matkovci
14.03.08,14:14
Ahoj, zaujímalo by ma ako je to so znižovaním zakladu dane o zaplatené poistné na životné poistenie. Mám zmluvu do 65ky a na viac ako 10 rokov, teda spĺňam zákonom stanovené požiadavky. Aby som si však nemusel navyšovať po zrušení poistky základ dane možem poistku zrušiť až po 10tich rokoch, ci dokonca až po 55ke kedže mám 24 rokov?
Zoltán Kovács
14.03.08,13:17
Ahoj, zaujímalo by ma ako je to so znižovaním zakladu dane o zaplatené poistné na životné poistenie. Mám zmluvu do 65ky a na viac ako 10 rokov, teda spĺňam zákonom stanovené požiadavky. Aby som si však nemusel navyšovať po zrušení poistky základ dane možem poistku zrušiť až po 10tich rokoch, ci dokonca až po 55ke kedže mám 24 rokov?

Až po 55 rokov veku môžeš zrušiť poistku. Totiž zákon vyžaduje splnenie oboch podmienok súčasne. (10 rokov trvania, a plnenie až po dovršení 55 rokov veku).
HankaS
14.03.08,13:18
Aby si si mohol odpočítať 12000 /najviac/ životné poistenie nesmieš poistku zrušiť.
matkovci
14.03.08,13:21
Myslel som si, vďaka za odpoveď. Keby že sa tá zmluva zruší napr. v 50ke, teda po 26 rokoch tak to vracanie dane by mohlo byť fakt husté...
dobsony
15.03.08,10:53
A človek ktorý má 61 rokov môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku životné poistenie?
Zoltán Kovács
15.03.08,11:17
A človek ktorý má 61 rokov môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku životné poistenie?
Ak tá poistka splňa podmienky §11 tak áno.
dobsony
16.03.08,12:10
Ďakujem
trainee
21.03.08,22:53
znamená to , že ak som si za posledné tri roky odpočitaval životné poistenie - napr kazdy rok 8000 Sk a potom životnu poistku zrusim, tak si napr. v nasledujucom roku zvysim zaklad dane o 24 000 Sk a z toho zaplatim 19 percentnu dan?


vdaka

od akeho prijmu sa oplati odpocitavat si zivotnu poistku?

vdaka este raz
Melnick
21.03.08,23:03
Prikladám Ti citáciu zo zákona o DzP

(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.

Základ dane síce môžeš vyrovnať jednorázovo v jednom zdaňovacom období , ale zákon Ti umožňuje sumu , o ktorú si povinný zvýšiť ZD rozdeliť do troch zdaňovacích období . :)
Melnick
21.03.08,23:11
znamená to , že ak som si za posledné tri roky odpočitaval životné poistenie - napr kazdy rok 8000 Sk a potom životnu poistku zrusim, tak si napr. v nasledujucom roku zvysim zaklad dane o 24 000 Sk a z toho zaplatim 19 percentnu dan?


vdaka

od akeho prijmu sa oplati odpocitavat si zivotnu poistku?

vdaka este raz

Ak to má mať vplyv na daňovú povinnosť , tak od sumy ZD prevyšujúcej NČZD .:)
matkovci
14.06.08,16:14
A co v pripade ak moja zmluva splna podmienky pre znizenie zakladu dane, par rokov to aj vyuzijem a potom sa rozhodnem pre zmenu poistnej doby napr. do 50. Jedna a ta ista zmluva prestane splnat zakonne podmienky. Zmluva nezanikne, len strati narok na odpocet. Bude aj v tomto pripade nutne navysovat zaklad dane?
Andyke
14.06.08,20:37
Áno budeš musieť navýšiť základ dane, lebo si nesplnil zákonom stanovené podmienky .
matkovci
15.06.08,07:25
Teda zmluva musi za kazdych okolnosti byt uzatvorena min. na 10 rokov a do 55ky a zaroven v tom povodnom stave bez porusenia podmienok aj prezit tych 10 rokov resp. do 55ky. Este ma zaujima ako je to s ciastocnym odkupom. Pocul som totiz aj nazory ze zo zmluvy sa nesmie ani vyberat. Ale ved najskor sa vzdy vybera to co tam vlozim a potom az zhodnotenie. Navysuje sa aj v tomto pripade?:confused:
Marcela16
17.06.08,06:39
Trochu som na pochybách ako to má byť správne.... Ide mi o rok 2007 - prvé tri mesiace pracoval ako zamestnanec, pol roka bol nezamestnaný a posledné tri mesiace bol SZČO. Znížiť základ dane podľa par. 11 si môže o 12000, alebo o pomernú časť?