Jankaaa
23.03.05,10:37
Prvýkrát vastavujem FA do Čiech platiteľovi DPH za službu/poradenstvo/. Miestom dodania bude ČR. Faktúrujem bez DPH. Vyrátam si DPH a tú odvediem na SR. Možno sa pýtam hlúpo, ale kto mi tú DPH potom zaplatí? Česká firma to nebude, lebo im faktúrujem bez DPH. Pozerala som si aj predchádzajúce príspevky, ale nejako som sa k tomuto nedopátrala. Môže mi prosím niekto k to má s týmto skúsenosti poradiť? Veľmi pekne ďakujem.
Anairda
24.03.05,13:15
V prípade, že je miestom dodania ČR, faktúru vystavuješ bez DPH.
Anairda
24.03.05,13:16
Ešte dodám, že s odvolaním sa na § 15, resp.16 zákona o DPH.
romanf
24.03.05,13:45
Presne tak, fakturuješ bez DPH a nevykazuje sa to v daňovom priznaní DPH za príslušné obdobie.
Helenah
24.03.05,13:54
V daňovom priznaní sa nevykazuje DPH ale vykazuje sa zaniteľné plnenie a musí sa robiť aj štvrťročný "Súhrnný výkaz"!
alica
24.03.05,14:09
služby nejdú do súhrnného výkazu, fa do ČR je bez DPH - ak majú pridelené IČ pre DPH, ak sa jedná o fyzickú odobu /nepodnikateľa/ vystavuješ faktúru s DPH /našou/
Jankaaa
29.03.05,09:19
Čiže. Súhrn: vystavujem fa bez DPH + nevykazujem ani DPH v daňovom priznaní+nemusím robiť Súhrnný výkaz, ale musím vykázať zdaniteľné plnenie/ v akom riadku?/. Správne som to pochopila?
Anairda
31.03.05,16:30
Táto suma ti vôbec nejde do DP k DPH. Ovplyvňuje ale daň z príjmu.
ondrejvla
31.03.05,16:53
Súhlasím! V dani z príjmu je to úplne samozrejmé, v DPH nie je nikde.
marta
03.04.05,11:26
Prvýkrát vastavujem FA do Čiech platiteľovi DPH za službu/poradenstvo/. Miestom dodania bude ČR. Faktúrujem bez DPH. Vyrátam si DPH a tú odvediem na SR. Možno sa pýtam hlúpo, ale kto mi tú DPH potom zaplatí? Česká firma to nebude, lebo im faktúrujem bez DPH. Pozerala som si aj predchádzajúce príspevky, ale nejako som sa k tomuto nedopátrala. Môže mi prosím niekto k to má s týmto skúsenosti poradiť? Veľmi pekne ďakujem.
Poradenské služby patria do zoznamu tzv. katalógových služieb taxatívne vymedzených v § 15 ods.8 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov. Miestom dodania takej služby, ak je dodaná osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa, je miesto, kde má táto zdaniteľná osoba sídlo. Nie je dôležité, či zdaniteľná osoba - príjemca služby je platiteľ dane. Z uvedeného vyplýva, že miesto dodania služby nie je v tuzemsku a predmetná služba nie je predmetom dane podľa § 2 zákona. Platiteľ vyhotoví faktúru bez DPH podľa § 73, ktorá musí obsahovať odkaz na § 15 ods. 7, podľa ktorého je miestom dodania iný členský štát. Dodaná služba sa neuvádza do daňového priznania, ale paltiteľ je povinný ju viesť v záznamoch podľa ustanovenia § 70 zákona o dani z pridanej hodnoty.



http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
dada909
08.04.05,18:09
Poradenské služby patria do zoznamu tzv. katalógových služieb taxatívne vymedzených v § 15 ods.8 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov. Miestom dodania takej služby, ak je dodaná osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa, je miesto, kde má táto zdaniteľná osoba sídlo. Nie je dôležité, či zdaniteľná osoba - príjemca služby je platiteľ dane. Z uvedeného vyplýva, že miesto dodania služby nie je v tuzemsku a predmetná služba nie je predmetom dane podľa § 2 zákona. Platiteľ vyhotoví faktúru bez DPH podľa § 73, ktorá musí obsahovať odkaz na § 15 ods. 7, podľa ktorého je miestom dodania iný členský štát. Dodaná služba sa neuvádza do daňového priznania, ale paltiteľ je povinný ju viesť v záznamoch podľa ustanovenia § 70 zákona o dani z pridanej hodnoty.







http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
To znamená,že napríklad aj právne poradenstvo, ktoré som poskytla zahranicnej fyzickej osobe - nepodnikatelovi /z členského štátu EÚ/ mám fakturovať bez DPHčky ?
To sa mi nezdá kóšer. Ja by som bez DPHčky fakturovala iba ak by bol príjemca služby platiteľom dane s odvolaním sa na par.15 odst.8. Čo vy na to ?
mv66
08.04.05,18:36
Poradenské služby patria do zoznamu tzv. katalógových služieb taxatívne vymedzených v § 15 ods.8 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov. Miestom dodania takej služby, ak je dodaná osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa, je miesto, kde má táto zdaniteľná osoba sídlo. Nie je dôležité, či zdaniteľná osoba - príjemca služby je platiteľ dane. Z uvedeného vyplýva, že miesto dodania služby nie je v tuzemsku a predmetná služba nie je predmetom dane podľa § 2 zákona. Platiteľ vyhotoví faktúru bez DPH podľa § 73, ktorá musí obsahovať odkaz na § 15 ods. 7, podľa ktorého je miestom dodania iný členský štát. Dodaná služba sa neuvádza do daňového priznania, ale paltiteľ je povinný ju viesť v záznamoch podľa ustanovenia § 70 zákona o dani z pridanej hodnoty.



http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Viete mi poradit ake ine sluzby patria do toho paragrafu 15? Tam je to tak nekonkretne vymenovane, tusim, ze to konci slovami a vsetky podobne. Neviem, ci tam patri usporiadanie vystavy tu na Slovensku. Alebo presnejsie ucast na vystave.

Skutocne nie je dolezite, ci je prijemca platitelom? Ja tomu rozumiem tak, ze ak nie je platitelom alebo aspon neuvedie IC DPH v objednavke, tak DPH fakturujem a aj odvediem statu. Ak je platitel a IC DPH uvedie, tak nefakturujem a on ju tam samozdani, podobne ako my tu samozdanujeme napr. nadobudnutie tovaru z krajin EU.
dada909
08.04.05,18:50
Patria tam tieto - vid citovany par.15 ods.8


(8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú

a) reklamné služby,
b) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
c) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
d) prevod alebo postúpenie autorských a im príbuzných práv, poskytnutie práv na predmety priemyselného vlastníctva a poskytnutie podobných majetkovo využiteľných práv,
e) pridelenie zamestnancov,
f) nájom hnuteľného hmotného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov,
g) telekomunikačné služby,
h) služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,
i) elektronicky dodávané služby,
j) prenos emisných kvót pre skleníkové plyny,
k) poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb.

POdla mna je dolezite a rozhodujuce z hladiska DPH ci je prijemca platitelom DPH.
Suhlasim s Vami uvedenou DPH preto sa mi nezda dobra odpoved Marty ... Prosim o nazor aj ostatnych.
petra:-)
08.04.05,19:22
Marta píše:
Miestom dodania takej služby, ak je dodaná osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa, je miesto, kde má táto zdaniteľná osoba sídlo. Nie je dôležité, či zdaniteľná osoba - príjemca služby je platiteľ dane.

dada909 píše:
To znamená,že napríklad aj právne poradenstvo, ktoré som poskytla zahranicnej fyzickej osobe - nepodnikatelovi /z členského štátu EÚ/ mám fakturovať bez DPHčky ?

Podľa môjho názoru má Marta pravdu.
Treba si všimnúť, že Marta píše o osobe, ktorá podniká v členskom štáte(v § 15 ods. 7 je jasne napísané "podniká" a nie "je platiteľom dane").
Takže ak sa tieto služby poskytujú osobe, ktorá podniká, bezohľadu na to či je platiteľ, alebo neplatiteľ fakturuje sa bez DPH. Zákazník si následne tieto služby "samozdaní".

Ak sa tieto služby poskytujú zákazníkovi z členského štátu - osobe, ktorá nepodniká fakturuje sa s DPH.
:)
dada909
08.04.05,19:51
Vdaka Petra za upozornenie, to som si teda vobec nevsimla,ze si mam davat bacha aj na to slovicko "podnika" - bez DPHcky teda fakturujem kazdemu kto ma ICO alebo IC DPH a kto ho nema, tak tomu fakturujem pravne sluzby ako nasim fyzickym osobam s DPHckou.

Este vsak pre istotu pod_otazocka : Tieto sluzby poskytujem vo svojej pravnej kancelarii na Slovensku pre vyssie uvedene subjekty - o tom sme dufam vyssie hovorili. O.K. ?

Aj tak mi este vrta v hlave - kto potom zaplati tu DPHcku v pripade podnikajucej osoby zo statu EU ak ona nie je platitelom DPH ?
petra:-)
08.04.05,20:17
Este vsak pre istotu pod_otazocka : Tieto sluzby poskytujem vo svojej pravnej kancelarii na Slovensku pre vyssie uvedene subjekty - o tom sme dufam vyssie hovorili. O.K. ?

Aj tak mi este vrta v hlave - kto potom zaplati tu DPHcku v pripade podnikajucej osoby zo statu EU ak ona nie je platitelom DPH ?

1. otázka - O.K.

2. otázka - osoba postupuje, ako je uvedené v § 69 ods.3
dada909
08.04.05,20:28
velmi pekne dakujem za odpovede aj v tomto "superstarovom case". Aj tak vsak neverim,ze osoba ktora podnika v state EU citala niekedy § 69 ods.3 a zaplati tu DPHcku.
petra:-)
08.04.05,20:32
No veď práve, toto platí aj pre našich podnikateľov, neplatiteľov DPH a máloktorí živnostníci o tom vedia. Takže DÚ sa už chystajú na kontroly. :(
marta
11.04.05,08:26
Marta píše:
Miestom dodania takej služby, ak je dodaná osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa, je miesto, kde má táto zdaniteľná osoba sídlo. Nie je dôležité, či zdaniteľná osoba - príjemca služby je platiteľ dane.

dada909 píše:
To znamená,že napríklad aj právne poradenstvo, ktoré som poskytla zahranicnej fyzickej osobe - nepodnikatelovi /z členského štátu EÚ/ mám fakturovať bez DPHčky ?

Podľa môjho názoru má Marta pravdu.
Treba si všimnúť, že Marta píše o osobe, ktorá podniká v členskom štáte(v § 15 ods. 7 je jasne napísané "podniká" a nie "je platiteľom dane").
Takže ak sa tieto služby poskytujú osobe, ktorá podniká, bezohľadu na to či je platiteľ, alebo neplatiteľ fakturuje sa bez DPH. Zákazník si následne tieto služby "samozdaní".

Ak sa tieto služby poskytujú zákazníkovi z členského štátu - osobe, ktorá nepodniká fakturuje sa s DPH.
:)
Samozrejme, že váš postreh je správny a trvám na obsahu mojej odpovede. Odpoveď je správny výklad zákona o DPH. Pri katalógových službách dávam do pozoronosti sledovať, či odberateľ je zdaniteľná osoba, ktorej definícia je v § 3 ods. 1 zákona.

http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
marta
11.04.05,08:35
No veď práve, toto platí aj pre našich podnikateľov, neplatiteľov DPH a máloktorí živnostníci o tom vedia. Takže DÚ sa už chystajú na kontroly. :(
Správca dane už aj začal kontroly vo väzbe na ustanovenie § 69 ods. 3 zákona u podnikateľov, ktorí nie sú platiteľmi, ale sa stávajú osobou povinnou platiť daň!