účtovník - junior
16.03.08,10:17
Dobrý deň, mohol by mi niekto poradiť či robím správne..... lekár učtújúci v sústave JU, založil spolu s iným lekárom združenie, ktoré nie je evidované na DU, z dôvodu obstarania ultrazvuku prostredníctvom lízingu. Obidvaja rovnakým podielom presúvajú na účet peniaze, z ktorého potom financujú splátky lízingu.... na konci učtov.obdobia som vypočítala nárok na odpis ultrazvuku, a vydelila som ho 2 ( počet účastníkov) a uvedený náklad som zaevidovala ako uzavierkové operácie do JU lekára......

Ďakujem za odpoved, ak som to napísala nezrozumitelne, môžem to dodatočne objasniť....
Zoltán Kovács
16.03.08,09:19
Dobrý deň, mohol by mi niekto poradiť či robím správne..... lekár učtújúci v sústave JU, založil spolu s iným lekárom združenie, ktoré nie je evidované na DU, z dôvodu obstarania ultrazvuku prostredníctvom lízingu. Obidvaja rovnakým podielom presúvajú na účet peniaze, z ktorého potom financujú splátky lízingu.... na konci učtov.obdobia som vypočítala nárok na odpis ultrazvuku, a vydelila som ho 2 ( počet účastníkov) a uvedený náklad som zaevidovala ako uzavierkové operácie do JU lekára......

Ďakujem za odpoved, ak som to napísala nezrozumitelne, môžem to dodatočne objasniť....

Združenie sa nahlasuje na DÚ, už len z dôvodu určenia zodpovednej osoby na vedenie účtovníctva.
účtovník - junior
16.03.08,09:24
Takže ked to nenahlásili, vlastne si nesplnili daňovú povinnosť, a potom učtovanie združenia robí len jedna osoba a príjmy a výdavky si rozdelia rovnakým podielom..... alebo sa musí dať priznanie za združenie , aj ked toto združenie nebolo založené za účelom podnikania..... pretože, spoločníci v združení síce zakúpili spoločne ultrazvuk, ale na druhej strane príjmy si fakturujú poisťovňam každý zvlášť......
Zoltán Kovács
16.03.08,09:26
Takže ked to nenahlásili, vlastne si nesplnili daňovú povinnosť, a potom učtovanie združenia robí len jedna osoba a príjmy a výdavky si rozdelia rovnakým podielom..... alebo sa musí dať priznanie za združenie , aj ked toto združenie nebolo založené za účelom podnikania..... pretože, spoločníci v združení síce zakúpili spoločne ultrazvuk, ale na druhej strane príjmy si fakturujú poisťovňam každý zvlášť......
Na koho je leasingová zmluva vystavená? Na oboch, alebo iba jedneho z nich?
Beata
16.03.08,09:30
Takže ked to nenahlásili, vlastne si nesplnili daňovú povinnosť, a potom učtovanie združenia robí len jedna osoba a príjmy a výdavky si rozdelia rovnakým podielom..... alebo sa musí dať priznanie za združenie , aj ked toto združenie nebolo založené za účelom podnikania..... pretože, spoločníci v združení síce zakúpili spoločne ultrazvuk, ale na druhej strane príjmy si fakturujú poisťovňam každý zvlášť......

Veľmi zle si pochopila princíp fungovania združenia podnikateľov. Bolo by vhodné, aby si si naštudovala aspoň tu, na Porade, tento príspevok - Účtovanie v združení (http://www.porada.sk/t8060-uctovanie-v-zdruzeni.html)
účtovník - junior
16.03.08,09:30
Leasingová zmluva je vystavená na združenie v zastúpení na obidvoch lekárov....
Zita5
16.03.08,09:45
Zoltán Kovács
16.03.08,10:08
V čom vidím problém:
1. Združenie nie je nahlásené na DÚ.
2. Nie je nahlásená zodpovedná osoba na vedenie účtovníctva.
3. Nevedie sa účtovníctvo pre združenie. To, že lekári majú svoje samostatné účto je v poriadku.
4. "Združenie" má lízing, avšak nedosahuje príjmy, teda výdavky nie sú opodstatnené.