Monika C.
15.03.08,17:51
Pekný večer poradáci prosím Vás poradte mi v jednej veci : dochodkyňa mala důchodok 89328,- SK a robila v roku 2007 na dohodu kde bola zrazená daň 1478,- Sk. Podala som daňové priznanie ale neviem či som postupovala správne. Urobila som rozdiel medzi důchodkom a nezd. časťou kde mi vyšla suma : 6288 ako nezd. časť na danovníka. Z toho som vypočítala daň 283,- Sk a urobíla som rozdiel medzi zrazenou danou a danou čo mi vyšlo. Vyšlo mi preplatok : 1195,- Sk . Mám to dobré či nie viete mi poradiť. Za pomoc dakujem. Pekný večer.
Jozef Mihál
15.03.08,16:55
Zoltán Kovács
15.03.08,17:03
Pekný večer poradáci prosím Vás poradte mi v jednej veci : dochodkyňa mala důchodok 89328,- SK a robila v roku 2007 na dohodu kde bola zrazená daň 1478,- Sk. Podala som daňové priznanie ale neviem či som postupovala správne. Urobila som rozdiel medzi důchodkom a nezd. časťou kde mi vyšla suma : 6288 ako nezd. časť na danovníka. Z toho som vypočítala daň 283,- Sk a urobíla som rozdiel medzi zrazenou danou a danou čo mi vyšlo. Vyšlo mi preplatok : 1195,- Sk . Mám to dobré či nie viete mi poradiť. Za pomoc dakujem. Pekný večer.
Postup je nesprávny.

Z výšky uvedenej dane mi vychádza, že jej zárobok bol okolo 7.778,- Sk. To znamená, že počas roka nedosiahla 1/2 nezdaniteľnej čiastky 47.808,- Sk. Teda nevzniká povinnosť podávania daňového priznania. A preto sa oplatí podať DP "dobovoľne", na základe čoho jej bude vrátená celá čiastka zrazenej dane. Bližšie pozri § 46 ZoDP.

§ 46
Minimálna výška dane

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35, okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.
abel
15.03.08,17:08
Pekný večer poradáci prosím Vás poradte mi v jednej veci : dochodkyňa mala důchodok 89328,- SK a robila v roku 2007 na dohodu kde bola zrazená daň 1478,- Sk. Podala som daňové priznanie ale neviem či som postupovala správne. Urobila som rozdiel medzi důchodkom a nezd. časťou kde mi vyšla suma : 6288 ako nezd. časť na danovníka. Z toho som vypočítala daň 283,- Sk a urobíla som rozdiel medzi zrazenou danou a danou čo mi vyšlo. Vyšlo mi preplatok : 1195,- Sk . Mám to dobré či nie viete mi poradiť. Za pomoc dakujem. Pekný večer.

Vyšla jej daň 283, ale keďže do 500.- Sk sa daň neplatí, mali by jej vrátiť celých 1478.- Sk.
Monika C.
15.03.08,17:16
Dakujem pán Mihál za pomoc preštudovala som to : ked som to pochopila správne tak aj ked má důchodca menší důchodok aj tak uvádzam ako nezd. časť 0 a tak vlastne vrátia mu celú zrazenú daň. Pochopila som to správne? Veľmi pekne dakujem za rýchlu odpoveď.
Monika C.
15.03.08,17:22
Veľmi pekne ďakujem Smith a Ábel pochopila som to . Ušlo mi , že ked je daň do 500,- Sk tak daň sa neplatí. Takže DÚ mu vráti celú zrazenú daň. Ďakujem Vám všetkým veľmi ste mi pomohli.Prajem každému pekný večer.
abel
16.03.08,13:03
Dakujem pán Mihál za pomoc preštudovala som to : ked som to pochopila správne tak aj ked má důchodca menší důchodok aj tak uvádzam ako nezd. časť 0 a tak vlastne vrátia mu celú zrazenú daň. Pochopila som to správne? Veľmi pekne dakujem za rýchlu odpoveď.
:confused::confused::confused:
Monika C.
16.03.08,14:24
Dakujem abel zle som to napísala v daňovom som uviedla ako nezdaniteľnú časť medzi dôchodkom a 95616,-. Vyšlo mi daň ale malý tak že v dalších riadkoch uvádzam 0 a na konci celú zrazenú daň. Dík a ospravedľnujem sa zle som to napísala. Pekný deň. Prepracovanosť ????
Jozef Mihál
16.03.08,21:32
:confused::confused::confused:
Ak dôchodca má príjem do 47808 Sk, daň je nulová a zdržiavať sa v DP uvádzaním výšky dôchodku je preto zbytočné.

Ak takýto dôchodca napriek tomu uvedie v DP výšku svojho (malého) dôchodku, chybu neurobí, praktický význam to však nemá.
abel
17.03.08,06:01
Ak dôchodca má príjem do 47808 Sk, daň je nulová a zdržiavať sa v DP uvádzaním výšky dôchodku je preto zbytočné.

Ak takýto dôchodca napriek tomu uvedie v DP výšku svojho (malého) dôchodku, chybu neurobí, praktický význam to však nemá.
Myslím, že nám je to všetkým jasné, ale niekoho by to mohlo pomýliť.
Monika C.
17.03.08,09:41
Ďakujem pán Mihál a abel už mi je to jasné . Veľmi s dôchodcami som ešte nerobila ale už je to ok vďaka Vám. Ešte raz ďakujem. Pekný deň.
evina2
17.03.08,09:55
Dobry den, a ako je to v pripade starobneho dohodcu, ktory sa v roku 2007 stal SZCO / nemal prijmy ani vydaje /. Dolozil mi potvrdenie o vyske dochod. davok, ale len za obdobie 9. - 12.2007. Potvrdenie za 1.-8.2007 mu SP nevydala z dovodu, ze mu bol spatne priznany dochodok a pravomoc na vydanie tohto potvrdenia ma len Ba /a to uz casovo nestiha/. Podat DP B aj bez dokladovania dochdku? Dakujem
Jozef Mihál
17.03.08,10:10
Ak nemal príjmy a nevykazuje stratu, nemusí podávať DP. Otázka ako v DP uvádzať a dokladovať dôchodok je potom bezpredmetná.
evina2
17.03.08,10:29
Dakujem vam pan Mihal. Myslela som si ze DU vyzaduje od kazdeho SZCO DP a to bez ohladu na to ci vykonava cinnost.
Dakujem za vasu pohotovu odpoved a tesi ma ze mam o jedna staros menej. Vrela vdaka
cleonka
18.03.08,14:58
Prosím radu,
dôchodca má úhrn príjmov 56604 Sk, zrazené poistné 4506 Sk, čiastkový základ dane 52098 Sk a zrazená daň 9894 Sk.
Má aj príjmy z ktorých sa daň vyberala zdrážkou. V tomto prípade ma to nemusí zaujímať? Musí podať DP a vyjde mu nedoplatok 4 Sk?
Počítam dobre. Prosím odpoveď.Ď.
mamullienka
27.08.08,04:44
Chcela by som sa spýtať, ak dôchodca predal určité náradie, pričom príjem z tohto predaja nepresiahol výšku 47 808,-Sk, nemusí podať DP?
Zoltán Kovács
27.08.08,04:56
Chcela by som sa spýtať, ak dôchodca predal určité náradie, pričom príjem z tohto predaja nepresiahol výšku 47 808,-Sk, nemusí podať DP?

Predaj hnuteľných vecí nepodlieha zdaňovaniu, ak tie predmety neboli zahrnuté do obchodného majetku, a nevyužívali sa na podnikateľskú činnosť.
mamullienka
28.08.08,04:25
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď