Janca
23.03.05,07:52
Prosim poradte, v ktorom prispevku sa uz spominal problem uvadzania leasingu v JU v roku 2004 do vykazov.

Podla postupov uctovania (parag. 10a) mi vychadza, ze zostatok odpisovanej sumy lizovaneho auta ide do riadku 2 (vykaz o majetku a zavazkoch) a priebezne splatky sa eviduju v knihe zavazkov, takze ked su uhradene, nie je ziaden zostatok na r. 17.
Druha varianta by bola Zc odpisovaneho lizovaneho auta v r. 2 vykazu a zaroven aj v riadku 17 + zostatok neuplatneneho najmu, ktory sa rozpusta do nakladov len do vysky uznanych dan. nakladov.
Tretia varianta v r. 2 zostatkova cena lizovaneho auta a do r. 17. len zostatok nerozpusteneho najmu.
Musim tlacivo odovzdat na schvalenie do hodiny, tak by mi fakt pomohlo, ak to uz ma niekto vyriesene.
Moc dakujem.
Janca
23.03.05,07:01
Muska, zachran ma !
Janca
23.03.05,07:56
Takze ak to pomoze aj inym, mam stanovisko dan. poradkyne
- na r. 2 zostatkova cena istiny
- na r. 17 z lizingu nic, lebo splatky ked su uhradene podla terminu nevznika
dalsi zavazok, t.j. nieco ako opakovane plnenie.
Zita5
23.03.05,08:06
Takze ak to pomoze aj inym, mam stanovisko dan. poradkyne
- na r. 2 zostatkova cena istiny
- na r. 17 z lizingu nic, lebo splatky ked su uhradene podla terminu nevznika
dalsi zavazok, t.j. nieco ako opakovane plnenie.

Tie záväzky mi dáko nesedia , ale počkám ako sa vyjadria ostatní . Môj názor je , že nesplatená časť k 31.12.2004 vstupuje do závazkov . Já lízing vykazujem vo výkaze o majetku a záväzkoch riadok 02 a riadok 17 .
Janca
23.03.05,08:34
Podla toho paragrafu 10a, odsek 5 sa do knihy zavazkov zapisuju len mesacne splatky. Mam na to vzor od Verlagu a po zadani mojej otazky sa mi podarilo skontaktovat s dan. poradkynou a ta to odobrila tak, ako uvadzam v prispevku 3.
Ak by som mala reagovat na Tvoj prispevok .... nesplatena cast kk 31.12.2004 .... co je to ?
Zita5
23.03.05,08:59
Podla toho paragrafu 10a, odsek 5 sa do knihy zavazkov zapisuju len mesacne splatky. Mam na to vzor od Verlagu a po zadani mojej otazky sa mi podarilo skontaktovat s dan. poradkynou a ta to odobrila tak, ako uvadzam v prispevku 3.
Ak by som mala reagovat na Tvoj prispevok .... nesplatena cast kk 31.12.2004 .... co je to ?
Napíšem to lopaticky .
Ak kúpim na lízing osobné vozidlo za sumu napr. 700000,- Sk a do 31.12.2004 splatím celkom 300 000,- tak môj záväzok voči lízingovke je ešte 400 000,- Sk k 31.12.2004 / to je podľa mňa nesplatená časť /. To je môj pohľad . Já to beriem ,že Ti to daňová poradkyňa odobrila , ale vyjadrila som len môj názor .
evina
23.03.05,09:25
Ja by som sa skôr priklonila k názoru Zita 5.- u leassingu predsa postupne splácam svoj záväzok, takže k 31.12.2004 to čo mám splácať ďalej je predsa mojím záväzkom....a viem presne koľko a dokedy to budem platiť . Nechcem to tu pliesť s PÚ, ale tam to predsa je tiež účtované cez záväzky...
Zita5
23.03.05,10:10
Ja by som sa skôr priklonila k názoru Zita 5.- u leassingu predsa postupne splácam svoj záväzok, takže k 31.12.2004 to čo mám splácať ďalej je predsa mojím záväzkom....a viem presne koľko a dokedy to budem platiť . Nechcem to tu pliesť s PÚ, ale tam to predsa je tiež účtované cez záväzky...
Já by som bola rada , keby sa k tomuto ešte niekto vyjadril . To vôbec nedáva logiku , že ja ako firma niekomu dlhujem určitú sumu a nevediem to v záväzkoch ku koncu príslušného roka .
Jankaaa
23.03.05,12:09
Ja som neuhradené splátky dala do záväzkov a zároveň som OC auta dala do majetku. Dúfam, že to mám dobre. Ohľadom toho som sa aj radila a bolo mi to odobrené.
aladin
23.03.05,12:37
ohladom toho bola zmena ...tusim zakona o uctovnictve....alebo postupov uctovania?? no proste v minulosti to nebolo jednoznacne a tak od 1.1.2005 (pokial sa dobre pamatam nevztahuje sa to na DP za rok 2004) to netreba vykazovat ako zavazok (aj ked presne vies ze mas zaplatit este 300.000 ) Ja to budem robit tak na nove lizingove zmluvy ze to nenapisem do zavazkov. Pri existujucich (starsich) vsak to napisem lebo ako by vyzeral výkaz 1 rok este zavazok 300.000 na druhy rok 0 a medzi zaplatenými (výdavkami) by nebola taka suma... kontinuita aby bola... v kazdom pripade ak mate nový lizing nadobudnutý v roku 2004 odporucam už za rok 2004 nevykazovat tych zvysných 300.000 ciže zavazok.
aladin
23.03.05,12:38
OC auta neide do majetku...to nie je tvoj majetok... alebo do majetku s uvedením že to je cudzí... lebo tvoj bude az po zaplateni a odkupení...
Zita5
23.03.05,12:40
OC auta neide do majetku...to nie je tvoj majetok... alebo do majetku s uvedením že to je cudzí... lebo tvoj bude az po zaplateni a odkupení...

Je to postavené trošku proti logike . Ale keď ho uvediem v záväzkoch , si myslím že sa nič nestane .
Manual
23.03.05,15:02
Napíšem to lopaticky .
Ak kúpim na lízing osobné vozidlo za sumu napr. 700000,- Sk a do 31.12.2004 splatím celkom 300 000,- tak môj záväzok voči lízingovke je ešte 400 000,- Sk k 31.12.2004 / to je podľa mňa nesplatená časť /. To je môj pohľad . Já to beriem ,že Ti to daňová poradkyňa odobrila , ale vyjadrila som len môj názor .Plne súhlasím so Zitou5, mám to tak isto. Paragrafy tvorili "múdre" hlavy, ale môj záväzok voči liz.spoločnosti je všetko, čo som jej dlžny zaplatiť. A podla daňovej poradkyne by sa ten rozdiel liz. spoločnosti nemusel platiť ? Veď to podla nej nie je záväzok !!! Čo s tým chce robiť ? Tak ako ??? Najlepšie sa držať "sedliackeho rozumu"
Pekný podvečer želám...
Janca
23.03.05,19:53
Vraciam sa aj ja spat k tejto teme a preto sa Vas pytam, ako "lopatisticky" si vysvetlujete postupy uctovania leasingu - paragraf 19b ... ustanovenia paragrafu 10a sa použije prvýkrát pre účtovnú závierku zostavenú k 31.12.2004. a dalej konkretne paragraf 10a, odstavec 4 a 5 ?
Nikde som blizsie usmernenie nenasla. Na nasom DU mi nevedeli povedat nic blizsie k vyplnaniu vykazov, ale ked budem mat kontrolu a budu zle vypisane, tak mi daju pokutu ?!?!?!?!
andrej_rv
23.03.05,20:39
Vraciam sa aj ja spat k tejto teme a preto sa Vas pytam, ako "lopatisticky" si vysvetlujete postupy uctovania leasingu - paragraf 19b ... ustanovenia paragrafu 10a sa použije prvýkrát pre účtovnú závierku zostavenú k 31.12.2004. a dalej konkretne paragraf 10a, odstavec 4 a 5 ?
Nikde som blizsie usmernenie nenasla. Na nasom DU mi nevedeli povedat nic blizsie k vyplnaniu vykazov, ale ked budem mat kontrolu a budu zle vypisane, tak mi daju pokutu ?!?!?!?!Ja si to celé vysvetľujem asi takto:
- do výkazu o majetku na r. 02 uvádzam zostatkovú cenu z istiny (cena istiny mínus doterajšie leasingové odpisy)
- do záväzkov na r. 17 záväzok z prenájmu t.j. cenu istiny mínus doteraz zaplatené splátky istiny (malo by to byť v súlade s postupmi...)
Ďalšie záväzky vyplývajúce z leasingu vykazujem len v prípade, ak nie sú zaplatené splátky podľa kalendára (záväzok je len vo výške nezaplatenej splátky), ináč nič. Či je to v súlade s logikou alebo nie, nie je rozhodujúce (blbý zákon taky zákon...) A čo sa týka kontroly z DÚ, väčšinou sú z toho tiež domotaní, ani nejde o položky ovplyvňujúce základ dane, tak hádam len nebudú dávať hneď pokuty.
Janca
24.03.05,04:51
Andrej takze do r. 17 v podstate to iste ako na r. 02, (samozrejme teraz neberiem do uvahy ine zavazky, ktore musia byt v r. 17).
Dalsia vec, hovorite, ze ako zavazok beriete celu leas. zmluvu, lebo viete ake su splatky, kolko stoji cele auto, tak preco do r. 17 nedat aj zostatok nezaplateneho najomneho, preco iba zostatok istiny ?
Ja viem, ze zakony su postavene niekedy na hlavu, ale tazko budem tym argumentovat kontrole o 2-3 roky, vtedy oni budu ti najmudrejsi, ale bohuzial ja sa uz teraz musim rozhodnut, ako asi budu reagovat.
Teraz zvazujem, ci by nebola lepsia zivnost na "predpovedanie buducnosti", hm.
Katarína STR
24.03.05,06:12
Ja som to tiež svojmu zákazníkovi urobila tak, že som mu zaradila osobné auto do majetku a odpisujem ho bez DPH. A teda na riadku 02 mám zostatkovú hodnotu auta, ktorú zostáva odpísať v ďalších obdobiach.

Na riadku 17 mám tiež zostatok, ktorý mám ešte leasingovke zaplatiť. Podľa mňa je to môj záväzok. Môj zákazník dostal na to auto faktúru, ktorú som zaevidovala medzi záväzky a zaplatenou akontáciou a mesačnými splátkami sa mi tento záväzok postupne znižuje. A je logické, že ho do 31.12.2004 nemôžem mať splatený a preto mi zostane v záväzkoch celý neuhradený záväzok a nie len nezaplatené splátky za rok 2004

Veď na tomto riadku sa podľa mňa neevidujú len záväzky, ktoré som nezaplatila ZA ROK 2004, ale evidujú sa tu všetky ešte moje nezaplatené záväzky do 31.12.2004.

Toť môj názor
Janca
24.03.05,07:48
Katarina, ale faktura na auto je ina suma a akontacia s mesacnymi splatkami je leasingova cena, neviem si teda dost dobre predstavit, ako znizujes zavazok zauctovany vo vyske faktury na auto (t.j. bez financnej prirazke) zaplatenou akontaciou a mesacnymi splatkami (ktore su aj s fin. prirazkou). Asi sa nerozumieme, pokial neuvedieme presne cisla.
Viac menej je to uz pre mna bezpredmetne, jednu opravu som vsak predsa urobila (oproti vzoru od Verlagu a nazoru dan. poradkyne), ze som r. 17 navysila o istinu auta znizeneho o uplatneny odpis.
Neviem teraz vsak isto, ci som nevymyslela dalsiu variantu, ale urobila som to tak, ako som podla seba pochopila parag. 10a, odsek 4 postupov uctovania a vykazy o majetku a zavazkoch by mali na tieto postupy nadvazovat.
Takto som to pochopila ja a nechcem zavadzat, alebo spochybnovat uvahy a nazory ostatnych.
Verim, ze v maji uz to budeme presne vediet vsetci, ked retrospektivne bude vymyslene USMERNENIE. Prajem pekne sviatky vsetkym
Katarína STR
24.03.05,08:57
Janca
A ako ty vieš na akú výšku mám ja faktúru na auto ??
AKo vieš, že je to iné ??

Faktúra na to auto je v celkovej výške!!
Teda je v nej všetko!
Je to faktúra presne na akontáciu, na všetky splátky, aj odkúpnu cenu auta.

Takže veľmi jednoducho tú faktúru znižujem každou úhradou. Lebo keď zaplatím všetky splátky a nakoniec aj odkúpnu cenu auta zostane mi faktúra k úhrade O.

Vieš ?
Zita5
24.03.05,09:11
Janca
A ako ty vieš na akú výšku mám ja faktúru na auto ??
AKo vieš, že je to iné ??

Faktúra na to auto je v celkovej výške!!
Teda je v nej všetko!
Je to faktúra presne na akontáciu, na všetky splátky, aj odkúpnu cenu auta.

Takže veľmi jednoducho tú faktúru znižujem každou úhradou. Lebo keď zaplatím všetky splátky a nakoniec aj odkúpnu cenu auta zostane mi faktúra k úhrade O.

Vieš ?

Katka , já s Tebou úplne súhlasím . Já nechcem protirečiť Janče , veď ani ona , ani já , ani Ty a ani nikto z radu účtovníkov nemôže za nejasnosť výkladu zákonov .Já neverím niekedy ani daňovému poradcovi , lebo tiež to číta len zo zákona . 10 daňových poradcov = 10 názorov. Veď ani parlament nie je jednotný .

Čiže musíme sa spoľahnúť každý na seba . Preto tie záväzky chápem ,tak ako chápem , a uvidím pri daňovej kontrole . Nechcem vnucovať niekomu môj názor nemám to v povahe .
Katarína STR
24.03.05,09:16
Zita5

Máš pravdu, ja som sa tiež raz popálila kôli jedného daňovému poradcovi. Zle mi poradil. Takže ani ja im na 100% neverím.

Je ale pravda, že keby som nemala faktúru na kompletnú cenu auta vrátane prirážky, akontácie a tiež odkúpnej hodnoty, tiež by som to asi účtovala tak, že by som si dávala predpis vždy vtedy, kedy by bola splatná splátka na leasing.

Ale keď mám faktúru, že ?
Janca
24.03.05,13:12
Ja mam fakturu na auto len vo vyske isiny, bez financnej istiny, akontacie a odkupna hodnota je 0.
Dalej mam fakturu na prvu platbu, v ktorej je zahrnuty poplatok za vystavenie LZ, 1. zvysena splatka istiny a 1. riadna splatka.
Takze asi Vas moje dotazy zavadzaju. Leasingova spolocnost - VB LEASING, Bratislava.
Tak to uz nechajme tak, prajem prijemne sviatky.
Manual
24.03.05,14:59
Zita5

Máš pravdu, ja som sa tiež raz popálila kôli jedného daňovému poradcovi. Zle mi poradil. Takže ani ja im na 100% neverím.

Je ale pravda, že keby som nemala faktúru na kompletnú cenu auta vrátane prirážky, akontácie a tiež odkúpnej hodnoty, tiež by som to asi účtovala tak, že by som si dávala predpis vždy vtedy, kedy by bola splatná splátka na leasing.

Ale keď mám faktúru, že ?Katka + Zitka, aj podla mňa je tento prezentovaný spôsob, "verné zobrazenie" skutočnosti vo firme, akú sumu je firma dlžná LS. A z knihy záväzkov by malo byť jasné všetko.
Pekný deň...
Soňurka
25.03.07,14:12
Prajem príjemné popoludnie :)
Potrebovala by som odkonzultovať správnosť zapísania leasingu do výkazu o majetku a záväzkoch.
Jedná sa o SZČO, nie je plátcom DPH, vedie JÚ. Automobil zakúpil v r. 2006 na leasing.

Do výkazu - dlhodobý hmotný majetok uvediem istinu s DPH po odpočítaní odpisov za rok 2006.

Do záväzkov uvediem zostatok neuhradeného celkového leasingu lesingovej spoločnosti (vrátane úroku, poistného), ktoré sa platia v leasingovej splátke.

Takto som tomu porozumela po preštudovaní mnohých príspevkov tu na Porade.

Je to tak správne? :confused: Ďakujem veľmi pekne :)
Soňurka
25.03.07,16:16
Prajem príjemné popoludnie :)
Potrebovala by som odkonzultovať správnosť zapísania leasingu do výkazu o majetku a záväzkoch.
Jedná sa o SZČO, nie je plátcom DPH, vedie JÚ. Automobil zakúpil v r. 2006 na leasing.

Do výkazu - dlhodobý hmotný majetok uvediem istinu s DPH po odpočítaní odpisov za rok 2006.

Do záväzkov uvediem zostatok neuhradeného celkového leasingu lesingovej spoločnosti (vrátane úroku, poistného), ktoré sa platia v leasingovej splátke.

Takto som tomu porozumela po preštudovaní mnohých príspevkov tu na Porade.

Je to tak správne? :confused: Ďakujem veľmi pekne :)
Môžem poprosiť o posúdenie? Nájde sa niekto ochotný? Ďakujem
Lenuška
25.03.07,16:39
Vo výkaze o MaZ :
dlhodobý majetok - mám zostatkovú cenu auta
t.j. OC bez DPH - odpisy r.2006

v záväzkoch:
LZ - obstarávacia cena auta .....postupne pri splátkach sa záväzok znižuje počas celého obdobia napr. 2006 - 2008.
LZ - splátky - DPH,fin.úrok,poistné v čase úhrady teda v r. 2006 zaplatené na konci roka nezostáva nič neuhradené.
Dúfam, že je to správne.

Super pômocka Marína Leasing........ Tlačivá a dokumenty - Leasing v JU.
Soňurka
25.03.07,17:13
Vo výkaze o MaZ :
dlhodobý majetok - mám zostatkovú cenu auta
t.j. OC bez DPH - odpisy r.2006

v záväzkoch:
LZ - obstarávacia cena auta .....postupne pri splátkach sa záväzok znižuje počas celého obdobia napr. 2006 - 2008.
LZ - splátky - DPH,fin.úrok,poistné v čase úhrady teda v r. 2006 zaplatené na konci roka nezostáva nič neuhradené.
Dúfam, že je to správne.

Super pômocka Marína Leasing........ Tlačivá a dokumenty - Leasing v JU.

Lenuška, ďakujem Ti veľmi pekne za odpoveď, len ma prekvapilo, že je to
bez DPH. Veď záväzok musím uhradiť s DPH.
Čítam to znovu - asi som to na prvý raz zle pochopila :D
Majetok - uvádzam OC bez DPH mínus odpisy a
záväzok - uvádzam s DPH :confused:
Lenuška
25.03.07,17:34
Ja som si to v závazkoch rozdelila:
LZ2006 OC auta 285.000
LZ20061 DPH /pri akontácii/ 32.000
LZ20062 splátky v čase zapl.
atď.
Rozúčtovávam splátku hneď pri zaplatní teda z LZ2006 - neovplyv.zákl.dane
a zvyšok ovplyv.zákl.dane LZ20061,2,3,....atĎ
Som už taká :eek: , že neviem, či som to zrozumiteľne napísala.......
Serutti
26.03.07,09:25
Dobry den damy

ja mam podobny problem, lenze som platca Dph.
Takze Z OC odpocitam Dph a sumu podelim poctom mesiacov leasingu 48
a vynasobim poctom mesiacov odpisovania/pouzivania v roku 2006 = 5.

Naopak do Zavazkov dam zostavajuce splatne leasingove splatky pre dalsie roky = 43splatok (nie odpisov) tiez bez dph.

Dakujem
Lenuška
26.03.07,18:41
neviem či máš nárok na odpočet DPH, ak nie tak sa mi zdá , že účtuješ
rovnako ako neplatca........Ale to ozaj neviem presne.....ešte počkaj či niekto odpovie
petovsan
30.03.07,14:27
... Naopak do Zavazkov dam zostavajuce splatne leasingove splatky pre dalsie roky = 43splatok (nie odpisov) tiez bez dph.
Dakujem

nie bez DPH, ale s DPH; do záväzkov eviduješ leasing vč. DPH (platí aj pre platiteľa DPH), Tvoj záväzok voči leasingovke je predsa včítane DPH, nevidím dôvod, prečo by v tomto prípade mala výšku záväzku ovplyvňovať DPH-čka.
Heni
29.03.08,06:44
nie bez DPH, ale s DPH; do záväzkov eviduješ leasing vč. DPH (platí aj pre platiteľa DPH), Tvoj záväzok voči leasingovke je predsa včítane DPH, nevidím dôvod, prečo by v tomto prípade mala výšku záväzku ovplyvňovať DPH-čka.
do výkazu MaZ teda zrátať splátky (istina + dph? alebo istina + leas.úrok + dph? ) ktoré zostávajú do konca leasingu? ktorú verziu výpočtu?
preddaňová panika vrcholí, tak by som si to potrebovala potvrdiť či vyvrátiť...
dakujem
Muška
29.03.08,13:36
Heni,
veď splátkový kalendár si celý nahodím do "dodávateľských faktúr" a postupne z neho pri úhrade odpisujem......takže na konci roka mi automaticky spolu s ostatnými neuhradených dod.faktúrami "vbehne" do výkazu.

Či nie to si chcela vedieť?? :)
Heni
29.03.08,14:42
Heni,
veď splátkový kalendár si celý nahodím do "dodávateľských faktúr" a postupne z neho pri úhrade odpisujem......takže na konci roka mi automaticky spolu s ostatnými neuhradených dod.faktúrami "vbehne" do výkazu.

Či nie to si chcela vedieť?? :)
jáááj, ved ja som aj toto zdedila po predch. účtovníčke :eek::mee: tož to nemám nahodené... a tuším som sa tu kdesi dočítala, že že do záväzkov vo výkaze ide LEN nesplatená istina... a kedže ide o os. auto, ja by som tam zarátala aj DPH aj poistné aj leas. úrok... vsjo. lebo LEN tá istina - sa mi zdá byť mááááálo ;)
evina
29.03.08,15:28
jáááj, ved ja som aj toto zdedila po predch. účtovníčke :eek::mee: tož to nemám nahodené... a tuším som sa tu kdesi dočítala, že že do záväzkov vo výkaze ide LEN nesplatená istina... a kedže ide o os. auto, ja by som tam zarátala aj DPH aj poistné aj leas. úrok... vsjo. lebo LEN tá istina - sa mi zdá byť mááááálo ;)
Veru súhlasím s Muškou, že tá istina je aj málo :D
Heni
29.03.08,17:53
a ešte Janka Acsova na školení vravela, ze do tych záväzkov ide len istina... preto som tak zneistela... vy, čo sa vyznáte, mávate rovnaké riešenie a teraz... pár hodín pred odovzdaním DP sa motám, krútim, hľadáááám... a premýšľam, prečo priťahujem takých špecificko-špeciálno-nejednoduchých s "jednoduchým" účtom... :D
Muška
29.03.08,19:23
Heni,
veď splátkový kalendár si celý nahodím do "dodávateľských faktúr" a postupne z neho pri úhrade odpisujem......takže na konci roka mi automaticky spolu s ostatnými neuhradených dod.faktúrami "vbehne" do výkazu.

Či nie to si chcela vedieť?? :)
Heni,
citujem si vlastný príspevok,.....ale v čom vidíš problém???
Nahoď si celý kompletný splátkový kalendár, ako dodávateľskú faktúru a urob úhrady, ktoré boli vykonané do 31.12.2007.....a ...hotovo.
fabianko
30.03.08,14:05
som zufala , do výkazu MaZ ked leasing automobilu sa skončil tak do dlhod.hmot.majetku sa už nič nepíše,žiadna čiastka
Muška
30.03.08,14:24
som zufala , do výkazu MaZ ked leasing automobilu sa skončil tak do dlhod.hmot.majetku sa už nič nepíše,žiadna čiastka
veď ak sa v r. 2007 skončil....tak čo by si tam chcela písať??
nika.sum
19.02.10,08:26
Ahoj, znova oprasujem tuto temu. Podla postupov uctovania, som pochopila, ze leasingove splatky(splatkovy kalendar) idu do knihy zavazkov a uhradou splatok sa postupne zavazok znizuje. Ale nenasla som tam ci davam do majetku zostatkovu cenu - neodpisanu cast leasingovaneho majetku?
A ked som to mala v poslednych dvoch rokoch zle uvedene vo vykaze a chcem to opravit bol by nejaky problem zo strany DU, keby som tam doniesla pravene vykazy MaZ za r.2007 a 2008?
IwankaS
19.02.10,22:04
Pripajam sa do diskusie aj ja, pretoze tato tema sa tyka aj mna :)
Nas postup: SZCO, neplatcaDPH
2. Lizingove auto, do r. 2 dam zostatkovu hodnotu auta po mesacnych odpisoch, napr.OC 4800eur,/Istina bez DPH+ popl. za zmluvu, bez DPH/ na 48 mesiacov,cize 1 mesiac je 100eur
- za rok 2009 mozem odpisat -1200eur
- ZC JE 3600 EUR, Ktorú uvediem do r. 2 - DHM
- do r. 17-Zaväzok dam ZC tych 3600€+by som uviedla aj zostatok urokov, prenajmu co pisu v splatkovom kalendari, bez DPH.

Ked je auto na Autokredit tak:
do r. 2- DHM dam zostatkovu hodnotu auta po odpisoch, a do r.18 UVER.dam zostatok nesplateneho uveru.

Ako to riesite, vy? Dakujem .... :)
nika.sum
20.02.10,19:51
Pripajam sa do diskusie aj ja, pretoze tato tema sa tyka aj mna :)
Nas postup: SZCO, neplatcaDPH
2. Lizingove auto, do r. 2 dam zostatkovu hodnotu auta po mesacnych odpisoch, napr.OC 4800eur,/Istina bez DPH+ popl. za zmluvu, bez DPH/ na 48 mesiacov,cize 1 mesiac je 100eur
- za rok 2009 mozem odpisat -1200eur
- ZC JE 3600 EUR, Ktorú uvediem do r. 2 - DHM
- do r. 17-Zaväzok dam ZC tych 3600€+by som uviedla aj zostatok urokov, prenajmu co pisu v splatkovom kalendari, bez DPH.

Ked je auto na Autokredit tak:
do r. 2- DHM dam zostatkovu hodnotu auta po odpisoch, a do r.18 UVER.dam zostatok nesplateneho uveru.

Ako to riesite, vy? Dakujem .... :)

Na prvu cast by som bola aj ja rada keby to tu bolo este napisane, lebo s tym nemam v JU vela skusenosti, a minuly rok som asi spravila chybu.
Ale nerozumiem preco ked ste neplatitel DPH oddelujete DPH, predsa Vas vycislena DPH nemusi zaujimat, vas zaujima suma s DPH, tak ako pri ostatnych vydavkoch, neoddelujete predsa DPH, vas vydavok je cena s DPH. A myslim, ze aj pre tych kt. su platitelia DPH, by do zavazkov isla aj DPH, nakolko vy ste dlzna celu sumu s DPH. To je moj nazor.
Ale s autokreditom, to je vlastne HIM v majetku firmy a autokredit je uver, tak to by ste mali mat spravne.
IwankaS
21.02.10,13:17
Taktiez si to o tom leasingu musim este prestudovat...
No urcite takto robim odpisy + splatkovy kalendar pre neplatcu DPH.. je to tak popisane v poradca 2/2009 - ale to je k leasingu.....
V inej diskusii som citala ze vykaz o majetku a zavazku su uctovny a nie danovy ... tak sa zamotavam :( och bola by som rada keby mi to niekto vysvetlil, ako to ma byt :(
Zita5
21.02.10,13:32
Taktiez si to o tom leasingu musim este prestudovat...
No urcite takto robim odpisy + splatkovy kalendar pre neplatcu DPH.. je to tak popisane v poradca 2/2009 - ale to je k leasingu.....
V inej diskusii som citala ze vykaz o majetku a zavazku su uctovny a nie danovy ... tak sa zamotavam :( och bola by som rada keby mi to niekto vysvetlil, ako to ma byt :(


Postupy JU

Účtovná závierka
§ 22

(1) Účtovná závierka sa zostavuje z údajov peňažného denníka, knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) pohľadávok, knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) záväzkov, pomocných kníh a z výsledkov vykonanej nventarizácie majetku a záväzkov.

(2) Vzor Výkazu o príjmoch a výdavkoch vrátane vysvetliviek je uvedený v prílohe č. 1.

(3) Vzor Výkazu o majetku a záväzkoch vrátane vysvetliviek je uvedený v prílohe č. 2.

(4) Zostavená účtovná závierka účtovnej jednotky, a ktorú sa vzťahuje toto opatrenie, sa predkladá v jednom vyhotovení miestne príslušnému daňovému úradu v termíne pre podávanie daňového priznania k dani z príjmov.

(5) Pri zostavení prvej účtovnej závierky po vzniku účtovnej jednotky sa vo Výkaze o majetku a záväzkoch údaje v stĺpci 1 nevykazujú.

(6) Pohľadávky a záväzky sa vo Výkaze o majetku a záväzkoch vykazujú podľa zostatkovej sumy inkasa alebo úhrady.




Vysvetlivky k výkazu o majetku a záväzkoch (vzor v prílohe)

1. V riadku 01 sa vykazujú údaje z knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) dlhodobého nehmotného majetku v zostatkových účtovných
cenách, v tomto riadku sa vykazuje aj dlhodobý nehmotný majetok v obstarávaní.
2. V riadku 02 sa vykazujú údaje z knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) dlhodobého hmotného majetku v zostatkových účtovných
cenách, v tomto riadku sa vykazuje aj dlhodobý hmotný majetok v obstarávaní.
3. V riadku 03 sa vykazujú údaje z knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) dlhodobého finančného majetku v ocenení podľa § 25 alebo
27 zákona. Pri dlhodobých termínových vkladoch sa vykazujú údaje z peňažného denníka
z prehľadu o peňažných prostriedkoch na účtoch v bankách. Pri dlhodobých pôžičkách sa vykazujú
údaje z knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) pohľadávok.
4. V riadku 04 sa vykazuje súčet súm uvedených v riadkoch 05 až 07.
5. V riadkoch 05 až 07 sa vykazujú údaje z knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) zásob v ocenení podľa § 25 zákona.
6. V riadku 08 sa vykazujú údaje z knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) pohľadávok v ocenení podľa § 25 zákona.
7. V riadku 09 sa vykazuje súčet súm uvedených v riadkoch 10 až 12.
8. V riadkoch 10 a 11 sa vykazujú údaje z peňažného denníka z prehľadu o peňažných prostriedkoch
v hotovosti a ceninách alebo z prehľadu o peňažných prostriedkoch na účtoch v bankách
v ocenení podľa § 25 zákona, okrem peňažných prostriedkov v cudzej mene, ktoré sa vykazujú
v ocenení kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska platným ku dňu, ku ktorému sa zostavuje
účtovná závierka.
9. V riadku 12 sa vykazujú údaje o ostatnom krátkodobom finančnom majetku.
10. V riadku 13 sa vykazujú údaje z peňažného denníka z prehľadu o priebežných položkách. Ak je
zostatok priebežných položiek ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka v peňažnom denníku
v časti „príjem“, vykáže sa v tomto riadku znamienko „+“. Ak je zostatok priebežných položiek
ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka v peňažnom denníku v časti „výdaj“, vykáže
sa v tomto riadku znamienko „-“.
11. V riadku 14 sa vykazujú údaje z knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) opravnej položky k odplatne nadobudnutému majetku.
12. V riadku 16 sa vykazujú údaje z knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) rezerv.
13. V riadku 17 sa vykazujú údaje z knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) záväzkov a v tomto riadku sa vykazuje aj zostatok sociálneho
fondu.
14. V riadku 18 sa vykazuje zostatok nesplateného úveru a nesplatených pôžičiek z knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) záväzkov
a mínusový zostatok na kontokorentnom účte.
15. V riadku 19 sa vykazujú údaje z knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) opravnej položky k odplatne nadobudnutému majetku.
16. V stĺpcoch 1 a 3 výkazu o majetku a záväzkoch účtovnej jednotky, ktorá v bezprostredne predchádzajúcom
účtovnom období účtovala v sústave podvojného účtovníctva sa nevykazujú žiadne
údaje.
Zita5
21.02.10,13:47
Dievčatá pripájam Vám skvelú tabuľku od poraďáčky Marína , skutočne Vám vo veľa Vašich otázok táto tabuľka dá odpoveď

http://www.porada.sk/t109712-leasing-tabulka-v-exceli_aktualizovana.html

A ešte k tomu Vám pripojím aj ....
http://www.porada.sk/t112941-pokyn-drsr-k-financnemu-prenajmu-ju.html
IwankaS
22.02.10,11:34
Dakujem Vam za ochotu pomoct a poradit :)