Mob
23.03.05,09:35
Robím účto pre živnostníka, JÚ, neplatca DPH. Prevádzkuje čajovňu a potrebujem vedieť, či nákup sypaného čaju, ktorý sa ďalej predáva v čajovni ako nápoj, mám dať ako materiál??? A napríklad nákup zeleniny na šaláty, nealko a pod. môže byť tovar? Ďalej mám problém so skladom, keďže je to v podstate začínajúca prevádzka, nakupuje sa v malom, napr. 2 fľaše minerálky, takisto čaje objednáva len v malých množstvách, ktoré rovno vysype do sklených nádob a z nich varí čaje. Musí viesť sklad??? Alebo stačí inventúra a stav na zapíše do výkazu o majetku v DP?

Veľmi srdečne ďakujem za všetky odpovede!!!
andrej_rv
24.03.05,20:05
Pri určení, o aký výdavok ide, sa zhruba môžeš orientovať podľa toho, či sa nákup predáva ďalej v nezmenenom stave - výdavok je nákup tovaru a tržba predaj tovaru (napr. nealko). Ak sa produkt nejak zmení (napr. zelenina do šalátu, sypaný čaj, káva), ide o nákup materiálu a tržba je predaj výrobkov a služieb. Ak presne neutrafíš, nič strašné sa nestane, lebo jedno i druhé je daňový výdavok.
Čo sa týka evidencie, podľa predpisov by sa mala viesť aspoň tzv. kniha zásob, ale také malé nákupy sa v praxi väčšinou účtujú priamo do spotreby bez skladu. (Preventívne by si to mohol ošetriť napr. nejakou internou účtovnou smernicou, kde uvedieš, že nákup do 1000,- Sk sa účtuje priamo do spotreby). Ale inventúru u koncu účtovného obdobia (v nákupných cenách) by si mal urobiť v každom prípade.
ondrejvla
24.03.05,20:12
Robím účto pre živnostníka, JÚ, neplatca DPH. Prevádzkuje čajovňu a potrebujem vedieť, či nákup sypaného čaju, ktorý sa ďalej predáva v čajovni ako nápoj, mám dať ako materiál??? A napríklad nákup zeleniny na šaláty, nealko a pod. môže byť tovar? Ďalej mám problém so skladom, keďže je to v podstate začínajúca prevádzka, nakupuje sa v malom, napr. 2 fľaše minerálky, takisto čaje objednáva len v malých množstvách, ktoré rovno vysype do sklených nádob a z nich varí čaje. Musí viesť sklad??? Alebo stačí inventúra a stav na zapíše do výkazu o majetku v DP?

Veľmi srdečne ďakujem za všetky odpovede!!!
Súhlasím s Andrejom, internú smernicu, to z čoho pripravuješ výrobky je materiál, čo predávaš v nezmenenom stave je tovar.
Heni
24.03.05,20:16
Milanmsk
28.03.05,06:55
Súhlasím s andrejom rv. Nič hrozné sa nestane, ak nákup čaju nedáš do položky materiál, ale do réžie. pri čajovni by som nákup čaju zaradil do materiálu (výrobok činnosti je uvarený čaj). Ak čajové bylinky bez ďaľšej úpravy predávaš zákazníkom, môže to byť tovar. Daňováka môže zaujímať akurát to, či je to oprávnený náklad (materiál, tovar, réžia), podložený účtovnými dokladmi.
anto
28.03.05,07:57
Súhlas, nákupy za účelom zabezpečenia a udržania príjmu sú výdavky, ktoré sa účtujú do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane. Rozdelenie na materiál a tovar - viď hore.
Mob
31.03.05,07:19
Ďakujem, veľmi ste mi pomohli! :-))
Len ma ešte napadlo, že teraz mám všetko poctivo rozčlenené na materiál ( čaj, káva, zelenina, ovocie a ďalšie pomocné látky ), tovar ( alko, nealko, čajové dózy... ) a réžiu ( servítky a pod. ), ale tržbu mám len dennú uzávierku z ERP a uvádzam ju ako tržbu za tovar - dúfam, že z tohto sa naozaj nestrieľa... čo myslíte??
anto
31.03.05,08:17
Nie, nestrieľa, tržby je potrebné rozdeliť na tie, ktoré ovplyvňujú základ dane a neovplyvňujúce základ dane.
Mob
31.03.05,11:05
Ďakujem! Takže to mám v pohode.
Príjemný jarný deň!
dushan
05.10.08,10:46
Dobrý deň.
K tejto staršej téme mám ešte jednu otázku, ktorá sa ma momentálne týka.
Ako sa vysporiadať so situáciou, kedy nakupujem čaje vo veľkom, napr. v 2kg balení, presypem ho do dóz a pripravujem z neho čaj ale z tej istej dózy predávam čaj aj v nezmenenej podobe na váhu, napr 50g balenia.
Takže ako účtovať toto, materiál alebo tovar....???
Ďakujem.
Dushan
tetrisss
05.10.08,12:17
No neviem, ci to je spravne, pretoze urcite caj v nezmenenj podobe neuctujes za tu istu cenu, ako to potom vykazujes?