ZDENIELA
14.03.08,12:57
Aby sa nám neplietlo ...
FO má trvalý pobyt v SR. Má tu rodinu, manželku, deti, vlastný dom. No po celý rok pracuje (je zamestnancom) v ČR (zdržiava sa tam viac ako 183 dní). Býva tam na ubytovni.
V ČR si podal žiadosť o daňový domicil a finančný úrad ČR mu ho za rok 2007 vydal...
Ku ktorému štátu mu určím rezidneciu? V ktorom štáte bude zdaňovať svoje celosvetové príjmy???

Viem je tu toho o tom strašne moc ale tie názory sú tak rozdielne, že je už neviem (už začínom odpočítavať 31. marec)
Ďakujem za Váš čas a ochotu ;)
Marína
14.03.08,12:28
ZDENIELA
14.03.08,13:00
Ďakujem za pripojený link.

Podľa uvedených kritérií mi vychádza, že je rezidentom SR - má tu trvalý pobyt, rodinu, dom ...
No v odseku 3 je uvedené, že ak sú pochybnosti, upravia rezidenciu príslušné orgány zmluvných štátov vzájomnou dohodou :eek: to znamená, že ak mu finančný úrad uznal domicil v ČR je rezidentom ČR i napriek trvalému bydlisku v SR a stredisku jeho životných záujmov v SR (rodina, dom...)???
Marína
14.03.08,13:30
Môj názor je taký, že nemal žiadať o potvrdenie daňového domicilu v ČR. Ale čo už. Keby žiadal aj v SR, tiež by ho dostal.
Podľa ZoDP (slovenského aj českého) je považovaný za rezidenta oboch zmluvných štátov.
Podľa ZoZDZ ods.2(píšem skrátene a zjednodušene) postupuješ vylučovacou metódou.
a) stály byt - má v oboch zmluvných štátoch. Ak má v oboch, postupuješ ďalej.
stredisko životných záujmov - silný predpoklad, že v SR(má tu rodinu, deti,....)
Ak podľa a) je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou v SR, ďalej už v posudzovaní nepokračuješ.
Evanka
14.03.08,13:43
Aby sa nám neplietlo ...
FO má trvalý pobyt v SR. Má tu rodinu, manželku, deti, vlastný dom. No po celý rok pracuje (je zamestnancom) v ČR (zdržiava sa tam viac ako 183 dní). Býva tam na ubytovni.
V ČR si podal žiadosť o daňový domicil a finančný úrad ČR mu ho za rok 2007 vydal...
Ku ktorému štátu mu určím rezidneciu? V ktorom štáte bude zdaňovať svoje celosvetové príjmy???

Viem je tu toho o tom strašne moc ale tie názory sú tak rozdielne, že je už neviem (už začínom odpočítavať 31. marec)
Ďakujem za Váš čas a ochotu ;)
Ak dochádza k tzv. konfliktu záujmov. Podľa nášho zákona je daňovým rezidentom na
Slovensku (lebo na Slovensku má trvalý pobyt) a súčasne podľa českého zákona je daňovým
rezidentom v Česku.
Táto situácia sa rieši v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia, uzavretej medzi Slovenskom a
Českom. Ak sa niekto považuje podľa vnútroštátnych predpisov za daňového rezidenta oboch
krajín, postupom daným podľa zmluvy sa určí, kam takýto občan "patrí".
Ak výsledkom bude, že patrí do Česka - tak v Česku podáva ako daňový rezident ČR daňové priznanie z celosvetových príjmov, na Slovensku podáva daňové priznanie len ak by mal príjmy aj na Slovensku a to len z príjmov na Slovensku.

Ak ale výsledkom bude, že patrí na Slovensko - tak v Česku podáva daňové priznanie len z príjmov dosiahnutých v Česku a na Slovensku podáva ako daňový rezident SR daňové priznanie z celosvetových príjmov - teda uvádza v daňovom priznaní príjmy z Česka i prípadné príjmy na Slovensku.

Na základe príspevku Maríny sa prikláňam k názoru, že je rezidentom SR (stredisko jeho životných záujmov - rodina, je na Slovensku), preto v ČR podáva DP z príjmov v Česku a na Slovensku podáva DP z celosvetových príjmov. (Aj keď som pôvodne myslela, že DP podať nemusí).
Evanka
14.03.08,13:46
Môj názor je taký, že nemal žiadať o potvrdenie daňového domicilu v ČR. Ale čo už. Keby žiadal aj v SR, tiež by ho dostal.
Podľa ZoDP (slovenského aj českého) je považovaný za rezidenta oboch zmluvných štátov.
Podľa ZoZDZ ods.2(píšem skrátene a zjednodušene) postupuješ vylučovacou metódou.
a) stály byt - má v oboch zmluvných štátoch. Ak má v ovoch, postupuješ ďalej.
stredisko životných záujmov - silný predpoklad, že v SR(má tu rodinu, deti,....)
Ak podľa a) je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou v SR, ďalej už v posudzovaní nepokračuješ.
Evi, keby nežiadal o Domicil v ČR, tak by nemal nárok na odpočet z dane. O Domicil je však možné požiadať až na konci zdaňovacieho obdobia. Preto je potrebné, ak bude pracovať v ČR, aby požiadal aj v roku 2008 o Domicil.
ZDENIELA
14.03.08,13:47
Ďakujem a presne zdieľam tvoj názor Marína, úplne s tým súhlasím. Je rezidentom SR.
Taktiež som si našla vyjadrenie z DRSR (otázka bola na slovákov pracujúcih v írsku s trvalým pobytom) ale keďže zmluva o zamdzení dvojitého zdanenia s Írskom je obdobná ako s ČR prikladám ten úryvok sem:

Potvrdenia o rezidencii určenej len podľa írskych daňových predpisov, ktoré boli predkladané daňovníkmi s trvalým pobytom na území SR v predchádzajúcom období, nevyjadrovali a nepreukazovali skutočnosť, že uvedená fyzická osoba je rezidentom Írska tiež podľa medzinárodnej zmluvy.
Osobitne v daňových vzťahoch k Írsku slovenské daňové orgány evidujú početné prípady účelového deklarovania írskej rezidencie fyzickými osobami s trvalým pobytom na území SR, ktoré dočasne pracujú na území Írska za účelom vyhýbania sa daňovej povinnosti na území SR. V tejto súvislosti upozorňujeme, že slovenská daňová správa v rámci systému medzinárodnej administratívnej spolupráce získava, resp. preveruje tiež daňové informácie, ktorých zdroj je v zahraničí, rovnako ako disponuje dostatočnými právomocami potrebnými pre efektívny výkon správy daní a vymáhanie prípadných daňových nedoplatkov.
V Banskej Bystrici, 28.02.2008

A teraz už niet nad čím špekulovať. Potvrdenie o domicile z ČR im je tak na dve veci na nič a na nič
ZDENIELA
14.03.08,13:50
Evi, keby nežiadal o Domicil v ČR, tak by nemal nárok na odpočet z dane. O Domicil je však možné požiadať až na konci zdaňovacieho obdobia. Preto je potrebné, ak bude pracovať v ČR, aby požiadal aj v roku 2008 o Domicil.

No toto platilo v ČR iba za mesiac január. V Čechách uznali chybu, že diskriminujú zahraničných občanov pracujúcich u nich a toto už od 02 zrušili
Evanka
14.03.08,14:26
No toto platilo v ČR iba za mesiac január. V Čechách uznali chybu, že diskriminujú zahraničných občanov pracujúcich u nich a toto už od 02 zrušili
Vďaka, nevedela som, že to zrušili.
Paula
14.03.08,14:48
Preto je potrebné, ak bude pracovať v ČR, aby požiadal aj v roku 2008 o Domicil.



Požičiam si túto vetu.
................................
O Potvrdenie o daň. domicile v ČR na r.2008 žiadali českí zamestnávatelia Slovákov už prvý januárový týždeň 2008, takže tentoraz vopred a nie pozadu ako to bolo v minulosti.
Marína
14.03.08,15:17
Časť citátu:


........................
A teraz už niet nad čím špekulovať. Potvrdenie o domicile z ČR im je tak na dve veci na nič a na nič
Neplatí to na 100%. Vždy musíme posúdiť podľa ZoDP v SR a ZoDP príslušného štátu a keď zistíme, že nastáva konflikt záujmov, každý z týchto štátov si nárokuje "inkasovať" dane z celosvetových príjmov(považuje osobu za svojho rezidenta), potom posúdime podľa uzavretej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. V tomto http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html príspevku som sa pokúsila vysvetliť na príklade.
Časť citátu:


...........početné prípady účelového deklarovania írskej rezidencie fyzickými osobami s trvalým pobytom na území SR, ktoré dočasne pracujú na území Írska za účelom vyhýbania sa daňovej povinnosti na území SR. .....................
Sú to práve tí(a tých je väčšina), ktorí stály byt síce majú v SR aj v ÍR, stredisko svojich životných záujmov však majú v SR(rodina, deti, majetok, .....ďalej v priloženom linku).
Evanka
14.03.08,15:19
Požičiam si túto vetu.
................................
O Potvrdenie o daň. domicile v ČR na r.2008 žiadali českí zamestnávatelia Slovákov už prvý januárový týždeň 2008, takže tentoraz vopred a nie pozadu ako to bolo v minulosti.
:) Pauli, aj u susedov sú zmätky, nielen u nas.
http://www.somvprahe.sk/newsletters/danovy-domicil-ministerstvo-financii-cr-rusi-nerovnost-pri-duplatnovani-zliav-pre-zahranicnych-zamestnancov
ZDENIELA
17.03.08,05:48
Časť citátu:

Neplatí to na 100%. Vždy musíme posúdiť podľa ZoDP v SR a ZoDP príslušného štátu a keď zistíme, že nastáva konflikt záujmov, každý z týchto štátov si nárokuje "inkasovať" dane z celosvetových príjmov(považuje osobu za svojho rezidenta), potom posúdime podľa uzavretej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. V tomto http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html príspevku som sa pokúsila vysvetliť na príklade.
Časť citátu:

Sú to práve tí(a tých je väčšina), ktorí stály byt síce majú v SR aj v ÍR, stredisko svojich životných záujmov však majú v SR(rodina, deti, majetok, .....ďalej v priloženom linku).

Súhlasím, veď i ja som hovorila len o tých, ktorí spadajú do týchto kritérií. Veď v zadaní otázky riešim práve zamestnancov dlhodobo pracujúcich v zahraničí, no s trvalým pobytom v SR a s rodinou v SR.
Takže v tvrdení, že týmto je vystavený domicil v ČR nanič sa zhodujeme.
Ďakujem ;)
ZDENIELA
18.03.08,08:27
Babenky prosím Vás, oprášme túto tému. Ja som už :mee::(:mad::o:confused:
Vraciam sa k zadanej otázke, k určení rezidencie tohto konkrétneho prípadu:
FO má trvalý pobyt v SR. Má tu rodinu, manželku, deti, vlastný dom. No po celý rok pracuje (je zamestnancom) v ČR (zdržiava sa tam viac ako 183 dní). Býva tam na ubytovni.
V ČR si podal žiadosť o daňový domicil a finančný úrad ČR mu ho za rok 2007 vydal...
Ku ktorému štátu mu určím rezidneciu? V ktorom štáte bude zdaňovať svoje celosvetové príjmy???
U mňa je určite, teda na 100%, rezidentom SR. No títo "zlatí ľudkovia" keďže im prišlo v SR doplácať chodia a zisťujú po úradoch, na internete... :confused:
Ja som samozrejme urobila priznanie pre ČR a následne aj pre SR s celosvetovými príjmami, odovzdala som im obe na podpis a nechávam na nich čo s tým urobia, pre mňa za mňa, nech tie slovenské priznania aj pohádžu do košov. :mad:
No najhoršie na tom je, že im na tunajšom daňovom úrade tvrdia, že na základe domicilu vydaného v ČR sú rezidentmi ČR a teda priznanie v SR podávať nemusia. :eek:
Tak teraz neviem ... zbehnem na daňový a odporučím im naštudovať si stanoviská DRSR???

P.S.: asi som toto mala skôr prilepiť do témy "... čo ma dnes rozčúlilo"...
Marína
18.03.08,09:52
Odporuč im, nech si pýtajú potvrdenie o daňovom domicile aj v SR a budú prekvapení, že ho určite dostanú s kladným vyjadrením. Ako budú postupovať potom?
ZDENIELA
26.03.08,10:59
Posielala som dopyt na DRSR ohľadom určenie rezidencie tohto konkrétneho človeka:
FO má trvalý pobyt v SR. Má tu rodinu, manželku, deti, vlastný dom. No po celý rok pracuje (je zamestnancom) v ČR (zdržiava sa tam viac ako 183 dní). Býva tam na ubytovni.
V ČR si podal žiadosť o daňový domicil a finančný úrad ČR mu ho za rok 2007 vydal...
Ku ktorému štátu mu určím rezidneciu? V ktorom štáte bude zdaňovať svoje celosvetové príjmy???

a prišla mi nasledová odpoveď:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Rozhodujúcou skutočnosťou pre posúdenie daňových povinností takéhoto daňovníka na území SR je rezidencia (miestna príslušnosť) daňovníka.
Lokálne kritériá na určenie rezidencie fyzickej osoby na účely zdaňovania jej príjmov sú vymedzené v ustanovení § 2 písm. d) zákona o dani z príjmov. Ak daňovník pracujúci v ČR má trvalý pobyt na území SR, je na základe týchto kritérií považovaný (bez ohľadu na dĺžku svojho prechodného pobytu v ČR) za rezidenta SR.
Ak v konkrétnom prípade súčasne SR aj ČR (napr. na základe dĺžky prechodného pobytu v ČR) považujú podľa svojich vnútroštátnych (lokálnych) daňových predpisov tú istú fyzickú osobu na vlastnom území za daňového rezidenta, rezidencia takéhoto daňovníka sa posudzuje na základe spoločnej medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia.
V článku 4 ods. 2 Zmluvy medzi SR a ČR o zamedzení dvojitého zdanenia uverejnenej v Zbierke zákonov pod č. 238/2003 (ďalej len ?medzinárodná zmluva?) sú stanovené pravidlá pre rozhraničenie dvojitej rezidencie fyzickej osoby, ktoré sa aplikujú postupne, v tom poradí ako sú uvedené v medzinárodnej zmluve, dovtedy, pokiaľ nie je stanovený len jeden štát rezidencie tejto osoby. Výsledok rozhraničenia dvojitej rezidencie podľa medzinárodnej zmluvy je relevantný nielen pre uplatnenie tejto zmluvy, ale tiež pre uplatnenie zákona o dani z príjmov.
Ak po uplatnení vyššie uvedených daňových právnych predpisov (zákona o dani z príjmov a medzinárodnej zmluvy) je fyzická osoba na území SR považovaná v roku 2007 za daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou (rezidenta SR) a daňovník za rok 2007 dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúcu sumu 47 808,- Sk, je táto v predloženom prípade povinná po skončení zdaňovacieho obdobia podať v lehote najneskôr do 31.03.2008 daňové priznanie na území SR, v ktorom uvedie všetky svoje zdaniteľné príjmy za rok 2007 vrátane príjmov za prácu v ČR. Podľa § 45 ods. 1 zákona o dani z príjmov a článku 22 ods. 1 medzinárodnej zmluvy, k zamedzeniu dvojitého zdanenia príjmov za prácu vykonávanú v ČR, daň prípadne zaplatená na území ČR sa započíta na daňovú povinnosť na území SR (metóda jednoduchého zápočtu dane).
Ak naopak po uplatnení vyššie uvedených daňových právnych predpisov je fyzická osoba na území SR považovaná v roku 2007 za daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou (nerezidenta SR), nie je táto v predloženom prípade povinná po skončení zdaňovacieho obdobia podať daňové priznanie na území SR, ak v tomto období nepoberala žiadne príjmy
:confused::confused::confused:
sú to proste majstri diplomatických odpovedí ...:eek:
Ale i tak mi z uvedeného vyplýva, že ak pri určení rezidencie ideme podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a podľa kritérií v nej uvedených, tak potom je rezidentom SR, pretože tu má trvalý pobyt a rodinu, dom ... to je asi druhé z uvedených kritérií a nepokračujem pri určovaní rezidencie ďalej, takže potvrdenie o domicile z ČR mi je v tomto prípade nanič, keď ja som určila rezidenciu už pri druhom bode...
Neviem, prosím vyjadrite svoj súhlas alebo naopak. ďakujem