kastany
15.03.08,22:53
Zdravím Vás,
máme vyhliadnutý projekt domu (Bungalow4-Prodom), kde terasa na ktorú sa výchádza z obývačky je prekrytá strechou do vzdialenosti cca 2,3 m od vonkajšieho múru (výška múru cca 2,7 m). Obývačka bude orientovaná na juh, s dvojitými presklenými dverami.
Rád by som sa touto cestou poradil ohľadom optimálnej dĺžky strešného previsu..cez vykurovacie obdobie maximum a cez leto minimum tepelných ziskov..
mám dojem, že pri tých 2,3 m bude tepelný zisk v období október-november a február-marec príliš malý.
Ďakujem za príspevky..
Peter Briatka
17.03.08,11:42
Áno - tvoj predpoklad je vcelku správny. No, treba si uvedomiť že tepelné zisky, o ktoré prídeš v zime sa ti zase vykompenzujú v letnom období - kedy nebudeš mať v obývačke horúco. Ak chceš vedieť optimálnu dĺžku vyloženia strechy - chýba tu jeden dôležitý údaj (Sklon Strechy)!!! No aj tak je to relatívne kmplikovaná úloha - Optimalizovať dlžku vyloženia aby si mal v zime čo najteplejšie a v lete čo najchladnejšie. Pre tieto účely by som ti doporučoval spraviť pohyblivé prekrytie terasy (niečo na spôsob markízy) alebo niečo komplikovanejšie. A síce servomotorčekom nastaviteľné hliníkové lamely, pričom nad terasou by nebol strešný plášť - len konštrukcia a nad ňou spomínané lamely... Jednoduchý princíp fungovania - na báze horizontálnych žalúzií... ;-) Ale bude to každopádne nákladnejšie
kastany
18.03.08,06:50
Áno - tvoj predpoklad je vcelku správny. No, treba si uvedomiť že tepelné zisky, o ktoré prídeš v zime sa ti zase vykompenzujú v letnom období - kedy nebudeš mať v obývačke horúco. Ak chceš vedieť optimálnu dĺžku vyloženia strechy - chýba tu jeden dôležitý údaj (Sklon Strechy)!!! No aj tak je to relatívne kmplikovaná úloha - Optimalizovať dlžku vyloženia aby si mal v zime čo najteplejšie a v lete čo najchladnejšie. Pre tieto účely by som ti doporučoval spraviť pohyblivé prekrytie terasy (niečo na spôsob markízy) alebo niečo komplikovanejšie. A síce servomotorčekom nastaviteľné hliníkové lamely, pričom nad terasou by nebol strešný plášť - len konštrukcia a nad ňou spomínané lamely... Jednoduchý princíp fungovania - na báze horizontálnych žalúzií... ;-) Ale bude to každopádne nákladnejšie
No viem si predstaviť, že ten prístrešok by som skrátil cca o 0,5-1 m a dorobil by som tam nejaké výsuvné alebo vyklápacie prekrytie, ktoré by som počas veľkých horúčav hoci aj manuálne vysúval. Alebo by som uvažoval aj nad tou konštrukciou s lamelami. Viem si predstaviť aj to, že by som sa v lete chránil hoci aj žalúziami - čo je tá horšia možnosť ale v prípade, že bude ten prístrešok príliš dlhý a nebudem tam mať dostatok ziskového tepla (aj svetla) počas prechodných období, tak neviem čo by som s tým už potom narobil.
Ale aj tak by som chcel mať to skrátenie prevysu niečím podložené..skúsenosťami ludí s konkrétnymi dĺžkami prevysov.
K tomu chýbajúcemu údaju - veď sklon strechy nemá vplyv nato ako mi popod strešný prevys bude svietiť do okien..?
Inak zistil som, že v 3D studio MAX sa dá vymodelovať tvar domu s príslušnými oknami a prečnievajúcou strechou a zadaním geografickej polohy je možné simuláciou vidieť (no teplo z toho cítiť nebudem:) pohyb slnka (aj jeho priechodnosť do domu) v konkrétnom čase. Tak uvidím či mi to na niečo bude.
Peter Briatka
18.03.08,07:38
V 3D Max nepracujem, ale verím, že taká možnosť tam je... No sklon strechy Vám zásadne ovplyvní množstvo svetla v interiéry. Pretože máte stanovenú výšku nadpražia okien a pri konštantnom vyložení strechy sa s meniacim sklonom strechy mení aj výška hrany podhľadu strechy. To znamená že čím väčší sklon pri konštantnom vyložení - tým hlbšie pod nadpražie sa hrana dostáva ergo - menšia insolácia a tepelné zisky v zimnom období.
kastany
18.03.08,09:04
V 3D Max nepracujem, ale verím, že taká možnosť tam je... No sklon strechy Vám zásadne ovplyvní množstvo svetla v interiéry. Pretože máte stanovenú výšku nadpražia okien a pri konštantnom vyložení strechy sa s meniacim sklonom strechy mení aj výška hrany podhľadu strechy. To znamená že čím väčší sklon pri konštantnom vyložení - tým hlbšie pod nadpražie sa hrana dostáva ergo - menšia insolácia a tepelné zisky v zimnom období.
Ak platí takáto závislosť medzi výškou podhľadu strechy a jej uhlom, tak samozrejme..Nevedel som o tom..Sklon strechy je 25°.
kastany
19.03.08,09:01
Zjavne nikto nebýva v dome, ktorý ma nejaké okná smerom na juh a strecha mu prečnieva ponad obvodové múry..:)
madein1974
24.04.08,19:56
Za par tyzdnov zacinam stavat,prizemie a prve poschodie v kopci.Strecha so sklonom 15st,presah cca 1m.Medzi prizemim a 1.poschodim budem mat okolo celeho domu striesku ktora bude presahovat cca 2 m.Vidim to ako vyhodu,zachyti to letne slnko a zimne by to malo prepustit-slnko je dost nizko.Plus ziskam suchu zonu okolo celeho domu-vyhody su jasne ked prsi,snezi atd.Plus ziskavam peknu prestresenu terasu okolo celeho domu.Dom je tiez na juh,takze sa skor musim chranit pred slnkom.