pepolko
14.03.08,19:50
Prosím vás o radu, či ešte existuje a či je možné založiť Združenie fyzických osôb - podnikateľov? aká právna norma platí momentálne pre Združenie?
môžem takéto združenie založiť so svojím synom, tiež živnostníkom? alebo akú formu spoločného podnikania mi odporučíte?
ďakujem vám za odpovede
lenkak
14.03.08,19:23
Zoltán Kovács
14.03.08,19:25
Čo tak porozmýšlať nad spoločnosťou s ručením obmedzeným?
pepolko
14.03.08,19:36
pozeral som sa do Obchodného zákonníka, aj Občianskeho, ale už tam nie je žiadna zmienka o existencii združenia fyz. osôb, ako kedysi ... :(
pepolko
14.03.08,19:44
... a navyše s.r.o. mi nevyhovuje. čo mi poradíte?
Melnick
14.03.08,19:48
ZDRUŽENIE :)


§ 10

Výpočet príjmov a výdavkov spoluvlastníka
a účastníka združenia, ktoré nie je
právnickou osobou
Na začiatok (http://www.porada.sk/t69628-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2008-a.html#hore)
(1) Príjmy dosiahnuté spoločne dvoma alebo viacerými daňovníkmi z dôvodu spoluvlastníctva k veci alebo zo spoločných práv a spoločné výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov podľa ich spoluvlastníckych podielov, ak nie je právnym predpisom ustanovený alebo účastníkmi dohodnutý iný podiel.61)

(2) Príjmy dosiahnuté daňovníkmi pri spoločnom podnikaní alebo zo spoločnej inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 1 a 2), na základe písomnej zmluvy o združení62) alebo písomného vyhlásenia o združení sa63) a daňové výdavky sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov rovným dielom, ak nie je v zmluve o združení určené inak. To platí aj pre príjmy a daňové výdavky pri spoločnom podnikaní (§ 6) na základe písomnej zmluvy o združení62) medzi fyzickými osobami a právnickými osobami.
Zoltán Kovács
14.03.08,19:53
... a navyše s.r.o. mi nevyhovuje. čo mi poradíte?

Pri s.r.o. máš väčšiu istotu ochrany súkromného majetku ako pri podnikaní na živnostenský list v prípade finančných problémov.
pepolko
14.03.08,20:00
Majka, prosím Ťa, v ktorom zákone je toto združenie? buď som slepý alebo už neviem čo, asi potrebujem dvojitú kávu :-)
Zoltán Kovács
14.03.08,20:01
Zákon o dani z príjmov.
lenkak
14.03.08,20:02
Občiansky zákonník
pepolko
14.03.08,20:03
vrelá vďaka!
neexistuje niečo, ako rodinný podnik?
pepolko
14.03.08,20:03
v občianskom som to nenašiel
Zoltán Kovács
14.03.08,20:04
vrelá vďaka!
neexistuje niečo, ako rodinný podnik?

S.r.o. v ktorom sú majitelia členovia rodiny.
lenkak
14.03.08,20:04
Zoltán Kovács
14.03.08,20:05
ZDRUŽENIE :)


§ 10

Výpočet príjmov a výdavkov spoluvlastníka
a účastníka združenia, ktoré nie je
právnickou osobou
Na začiatok (http://www.porada.sk/t69628-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2008-a.html#hore)
(1) Príjmy dosiahnuté spoločne dvoma alebo viacerými daňovníkmi z dôvodu spoluvlastníctva k veci alebo zo spoločných práv a spoločné výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov podľa ich spoluvlastníckych podielov, ak nie je právnym predpisom ustanovený alebo účastníkmi dohodnutý iný podiel.61)


(2) Príjmy dosiahnuté daňovníkmi pri spoločnom podnikaní alebo zo spoločnej inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 1 a 2), na základe písomnej zmluvy o združení62) alebo písomného vyhlásenia o združení sa63) a daňové výdavky sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov rovným dielom, ak nie je v zmluve o združení určené inak. To platí aj pre príjmy a daňové výdavky pri spoločnom podnikaní (§ 6) na základe písomnej zmluvy o združení62) medzi fyzickými osobami a právnickými osobami.



Majka, prosím Ťa, v ktorom zákone je toto združenie? buď som slepý alebo už neviem čo, asi potrebujem dvojitú kávu :-)


v občianskom som to nenašiel

Uvedený citát je zo zákona o dani z príjmov.
Zita5
14.03.08,20:07
Pozrite Občiansky zákonník § 829 a prísl.ustanovenia
pepolko
14.03.08,20:07
toto viem, už som bol v združení do r. 2003, ale nebolo z.f.o. medzitým zrušené, keď sa už vôbec nespomína v Obchodnom zákonníku pri spoločnostiach, ani nikde inde?
ďakujem vám za ochotu, ste zlatí :-))
Zoltán Kovács
14.03.08,20:09
toto viem, už som bol v združení do r. 2003, ale nebolo z.f.o. medzitým zrušené, keď sa už vôbec nespomína v Obchodnom zákonníku pri spoločnostiach, ani nikde inde?
ďakujem vám za ochotu, ste zlatí :-))

Združenie fyz.osôb nikdy ani nebolo podľa Obchodného zákonníka.
Zita5
14.03.08,20:11
toto viem, už som bol v združení do r. 2003, ale nebolo z.f.o. medzitým zrušené, keď sa už vôbec nespomína v Obchodnom zákonníku pri spoločnostiach, ani nikde inde?
ďakujem vám za ochotu, ste zlatí :-))

Nad čím teda uvažujete , ak chcete so synom uzavrieť zmluvu o združení.Zrušené nie je .
pepolko
14.03.08,20:15
vlastne máte pravdu ... ďakujem, ...asi si ozaj dám tú dvojitú kávu :-)))
pepolko
14.03.08,20:35
a ešte sa chcem opýtať, lebo som zneistil: ako je to teda s tým PD? musí sa viesť jeden akoby hlavný za zfo, a potom dva samostatné, každý za seba? kedysi sme v tom období platili paušálnu daň, a PD sme nemuseli viesť
Zita5
14.03.08,20:38
a ešte sa chcem opýtať, lebo som zneistil: ako je to teda s tým PD? musí sa viesť jeden akoby hlavný za zfo, a potom dva samostatné, každý za seba? kedysi sme v tom období platili paušálnu daň, a PD sme nemuseli viesť

Budete viesť jedno kompletné účtovníctvo na povereného člena združenia pre činnosť t.j. dosahovanie príjmov a výdavkov v rámci združenia a okrem toho každý bude mať osobitné účtovníctvo .

Pozrite na Porade , je tu veľa toho písaného ohľadom združenia .... od vzniku cez účtovanie ,plátcu DPH až po rozpustenie združenia FO.

Stačí napísať hore ZDRUŽENIE FO ..klik hľadať a zobrazia sa všetky témy .
Zoltán Kovács
14.03.08,20:40
Budete viesť jedno kompletné účtovníctvo na povereného člena združenia pre činnosť t.j. dosahovanie príjmov a výdavkov v rámci združenia a okrem toho každý bude mať osobitné účtovníctvo .

Pozrite na Porade , je tu veľa toho písaného ohľadom združenia .... od vzniku cez účtovanie ,plátcu DPH až po rozpustenie združenia FO.

Zároveň na daňový úrad treba oznámiť poverenú osobu vedením účtovníctva.
pepolko
14.03.08,20:41
aha, tak predsa ... no to bude sranda, ešteže ma to účtovníctvo celkom baví, a pritom nie som účtovník
pepolko
14.03.08,20:42
Zároveň na daňový úrad treba oznámiť poverenú osobu vedením účtovníctva.

a ešte aj toto? :eek:
Zoltán Kovács
14.03.08,20:44
a ešte aj toto? :eek:

A aj samotnú zmluvu o združení treba predložiť. A ešte niečo, ak jeden z členov združenia je platiteľom DPH, tak ostatní členovia sa tiež musia registrovať za platiteľa DPH.
Zita5
14.03.08,20:45
a ešte aj toto? :eek:

Veru aj to a aj veľa iných povinností ...ohľadom prípadného plátcu DPH atď ...všetko je na Porade .Určite Vás to bude zaujímať .
pepolko
14.03.08,20:45
A aj samotnú zmluvu o združení treba predložiť. A ešte niečo, ak jeden z členov združenia je platiteľom DPH, tak ostatní členovia sa tiež musia registrovať za platiteľa DPH.
našťastie nie
pepolko
14.03.08,20:48
no to si ešte pamätám, že prípadná registrácia pre DPH urobí poriadne lufty v združení, až by som povedal, že sa to potom buď neoplatí, alebo je lepšie sa reformovať na s.r.o.
Zoltán Kovács
14.03.08,20:49
našťastie nie

Ak ste doteraz samostatne neboli platiteľmi, tak teraz bude teba sledovať obraty na registráciu nasledovne.

Príjem z podnikania združenia + samostatný príjem z podnikania mimo združenia 1.člena + samostatný príjem z podnikania mimo združenia 2.člen. Ak výsledná suma pekročí 1,5 milióna tak bude treba registrovať sa.
pepolko
14.03.08,20:50
Ak ste doteraz samostatne neboli platiteľmi, tak teraz bude teba sledovať obraty na registráciu nasledovne.

Príjem z podnikania združenia + samostatný príjem z podnikania mimo združenia 1.člena + samostatný príjem z podnikania mimo združenia 2.člen. Ak výsledná suma pekročí 1,5 milióna tak bude treba registrovať sa.
to vážne?? :eek::eek:
Zoltán Kovács
14.03.08,20:53
to vážne?? :eek::eek:

Na podporu mojho tvrdenia:

Zákon o DPH
§ 4


(2) Zdaniteľné osoby, ktoré majú sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku a ktoré spoločne podnikajú na základe zmluvy o združení3) alebo inej obdobnej zmluvy (ďalej len zmluva o združení ), sú povinné podať žiadosť o registráciu pre daň, ak za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahnu celkový obrat 1 500 000 Sk. Do celkového obratu sa započítavajú obraty jednotlivých osôb a obrat z ich spoločného podnikania. Zdaniteľné osoby sú povinné podať jednotlivo žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahli obrat 1 500 000 Sk. Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane, uzavrie zmluvu o združení s platiteľom dane, je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň najneskôr do desiatich dní odo dňa uzavretia tejto zmluvy.
pepolko
14.03.08,20:54
1. je myslený obrat združenia, alebo čistý zisk po odrátaní výdavkov?
2. znamená to, že 2x zisk združenia nesmie prekročiť 1,5 milióna Sk?
pepolko
14.03.08,20:56
už mi to je úplne jasné
Zoltán Kovács
14.03.08,20:57
1. je myslený obrat združenia, alebo čistý zisk po odrátaní výdavkov?
2. znamená to, že 2x zisk združenia nesmie prekročiť 1,5 milióna Sk?

Obrat sa skúma, nie zisk.
Príklad

Otec má obrat mimo združenia 600.000,-
Syn má obrat mimo združenia 500.000,-
Spoločný obrat v združení 400.001,-

Spolu 1.500.001,- a je povinnosť registrácie.
pepolko
14.03.08,20:59
Obrat sa skúma, nie zisk.
Príklad

Otec má obrat mimo združenia 600.000,-
Syn má obrat mimo združenia 500.000,-
Spoločný obrat v združení 400.001,-

Spolu 1.500.001,- a je povinnosť registrácie.
keď ale mimo združenia nie je žiadny obrat?
Zoltán Kovács
14.03.08,21:00
keď ale mimo združenia nie je žiadny obrat?

Tak sa skúma obrat združenia.
pepolko
14.03.08,21:02
vďaka, tak som si to zle vysvetľoval.
ale že je to v tom zákone nejednoznačne napísané?
dá sa to pochopiť aj tak, ako som si to ja vysvetľoval, no nie?
Melnick
14.03.08,21:10
Majka, prosím Ťa, v ktorom zákone je toto združenie? buď som slepý alebo už neviem čo, asi potrebujem dvojitú kávu :-)

V zákone o dani z príjmov.
mimotemyA kávu si kľudne daj, aj ja si idem ešte jednu uvariť,aspoň nebudem popíjať sama.
pepolko
14.03.08,21:11
vďaka, už som to našiel
pepolko
14.03.08,21:18
V zákone o dani z príjmov.
mimotemyA kávu si kľudne daj, aj ja si idem ešte jednu uvariť,aspoň nebudem popíjať sama.
mimochodom, mimotemy chutí ti káva? ;)
Zita5
15.03.08,08:09
vďaka, tak som si to zle vysvetľoval.
ale že je to v tom zákone nejednoznačne napísané?
dá sa to pochopiť aj tak, ako som si to ja vysvetľoval, no nie?

Na základe tejto témy som si dovolila zosumarizovať
http://www.porada.sk/t76660-zdruzenie-fo-suhrn-tem.html

Tam by ste mali mať všetky informácie , ktoré pre Vás sú dôležité .:);)
pepolko
15.03.08,20:25
chcem sa ešte opýta5: za združenie sa vedie celoročne jedno účtovníctvo, a potom na konci roka, keď si každý účastník združenia zaúčtuje svoj podiel príjmov a výdavkov do svojho Peňažného denníka, vedie ešte aj ostatné účtovné knihy za seba? :confused: