rommy
14.03.08,11:58
Ahoj poraďáci, chcela by som vás poprosiť o radu. Moja mamina a tatino prenajímajú nehnuteľnosť a chceli by si príjem rozdeliť na polovicu. Treba spísať nejakú dohodu a odniesť ju na DÚ že v akom pomere si delia príjmy alebo k DP pripoja prílohu o rozdelení príjmov? A keď si tento príjem rozdelia majú obidvaja nárok na odp.sumu z prenájmu alebo sa dáva na polovičku tak ako výdavky?
Zoltán Kovács
14.03.08,11:01
Ahoj poraďáci, chcela by som vás poprosiť o radu. Moja mamina a tatino prenajímajú nehnuteľnosť a chceli by si príjem rozdeliť na polovicu. Treba spísať nejakú dohodu a odniesť ju na DÚ že v akom pomere si delia príjmy alebo k DP pripoja prílohu o rozdelení príjmov? A keď si tento príjem rozdelia majú obidvaja nárok na odp.sumu z prenájmu alebo sa dáva na polovičku tak ako výdavky?

Ak nehnutenosť majú v BSM tak príjem automaticky sa delí 50:50. A obaja majú nárok na nezdanených 24.900,- (5xživ.minimum).
Pipu
16.03.08,15:27
Ak nehnutenosť majú v BSM tak príjem automaticky sa delí 50:50. A obaja majú nárok na nezdanených 24.900,- (5xživ.minimum).
A ako je to v pripade podieloveho vlastnictva?????? Dakujem. za odpoved.
Jozef Mihál
16.03.08,15:41
Ak majú podielové spoluvlastníctvo, príjem sa rozdelí podľa veľkosti ich podielov.

Každý občan, ktorý má príjem z prenájmu, si od tohto príjmu odpočíta 24900 Sk a priznáva len zbytok (ak je po odpočítaní 24900 Sk ešte čo priznať).
Pepa
16.03.08,17:02
Ak nehnutenosť majú v BSM tak príjem automaticky sa delí 50:50. A obaja majú nárok na nezdanených 24.900,- (5xživ.minimum).
Pozri par. 4 ods. 8 ZoDP:
8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.
Môžu sa dohodnúť ako im to vyhovuje - daňová optimalizácia - napr. aj tak, že jeden prizná všetko, druhý nič.
plakatos
23.09.09,06:50
Ak majú podielové spoluvlastníctvo, príjem sa rozdelí podľa veľkosti ich podielov.

Každý občan, ktorý má príjem z prenájmu, si od tohto príjmu odpočíta 24900 Sk a priznáva len zbytok (ak je po odpočítaní 24900 Sk ešte čo priznať).
aj ked s casovym odstupom, chcel by som sa dodatocne spytat k tejto teme - je v pripade podieloveho spoluvlastnictva nutne, aby boli obaja manzelia zaevidovani na danovom urade ako prenajimatelia nehnutelnosti, aby si mohli podelit prijem z prenajmu a uplatnit odpocitatelnu polozku? alebo staci evidencia iba jedneho z nich?

dakujem ;)
Lianka
23.09.09,15:29
Obavam sa, ze v pripade podieloveho vlastnictva u manzelov nemozes vyssie uvedene pouzit, vid.:

§ 4
(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2009-a.html

Z uvedeneho vyplyva, ze obaja sa musia registrovat na DU, nakolko obaja su prenajimatelmi. Prijmy a vydavky si delia v pomere, v akom nehnutelnost vlastnia. (Rovnako pise aj Jozef v tebou citovanom prispevku.)

Kazdy z nich ma narok na uplatnenie 5xzivotneho minina. Pokial nie je danovnik k 1.1.2009 poberatelom starobneho alebo vysluhoveho dochodku, ma narok na uplatnenie nezdanitelnej casti na danovnika (pri dodrzani ustanoveni zakona o dani z prijmov).