím s tebou, že opera je len pre vzdelaných. Ak si dobre pamätám, toho času by nebol Verdi bez obyčajných ľudí z ľudu tým, čím je teraz. A čo sa týka názoru mnohých, že nahrávky z internetu sa nedajú ani len porovnať s živým vystúpením, môžem súhlasiť len čiastočne z jedného dôvodu. Môžem ísť na predstavenie Toscy, ale tá Tosca nikdy nebude taká, ako keď ju spievala Maria Callas. A nikto nezaspieva Nessun dormu dokonalejšie, ako ju zaspieval Luciano Pavarotti.


žeby myslel príspevok 11? :eek:
mimotemy poznáte tento spôsob vyhľadávania?
teraz napr. klik na kultúru a potom v zozname príspevkov klik na počet príspevkov v téme opera a vyskočí vám okno, kto má v danej téme koľko príspevkov a tie si tiež môžete dať zobraziť podľa mena

No urcite nemozno porovnavat myslenie ludi, vkus, zivotny styl a percepciu hudby druhej polovice 19 stor a dnes. Jednu a tu ista vec ludia vnimaju v roznych epochah rozne. Plati to pre manzelsku neveru, auto, penicilin, pocitac rovnako ako pre Verdiho opery. Kedysi bola tato hudba akymsi mainstreamom, dnes je mainstream uz uplne inde. Na to, aby bol clovek schopny vnimat "vaznu" hudbu, sice nepotrebuje ziadne hudobne vzdelanie, ale potrebuje dostatok empirickej posluchacskej skusenosti, ktoru drviva vacsina ludi nema a hlavne ju nema odkial nadobudnut.

"Vazna" hudba vzdy prezivala aj vdaka snobom, no v "zapadnej" Europe ma mnozstvo akychsi prirodzenych priaznivcov. U nas sa o odrezanie tejto hudby od svojich priaznivcov pricinili aj komunisti. Na jednej strane tuto "serioznu" kulturu umelo podporovali, pretoze v nej videli akusi barieru pred "zapadnymi" vplyvmi. Tym ale z dlhodobeho hladiska tejto kulture iba uskodili, pretoze umelci u nas zili ako kvetinky v sklenicku a nikdy sa neucili produkty svojej prace aj predat (nebolo preco, spolocensku objednavku zabezpecila KSC).

Na druhej strane uplne prerusili kontinuitu vzdelanych vrstiev bohatych ludi tym, ze z celej vyssej a strednej vrstvy spravili proletarov. Nasledne po r. 89 sa podniky uz nevratili naspat povodnym vlastnikom, ale tym, ktori o ne prejavili zaujem. Boli to pochopitelne ludia z ulice, ktori vyrastali v uplne inom prostredi. Preto zaujmy typickeho ponovembroveho podnikatela na Slovensku boli - navsteva erotickeho salonu, maximalne obcas nejaky ten futbal. Na druhej strane ti, co boli za sociku zvyknuti chodit do divadla a na koncerty odrastli do dochodkoveho veku, alebo su uz v takom veku, ze ked ich zastihli revolucne zmeny, znamenali pre nich nie sancu, ale naopak koniec kariery. Tym je teraz 10 Eur za listok vela.

To su hlavne dovody, preco tato kultura v hanbe u nas zaziva odchod na akesi smetisko dejin, co je samozrejme skoda...
kukučka
08.01.09,18:47
no dnes sa hádam aspoň na okamih objaví na obrazovke STV z pódia SND
Petra Nová
10.01.09,17:18
Môžem ísť na predstavenie Toscy, ale tá Tosca nikdy nebude taká, ako keď ju spievala Maria Callas. A nikto nezaspieva Nessun dormu dokonalejšie, ako ju zaspieval Luciano Pavarotti.
Môžem sa len pripojiť k tomuto konštatovaniu u obidvoch umelcov, aj keď asi málokto z nás mal možnosť počuť spievať ich naživo. V súčasnosti skvelou predstaviteľkou Toscy je rumunská speváčka Angela Gheorghiu a skvelé je aj filmové spracovanie tejto opery z roku 2001, v ktorej výborne hrala a ešte lepšie spievala so svojim manželom, Robertom Alagnom, v úlohe Mária Cavaradossiho. Mnoho ďalších súčasných speváčok spieva Toscu výborne, či už ako hlavnú postavu v opere alebo len niektoré árie v sólo vystúpeniach.
Na You Tube je veľa ukážok z opery Tosca v podaní Márie Callas. Ja som pripojila áriu "Vissi d'arte", ktorú spieva Magda Olivero, ešte žijúca súčastníčka Callasovej. Ako zaujímavosť pridávam, že táto pani speváčka vo veku 92 rokov spievala Franckovo PANIS ANGELICUS pri príležitosti 25. výročia úmrtia Márie Callasovej (v roku 2002). Podľa mňa jej spev v tomto veku je jedným veľkým zázrakom.

Magda Olivero-TOSCA-"Vissi d'arte"
http://www.youtube.com/watch?v=VaIPjW1u1TE&feature=related



A nemohla som nepripojiť ešte jednu ukážku z opery Tosca. Je to záverečná scéna zo spomínaného filmu s Angelou Gheorghiu.

Angela Gheorghiu-TOSCA- final scene
http://www.youtube.com/watch?v=n6kTmWYIAcw



Ária Calafa-Nessun dorma z Pucciniho opery Turandot je už tu pripojená v podaní Paula Pottsa .
buchač
15.01.09,18:08
Tento koncert by som si bola rada pozrela. Ale nezaznamenala som ho, tak som ho prešvihla. Ozaj škoda. Budem spoliehať na reprízu.

Petra

Nemusíš , J.... niečo pohľadal :D:D:D:D:D

http://www.youtube.com/watch?v=fB9do4nanfs
http://www.youtube.com/watch?v=aIpxE7kKk_0&feature=related

To je len základ , ak budeš na tej stránke , určite si budeš vedieť pomôcť aj sama ;) Nepozeral som komplet , zatiaľ , teraz na to akosi nemám čas .
Dúfam , že som Ti urobil radosť :rolleyes: Už Ti len ostáva poprípde stiahnuť si to do mašinky a urobiť DVD .

Juraj
Petra Nová
15.01.09,19:30
Petra

Nemusíš , J.... niečo pohľadal :D:D:D:D:D

To je len základ , ak budeš na tej stránke , určite si budeš vedieť pomôcť aj sama ;) Nepozeral som komplet , zatiaľ , teraz na to akosi nemám čas .
Dúfam , že som Ti urobil radosť :rolleyes: Už Ti len ostáva poprípde stiahnuť si to do mašinky a urobiť DVD .

Juraj
Juraj , tak sa priznám, že si ma prekvapil a samozrejme, že si mi urobil veľkú radosť:). Mňa ani nenapadlo hrabať sa na You Tube , aj keď sa hovorí, že je tam prakticky všetko. Milujem atmosféru týchto veľkých koncertov, preto som tak banovala, že som ho prepásla. Už som pohľadala aj ďalšie ukážky, a teraz počúvam. Ďakujem, že si si našiel čas a pohľadal.:)
buchač
16.01.09,12:31
Juraj , tak sa priznám, že si ma prekvapil a samozrejme, že si mi urobil veľkú radosť:). Mňa ani nenapadlo hrabať sa na You Tube , aj keď sa hovorí, že je tam prakticky všetko. Milujem atmosféru týchto veľkých koncertov, preto som tak banovala, že som ho prepásla. Už som pohľadala aj ďalšie ukážky, a teraz počúvam. Ďakujem, že si si našiel čas a pohľadal.:)

Petra

Bolo mi jasné , že budeš rada :D , no išlo to ľahko :

1. Zadal som vyhľadavanie Petra Jordan
2. Pripojil som Pavarotti
3. A ajhľa , stalo sa splnenie sna :D:D:D

Zázraky na počkanie
Nemožné do troch dní
Neuskutočniteľné na záväznú objednávku :---:---:---

P.S. :
Inak , táto lokalita je nádherná , rád by som sa tam pozrel , a nielen aj tam ;)
Točili v tejto oblasti " Indiana Jones a poslední krížová výprava "


Juraj
Petra Nová
16.01.09,18:22
Petra
Bolo mi jasné , že budeš rada :D , no išlo to ľahko :
1. Zadal som vyhľadavanie Petra Jordan
2. Pripojil som Pavarotti
3. A ajhľa , stalo sa splnenie sna :D:D:D
Zázraky na počkanie
Nemožné do troch dní
Neuskutočniteľné na záväznú objednávku :---:---:---
P.S. : Inak , táto lokalita je nádherná , rád by som sa tam pozrel , a nielen aj tam ;)Točili v tejto oblasti " Indiana Jones a poslední krížová výprava "
Juraj

Juraj ,
dobréééé, skutočne. Radosť je radosť, s tým nič nenarobíš. Predpokladám, že si to urobil aj pre svoju radosť. Nemusela som sa hrabkať na Tube, hoci to bolo také jednoduché. Za tú “donášku do domu“ ešte raz ďakujem. Keď budem môcť vidieť a počuť celý koncert, tak potom “sen“ bude splnený. Možno sa stane nejaký zázrak.

Usiloval si sa Ty, tak som sa pousilovala aj ja. Našla som tri krásne piesne. v podaní troch operných star. Bez zázraku a záväznej objednávky. Dúfam, že teraz nimi urobím rovnakú radosť niekomu ďalšiemu, akú som mala ja, keď som videla Tvoj príspevok s ukážkami z Petry.

Luciano Pavarotti-Rondine al nido
http://http://www.youtube.com/watch?v=tJQIxubqbyY


Karita Mattila sings Sibelius' "The Tryst"
http://www.youtube.com/watch?v=U2H4EY-LrMI


Anna Netrebko - Morgen by R.Strauss
http://www.youtube.com/watch?v=LyUv7S9G50Q
Petra Nová
24.01.09,19:40
Mám rada aj Sarah Brightman, vystupuje síce aj modernejším štýlom, ale stále jej hlas zaznie prekrásne aj v opere:

Neviem, Kukurička, či a kedy sa vrátiš do tejto témy. Ak sem nahliadneš, tak by som Ťa chcela poprosiť, aby si vymenila video Pie Jesu so Sarah Brightman, pretože to pôvodne pripojené je už asi vymazané, nedá sa spustiť. Pie Jesu je skutočne nádherná časť z Rekviem od Andrew Lloyd Webbera . Bola by škoda, keby sa nedalo prehrávať a asi nemá význam ho pripájať v novom príspevku.
Petra Nová
24.01.09,21:32
V rámci slávnostného koncertu zo SND, konanom pri príležitosti prijatia Euro, zaznela časť „In Trutina“ z Orffovej „Carmina Burana“ v prevedení baletného súboru. Pripomenulo mi to našu Luciu Poppovú, ktorá tieto zhudobnené bavorské ságy skvele spievala, samozrejme okrem veľkých rolí z operného repertoáru.
Ako spomienku na Luciu Poppovú pripájam tri rôznorodé ukážky v jej podaní. Prvá z nich je spomínaná In Trutina z Carmina Burana od Carla Orffa, druhá je Mozartovo Laudate Dominum z Vesperae solennes de confessore, KWV 339 a tretia z Pucciniho opery Bohéma, spievaná naživo v Milánskej La Scale v roku 1979.

Carmina Burana - IN TRUTINA
http://www.youtube.com/watch?v=6UVNYXOBWJA


Lucia Popp: Laudate Dominum (Mozart)
http://http://www.youtube.com/watch?v=1U380J_NHqs


Bohème - Scala 1979 - Quando m'en vo'
http://www.youtube.com/watch?v=j32we4rZDDY


"Queen of the Night" Lucia Popp: "Der Hölle Rache"
http://www.youtube.com/watch?v=_ufeyarJxNQ
kukurička
24.01.09,22:38
Neviem, Kukurička, či a kedy sa vrátiš do tejto témy. Ak sem nahliadneš, tak by som Ťa chcela poprosiť, aby si vymenila video Pie Jesu so Sarah Brightman, pretože to pôvodne pripojené je už asi vymazané, nedá sa spustiť. Pie Jesu je skutočne nádherná časť z Rekviem od Andrew Lloyd Webbera . Bola by škoda, keby sa nedalo prehrávať a asi nemá význam ho pripájať v novom príspevku.
Mne to video ide prehrať stále, tak neviem kde je chyba. Prikladám iné video, dúfam, že pôjde. Ešte som pridala niečo od nej, tak sa hádam bude páčiť aj to:
Pie Jesu
http://www.youtube.com/watch?v=Krs7PqhcZX8
Sarah Brightman & Placido Domingo - Brindisi (Kyoto 1994)
http://www.youtube.com/watch?v=aGwevGxYw4M
Sarah Brightman, Ave Maria, Brazil 2001
http://www.youtube.com/watch?v=kiXGHT9N6nk
lavi
26.01.09,09:26
Vedli by ste odporucit operu?
Dostali sme volne listky do SND, nie sme sice nejaki milovnici opery, radsej divadla, ale na druhej strane si rada rozsirim obzory. Na zaciatok nam bolo odporucene vybrat si z tychto troch:
Eugen Onegin, Orfeus a Euridyka a Bohema.
Najviac ma azujal ten Onegin, kedze som citala aj literarnu predlohu.
Petra Nová
26.01.09,18:11
Vedli by ste odporucit operu?
Dostali sme volne listky do SND, nie sme sice nejaki milovnici opery, radsej divadla, ale na druhej strane si rada rozsirim obzory. Na zaciatok nam bolo odporucene vybrat si z tychto troch:
Eugen Onegin, Orfeus a Euridyka a Bohema.
Najviac ma azujal ten Onegin, kedze som citala aj literarnu predlohu.
Operu Orfeus a Euridyka veľmi nepoznám a z tých zostávajúcich dvoch by som si nevedela vybrať. Obidve sa mi páčia, hoci hudobne sú tak rozdielne, ako východ a západ už len môže byť.

Ak by som sa vybrala na Onegina, tak by som sa tešila na áriu Lenského „Ľúbim Vás, Oľga“, na „listovú áriu“ Tatiany, plnú citu, na áriu Onegina, v ktorej odmieta Tatianinu lásku, na áriu Gremina, v ktorej sa vyznáva z lásky k Tatiane a na záverečný duet Tatiany a Onegina. Ale tiež na „Valčík“ a „Polonézu „ z tejto opery. Oceňujem na tejto opere aj to, že má „hlavu a pätu“, čo sa deja týka.

Už skôr som sa v tejto téme vyznala , že mám rada Pucciniho hudbu, takže pre mňa by bola rovnako príjemným zážitkom Bohéma . Je nabitá opernými hitmi od začiatku až po finále. Len dej opery je o poznanie sladkavejší a pre mňa menej pochopiteľný, ale to na opere nie je vôbec podstatné.

Ja by som možno išla na tú tretiu operu, pretože Gluckove diela skoro vôbec nepoznám.

Takže ťažko radiť, výber budeš musieť urobiť sama. V repertoári SND, okrem tých spomínaných, je ešte veľa iných, rovnako príťažlivých titulov. Ja by som napr. rada vidieť Pucciniho Turandot.
lavi
26.01.09,19:27
vdaka, ked si to tak krasne opisala, normalne sa zacinam tesit:)
Bionda
28.01.09,11:09
Musím uznať dobrá téma. Kedysi som ako žiačka ĽŠU chodila viac na opery ako dnes, organizovala to škola a viac-menej sme začali povinne. Ale musím uznať, mám z toho veľmi dobré zážitky, jasné zo začiatku to boli opery patričné k veku:)
A vlastne, určite si milovníci tohto žánru spomenú, ako v nedeľu poobede dávali v TV opery a operety, moji rodičia boli z toho úplne "mimo" ako som to mohla vôbec počúvať, ale mne sa to naozaj páčilo.
Dnes mám aj v aute CD s touto hudbou.
Pre mňa je neprekonateľná ária "Nessun dorma" z opery Turandot /ako aj celá opera/od Giacoma Pucciniho. Pavarotti to predviedol naozaj skvele.
http://www.youtube.com/watch?v=lTUVdZ3tdls&feature=related
Bionda
28.01.09,11:22
Petra Nová
28.01.09,15:39
Pre mňa je neprekonateľná ária "Nessun dorma" z opery Turandot /ako aj celá opera/od Giacoma Pucciniho. Pavarotti to predviedol naozaj skvele.

Áno, je to krásna ária a v nej bol určite jednotka. Pritom je zaujímavé, že Pavarotti v opere Turandot nikdy neúčinkoval a áriu Kalafa spieval len koncertne.
V opere Turandot, keď už je o nej reč, je aj ďalšia nádherná ária mladej otrokyne Liú - Signore, Ascolta! Pripájam ju pre zaujímavosť v živej nahrávke s Katiou Ricciarelli.

Katia Ricciarelli - Turandot - Signore Ascolta
http://www.youtube.com/watch?v=lyTT4myt1jI
Bionda
29.01.09,08:19
Mne osobne sa veľmi páčia opery od Verdiho - známa Rigoletto - Donna e mobile- ja :D som sa ju učila v ĽUŠ aj na akordeóne- nejaká záverečná práca to bola, tak ju mám " v ušiach" dodnes :D
O Verdiho Nabucco- a známom Va pensiero.... to asi netreba ani hovoriť- krása
http://www.youtube.com/watch?v=4BZSqtqr8Qk&feature=PlayList&p=7C0C68C8FFE9BE87&index=43
Excise Duty
29.01.09,08:31
Mne osobne sa veľmi páčia opery od Verdiho - známa Rigoletto - Donna e mobile- ja :D som sa ju učila v ĽUŠ aj na akordeóne- nejaká záverečná práca to bola, tak ju mám " v ušiach" dodnes :D
O Verdiho Nabucco- a známom Va pensiero.... to asi netreba ani hovoriť- krása
http://www.youtube.com/watch?v=4BZSqtqr8Qk&feature=PlayList&p=7C0C68C8FFE9BE87&index=43
No tak si pozri túto stránku, lístky dostaneš aj v Bratislave:
http://www.ofs.at/
Petra Nová
29.01.09,19:25
Už sú tu pripojené niektoré ukážky z Pucciniho opernej tvorby. Z Toscy, Bohémy, Turandot a pripájam ďalšiu. Je z opery La Rondine, ktorú v januári tohto roku uviedla Met-opera v New Yorku. Je to časť, ktorá je veľmi obľúbená a divácky asi najatraktívnejšia, a to sopránové sólo má väčšina speváčok zaradené vo svojom koncertnom repertoári.

Puccini-La Rondine-Ch'il bel sogno di Doretta- Marius Brenciu & Angela Gheorghiu
http://http://www.youtube.com/watch?v=h___cI1aTnY&feature=related
Petra Nová
18.07.09,17:40
Pred polrokom som túto tému uzavrela. Nikomu nechýbala;), tak ju uzatváram znovu.:---

Poznámka:
Hviezda Joshua Bell, ktorého si američania nevšímali pri hre v metre, zostal nepoznaný aj na Porade. Zrejme len málokto zaznamenal, že sa objavil aj v tejto téme, v clipe s opernou divou Annou Netrebko na jej koncerte v Londýne. Tam ju sprevádzal v husľovom sóle v Straussovom Ráne. A koncert dirigoval Jiří Bělohlávek, dirigent európskej supertriedy, a možno aj svetovej. Ten Bělohlávek, ktorému sme pred pár rokmi zverili do rúk Slovenskú filharmóniu len asi na dve minúty. Možno preto, aby nám ju nepokazil.:D