adinka55
23.03.05,08:59
Nerezident, obcan krajiny EU ma v SR prijmy, ktore podliehaju zdaneniu v SR a teda podava danove priznanie za tieto prijmy v SR. Avsak tento nerezident je platcom DPH v inej clenskej krajine EU, nie je platcom DPH v SR. Moze si tento nerezident uplatnit pausalne vydavky z prijmov, ktore podliehaju dani z prijmu v SR?

Dakujem za odpovede.
Naile
23.03.05,09:23
Je pravdepodobné, že jemu vyplynula povinnosť sa zaregistrovať v SR ako platca DPH podľa zákona o DPH. Vtedy by nemohol uplatňovať paušálne výdavky.
adinka55
23.03.05,10:40
Nie, v SR nedosahuje take prijmy resp. obrat aby bol platca DPH. Je platcom DPH len v inych clenskych statoch EU.
Naile
23.03.05,10:55
Pozríte § 5 zákona o DPH. Podľa mojej mienky, pre zaregistrovaného zahraničného platcu DPH pre povinnú registráciu na Slovensku stačí, že začne vykonávať činnosť, ktorá je predmetom zdanenia daňou z pridanej hodnoty, aj bez dosiahnutia obratu.
adinka55
23.03.05,10:58
Asi som to nejak zle napisala -
ja nechcem aby sa stal v SR platcom DPH, ja len potrebujem vediet ci si z prijmov dosiahnutych v SR moze z hladiska dane z prijmu uplatnit pausalne vydavky 25%.
adinka55
23.03.05,13:31
Nikto mi nevie poradit?
Zakon o dani z prijmu hovori o moznosti pouzit pausalne vydavky u neplatcov dph. Nehovori vsak ci sa jedna o platcov DPH v SR alebo aj v inych statoch EU.
Naile
23.03.05,13:54
V komentári k zákonu o DPH k § 5 je vyslovené uvedené, že zahraničný platiteľ DPH je povinný sa zaregistrovať ako platiteľ DPH na Slovensku akonahle začne vykonávať v SR činnosť, ktorá je predmetom DPH, t,j, začne predavať, kupovať tovar alebo poskytovať služby. A to bez ohľadu na obrat na Slovensku!
adinka55
23.03.05,14:06
Nema taku cinnost - v SR nie je povinny sa registrovat za platcu DPH.