Peterika
15.03.08,18:32
Pozdravujem všetkých a zároveň prosím o radu. Kávovar bol zakúpený do firmy 30.06.2007 na 18 mesačných splátok, finančný prenájom so zostatkovou odkúpnou cenou 0,-Sk, prvá splátka vo výške 51000 + DPH a ďalšie 2976,47Sk + DPH.Mám to účtovať ako leasingový majetok - zaradiť do odp. sk. 2, a odpisujem 6 rokov? Nemalo by sa to splácať minimálne 3 roky alebo 20% 6 rokov tj. 1,2 roka?
Peterika
15.03.08,18:25
nenájde sa niekto - kto mi pomôže? Prosím aspoň zákon, kde pozriem tie roky/ 1,2 alebo 3 /?
Zoltán Kovács
15.03.08,18:27
Pozdravujem všetkých a zároveň prosím o radu. Kávovar bol zakúpený do firmy 30.06.2007 na 18 mesačných splátok, finančný prenájom so zostatkovou odkúpnou cenou 0,-Sk, prvá splátka vo výške 51000 + DPH a ďalšie 2976,47Sk + DPH.Mám to účtovať ako leasingový majetok - zaradiť do odp. sk. 2, a odpisujem 6 rokov? Nemalo by sa to splácať minimálne 3 roky alebo 20% 6 rokov tj. 1,2 roka?

Je to klasický splátkový predaj. Kávovar zaradíš do majetku a odpisuješ. Splátky účtuješ ako úhrada záväzku voči dodávateľovi.
Peterika
15.03.08,18:29
Smith ďakujem za pomoc.
koňo
15.03.08,18:46
Súhlasil by som so smithom, ale ak ide o kúpu s odloženou splatnosťou, prečo píšeš o zostatkovej odkupnej cene?
Finančný leasing to nie je, ten by mal byť min. 36mesiacov (ak predsa je, tak máš problém).
Pozri riadne zmluvu, sú tam odvolávky na nejaké paragrafy? Prípadne zisti, ako to posudzuje dodávateľ.
Zoltán Kovács
15.03.08,18:50
Súhlasil by som so smithom, ale ak ide o kúpu s odloženou splatnosťou, prečo píšeš o zostatkovej odkupnej cene?
Finančný leasing to nie je, ten by mal byť min. 36mesiacov (ak predsa je, tak máš problém).
Pozri riadne zmluvu, sú tam odvolávky na nejaké paragrafy? Prípadne zisti, ako to posudzuje dodávateľ.

Myslím, že tá zostatková cena 0,- Sk bola práve preto spomenutá, aby nás to nemýlilo k leasingu.
Peterika
15.03.08,19:08
V zmluve je uvedené zostatková odkupná cena 0,- SK a dodávateľ nemá v zmluve uvedené žiadne paragrafy. Je to strašná zmluva..so SZČO.


str. 1
..text..citujem:" prenajímateľ prenajíma nájomcovi zariadenie na dobu určitú : 2 roky

str. 5 počet splátok 18 mesiacov dátum.......... suma..............

Prenájom sa začína dňom zaplatenia prvej splátky a po zaplatení poslednej stanovenej splátky sa zariadenie stáva majetkom nájomcu za zostatkovú odkúpnu cenu 0,-SKK.
Zoltán Kovács
15.03.08,19:23
V zmluve je uvedené zostatková odkupná cena 0,- SK a dodávateľ nemá v zmluve uvedené žiadne paragrafy. Je to strašná zmluva..so SZČO.


str. 1
..text..citujem:" prenajímateľ prenajíma nájomcovi zariadenie na dobu určitú : 2 roky

str. 5 počet splátok 18 mesiacov dátum.......... suma..............

Prenájom sa začína dňom zaplatenia prvej splátky a po zaplatení poslednej stanovenej splátky sa zariadenie stáva majetkom nájomcu za zostatkovú odkúpnu cenu 0,-SKK.

Tak pozor, na základe tejto zmluvy sa nemôže kávovar zaradiť do majetku.
Peterika
15.03.08,19:39
....asi ma už porazí.... Mali sme kontrolu na DPH - nadmerný odpočet, ja som v rámci kontroly dala zmluvu opraviť - bolo tam kopec nezmyslov - odpoveď podnikateľa znela, že zmluva je OK. Pracovníčka DÚ vyzvala SZČO , aby zmluvu opravil, opravil - niektoré blbosti v zmluve a aj trvanie nájmu po doporučení DÚ - pracovníčky, stará bola dobre 18 mesiacov a dala na novú razítko DÚ s podpisom,že zmluva po oprave a starú prečiarkla strany. Pri osob. konzultácii povedala, že zmluva je OK. A pán podnikateľ odvtedy s konateľkou nekomunikuje a aj príjmové doklady vypisuje bez dátumu a bez textu - len sumu a podpis pečiatku. Čo s tým mám vlastne spraviť ako to zaúčtovať???? Je to rok 2007 a treba mi to uzavrieť.
Peterika
15.03.08,20:04
Ja to zaúčtujem ako nájomné 518999 a odpočitateľná položka a nedám jej to do majetku.........keď má zmluvu vystavenú na s.r.o.
Hádam s tým nič nepokazím a už na začiatku som jej doporučovala urobiť zmluvu na 3 roky.


Moc Vám ďakujem za spoluprácu.
koňo
16.03.08,15:48
V tomto prípade ide, podľa mňa, o operatívny prenájom na 18 mesiacov. Teda neúčtuješ obstaranie majetku, ale nájom (518) s odpočítaním DPH.
Celkové náklady nájmu by som však časovo rozlíšil na 18 mesiacov rovnomerne.
Nájom je podľa § 19/4 zákona o dani z príjmov uznaný iba v zaplatenej výške, max. vo výške zaúčtovaných nákladov.
Peterika
18.03.08,12:22
Veď tak som to poriešila na 518 999 služby nájom - nedaňové / vzhľadom k nedostatkom v zmluve/ a tú DPH som jej tam nechala na odpočet. Kým jej neopraví zmluvu tak ako by mala byť.
koňo
18.03.08,19:06
Daňovo sa uznáva nákup a teda aj nájom takéhoto vybavenia firemných priestorov. Neuzáva sa nákup kávy, ale zariadenia áno.
Takže ak ide o operatívny nájom, časovo rozlíšený náklad môžeš daňovo uznať.
Peterika
21.03.08,21:19
OK - ďakujem, zase som múdrejšia - skúsim to prekonzultovať ešte na DÚ. Ešte som nikdy také niečo neriešila, vždy mi zmluvy opravili aby to sedelo, pretože tá zmluva má veľa nedostatkov.
Diana44
27.05.09,08:45
Dobrý deň, mám otázočku:
je kúpa rádia a kávovaru do kancelárie ako daňový náklad, aj s odpočtom DPH?