Marcela16
14.03.08,17:50
Trochu mi nie je jasná jedna vec. SZČO chodia na účet v cudzej mene úhrady jeho vystavených faktúr. On si robí cesťáky, ktoré si prepláca v SKK. Mám to zaúčtované tak, že výbery z banky dávam ako VNZD a do slovenskej pokladne si robím príjem - osobný vklad podnikateľa. Logickejšie by asi bolo, keby že sa to robilo cez priebežnú položku, to čo vyberá z banky v cudzej mene rovno vkladom do pokladne v SKK. Ale neviem aký kurz by som tak použila. Lebo je logické, že tie CZK by musel niekde zmeniť v zmenárni, ale nemám žiaden doklad zo zmenárne. Je to správne aj tak ako to mám?
Zoltán Kovács
14.03.08,17:17
Trochu mi nie je jasná jedna vec. SZČO chodia na účet v cudzej mene úhrady jeho vystavených faktúr. On si robí cesťáky, ktoré si prepláca v SKK. Mám to zaúčtované tak, že výbery z banky dávam ako VNZD a do slovenskej pokladne si robím príjem - osobný vklad podnikateľa. Logickejšie by asi bolo, keby že sa to robilo cez priebežnú položku, to čo vyberá z banky v cudzej mene rovno vkladom do pokladne v SKK. Ale neviem aký kurz by som tak použila. Lebo je logické, že tie CZK by musel niekde zmeniť v zmenárni, ale nemám žiaden doklad zo zmenárne. Je to správne aj tak ako to mám?

Nie je to celkom správne. Výber CZK by si mal účtovať cez priebežnú položku kurzom komerčnej banky. Vytvoriť pokladňu v cudzej mene, a tým istým kurzom prijať CZK do tej pokladne.
jataky
15.03.08,00:56
A je to takto nesprávne? Daňovou kontrolou vytýkateľné a postihovateľné? Chcem si jednoduché účtovníctvo čo najviac zjednodušiť. Podnikateľ z devízového účtu nevyberá peniaze v korunách, ale priamo v cudzej mene, lebo banka má nevýhodný kurz a aj poplatky za konverziu. Zmení to v zmenárni. Keby som chcela účtovať celkom správne, musela by som účtovať cez priebežné položky, navyše si otvoriť pokladňu v cudzej mene, v zmenárni zmeniť ich kurzom, vložiť do slovenskej pokladne a v internom doklade ešte urobiť halierové vyrovnanie, lebo kurzom skoro nikdy nedostanem zaokrúhlenú sumu. A tak len vyberie podnikateľ na osobnú spotrebu, zmení si to kde chce a vloží ako vklad podnikateľa do pokladne zase sumu, akú chce a zaokrúhlenú.
atka4
15.03.08,16:50
A je to takto nesprávne? Daňovou kontrolou vytýkateľné a postihovateľné? Chcem si jednoduché účtovníctvo čo najviac zjednodušiť. Podnikateľ z devízového účtu nevyberá peniaze v korunách, ale priamo v cudzej mene, lebo banka má nevýhodný kurz a aj poplatky za konverziu. Zmení to v zmenárni. Keby som chcela účtovať celkom správne, musela by som účtovať cez priebežné položky, navyše si otvoriť pokladňu v cudzej mene, v zmenárni zmeniť ich kurzom, vložiť do slovenskej pokladne a v internom doklade ešte urobiť halierové vyrovnanie, lebo kurzom skoro nikdy nedostanem zaokrúhlenú sumu. A tak len vyberie podnikateľ na osobnú spotrebu, zmení si to kde chce a vloží ako vklad podnikateľa do pokladne zase sumu, akú chce a zaokrúhlenú.

No jednoduchšie jednoduché účtovníctvo týmto spôsobom nebude, lebo si ho skomplikuješ prípadnou pokutou za nesprávne vedenie účtovníctva, a to hádam nie je vedome potrebné. Tebou popísaný spôsob(zvýraznené v texte) je správny v teretickej rovine a mal by byť aj realizovaný.
Porušila by si tým jednak Zákon o účtovníctve, jednak postupy účtovania.

Zákon o účtovníctve
§ 24
(3) Pri kúpe a pri predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané. Ak sa predaj alebo kúpa cudzej meny uskutoční za iný kurz ako ponúka banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v kurzovom lístku, použije sa kurz, ktorý banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v deň vysporiadania obchodu ponúka za kúpu alebo predaj meny v kurzovom lístku. Ak sa kúpa alebo predaj neuskutočňuje s bankou, pobočkou zahraničnej banky alebo so zmenárňou, použije sa kurz vyhlásený Národnou bankou Slovenska v deň vysporiadania obchodu.

(4) Pri prevode peňažných prostriedkov z účtu zriadeného v cudzej mene na účet zriadený v slovenskej mene a z účtu zriadeného v slovenskej mene na účet zriadený v cudzej mene sa použije kurz podľa odseku 3.

Postupy účtovania pre JÚ
§ 21
Cudzia mena

(1) Pri predaji alebo kúpe cudzej meny za slovenskú menu sa použije kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané bankou alebo zmenárňou v deň uskutočnenia účtovného prípadu. Ak sa kúpa alebo predaj uskutoční iným subjektom ako je banka alebo zmenáreň, použije sa kurz vyhlásený Národnou bankou Slovenska, platný v deň uskutočnenia účtovného prípadu.

(2) Peňažné prostriedky v hotovosti a na účtoch v bankách v cudzej mene sa prepočítajú na slovenskú menu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska. Kurzové rozdiely z prepočtu sa účtujú podľa § 4 ods. 4.
Katarina
15.03.08,17:11
Ak vyberá peniaze z devízového účtu na osobnú spotrebu, prepočítaj kurzom NBS platným v deň odpísania z účtu a zaúčtuj ako osobnú spotrebu VNZD. Podľa mňa tým žiadny zákon neporušíš, ja to robím tiež takto.
atka4
15.03.08,17:30
Ak vyberá peniaze z devízového účtu na osobnú spotrebu, prepočítaj kurzom NBS platným v deň odpísania z účtu a zaúčtuj ako osobnú spotrebu VNZD. Podľa mňa tým žiadny zákon neporušíš, ja to robím tiež takto.


Súhlasím za predpokladu, že je to výber na osobnú spotrebu.
jataky
15.03.08,18:57
Tiež si myslím, že žiadny zákon týmto podľa citovaných paragrafov neporušujem, iba ak by tam boli ešte iné paragrafy. Veď výber z účtu účtujem v denníku podľa kurzu NBS. Existuje nejaký paragraf, alebo usmernenie, ktoré zakazuje vybrať z účtu na osobnú spotrebu a následne vložiť do podnikateľskej pokladne?Živnostníkovi to podľa môže byť tolerované.
Monika Kováčová
15.03.08,20:47
Podnikateľ kde zobral peniaze v cudzej mene, keď tie, ktoré vybral zo svojho devízového účtu minul na osobnú spotrebu?
Nemyslíš, že to nabáda k porušeniu devízového zákona? Že teoreticky nevie zdôvodniť vklad valút do pokladne?
jataky
25.03.08,22:55
Podnikateľ kde zobral peniaze v cudzej mene, keď tie, ktoré vybral zo svojho devízového účtu minul na osobnú spotrebu?
Nemyslíš, že to nabáda k porušeniu devízového zákona? Že teoreticky nevie zdôvodniť vklad valút do pokladne?
Podnikateľ nemá pokladňu v cudzej mene. Na devízovom účte má len platby, na ktoré vystavuje faktúry.
jataky
25.03.08,22:56
Ale ďakujem za upozornenie na túto záležitosť.