Mickya
21.06.04,07:40
Ak začnem podnikať v oblasti PC, do koľkých dní od začatia podnikania je potrebné nahlásiť podnikanie Živnostenskému úradu?
Ďakujem
vladan
21.06.04,05:48
podľa mojich skúseností, najprv musíš mať živnostenský list, až potom môžeš začať podnikať. Nahlásenie - si prekladám do významu požiadanie živnostenského úradu o vydanie živnostenského listu - to trvá približne 30 dní. Takže ešte mesiac si počkáš, kým začneš podnikať.
ANNA
21.06.04,06:55
Podľa mojich skúsenosti to netrvá tak dlho, ale to záleží odkiaľ pochádzaš. U nás ti vydajú ŽL do 1 týždňa.
Mickya
21.06.04,07:19
Mne skôr záleží na tom, či môžem začať podnikať a až (asi) po 2 týždňoch podnikania to nahlásim na úrad. (To je pre mňa dôležité)

Ďakujem vám za vaše reakcie.
Braňo
21.06.04,07:24
Odporúčam tiež začať až po obdržaní ŽL. Mne sa ho podarilo vybaviť za 4 dni od podania žiadosti.
ANNA
21.06.04,08:40
Každopádne podnikať možno začať až po zaevidovaní na Živnostenskom úrade. Aj z toho hľadiska, že ak chcete za svoje služby vystaviť faktúru musíte mať IČO a to Vám vydá Živnostenský úrad. Inak to bude nepovolené podnikanie.
viktoria
21.06.04,08:45
Podľa mňa Mickya zaujíma, či môže otvoriť prevádzku skôr, než to nahlási na Živnostenský úrad.
Mickya
21.06.04,08:59
Viktoria, máš pravdu.
Mňa zaujíma to, že niekomu poskytnem moje služby, nahlásim sa na živn. úrad a až potom vystavím faktúru. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľnejšie.
Ďakujem
viktoria
21.06.04,09:13
Tiež v tom nemám celkom jasno ale pokusim sa to vysvetliť:

Ak chcem začať podnikať najprv si požiadám živnostenský úrad o vydanie živnostenskéhol listu, kde ako miesto podnikania mám uvedené svoje bydlisko.

Až po vydaní ŽL môžem začať s podnikateľskou činnosťou. Ak chcem otvoriť napr. predajňu ,mám nahlásť živnostenskému úradu otvorenie prevádzky a dať autorizovať inšpekčnú knihu, až potom môžem začať s predajom.

Uvažujem správne?
Jaro M.
23.06.04,05:52
Podľa živnostenského zákona vzniká oprávnenie prevádzkovať ohlasovaciu živnosť dňom ohlásenia na príslušnom úrade, pri koncesovanej živnosti je to dňom doručenia koncesnej listiny. Teda pri ohlasovacích môžeš podnikať dňom ohlásenia, ale fakturovať až po vydaní živnostenského listu, nakoľko dovtedy nemáš pridelené IČO. Živnostenský úrad má na vydanie ŽL 15 dní - najnovšie tuším len 7.