Igy
14.03.08,15:25
Ahojte, ako je to s prevádzkovaním živnosti alebo podnikania ako takého v byte. Máme vlastníka ktorý si v byte zriadil firmu. Denne sa tam premelie dosť ľudí ktorí využívajú spoločné priestory. Neviem či sú to jeho zamestnanci alebo zákazníci ale to je asi jedno. Za tento byt však platí ako keby tam bývala jedna osoba.
Predpokladám že pokiaľ je tam len sídlo firmy tak je to OK. Iné by to bolo keby tam bola prevádzka. Existuje nejaký zákon ktorý toto rieši. Predsa susedia, alebo správca by mal o tom vedieť a dať súhlas že z bytu sa stala firma?
m.hladka
14.03.08,17:09
Veľa SZČO podníká, kde sídlo má v mieste bydliska, čiže v byte.
Druhá vec je, ak tam má prevádzku, ktorá ruší obyvateľov - susedov.... S tým nič nenarobíš.
Halli
14.03.08,18:37
pozri si ho tu: http://www.zrsr.sk/ či tam má aj prevádzku a v prípade, že sa jeho podnikaním neprimerane využíva výťah a spoločne osvetlenie, znečisťujú sa priestory, treba to prebrať s ostatnými vlastníkmi na schodzi a dohodnuť sa na patričných platbach za uvedené služby.
... veľa ľudí podniká doma, ale je rozdiel, či robí doma prácu, ktorá svojim charakterom nenarušuje bývanie vlastníkov v dome, alebo či tam chodia húfne zamestnanci pre výplaty, pre papiere, prípadne materiál.
Igy
14.03.08,21:35
Mne sa zda ze som svojho casu niekde videl info ze ak chcem v byte zriadit prevadzku, potrebujem suhlas od spravcu. Islo len o prevadzku. Predsa nie je mozne aby som zo svojho bytu spravil obchod alebo predajnu satstva. To nastastie nie je pripad u nas. Tu je vsetko v poriadku, len som chcel vediet ako to ma po spravnosti byt.
Inak ja mam tiez zivnost a sidlo mam v byte. Prevadzku na svoju cinnost vsak nepotrebujem.
sthruska
15.03.08,08:00
Existuje ohlasovacia povinnosť o zriadení prevádzky. Okrem iného voči stavebnému úradu. Ďalej existuje "zmena v užívaní" voči stavebnému úradu.
Halli
16.03.08,14:27
Existuje ohlasovacia povinnosť o zriadení prevádzky. Okrem iného voči stavebnému úradu. Ďalej existuje "zmena v užívaní" voči stavebnému úradu.


...toto ale nerieši problém v dome, je to povinnosť voči živnostenskému a stavebnému uradu, nie voči vlastníkom v dome a ich "sponzorovaniu" podnikania uvedeného SZČO.;)
sthruska
17.03.08,07:53
//Predsa susedia, alebo správca by mal o tom vedieť a dať súhlas že z bytu sa stala firma?
Ja som mal na mysli skôr toto. SVB sa tiež vyjadruje k zriadeniu prevádzky a vtedy sa dohadujú aj podmienky prevádzkovania. To sa asi neudialo.
batorek
19.05.09,07:06
Dobrý deň.
Ja by som mal tiež otázku ohľadne podnikania v rodinnom dome. Mám živnosť
na vedenie účtovnej evidencie a zaplatila som vyššiu daň za priestorv ktorom túto prácu vykonávam. Je to miestnosť, kde nič iné nemám len
veci na podnikanie t.j. počítač regále na doklady a kanc.stôl. Musím
túto mi estnosť vyňať z byt. priestorov,?Nemusím mať ani tabuľu firmy
vyloženú podľa ŽU. Síce som zaplatila vyššiu daň za túto miestnosť a teraz
ma OU upozornil, že si musím požiadať o vyňatie. Toto práve nechcem, dá sa
to inak riešiť? Ja si do nákladov nedávam nič čo sa týka réžie domu.
Prosím o informáciu. ďakujem batorek
svojar
21.05.09,15:55
Zaplatila vyššiu daň z nehnuteľnosti. Rovná daň je pri dani z príjmu.
richardg
02.06.09,17:01
Ahojte:-))pripojila by som sa k tejto téme, totižto podnikám tiež doma, mám vyhradenú jednu miestnosť na ňu, 25m2.zaplatili sme daň za nehnuteľnosť 22€ za celý dom t.j.121m2 a teraz mi prišlo ešte platiť za tú jednu miestnosť vyše 43€ je to normálne?volala som tam pani a vravela som jej, že to tak veľa mám platiť za jednu izbu., keď za celý dom platím iba polovicu??????vravela, že áno, všetko nahodili do H(viacúčelová stavba)a vravela že to oni rozdelili ale že to nevidno, že to iba u nich v počítači vidno a na našom výpise nie:-((a potom vravela že veď som Vám to dala aj do F-ka(stavby na ost.podnik a zárobk.činnosť,....ale tam mi figuruje nula na mojom papieri.....
Prosím Vás viete mi s tým poradiť, či to je tak dobré,alebo kde by som si mohla viac o tomto pozrieť:-))
Ďakujem
svojar
03.06.09,09:27
No ono sa za priestory pre zárobkovú činnosť platí niekolko krát viac ako za dom, alebo priestory nabývanie.
Skús pozrieť, alebo zadaj tému do porady, kde sú dane.