suvla
14.03.08,12:58
Dobrý deň,

prosím poraďte mi totálnej havárii automobilu, ktoré bolo v podnikaní a poisťovňa vyplatí peniaze z tejto poistnej udalosti. Tento príjem sa zahrnie do príjmov podliehajúcich zdaneniu??? Alebo akú máte skúsenosť s účtovaním tohto auta??

Ďakujem za odpoveď, Martina
Zoltán Kovács
14.03.08,12:01
Dobrý deň,

prosím poraďte mi totálnej havárii automobilu, ktoré bolo v podnikaní a poisťovňa vyplatí peniaze z tejto poistnej udalosti. Tento príjem sa zahrnie do príjmov podliehajúcich zdaneniu??? Alebo akú máte skúsenosť s účtovaním tohto auta??

Ďakujem za odpoveď, Martina

Príjem z poistného plnenia sa zaúčtuje ako príjem ovplyvňujúci základ dane, v členení ostatné príjmy.
suvla
16.07.08,04:48
Ahojte,

teraz mám trocha iný problém. Poisťovňa preplatila škodu na aute vo výške 280 tis. Sk a dotyčný z tých peňazí uhradil opravu na aute. Zatiaľ tie doklady o oprave som nevidela, ale ak bude tam vyčíslená DPH tak môžem si ju uplatniť???
A tých 280 tis. Sk z poisťovne zaúčtujem ako príjem podliehajúci dani???
Ďakujem
Zoltán Kovács
16.07.08,04:52
Ahojte,

teraz mám trocha iný problém. Poisťovňa preplatila škodu na aute vo výške 280 tis. Sk a dotyčný z tých peňazí uhradil opravu na aute. Zatiaľ tie doklady o oprave som nevidela, ale ak bude tam vyčíslená DPH tak môžem si ju uplatniť???
A tých 280 tis. Sk z poisťovne zaúčtujem ako príjem podliehajúci dani???
Ďakujem

DPH z opravy môžeš uplatniť. Príjem od poisťovne je zdaniteľný príjem.
Ak podnikateľ je platiteľom DPH, tak poisťovňa vyplatila určite iba sumu opravy - DPH - spoluúčasť.
halimino
21.01.09,08:15
SZČO mal v obchodnom majetku zahrnutý automobil, ktorý zakúpil na úver (splatnosť 3 roky). Autom v júli havaroval. Poisťovňa mu priznala totálnu škodu - 84000,--. Jeho spoluúčasť - 5000,--. Predčasne splatil úver na auto - 50000,--. Auto dal opraviť - ale nemá žiaden doklad (ani nebude mať). Prosím o radu:

1. Náhradu škody si zahrnie do POZD - to by bolo jasné.
2. Môže naďalej viesť auto v obchodnom majetku a účtovať do nákladov odpisy, PHM, prípadné ďalšie opravy počas roka (má tam opravu v 10/08 - 6000,--)?
3. Ako zaúčtovať predčasné splatenie úveru (jednoduché účto, neplatiteľ DPH)? Čo si môže uplatniť do VOZD?

V doklade o predčasnom splatení úveru je zostatok istiny - 40 tis., pokuta za predčas. splatenie úveru - 3 tis., manipulačný poplatok(s DPH) - 1 tis., nedoplatok na splátkach 6 tis.
Dátum pôvodnej splatnosti zmluvy bol 23. 6. 2009.

Veľmi pekne prosím o každú radu.
halimino
22.01.09,17:03
Prosím, nevie mi nikto poradiť?
halimino
18.03.09,08:50
Prosím, poradíte mi niekto, či to môžem zaúčtovať nasledovne:

- náhrada od poisťovne 84 000,-: POZD
- zároveň náhrada od poisťovne 84 000,-: VOZD (v rámci uzáv.oper.)
- zost. cena auta 36 000,- (t. j. ZC 125 tis. mínus 84 tis. náhrada od poisťovne a 5 tis. spoluúčasť): VNZD (v rámci uzáv.oper.)
- spoluúčasť 5 000,-: VOZD (v rámci uzáv.oper.)
- splátky úrokov z úveru a havar.+zák. poistenie zaplatené do dňa havárie + náklady na PHL prepočítam % využitia auta na služ. účely a zaúčtujem ako VOZD (v rámci uzáv. oper.)

Z predčasného splatenia úveru si nemôžem asi uplatniť žiadne výdavky??? A taktiež už žiadne výdavky na opravu auta, inak by som nemohla náhradu od poisťovne zahrnúť do VOZD???

Prosím, vyjadrite aspoň svoj názor. Veľmi mi to pomôže.