ja_na
14.03.08,17:31
dobry den poradaci.
potrebovala by som poradit. v pracovnej zmluve mam ako miesto vykonu prace napisany len nazov organizacie bez presneho urcenia miesta alebo obce. firma ma vsak strediska v roznych mestach. moze ma zamestnavatel "zaradit" na ine stredisko do ineho mesta, alebo je zle napisana zmluva nakolko v zakonniku sa vravi, ze tam musi byt presne definovane miesto. v tom pripade by to bolo preradenie??? moooc dakujem za odpoved.
Evanka
14.03.08,16:43
dobry den poradaci.
potrebovala by som poradit. v pracovnej zmluve mam ako miesto vykonu prace napisany len nazov organizacie bez presneho urcenia miesta alebo obce. firma ma vsak strediska v roznych mestach. moze ma zamestnavatel "zaradit" na ine stredisko do ineho mesta, alebo je zle napisana zmluva nakolko v zakonniku sa vravi, ze tam musi byt presne definovane miesto. v tom pripade by to bolo preradenie??? moooc dakujem za odpoved.
V zmluve by si mala mať presne určené miesto považované za pravidelné pracovisko. Teda mesto aj s úplnou adresou. Je to dôležité pri preložení do iného mesta, v ktorom má podnik prevádzku, pri pracovných cestách,....
ja_na
14.03.08,18:04
a ked ma zaradil do ineho mesta musim tuto "hlasenku o preradeni" akceptovat? tvrdi, ze ma zaradit na ine stredisko firmy moze, nakolko aj ta pobocka mimo mesta je v ramci tej istej firmy.
Evanka
14.03.08,18:14
a ked ma zaradil do ineho mesta musim tuto "hlasenku o preradeni" akceptovat? tvrdi, ze ma zaradit na ine stredisko firmy moze, nakolko aj ta pobocka mimo mesta je v ramci tej istej firmy.
Podľa toho, ako máš určené miesto výkonu práce v zmluve tak môže.
Druhá vec je, že by si mala mať určené presné miesto v zmluve.....
ja_na
07.04.08,10:46
V zmluve mam nazov firmy a miesto=mesto kde firma sidli. Doteraz som v danom mieste=meste aj pracovala. Tvrdi, ze kedze pobocka kam ma "zaradil" je v ramci jednej firmy aj napriek tomu, ze je v inom meste. moze sa jednat v tomto pripade o zaradenie alebo je to preradenie? Dakujem.
Chobot
07.04.08,11:05
V zmluve mam nazov firmy a miesto=mesto kde firma sidli. Doteraz som v danom mieste=meste aj pracovala. Tvrdi, ze kedze pobocka kam ma "zaradil" je v ramci jednej firmy aj napriek tomu, ze je v inom meste. moze sa jednat v tomto pripade o zaradenie alebo je to preradenie? Dakujem.

Ide o preradenie. Na preradenie treba súhlas zamestnanca.
ja_na
08.04.08,07:47
ako mam teda najlepsie reagovat, ked ma preradili, ale suhlas som nedala. momentalne dochadzam, lebo nechcem porusit ziadne nariadenia, nakolko som tehotna a v praci chcem este zotrvat? neviem si rady, napisala som im staznost, ale zatial mi neodpovedali (maju na to 30 dni, si myslim), tak cakam :-(
velmi pekne dakujem za odpoved.
Chobot
08.04.08,09:07
ako mam teda najlepsie reagovat, ked ma preradili, ale suhlas som nedala. momentalne dochadzam, lebo nechcem porusit ziadne nariadenia, nakolko som tehotna a v praci chcem este zotrvat? neviem si rady, napisala som im staznost, ale zatial mi neodpovedali (maju na to 30 dni, si myslim), tak cakam :-(
velmi pekne dakujem za odpoved.

Daj podnet na inšpektorát práce.

Alebo ak nechceš hneď narobiť vietor, vyžiadaj si najprv stanovisko inšpektorátu anonymne, teda že neuvedieš názov firmy (svoje meno áno, nemusíš sa báť nejakých protiopatrení, je to serióznejšie, než anonym. Aj ja som si už párkrát vyžiadal stanovisko IP.).

Pošli im prípadne kópiu zmluvy bez názvu firmy, nech môžu fundovane odpovedať. Potom s týmto stanoviskom IP opäť oslovíš zamestnávateľa a upozorníš ho, že postupoval nie v súlade so zákonom. A ak si nedajú povedať, tak potom ich natrieš...
ja_na
08.04.08,11:50
dakujem moc pekne chobot. este mam taku podotazku, suhlasi to, ze inspektorat prace ma na odpoved 30 dni? a co ak by som poslala staznost priamo zamestnavatelovi a tu istu kopiu i na IP, nech hned vedia, ze si so mnou nemozu robit co chcu, lebo sa ku mne naozaj nezachovali velmi seriozne. odpovedaju v tom pripade taktiez, i ked v hlavicke pre adresata nie je napisany konkretne IP, ale zamestnavatel a oni len v kopii?

najradsej by sa ma uz asi totiz zbavili, aby som sla na "rizikove" a nemuseli by ma platit. Ale peniazky sa zidu a pn-ka nie je bohvie co a este k tomu tie vychadzky... :-(
Chobot
08.04.08,12:11
dakujem moc pekne chobot. este mam taku podotazku, suhlasi to, ze inspektorat prace ma na odpoved 30 dni? a co ak by som poslala staznost priamo zamestnavatelovi a tu istu kopiu i na IP, nech hned vedia, ze si so mnou nemozu robit co chcu, lebo sa ku mne naozaj nezachovali velmi seriozne. odpovedaju v tom pripade taktiez, i ked v hlavicke pre adresata nie je napisany konkretne IP, ale zamestnavatel a oni len v kopii?

najradsej by sa ma uz asi totiz zbavili, aby som sla na "rizikove" a nemuseli by ma platit. Ale peniazky sa zidu a pn-ka nie je bohvie co a este k tomu tie vychadzky... :-(

Nebuď lenivá (:D) a pekne skomponuj samostatné podanie na IP. List, čo si poslala zamestnávateľovi, môžeš pripojiť v kópii, ako aj iné doklady (prac. zmluvu). Vždy to ale lepšie vyzerá, ak v záhlaví oslovíš adresáta, než mu len pošleš kópiu aderesovanú niekomu inému. Vybavujem aj ja kopec sťažností a ver mi, ten kto to vybavuje, berie inak takto adresovaný list.

Potom firme si asi písala iné fakty a inak si formulovala vety. U zamestnávateľa si sa sťažovala na neho, IP budeš žiadať o stanovisko. Môžeš napísať aj e-mail a priložíš naskenované dokumenty.

Mám skúsenosť, že IP, Košice ( ipke@ipke.sk ) zvykne dať odpoveď tak do 1-2 týždňov, IP, Bratislava ( ip.bratislava@ba.ip.gov.sk )to trvá trochu dlhšie (cca 3 týždne). Môžeš ale osloviť ktorýkoľvek IP najbližšie k tvojmu bydlisku:

http://www.nip.sk/
ja_na
08.04.08,12:16
:-) praveze nie som leniva a uz pisem vsade kde sa len da. hneva ma to, nakolko je to velka a pomerne znama firma. pisat budem do trnavy.
pisala som i na odbory, ale kedze odborarom nie som, tak porusenie kolektivnej zmluvy ich asi nezaujima. ach jaj.
Evanka
08.04.08,15:27
:-) praveze nie som leniva a uz pisem vsade kde sa len da. hneva ma to, nakolko je to velka a pomerne znama firma. pisat budem do trnavy.
pisala som i na odbory, ale kedze odborarom nie som, tak porusenie kolektivnej zmluvy ich asi nezaujima. ach jaj.
Kolektívna zmluva je záväzná pre všetkých zamestnancov, nielen pre "odborárov".
ja_na
09.04.08,07:48
tak potom ale nerozumiem tomu, ze im pisem a odpoved nepride...
z firmy mi napisali, ze na svojom stanovisku trvaju. arogantne, bez dalsieho vysvetlenia alebo objasnenia. idem teda na nich podat staznost na IP. je to smutne... snad nie su vsetky firmy na sk podobneho "vydania" :-(
Chobot
09.04.08,08:03
tak potom ale nerozumiem tomu, ze im pisem a odpoved nepride...
z firmy mi napisali, ze na svojom stanovisku trvaju. arogantne, bez dalsieho vysvetlenia alebo objasnenia. idem teda na nich podat staznost na IP. je to smutne... snad nie su vsetky firmy na sk podobneho "vydania" :-(

V súčasnosti mnohé odborové organizácie fungujú len formálne, nie sú zriadené skutočne na hájenie záujmov zamestnanca. Vo veľa prípadoch dokonca zamestnávateľ sám iniciuje založenie odborov, do ktorých si navrhne svojich ľudí. Takže nečakaj skutočnú pomoc zo strany odborov, najmä nie ako individuálny prípad (možno v prípade hromadného prepúšťania by sa odbory viac angažovali).
ja_na
09.04.08,08:26
hmm, to som nevedela, myslela som, ze prave odborari su protipolom voci zamestnavatelovi a porusovanie zmluv presetruju i ked ide o jednotlivca. nechapem potom naco tie kolkektivne zmluvy vytvaraju :-( idem sa teda obratit na ten IP, neviem presne ako budem staznost formulovat, ale cez vikend uz len daco vymyslim. Ak teda poslem podnet, pojdu ich priamo skontrolovat a ak by naozaj islo o porusenie ZP musela by firma urobit napravu alebo sa budem musiet obratit na sud? Dakujem.
Chobot
09.04.08,08:42
hmm, to som nevedela, myslela som, ze prave odborari su protipolom voci zamestnavatelovi a porusovanie zmluv presetruju i ked ide o jednotlivca. nechapem potom naco tie kolkektivne zmluvy vytvaraju :-( idem sa teda obratit na ten IP, neviem presne ako budem staznost formulovat, ale cez vikend uz len daco vymyslim. Ak teda poslem podnet, pojdu ich priamo skontrolovat a ak by naozaj islo o porusenie ZP musela by firma urobit napravu alebo sa budem musiet obratit na sud? Dakujem.

AK dáš podnet, nie je ešte isté, že pôjdu na kontrolu. Je to na ich rozhodnutí. Možno ti dajú len vyjadrenie, že to nie je v súlade so ZP a svoje nároky si musíš uplatniť na súde.

Oni nemajú rozhodovaciu právomoc. Môžu len konštatovať porušenie ZP a prípadne udeliť pokutu, v závislosti o intenzity porušenia. Nemôžu však prikázať firme urobiť nápravu. Svoje práva si budeš musieť uplatniť na súde.

Ale nevynechaj IP. Niekedy sú radi, ak majú podnety a majú čo skontrolovať. Len nebuď sklamaná, ak nenabehnú hneď do firmy.
ja_na
09.04.08,08:59
chobot, velmi pekne dakujem za odpoved. urcite ich nevynecham, len o to pripadne podanie k sudu ma budes musiet asi opat navigovat :-) ak by sa aj totiz jednalo o to porusenie, tak takej velkej firme by ta pokuta bola asi jedno=nebola by dostatocne vysoka. oni rataju iste s tym, ze ma to prestane bavit. avsak urcite by som ich zalovala, len si este musim potom zistit, ze z coho vsetkeho a co mozem teda vlastne zalobou ziskat :-(
Evanka
09.04.08,09:28
a ked ma zaradil do ineho mesta musim tuto "hlasenku o preradeni" akceptovat? tvrdi, ze ma zaradit na ine stredisko firmy moze, nakolko aj ta pobocka mimo mesta je v ramci tej istej firmy.
Janka, podľa mňa, ako som už písala, mala by si mať v pracovnej zmluve uvedené nielen mesto, ale aj adresu pracoviska (aspoň ulicu). Ak však sa jedná o preradenie do iného mesta, teda nie je to v súlade s mestom na zmluve (teda dochádza jednoznačne k zmene miesta pracoviska), jedná sa vlastne buď o novú zmluvu, alebo Dodatok k zmluve, s ktorým by si mala aj ty súhlasiť. Záleží na tom, z akého dôvodu ťa preraďuje na iné miesto. Ak napríklad tvoje miesto zrušil,...tu by sa však mohlo stať, že ak s tým súhlasiť nebudeš, zamestnávateľ môže s tebou rozviazať pracovný pomer.
Na posúdenie veci, je potrebné asi uviesť viac konkrétnych skutočností.....
ja_na
09.04.08,09:58
jednoducho som len dostala "hlasenku o zaradeni", ktoru som ani nepodpisala, ale zevraj na to moj podpis ani nie je treba. nemam ziadnu novu zmluvu, ani dodatok. nikto sa ma nepytal, ci suhlasim alebo nie... skratka to bolo dane prikazom: hned :-(