MichaelaMA
14.03.08,12:07
Prosím poraďte mi. Možno sa Vám bude zdať moja otázka smiešna alebo prinajmenšom čudná... Dá sa zasadiť orech? Myslím plod ako semienko. Alebo dá sa zasadiť odrezok z orechu(stromu)? Ide o, že chceme mať malý orech z konkrétneho stromu, ktorý musí ísť preč:mee:(aby ste chápali, máme k nemu isté citové puto :o). Ďakujem.
dominika
14.03.08,11:19
Nám pod orechom vyrastajú nové oriešiky z orecha - jadra. Tie potom presádzame.
MichaelaMA
14.03.08,11:30
Ďakujem musím pozrieť, lebo doteraz sme si nevšimli, žeby tam niečo bolo(alebo skôr asi nevieme, čo je orech a čo burina :D). A dá sa to presadiť teraz? Nie je na to nevhodná doba? Veľmi ďakujem.
Tatiana
14.03.08,11:31
Pred dvoma rokmi mamka zasadila celý orech v záhradke, ktorý minulého roka bol 30 cm veľký. Teraz už vidno na ňom také malé púčiky. Takže sa to určite dá. Ale vraj, aby bol dobrý ,po dvoch rokoch od zasadenia - má sa potom trikrát každý rok presadiť. Tak to hovoril jej sused - záhradkár. Ale presne Ti môžem napísať až po víkende, opýtam sa.
siza
14.03.08,11:33
My máme v záhrade orech a každý rok musíme zopár mladých vyhodiť, aby sa tam príliš nenamnožili.
bulnova
14.03.08,13:22
Orech sa dá zasadiť, ale dlho trvá, kým vzíde - tvrdá škrupina.
Skús zasadiť viac a do dobrej zeme, niekde medzi kvety - trvalky, ktoré nevyberáš a často neokopávaš.
beba13
14.03.08,17:04
U nás takto na zahrade schádzaju orechy každú jar, ale orech doma nemáme to len vrany strácajú, ked ponad našu záhradu preletujú vždy sa im podarí nejaký ten orech stratiť. No a mi to musíme vždy trhať.
ondrejvla
14.03.08,19:36
My už máme staré stromy, obnovili sme ich tak, že sme nasadili do črepníkov
celé jadrá, občas sme poliali, resp.navlhčili zeminu, dlho trvalo, kým vzišli. Dnes už z nich pečiem koláče, tento strom sa odvďačí za starostlivosť. Odporúčam nesadiť blízko domu, má veľmi silné a agresívne korene, prežijú
viac generácii, pri stavbe domu sme natrafili na korene stromu, ktorý bol zrezaný už 15 rokov, no korene boli tvrdé a museli sme ich roztínať krompáčom. Taktiež narastie dosť vysoký a priťahuje blesky, odporúčam sadiť do rohu záhrady.
petmar
15.03.08,05:32
Keď som presádzal orech, poradili mi, aj som to čítal v literatúre, že tú prostrednú hrubú časť koreňa čo ide priamo dole odrezať-odpíliť a položiť pod to kameň, aby rástli korene do šírky. Potom som mal 1 orech kúpený, čo bol 2x štepený, teda mal z roznych častí koreňovú sústavu, kmeň a korunu a i v dospelosti vyzeral ako napr. jabloň , nevyrastal do tých hrozných rozmerov, vhodný do malej záhrady. No už tú záhradu nemám a neviem, ako sa drží.
Orechy sa z plodu chytajú, no každá ďalšia generácia je z tvrdšou škrupinou, zároveń s menším jadrom. Malo by to vyriešiť to presádzanie, ako je tu vyššie popisované. Kamenáč je odolnejší proti mrazu, no bežne jarný mráz už -1 °C zničí úrodu. Preto by mal byť orech zasadený na chránenom mieste...
beba13
16.03.08,19:41
Keď som presádzal orech, poradili mi, aj som to čítal v literatúre, že tú prostrednú hrubú časť koreňa čo ide priamo dole odrezať-odpíliť a položiť pod to kameň, aby rástli korene do šírky. Potom som mal 1 orech kúpený, čo bol 2x štepený, teda mal z roznych častí koreňovú sústavu, kmeň a korunu a i v dospelosti vyzeral ako napr. jabloň , nevyrastal do tých hrozných rozmerov, vhodný do malej záhrady. No už tú záhradu nemám a neviem, ako sa drží.
Orechy sa z plodu chytajú, no každá ďalšia generácia je z tvrdšou škrupinou, zároveń s menším jadrom. Malo by to vyriešiť to presádzanie, ako je tu vyššie popisované. Kamenáč je odolnejší proti mrazu, no bežne jarný mráz už -1 °C zničí úrodu. Preto by mal byť orech zasadený na chránenom mieste...

Ano ten stredový je dobre odstrániť, lebo on rastie rovno do hlbky a ked sa rozhodnete ho vykopať je stým problém. My sme vlani museli jeden vykopať na zahrade a ten stred mal dobré 2 metre v zemi nebolo možné s ním pohnúť. A stým prežívaním koreňov v zemi je tiež pravda, pred 17 rokmi sme vykopali starý orech a podnes den tam stále vyháňa zo zeme už som to aj striekala, odschol a na jar znova vyhnal.
legolas
19.03.08,16:28
Ak môžem poradiť tak orech sa z odrezku v žiadnom prípade neprijme. Ak chceš mať spomienku na Váš orech, ktorý musíte odstrániť tak tu je postup: Plod z orecha musíš mať k dispozícii v čase keď sú zrelé orechy/ t.j. tohoto roku cca august, september/ vtedy sú plody zrelé. Celé plody môžeš aj so šupkou zasadiť do kvetináča /pre istotu daj po 2 plody/ do hlbky asi 6-8 cm. Plody položiš na ležato zahrnieš zeminou a zaleješ. Kvetináč dáš do miestnosti kde nie je teplo no a čakáš do budúceho roka. ak sa chceš presvedčiť čo sa tam deje odhrň zeminu a uvidíš či sa plod rozdvojuje ak áno je to na dobrej ceste že začína zakoreňovanie, zeminu znova zahrň a čakaj až zbadáš výhonok nad zeminou. Po tom už stačí vybrať celý obal z kvetinača a dať ho na vytipované miesto čiže zasadiť. Do jamy je dobré dať kus plechu, aby ak orech bude rásť jeho koreňová sústava sa rozrástala do strán a tým orech nebude veľmi vysoký ale skôr košatý. To isté môžeš urobiť aj priamo na miesto kde chceš mať orech/ zasaď priamo niekoľko plodov a čakaj/.OK;)
VladoaKatka
15.04.08,12:49
Nám môj otec dal 4 plody orechu pár mesiacov pred jeho smrťou, aby sme mali na neho spomienku. Ten orech sme mali pred rodičovským domom doma, boli to veľké plody plné, veľmi chutné.
Manžel orechy zasadil "pod rýnu", aby mali dostatok vlahy.
Je to už 10 rokov, spomienku máme, orech - len jeden, zo štyroch sa zachoval a vypestoval do pekného stromu. Predvlani mal pár kusov úrodu, ale vladi toho už bolo viac. Predpokladám, že z roka na rok sa to množstvo bude zväčšovať.
U orechov, mandlí a gaštanov je to 4-5 rokov, kým Ti narastie do takej výšky, kedy už môžeš začať formovať korunku.
yuri41
26.04.12,06:15
:) Tatiana----našiel som túto otázku-dnes 26.4.2012 , ale to je už viac "týždňov" od vtedy , ak môžem dostať doplnenú odpoveď ešte raz , bol by som vďačný, ""či treba presádzať"" ;)
wabi
02.05.12,00:50
To s tým presádzaním je hlúposť... Nemá to opodstatnenie. Čo by si tým chcel dosiahnuť?
Rumex
02.05.12,14:22
no viaceri vravia,ze nie je vždy zaručené, že keď zasadí orech z toho stromu, že ti vyrastie (ak sa teda ujme) strom s rovnaakymi plodmi resp plodmi rovnakych vlastnosti,
podobne to je aj u kôstkovín aj u jadrovín
ak by si chcel orech rovnakych vlastnosti ine Ti neostane len zavolať si odborníka a strom preštepit, teda prevrublovať štep z pôvodneho sromu na mlady semenáč, potom zaručene budes mat plody rovnakych vlastnosti
žiaľ počlo som, že štepenie orechov je naročnejsie , preto si zavolaj niekoho kto to naozaj vie
Paula
02.05.12,14:57
Pri našom paneláku sú dva obrovitánske, hojne rodiace orechy s veľkými plodmi. Mláďa sa samozasadilo pred 30-timi rokmi a už je veru aj väčšie ako rodič. Plody majú rovnako veľké, naisto to mláďa nikdy nik neštepil. Skusmo som zasadila pred 3 mesiacmi dva plody, len tak pre radosť. Takéto boli dva mesiace od zasadenia. V lete sa sťahujú do Južných Čiech a sama som zvedavá, čo z nich časom bude. teraz sú už rozsadené (aby nepisovali :D).
Rumex
02.05.12,16:31
Pri našom paneláku sú dva obrovitánske, hojne rodiace orechy s veľkými plodmi. Mláďa sa samozasadilo pred 30-timi rokmi a už je veru aj väčšie ako rodič. Plody majú rovnako veľké, naisto to mláďa nikdy nik neštepil. Skusmo som zasadila pred 3 mesiacmi dva plody, len tak pre radosť. Takéto boli dva mesiace od zasadenia. V lete sa sťahujú do Južných Čiech a sama som zvedavá, čo z nich časom bude. teraz sú už rozsadené (aby nepisovali :D).

tato skutocnost len poukazuje na "vynimky potvrdzujuce pravidlo" pravdou je, ze mnozenim materskych semenami (a orech semenom je) nie vzdy dosiahneme autenticnost puovodnej odrody a stromu to sa da len vegetatívnym ockovanim alebo vrublovanim
Gapo
02.05.12,17:06
Ja orechy nesadím, ale vytrhávam, mne ich tiež "sadia" vrany. Neviem či naschvál, ale každý rok aj tri kusy likvidujem. :D
bupi
02.05.12,20:09
Mame orech vyrasteny od spadnuteho suseda. Presadzany bol dvakrat, bez sledovania casu, proste ked bol pocit, ze sa este da, rastol rychlo, je krasny a rodi hojne.
wabi
03.05.12,06:26
Orechy držia vlastnosti pomerne dobre, v porovnaní s inými generatívne namnoženými stromami zo semien, kvôstok. Podobne pomerne dobre držia vlastnosti višne a broskyne ale aj niektoré iné a hoci samozrejme nie je žiadna záruka že sa na matku bude podobať, pretože otec je neistý môže mať význam mať takýto semenáč. Orechy sa ťažšie štepia a nie je tu ani taká tradícia, takže hor sa na vysádzanie orechov. Ak sa vám nebude páčiť ľahko vyrúbete, preto je lepšie vysadiť viac kusov a ponechať najlepší...
pavol54
03.05.12,14:44
Orechy držia vlastnosti pomerne dobre, v porovnaní s inými generatívne namnoženými stromami zo semien, kvôstok. Podobne pomerne dobre držia vlastnosti višne a broskyne ale aj niektoré iné a hoci samozrejme nie je žiadna záruka že sa na matku bude podobať, pretože otec je neistý môže mať význam mať takýto semenáč. Orechy sa ťažšie štepia a nie je tu ani taká tradícia, takže hor sa na vysádzanie orechov. Ak sa vám nebude páčiť ľahko vyrúbete, preto je lepšie vysadiť viac kusov a ponechať najlepší...
stalo sa je vyrúbaný len príde to ako stratený čas tých 4 - 5 čo zarodí prvý orech aby som zistil že je kostenný
Rumex
03.05.12,17:36
stalo sa je vyrúbaný len príde to ako stratený čas tých 4 - 5 čo zarodí prvý orech aby som zistil že je kostenný

no vo väčších výsadbach by to bol risk, a je pravda, ze sa objavuju j na slovensku pomaly prve lastovicky orechovych sadov (dobra ekonomika a artikel na vyvoz) najmä ak to bolo este aj podporovane z nejakych agroenvirofondov EU ....

v sucasnosti uz dostat nastepene vyšľachtene orechy ktore zacinaju rodit podstatne skorej a nedorastaju do takych sialenych vyyyšav takze je lahšia manipulacia pri chemickej ochrane pretoze antraknoza je hnusoba a bez chemie sa likvidovat neda
(no ale striekajte orech s chbtovou striekackou do vysky desat metrov !!!! )
wabi
04.05.12,04:57
Akchce niekto robiť intenzívny produkčný sad ktorý bude navyše striekať, tak jednoznačne štepené orechy...
Takých ľudí všk na Slovensku asi veľa nebude.
K tomu stratenému času. Ak má niekto veľkú záhradu a nevie čo s ňou do tej miery, že chce sadiť orechy, tak si môže vysadiť vybrané orechy. Samozrejme predpokladá sa že to budúnadštandarne veľké, farebné či inak nadštandarne zaujímavé, teda nie tie, čo mu náhodne prinesie vrana...
Ak má veľkú záhradu, na vysadenie viacerých orechov, tak nič nestráca, pretože niektoré sa vydaria. Nevsádzal by som všetko na jednu kartu...
Ak záhrada nie je veľká, práve naopak,tak by som tam orech nesadil, pretože pod nímuž toho veľa nenarastie. Okrasná funkcia je fajnale z orecha nepadajú iba listy na jeseň, ale aj veľké jahňady práve v tomto čase, čo komplikuje že nestačí zberať na jeseň lístie ale ešte aj na jar padajúce "obrie húsenice". Pozberať to ale treba, pretože inak vámnebude ráť pod týmto stromom ani len tráva o inom ani nehovoriac.
Do menšej záhrady by som doporučil v južných krajoch radšej mandle a v severnejších lieskové oriešky... Nevadia iným druhoma majú tiež chutné orechovité plody ak už niekto potrebuje lúskať tie škrupiny namiesto krížoviek...:)
Orechov je všade plno a na jeseň si ich ktokoľvek môže nazbierať do sýtosti aj bez toho aby mu komplikovali život v malej záhradke...
bupi
04.05.12,09:08
A to vam chuti take postriekane? Alebo co oko nevidi...:confused: Alebo co este neochutnal, tak nevie ako chuti nestriekane...:eek: Kam sme to len dosli..(zlezaradil - som sa?? )
bupi
04.05.12,09:11
Jaj, wabi, ty nevies, ze Slovak, chamtivec chce tie orechy na predaj? To je drahy artikel a bez prace.
pavol54
04.05.12,13:15
A to vam chuti take postriekane? Alebo co oko nevidi...:confused: Alebo co este neochutnal, tak nevie ako chuti nestriekane...:eek: Kam sme to len dosli..(zlezaradil - som sa?? )prečo niekedy nebolo nič treba striekať proti škodcom alebo pestovateľ je tak veľmi v plnke že vyhadzuje peniaze ja na postreky? My pestovatelia sme svojou činnosťou poslední v reťazci ničiteľov životného prostredia. radšej postriekané ako samý červík čo som Vietnamec ?
prídi ešte mám zopár kíl červivých orechov nestriekaných
bupi
04.05.12,19:34
Paneboze, v akom regione je ta pliaga?
bupi
04.05.12,19:35
A preco ich skladujes a nespalis?Ci si chces nechat aby boli cerviky aj na buduci rok ?
pavol54
05.05.12,10:44
Prečo sa asi predávajú orechy lúpané? lebo do neho nevidíš