babetka
23.03.05,07:54
Mám nasledujúci problém.
V minulom roku sme sa sťahovali do nového skladu. Predchádzajúci nájomca v tom sklade urobil polystyrenové podhľady a chcel od nas uhradiť aspoň časť vložených peňazí. Vyfaktúroval nám to vo výške 40 tisíc ako stavebné úpravy. Keď som s ním hovorila, či mal na to písomné povolenie od prenajímateľa, tak vznikol problém. Ústna dohoda s "majiteľom" a nie s prenajímateľom. Dal si to celé do nákladov.
A teraz, čo s tým. Nemám povolenie na stavebné úpravy od "prenajímateľa" a teda si to nemôžem ani odpisovať ako technické zhodnotenie prenajatého majetku. Existuje niečo také, že by mi faktúroval napr. odstupné za to, že nám nechal sklad? Prosím, poraďte. Neviem sa s tým pohnúť.
Majka
27.04.05,08:50
kupili sme auto /VW Touran nakl.aut./ na leasing, k tomu mam v priebehu dvoch mes. dokupovane prislusenstvo /autoalarm,sada kablov pre alarm,hands free sada,dialkove ovladanie TP,rozsirovacia sada s climatronikom, disky ATP a pod..../ sumy max. za jednotku 15 000 celkovo dve faktury na cca 60 000.- je to technickym zhodnotenim? uctuje sa techn.zhodnotenie pri leasingu?
dakujem.
adato
27.04.05,09:19
K prvému problému - k stavebným úpravam: podľa môjho názoru medzi Vami a pôvodným nájomcom neexistuje právny vzťah a teda ani žiadny dôvod, aby Vám faktúroval za prevedené stavebné úpravy. Náklady spojené s úpravami mal pôvodný nájomca vysporiadať pri ukončení Nájomnej zmluvy s prenajímateľom, prípadne si viem predstaviť, že by bola uzavretá zmluva medzi tromi stranami: prenajímateľ, nájomca a nový nájomca o vysporiadaní vzniknutých nákladov. Z toho všetkého mi vyplýva, že ak príjmete tento záväzok, bude to pre Vás nedaňový výdavok.

K druhému problému: tu by bolo tiež potrebné preveriť, či Leasingová zmluva pripúšťa vykonať technické zhodnotenie nájomcovi. Následne ho bude treba zaradiť. Tu nastáva problém, či to zaradiť ako zhodnotenie na svojom, alebo cudzom majetku. Asi by som to zaradila, ako zhodnotenie na cudzom majetku hlavne kvôli daňovému odpisovaniu.
Majka
27.04.05,09:27
hm, neviem, nejak som to nepochopila prosim ta pekne mozes mi to vysvetlit konkretnejsie? dakujem,velmi pekne.
Majka
27.04.05,10:13
mozem tieto drobne nakupy zauctovat ako autopotreby do spotreby???
Mila
27.04.05,11:16
Autoalarm a ostatné pevne spojené s autom - musíš navýšiť cenu auta. Máš ho predsa zaradený ako majetok na odpisovanie. Disky podľa toho, či staré vyhadzuješ alebo sú kúpené na ďalšiu sadu pneumatík./letné/. Ak áno tak do spotreby - prípadne DHIM - záleží na vnútornej smernici o účtovaní majetku.
adato
27.04.05,11:25
Podľa mňa sa to nemôže zúčtovať do spotreby. Aj keď jednotlivé časti majú menšiu hodnotu, ako 30 000,-, hodnota technického zhodnotenia sa berie sumárne za celý rok. Teda aj keby si za jednotlivé mesiace zúčtovala nákupy pod 30 000 Sk do spotreby, ak Ti nákupy charakteru technického zhodnotenia prekročia spolu za celý rok (k jednému majetku) hodnotu 30 000,-, musíš ich vybrať z nákladov a zaradiť ako technické zhodnotenie. Zatiaľ som nenašla nikde príklad, ako sa má zaradiť technické zhodnotenie na lízingom obstaraný majetok. Problém je v tom, ako sa lízing odpisuje pre daňové účely - to znamená, že z hodnoty istiny a po dobu trvania lízingovej zmluvy.
Majka
27.04.05,11:38
dakujem vam, no mam v tom hokej. asi musim zavolat nejakemu danovemu poradcovi :confused: to je uz marcova zalezitost a faktury som zatial zauctoavala do spotreby+dph. neviem ako to mam vytiahnut,oductovat a pod.
Majka
28.04.05,13:54
nie je to prosim niekto kto ma podobny problem? dakujem.
jess
28.04.05,14:02
áno Majka, aj ja budem mať o mesiac takýto problém a čakám, kto nám ako poradí. Nám príde o mesiac auto, ktoré budeme brať na leasing a chceme naň disky z Al zliatin (iný dodávateľ) a jasné, že potom na plecháče dokúpime na jeseň pneumatiky zimné, ale tiež neviem ako to v PU zaúčtujem..........takže u mňa zatiaľ "nehorí":D
ondrejvla
28.04.05,14:12
Ja odporúčam pri PÚ technické zhodnotenie automobilu účtovať

MD 042/analytika / D 211,príp. 321/anal.
MD 343/anal. / D 211,príp. 321/anal., na konci roku, keď budeš mať dokúpené k vozidlu, či už zimné pneu, plachtu a.i., preúčtuješ z 042 na 022/anal. a dáš to ako technické zhodnotenie. Pri JÚ odporúčam vytvoriť k nedaňovému kódu anal., keď budú všetky úpravy a opravy hotové, preúčtovať z nedaň.nákla/anal. na majetok a tým budeš mať technické zhodnotenie, budeš odpisovať.
- čo sa týka skladu, asi som tomu neporozumela, ale ak je verziou to, že nevieš ako to dostať či už do nákladov, alebo do majetku, odporúčam najskôr buď objednávku, alebo zmluvu na práce, že ste si žiadali úpravy skladových priestorov, tak musí byť vystavená aj fa, potom zaradiť a odpisovať. Pri ukončení prenájmu postupuješ v zmysle zákona.
andrej_rv
28.04.05,14:53
Vychádzajúc z aktuálneho znenia zákona o dani z príjmov má podľa mňa viac možností riešenia. V priebehu roka je potrebné všetky výdavky účtovať tak, ako to uviedla Vlasta - na 042 s analytikou v PÚ alebo ako výdavky neopvplyvňujúce daň (nákup dlhodobého majetku) v JÚ.
Pokiaľ súhrn technického zhodnotenia jednotlivého DHM nedosiahne v úhrne za rok 30 tis. Sk, účtovná jednotka môže:
- a) položky technického zhodnotenia preúčtovať na príslušné nákladové účty (501, 511, 518) v PÚ alebo v rámci uzávierkových operácií do daňových výdavkov (prevádzková réžia)
- b) zaradiť technické zhodnotenie do tzv. drobného hmotného majetku (účet 022 v PÚ). U drobného hmotného majetku si musí účtovná jednotka zvoliť účtovný odpisový plán (spravidla 2 až 4 roky), pričom tieto účtovné odpisy (551A) sú zároveň aj daňovo uznaným nákladom (vychádzajúc z ustanovení § 17 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov). Podmienkou daňovej uznateľnosti týchto výdavkov je splnenie podmienok v § 24 ods. 2 (písomný súhlas prenajímateľa)
Pokiaľ technické zhodnotenie presiahne sumu 30 tis. Sk, účtovná jednotka v súlade s ustanovením § 22 ods. 6 písm. e zaradí technické zhodnotenie do iného majetku (účet 029 v PÚ), ktorý sa daňovo odpisuje v odpisovej skupine zhodnej s odpisovou skupinou zhodnocovaného dlhodobého majetku. Podmienkou daňovej uznateľnosti odpisov je opäť splnenie podmienok v zmysle § 24 ods. 2.
Pokiaľ nie sú splnené podmienky podľa citovaného paragrafu, pri transformácii hospodárskeho výsledku na základ dane z príjmu je treba výšku odpisov tech.zhodnotenia prenajatého majetku na účte 551 pripočítať k základu dane.
ondrejvla
28.04.05,15:05
Andrej, perfektne si ma doplnil.
andrej_rv
28.04.05,15:39
Vlasta, dobrý výklad sa ľahko doplňuje :) :) .
ondrejvla
28.04.05,16:31
Ďakujem!!!
Majka
29.04.05,05:23
no mne to moc hori :D dakujem vam, idem si to vsetko prejds riadok po riadku co ste popisali a poradili,ste zlate duse.
jess
29.04.05,05:42
no, ja si idem pozrieť, čo tie účty vôbec znamenajú, lebo osm začiatočník v PU, ale zdá sa, že som to pochopila :D, veď uvidím o mesiac, keď to budem praktizovať......ďakujem Vám
Majka
02.05.05,10:51
jess, co sa ti podarilo zistit?

niekto z diskutujucich nam nevie poradit? kto to uz uctoval a vie ze je to sto percent spravne?

dakujem.
jess
02.05.05,10:56
Majka, ja to budem riešiť o mesiac a pol, teraz na to nemám čas - riešim výplaty
Katarína STR
02.05.05,11:08
My sme 18.4.2005 kúpili úžitkové vozidlo na leasing. V teň deň zvlášť šéf kúpil zimné gumy a liatinové disky.
Celková hodnota tohto nákupu nepresiahla 30.000,- Sk.
Pretože budeme toto auto odpisovať, zaúčtovala som aj tento nákup na 042 a budem ho odpisovať spolu s autom.

Ahojte
fličo
03.05.05,09:02
Technické zhodnotenie, či už majetku na leasing alebo vlastného, účtujem v priebehu roku na zvlášť analytike 042-TZ a ku koncu roku prehodnotím výšku TZ. V prípade, že mi presiahne výšku 30 tis Sk pri jednotlivom vlastnom majetku, navýšim vstupnu cenu o TZ a spätne opravím účtovné odpisy. Pri leasingu vychádzam z toho, že prenajatý majetok sa odpisuje do výšky 100 % hodnoty istiny. Vzhľadom k tomu, že mi TZ nezvyšuje istinu, požiadam o súhlas s odpisovaním TZ (ak už to nie je uvedené v zmluve) prenajímateľa a zaradím TZ ako iný majetok s tým, že ho odpisujem v tej odpisovej skupine, v akej je zaradený prenajatý majetok. Účtovné odpisy opäť spätne opravím a zaúčtujem. Toto je v prípade, že TZ na jednotlivom majetku presiahne čiastku za rok 30 tis Sk. Pokiaľ je TZ v nižšej hodnote, účtujeme o ňom ako o zásobách a vydáme do spotreby na 501. V prípade, že ide o nejakú významnú položku, ktorú chceme sledovať, zahrnieme TZ do operatívnej evidencie, ktorej pohyby sú neúčtovné, ale slúži pre potreby inventarizácie takéhoto majetku.
Aljok
20.10.06,13:26
Prosím o radu. Klient má v prenájme budovu na 10 rokov. V r. 2005 bolo techn. zhodnotenie 135 770,- Sk. Predchádzajúca účt. uplatnila v r.2005 odpis 13 577,-Sk s odvolaním sa na §41 ods.1 postupov účtovania v PÚ. Je to správne? Vopred ďakujem za odpovede.
qaz
20.10.06,15:39
al disky budu tvojim majetkom.či su na aute alebo v zime uskladnene nehra žiadnu rolu.
mudroš
23.10.06,12:30
Technické zhodnotenie, či už majetku na leasing alebo vlastného, účtujem v priebehu roku na zvlášť analytike 042-TZ a ku koncu roku prehodnotím výšku TZ. V prípade, že mi presiahne výšku 30 tis Sk pri jednotlivom vlastnom majetku, navýšim vstupnu cenu o TZ a spätne opravím účtovné odpisy. Pri leasingu vychádzam z toho, že prenajatý majetok sa odpisuje do výšky 100 % hodnoty istiny. Vzhľadom k tomu, že mi TZ nezvyšuje istinu, požiadam o súhlas s odpisovaním TZ (ak už to nie je uvedené v zmluve) prenajímateľa a zaradím TZ ako iný majetok s tým, že ho odpisujem v tej odpisovej skupine, v akej je zaradený prenajatý majetok. Účtovné odpisy opäť spätne opravím a zaúčtujem. Toto je v prípade, že TZ na jednotlivom majetku presiahne čiastku za rok 30 tis Sk. Pokiaľ je TZ v nižšej hodnote, účtujeme o ňom ako o zásobách a vydáme do spotreby na 501. V prípade, že ide o nejakú významnú položku, ktorú chceme sledovať, zahrnieme TZ do operatívnej evidencie, ktorej pohyby sú neúčtovné, ale slúži pre potreby inventarizácie takéhoto majetku.
Iba som chcel dať súhlas, ale mi to nejako zmrzlo.
kalkulka
24.10.06,05:01
Prosím o radu. Klient má v prenájme budovu na 10 rokov. V r. 2005 bolo techn. zhodnotenie 135 770,- Sk. Predchádzajúca účt. uplatnila v r.2005 odpis 13 577,-Sk s odvolaním sa na §41 ods.1 postupov účtovania v PÚ. Je to správne? Vopred ďakujem za odpovede.
Technické zhodnotenie na prenajatom majetku môžeš vykonať iba so súhlasom prenajímateľa. Treba vedieť, kto toto TZ financoval a či prenajímateľ dal súhlas na odpisovanie TZ. Ak áno, tak by to malo byť O.K.
Aljok
24.10.06,14:19
Technické zhodnotenie na prenajatom majetku môžeš vykonať iba so súhlasom prenajímateľa. Treba vedieť, kto toto TZ financoval a či prenajímateľ dal súhlas na odpisovanie TZ. Ak áno, tak by to malo byť O.K.
Ďakujem veľmi pekne za zrozumiteľnú odpoveď.
kalkulka
25.10.06,11:43
Rado sa stalo.
Maxima25
02.05.09,16:44
prosim o rychlu pomoc, ako sa uctovne a danovo vysporiadat s pripadom, ked mame prenajate priestory, ktore sme kompletne zrekonstruovali v sume cca 500 000,- so suhlasom prenajimatela. uctovala som to na 042.... teraz po dôkladnom prestudovani najomnej zmluvy som narazila na vetu:"najomnca nie je opravneny uplatnovat odpisy z prenajateho majetku a ani odpisy z technickeho zhodnotenia....
Co s tymi vydavkami teraz??
KEJKA
02.05.09,16:59
vyfakturuj ich prenajímateľovi,podľa mňa neuspeješ, ale on by si mohol zvýšiť OC a vám zvýšiť nájom a tak by ste vynaložené prostriedky postupne dostali do nákladov. Ak by aj odmietal faktúru uhradiť, mohli by ste sa dohodnúť na postupnom započítavaní pohľadávok a záväzkov.
Maxima25
02.05.09,17:38
a co v pripade, ze sa nedohodneme?? su cele vydavky pre mna nedanovym vydavkom??
KEJKA
02.05.09,18:56
a co v pripade, ze sa nedohodneme?? su cele vydavky pre mna nedanovym vydavkom??
ano,presne tak.
Maxima25
02.05.09,21:56
dakujem velmi pekne za odpoved a pomoc..