Brouk
15.03.08,15:30
Sme sr.o registrovaná za plátcu DPH. Z ČR sme kúpili nový osobný automobil.
Tento sme za dva dní predali lizingovej spoločnosti a zároveň sme s lízingovou spoločnosti podpísali na tento automobil zmluvu na lízing predmetného vozidla.
Ako budeme postupovať z hľadiska DPH pri nákupe, môžeme si odpočítať DPH aj keď nemáme v činnosti nákup a predaj automobilov a budeme toto vozidlo účtovať ako tovar? Faktúru pre lízingovú spoločnosti vystavíme taktiež s DPH?
Zoltán Kovács
15.03.08,14:35
Sme sr.o registrovaná za plátcu DPH. Z ČR sme kúpili nový osobný automobil.
Tento sme za dva dní predali lizingovej spoločnosti a zároveň sme s lízingovou spoločnosti podpísali na tento automobil zmluvu na lízing predmetného vozidla.
Ako budeme postupovať z hľadiska DPH pri nákupe, môžeme si odpočítať DPH aj keď nemáme v činnosti nákup a predaj automobilov a budeme toto vozidlo účtovať ako tovar? Faktúru pre lízingovú spoločnosti vystavíme taktiež s DPH?

DPH nemôžeš uplatniť.
koňo
15.03.08,18:37
Nové auto ste obstarali ako tovar z ČR. Oni ho fakturovali bez českej dane a vy máte povinnosť samozdanenia. Podľa § 49/7/a zákona o DPH nemáte nárok na odpočítanie dane, ale podľa § 42 nemáte povinnosť odviesť daň pri predaji leasingovej spoločnosti.
Z hľadiska DPH nie je podstatné, či obstaranie budeš účtovať ako obstaranie tovaru alebo investície (lebo nemáš v predmete podnikania obchod s autami). Som toho názoru, že by si mal účtovať na účte 042 a odtiaľ ho aj predať.
Levizub
15.04.08,12:58
My mame podobny pripad, ale zistila som, ze kedze mame v predmete podnikania nakup a predaj tovaru v rozsahu volnej zivnosti, tak sa to tyka aj automobilov, lebo tie spadaju pod volnu zivnost.
Zoltán Kovács
15.04.08,13:05
My mame podobny pripad, ale zistila som, ze kedze mame v predmete podnikania nakup a predaj tovaru v rozsahu volnej zivnosti, tak sa to tyka aj automobilov, lebo tie spadaju pod volnu zivnost.

To je pravda, ale v tom prípade to auto musíte aj predať. Nesmie sa zaradiť do OM.