petovsan
14.03.08,19:23
Už 2 hodiny sa neviem vymotať z nasledovného problému (asi to bude tým dátumom :D), ale:
Podnikateľ si previedol zo svojho podnikateľského devízového účtu 7.000,- EUR, čo je v prepočte cca 230.000,- na svoj OSOBNÝ účet vedený v SKK, t.j. nevyberal valuty do EUR pokladne. Účtuje v JÚ.
Akým kurzom účtujem o tejto transakcii? Kurzom banky, alebo kurzom NBS? A čo s kurzovým rozdielom pri takejto transakcii? Podľa mňa by nemala ovplyvňovať koncoročné kurzové rozdiely ... alebo áno?
Ja už neviem ani logicky premýšľať ... ak by bol kurzový rozdiel kurzovým ziskom, mal by ho zdaňovať ... ak by bola výsledkom kurzová strata ... bude to výdavok ovplyvňujúci základ dane? :confused:
KvetkaK
14.03.08,18:28
Už 2 hodiny sa neviem vymotať z nasledovného problému (asi to bude tým dátumom :D), ale:
Podnikateľ si previedol zo svojho podnikateľského devízového účtu 7.000,- EUR, čo je v prepočte cca 230.000,- na svoj OSOBNÝ účet vedený v SKK, t.j. nevyberal valuty do EUR pokladne. Účtuje v JÚ.
Akým kurzom účtujem o tejto transakcii? Kurzom banky, alebo kurzom NBS? A čo s kurzovým rozdielom pri takejto transakcii? Podľa mňa by nemala ovplyvňovať koncoročné kurzové rozdiely ... alebo áno?
Ja už neviem ani logicky premýšľať ... ak by bol kurzový rozdiel kurzovým ziskom, mal by ho zdaňovať ... ak by bola výsledkom kurzová strata ... bude to výdavok ovplyvňujúci základ dane? :confused:
Ja myslím, že to zaúčtuješ kurzom NBS, keďže ide o devízy a nevznikne Ti žiadny kurzový rodiel. Výdaj z devízového účtu a aj príjem na osobný bude prepočítaný tým istým kurzom.
liba2
14.03.08,18:37
Už 2 hodiny sa neviem vymotať z nasledovného problému (asi to bude tým dátumom :D), ale:
Podnikateľ si previedol zo svojho podnikateľského devízového účtu 7.000,- EUR, čo je v prepočte cca 230.000,- na svoj OSOBNÝ účet vedený v SKK, t.j. nevyberal valuty do EUR pokladne. Účtuje v JÚ.
Akým kurzom účtujem o tejto transakcii? Kurzom banky, alebo kurzom NBS? A čo s kurzovým rozdielom pri takejto transakcii? Podľa mňa by nemala ovplyvňovať koncoročné kurzové rozdiely ... alebo áno?
Ja už neviem ani logicky premýšľať ... ak by bol kurzový rozdiel kurzovým ziskom, mal by ho zdaňovať ... ak by bola výsledkom kurzová strata ... bude to výdavok ovplyvňujúci základ dane? :confused:Prečo by mal vzniknúť kurzový rozdiel ? výber 7000 eur je osobná spotreba. O pohyboch na osobnom účte v SKK predsa neúčtuješ v jeho JÚ.
KvetkaK
14.03.08,18:39
Prečo by mal vzniknúť kurzový rozdiel ? výber 7000 eur je osobná spotreba. O pohyboch na osobnom účte v SKK predsa neúčtuješ v jeho JÚ.
Vidíš, to som si ani ja neuvedomila. Vlastne bude iba výdaj z devízového účtu. :rolleyes:
petovsan
14.03.08,18:45
Vidíš, to som si ani ja neuvedomila. Vlastne bude iba výdaj z devízového účtu. :rolleyes:
Ďakujem Vám veľmi pekne za Vaše reakcie a názory, milé dámy; áno, o osobnom účte neúčtujem, ale akosi mi to hrozne analyticky a súvislostne myslí a stále premýšľam nad tým, že ak by tam tie Eur-á na podnikateľskom devízovom účte nechal, boli by kurzové rozdiely k 31.12.2007 iné, ako keby ich nevyberal pre svoju osobnú spotrebu. Ak by ich bral do valutovej pokladne, tak nemám čo riešiť ... ale stále rozmýšľam nad tým, že výber tých Eur, prepočítaných na SKK určitým kurzom, ovplyvní v konečnom dôsledku aj jeho základ dane v súvislosti s vzniknutým kurz. rozdielom z tejto transakcie ... alebo sa už z toho neviem vymotať ??? :confused:
KvetkaK
14.03.08,18:48
Ďakujem Vám veľmi pekne za Vaše reakcie a názory, milé dámy; áno, o osobnom účte neúčtujem, ale akosi mi to hrozne analyticky a súvislostne myslí a stále premýšľam nad tým, že ak by tam tie Eur-á na podnikateľskom devízovom účte nechal, boli by kurzové rozdiely k 31.12.2007 iné, ako keby ich nevyberal pre svoju osobnú spotrebu. Ak by ich bral do valutovej pokladne, tak nemám čo riešiť ... ale stále rozmýšľam nad tým, že výber tých Eur, prepočítaných na SKK určitým kurzom, ovplyvní v konečnom dôsledku aj jeho základ dane v súvislosti s vzniknutým kurz. rozdielom z tejto transakcie ... alebo sa už z toho neviem vymotať ??? :confused:
Už sa nad tým nezamýšlaj, lebo sa už úplne zamotáš a ešte aj my sa k Tebe pridáme. :D;)
liba2
14.03.08,18:51
Ďakujem Vám veľmi pekne za Vaše reakcie a názory, milé dámy; áno, o osobnom účte neúčtujem, ale akosi mi to hrozne analyticky a súvislostne myslí a stále premýšľam nad tým, že ak by tam tie Eur-á na podnikateľskom devízovom účte nechal, boli by kurzové rozdiely k 31.12.2007 iné, ako keby ich nevyberal pre svoju osobnú spotrebu. Ak by ich bral do valutovej pokladne, tak nemám čo riešiť ... ale stále rozmýšľam nad tým, že výber tých Eur, prepočítaných na SKK určitým kurzom, ovplyvní v konečnom dôsledku aj jeho základ dane v súvislosti s vzniknutým kurz. rozdielom z tejto transakcie ... alebo sa už z toho neviem vymotať ??? :confused:Eurá vybral, s tým už nič nenarobíš. Ak by ich vložil do pokladne eur, stejne by ich vybral - lebo ich potreboval na osobnú spotrebu. Myslím, že sa zbytočne zaťažuješ tým čo by bolo keby... :)
petovsan
14.03.08,19:01
Eurá vybral, s tým už nič nenarobíš. Ak by ich vložil do pokladne eur, stejne by ich vybral - lebo ich potreboval na osobnú spotrebu. Myslím, že sa zbytočne zaťažuješ tým čo by bolo keby... :)
Máš môj plný súhlas, ale predsa len ešte jedna moja úvaha:
ak by bol ten prevod medzi bankou a valutovou pokladňou, tak by kurzový rozdiel nevznikol žiadny ... keďže v tomto prípade ale neúčtujem cez priebežné položky a nemám "protistranu", tak mi kurzový rozdiel vznikne ... ak by to bola menšia suma, asi by ma to tak netrápilo, ale predsa, jedná sa o 230.000,- Skk, a z tejto sumy kurzový rozdiel už asi nebude zanedbateľný, a teda myslím, že uvažovať o jeho zaúčtovaní do VOZD alebo VNZD je celkom na zamyslenie ... čo Vy na to?
Kto je ochotný sa do tohto prípadu ešte prípadne zamotať? :)
KvetkaK
14.03.08,19:07
Máš môj plný súhlas, ale predsa len ešte jedna moja úvaha:
ak by bol ten prevod medzi bankou a valutovou pokladňou, tak by kurzový rozdiel nevznikol žiadny ... keďže v tomto prípade ale neúčtujem cez priebežné položky a nemám "protistranu", tak mi kurzový rozdiel vznikne ... ak by to bola menšia suma, asi by ma to tak netrápilo, ale predsa, jedná sa o 230.000,- Skk, a z tejto sumy kurzový rozdiel už asi nebude zanedbateľný, a teda myslím, že uvažovať o jeho zaúčtovaní do VOZD alebo VNZD je celkom na zamyslenie ... čo Vy na to?
Kto je ochotný sa do tohto prípadu ešte prípadne zamotať? :)
Ja už som z Teba asi domotaná:D. Veď na devízovom účte by bol taký istý pohyb, či by si účtovala aj príjem do pokladne alebo len takto výber. Ja už asi tomu nerozumiem, nad čím sa tak trápiš. Veď výpočet kurzového rozdielu na konci roka by vyšiel rovnaký. Alebo sa mýlim?? :rolleyes:
liba2
14.03.08,19:21
Máš môj plný súhlas, ale predsa len ešte jedna moja úvaha:
ak by bol ten prevod medzi bankou a valutovou pokladňou, tak by kurzový rozdiel nevznikol žiadny ... keďže v tomto prípade ale neúčtujem cez priebežné položky a nemám "protistranu", tak mi kurzový rozdiel vznikne ... ak by to bola menšia suma, asi by ma to tak netrápilo, ale predsa, jedná sa o 230.000,- Skk, a z tejto sumy kurzový rozdiel už asi nebude zanedbateľný, a teda myslím, že uvažovať o jeho zaúčtovaní do VOZD alebo VNZD je celkom na zamyslenie ... čo Vy na to?
Kto je ochotný sa do tohto prípadu ešte prípadne zamotať? :)V účtovníctve bude len výber eur. Tým sa zníži zostatok na účte eur k 31.12. Teda kurzový rozdiel k 31.12. budeš počítať z toho zostatku. Pri výbere ti k.r. nevznikne. 7000 eur prepočítaj kurzom NBS a to bude suma "osobnej spotreby" szčo. Ako si prišla k sume 230000 sk ? ak sa táto suma dá vyčítať z bankového výpisu eur, tak to bude komerčným kurzom prepočítané na Sk - môžeš ho použiť.
petovsan
14.03.08,21:20
V účtovníctve bude len výber eur. Tým sa zníži zostatok na účte eur k 31.12. Teda kurzový rozdiel k 31.12. budeš počítať z toho zostatku. Pri výbere ti k.r. nevznikne. 7000 eur prepočítaj kurzom NBS a to bude suma "osobnej spotreby" szčo. Ako si prišla k sume 230000 sk ? ak sa táto suma dá vyčítať z bankového výpisu eur, tak to bude komerčným kurzom prepočítané na Sk - môžeš ho použiť.
Ešte raz som sa nad tým (možno nezmyselným problémom) "zhlboka" zamyslela, tak to trochu zosumarizujem:
1/ § 21 ods.1 ZDP hovorí, že daňovými výdavkami nie sú výdavky, ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, písm. i) toho istého odseku hovorí o výdavkoch na osobnú potrebu daňovníka ...
2/ daňovník vyberal sumu cca 7.000,- Eur, čo je v prepočte cca 230.000,- SKK, účtovala som banka/výber pre osobnú potrebu/kurz banky, pretože vyberal už v SKK
3/ v osobnej spotrebe má teda zaúčtovaný výdaj 230.000,- Skk (tam problém nie je)
4/ zo zvedavosti som si prepočítala kurzové rozdiely z devízového účtu s výberom tých 7.000,- EUR (230.000,- SKK) a bez výberu 7.000,- EUR (230.000,-) a prišla som k záveru, že kurzové rozdiely mi robia rozdiel v základe dani cca 3.000,- Skk ... a to je to, nad čím tu už 5 hodín premýšľam, či ten kurzový rozdiel 3.000,- Sk má, alebo nemá ovplyvňovať základ dane pri vyčíslení kurzových rozdielov, pretože vznikli pri výbere pre osobnú potrebu podnikateľa ... a to predsa nemôže byť výdavok ovplyvňujúci ZD :eek:!!! ... teda aspoň si to myslím ... môžete sa ešte spolu so mnou zamyslieť, prosím, ako by to bolo v PÚ?
Dav
14.03.08,21:30
Napadlo ma riešenie, ale neručím zaň hlavou. Tie vybraté peniaze vložiť do pokladne, a odtiaľ ich vydať podnikateľovi na osobnú spotrebu. Mali by byť spokojní všetci.Bude aj kurzový rozdiel, aj peniaze u podnikateľa...Idem si uvariť kávu mimotemy, už si ju dakto varí v inej téme.
petovsan
14.03.08,21:39
Napadlo ma riešenie, ale neručím zaň hlavou. Tie vybraté peniaze vložiť do pokladne, a odtiaľ ich vydať podnikateľovi na osobnú spotrebu. Mali by byť spokojní všetci.Bude aj kurzový rozdiel, aj peniaze u podnikateľa...Idem si uvariť kávu mimotemy, už si ju dakto varí v inej téme.
Dav, díky za záujem a dobrý tip, toto ma napadlo ešte predtým, než som tu už domotala skoro všetkých zúčastnených, avšak nedá sa, pretože si ich poslal na svoj osobný účet ... t.j. na výpise z devízového účtu je aj číslo účtu, kam tie SKK odišli :mee: ... inak by to bolo ... myslím, vcelku elegantné riešenie !!!