Katarina Vlckova
15.03.08,19:36
Ahojte,
budem robiť prvú UZ podnikateľov a potrebujem poradiť s prvou vecou :) Máme auto ktoré nevyužívame na podnikateľské účely (obstarané bolo formou zabezpečeného úveru, t.j. mesačne ho splácame), prevzali sme ho do Firmy v septembri. Nakoľko ho nevyužívame, odpisy si dáme ako pripočítaľné položky v DP. Viete mi poradiť do ktorého riadku ich dať? Mám pred sebou vzor DP (ale starého) a pozerám do tej tabuľky pomocných výpočtov, že kam to dat. Neviem ci do r. 12 (ale tam sa nieco splieta s fin.prenajmom a to my nemame) alebo do r. 14? Alebo v casti B do riadku 3? (ale to je tiez o prerusenie, ale my ho jednoducho nevyuzivame na podn.ucely a asi ani nebudeme)
Zoltán Kovács
15.03.08,19:10
Ahojte,
budem robiť prvú UZ podnikateľov a potrebujem poradiť s prvou vecou :) Máme auto ktoré nevyužívame na podnikateľské účely (obstarané bolo formou zabezpečeného úveru, t.j. mesačne ho splácame), prevzali sme ho do Firmy v septembri. Nakoľko ho nevyužívame, odpisy si dáme ako pripočítaľné položky v DP. Viete mi poradiť do ktorého riadku ich dať? Mám pred sebou vzor DP (ale starého) a pozerám do tej tabuľky pomocných výpočtov, že kam to dat. Neviem ci do r. 12 (ale tam sa nieco splieta s fin.prenajmom a to my nemame) alebo do r. 14? Alebo v casti B do riadku 3? (ale to je tiez o prerusenie, ale my ho jednoducho nevyuzivame na podn.ucely a asi ani nebudeme)

Neuplatnenie daňových odpisov = prerušenie odpisovania.

V novom tlačive DP to bude v III.časť - Pomocné výpočty, tabuľka B

r.1 Daňové odpisy (v tvojom prípade) 0,-
r.2 Účtovné odpisy X,- (účtovné odpisy je povinnosť účtovať)
r.3 nezahrnuté v daňových nákladoch z dôvodu prerušenia odpisov (par.22 ods.9) - výška daňovách odpisov nezahrnutých do nákladov.
erika_H
22.03.08,11:06
Prosím Vás,môžete mi vysvetliť nedaňové odpisy?
Rozumiem tomu tak,že keď si napr.v r.2007 neuplatním odpis povedzme napríklad na automobil (kúpený v r.2007, 400 tis Sk),bude odpis 100 tis. sk pripočitat.položka k základu dane.
účtovné odpisy zaúčtujem,budú však nedaňové.keďže však v r.2007 neuplatňujem daňové odpisy, uplatním iba 3 roky daňových odpisov (4 roky účtovné odpisy ) alebo piaty rok bude daňový odpis odpočitateľná položka od základu dane?
Budem strašne vďačná ak mi toto niekto môže vysvetliť.
Vopred krásne ďakujem
azla
22.03.08,15:55
Prosím Vás,môžete mi vysvetliť nedaňové odpisy?
Rozumiem tomu tak,že keď si napr.v r.2007 neuplatním odpis povedzme napríklad na automobil (kúpený v r.2007, 400 tis Sk),bude odpis 100 tis. sk pripočitat.položka k základu dane.
účtovné odpisy zaúčtujem,budú však nedaňové.keďže však v r.2007 neuplatňujem daňové odpisy, uplatním iba 3 roky daňových odpisov (4 roky účtovné odpisy ) alebo piaty rok bude daňový odpis odpočitateľná položka od základu dane?
Budem strašne vďačná ak mi toto niekto môže vysvetliť.
Vopred krásne ďakujem
Účtovné odpisy sú tie o ktorých učtuješ (účet 551)
Daňové odpisy sú tie, ktoré si uplatňuješ podľa zákona o dani z príjmov. Ak pri niektorom majetku máš prerušené daňové odpisy, tak jasne že tie sa Ti v tom roku nepočítaju. - pozor prerušiť nemôžeš daňové odpisy pri leasingu. (Ale neprídeš o ne, oni čakajú a uplatniš si ich neskôr).
V DP v oddieli III máš kolonky, kde to všetko vypíšeš : účtovné, daňové (uplatnené) a prerušené.
Na konci roka porovnáš účtovné odpisy (účet 551) a daňové odpisy.

Porovnaním účtovných a daňových odpisov dostaneš rozdiel, ktorý:
ak UO > DO položka pripočítateľná r. 150
ak UO < DO položka odpočítateľná r. 250

Ak pri niektorom majetku uplatníš prerušenie daňových odpisov (napr. po 1.roku) v ďalšom roku potom uplatňuješ daňové odpisy ako v druhom roku odpisovania. Inač, odpisovanie môžeš prerušiť aj v prvom roku odpisovania.

Pri uplatnení prerušenia odpisov (pre zjednodušenie abstrahujme, že máš len
jeden majetok napr, auto) sa Ti stane to, že v roku prerušenia Ti odpisy v DP vystupujú ako pripočítateľná položka a v roku, keď už je majetok účtovne odpísaný a daňovo si ešte odpis uplatňuješ ako odpočítateľná položka (počkali Ťa)http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
erika_H
22.03.08,16:43
Ďakujem Ti veľmi moc moc Azla,presne takto som si to predstavovala,už tomu rozumiem.Krásny deň prajem:)
(bodík pošlem neskôr,teraz sa mi nedá,až keď pošlem niekomu inému;)
striebro1
25.03.08,10:25
ja by som potrebovala poradit, ak prerusim danove odpisy v jednoduchom uctovnictve, kam v danovom priznani mam pripocitat uctovne odpisy, ktore som zauctovala ale nechcem uplatnit v danovom priznani???mohol by to byt riadok 40 DPFO typB??? polozky zvysujuce zaklad dane????tj celu vysku uctovnych odpisov dam do riadku 40??? vopred dakujem za odpovede....)))