azuz
23.03.05,10:47
Vraj od apríla má byť vo výplatnej páske uvedená suma, ktorá pôjde zamestnancovi na jeho účet v DSS. Ktorý zákon a § o tom hovorí? Všade sa o tom hovorí, ale nič konkrétne. Čo znamená od apríla - od aprílovej výplaty v máji alebo od marcovej výplaty v apríli. Ďakujem.
bea
23.03.05,09:59
To isté som včera počula v nejakých správach. A tiež netuším na základe čoho.
adinka55
23.03.05,10:03
Uz to tu bolo kdesi rozoberane - mal by to byt zakon o nelegalnej praci alebo tak nejak. Ten som vsak pozerala, a nic take som tam nenasla.
Tak tiez neviem.
Skuste pozriet vy, mozno som prepracovana.
MajaV
23.03.05,10:51
bea
23.03.05,11:00
A keď si to prečítame, prídeme na to, že to tam nie je. Len sa upresnilo, čo má byť v sume "celková cena práce" !
Lenka
23.03.05,11:25
>



O z n á m e n i e





Dňom l. apríla nadobúda účinnosť Zákon č. 82/2005 Z.z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní.

Účinnosťou tohto zákona, doplnením zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonníka práce a v znení neskorších predpisov a zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení a v znení neskorších predpisov sa pre zamestnávateľa ustanovuje nová povinnosť :




vydať doklad /na výplatnej páske/ údaj o celkovej cene práce, ktorý tvorí súčet mzdy a úhrady poistného na zdravotné poistenie, sociálne poistenie a úhrady príspevku na starobné dôchodkové sporenie platených zamestnávateľom,
viesť evidenciu uzatvorených dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru v poradí, v akom boli uzatvorené,
viesť evidenciu pracovného času zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov,
prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia :

- zamestnanca pred začatím výkonu činnosti zamestnanca a odhlásiť zamestnanca najneskôr v deň nasledujúci po zániku výkonu činnosti,
- zamestnancana účely úrazového poistenia pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce a odhlásiť v deň nasledujúci po skončení pracovnoprávneho vzťahu.
Zamestnanec na účely úrazového poistenia je fyzická osoba, ktorá vykonáva práce na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

Lehota na splnenie povinnosti je zachovaná ak sa tlačivo v ustanovenej lehote odoslalo faxom alebo elektronickou poštou alebo ak bola informácia odoslaná krátkej textovej správy /SMS/. Informáciu odoslanú prostredníctvom SMS je zamestnávateľ povinný potvrdiť na tlačive určenom Sociálnou poisťovňou najneskôr do troch dní odo dňa je odoslania.

Ak boli dohody o vykonaní práce a brigádnickej práce študentov uzatvorené pred l. aprílom a tento pracovnoprávny vzťah naďalej trvá, zamestnávateľ je povinný prihlásiť tohto zamestnanca na účely úrazového poistenia najneskôr do 31. mája 2005.
Janka6685
25.03.05,10:21
>
Ak boli dohody o vykonaní práce a brigádnickej práce študentov uzatvorené pred l. aprílom a tento pracovnoprávny vzťah naďalej trvá, zamestnávateľ je povinný prihlásiť tohto zamestnanca na účely úrazového poistenia najneskôr do 31. mája 2005.
To znamená, že ak s dohodárom uzatvorím zmluvu 31. 3. 2005, stačí ho ísť prihlásiť na úraz. pois. do 31. 5. 2005. Ale ak potom uzatvorím takúto zmluvu napr. na máj, budem ho musieť ísť prihlásiť pred májom, teda pred tým ako nastúpi do práce? Rozumiem tomu dobre?
w.i.p.
26.03.05,09:49
Podľa mňa sa tu pletú dva pojmy:

1/ DDS - by mala byť podľa môjho názoru skratka vystihujúca doplnkové dôchodkové sporenie vyplývajúce z III.piliera dôch. reformy. Na DDS si prispieva zamestnanec (občan), ktorý uzatvoril zmluvu s niektorou z doplnkových dôchodkových sporiteľní, pričom mu na toto DDS môže prispievať aj zamestnávateľ, samozrejme až v takom prípade, keď aj zamestnávateľ s touto doplnkovou dôchodkovou sporiteľňou zmluvu uzatvoril. - nejedná sa o žiadne úpravy na výplatných páskach.
2/ SDS - by mala byť podľa môjho názoru skratka vystihujúca starobné dôchodkové sporenie vyplývajúce z II.piliera dôch. reformy. Ak zamestnanec uzatvorí zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení s niektorou zo správcovských spoločností, tak tých 14% na starobné poistenie a starobné dôchodkové sporenie má Sociálna poisťovňa prerozdeliť, pričom 5% ostáva Sociálke a zvyšných 9% posiela príslušnej správcovskej spoločnosti.
Práve čo sa týka SDS tvrdia všelijaké médiá, že toto máme vidieť na výplatnej páske. Nevidím však nikde v zákone, že zamestnávateľ má uvádzať sumu (čo tvrdia v médiách), ktorá mu bude poukázaná na správcovskú spoločnosť. Zákonník práce hovorí o tom, čo musí obsahovať výplatná páska: Má tam byť okrem iné uvedená cena práce, pričom Cena práce je súčet mzdy a úhrady poistného na zdravotné poistenie, sociálne poistenie a úhrady príspevku na starobné dôchodkové sporenie platených zamestnávateľom. súčet mzdy a úhrady poistného na zdravotné poistenie, sociálne poistenie a úhrady príspevku na starobné dôchodkové sporenie platených zamestnávateľom. Ja osobne tu nikde nevidím, že by tu mala byť osobitne uvedená suma, ktorá bude poukázaná na SDS príslušnej správcovskej spoločnosti. Možno chceli tvorcovia zákona pomôcť zamestnancovi v tom, aby si mohol lepšie kontrolovať ako mu konto na jeho SDS narastá, legislatívne to však správne neošetrili. Koniec koncov zamestnávateľ toto ani neprerozdeľuje, lebo sumu prerozdeľuje Sociálka. Zamestnávateľ i naďalej odvádza tých 14%. Ak by začal rozdeľovať 14% na 9%+5%, odvody by nesedeli z dôvodu zaokrúhľovania.
Ak máte iný názor, šup s ním na poradu.
Kimáková
29.03.05,05:31
Podľa mňa sa tu pletú dva pojmy:

1/ DDS - by mala byť podľa môjho názoru skratka vystihujúca doplnkové dôchodkové sporenie vyplývajúce z III.piliera dôch. reformy. Na DDS si prispieva zamestnanec (občan), ktorý uzatvoril zmluvu s niektorou z doplnkových dôchodkových sporiteľní, pričom mu na toto DDS môže prispievať aj zamestnávateľ, samozrejme až v takom prípade, keď aj zamestnávateľ s touto doplnkovou dôchodkovou sporiteľňou zmluvu uzatvoril. - nejedná sa o žiadne úpravy na výplatných páskach.
2/ SDS - by mala byť podľa môjho názoru skratka vystihujúca starobné dôchodkové sporenie vyplývajúce z II.piliera dôch. reformy. Ak zamestnanec uzatvorí zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení s niektorou zo správcovských spoločností, tak tých 14% na starobné poistenie a starobné dôchodkové sporenie má Sociálna poisťovňa prerozdeliť, pričom 5% ostáva Sociálke a zvyšných 9% posiela príslušnej správcovskej spoločnosti.
Práve čo sa týka SDS tvrdia všelijaké médiá, že toto máme vidieť na výplatnej páske. Nevidím však nikde v zákone, že zamestnávateľ má uvádzať sumu (čo tvrdia v médiách), ktorá mu bude poukázaná na správcovskú spoločnosť. Zákonník práce hovorí o tom, čo musí obsahovať výplatná páska: Má tam byť okrem iné uvedená cena práce, pričom Cena práce je súčet mzdy a úhrady poistného na zdravotné poistenie, sociálne poistenie a úhrady príspevku na starobné dôchodkové sporenie platených zamestnávateľom. súčet mzdy a úhrady poistného na zdravotné poistenie, sociálne poistenie a úhrady príspevku na starobné dôchodkové sporenie platených zamestnávateľom. Ja osobne tu nikde nevidím, že by tu mala byť osobitne uvedená suma, ktorá bude poukázaná na SDS príslušnej správcovskej spoločnosti. Možno chceli tvorcovia zákona pomôcť zamestnancovi v tom, aby si mohol lepšie kontrolovať ako mu konto na jeho SDS narastá, legislatívne to však správne neošetrili. Koniec koncov zamestnávateľ toto ani neprerozdeľuje, lebo sumu prerozdeľuje Sociálka. Zamestnávateľ i naďalej odvádza tých 14%. Ak by začal rozdeľovať 14% na 9%+5%, odvody by nesedeli z dôvodu zaokrúhľovania.
Ak máte iný názor, šup s ním na poradu.
Plne súhlasím s w.i.p. najmä s otázkou zaokrúhľovania. Iným spôsobom sa totiž zaokrúhľuje 9% časť a iným 5%. To čo uvedie zamestnávateľ na páske, by potom vôbec nemuselo korešpondovať s tým ako to prerozdelí SP.
majam
02.06.05,12:28
Môže mi niekto narýchlo pošepkať, ktorý § hovorí o celkovej cene práce a či to musí byť v jednej sume alebo môže byť aj rozpísané .
Palino
02.06.05,12:34
Je to v Zákonníku práce § 130 ods. 5 a má to byť "súčet", takže jedna suma.
majam
02.06.05,12:40
Diki Palino .
adam
27.07.05,15:29
>

viesť evidenciu uzatvorených dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru v poradí, v akom boli uzatvorené,viesť evidenciu pracovného času zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov,
Ako vediete evidenciu o dohodách, je na to nejaké tlačivo, alebo len na vlasne vypracovaných hárkoch? Čo všetko je tam potrebné uvádzať? Nemá niekto vzor? Pekne ďakujem.......:-)
Maňaska
28.07.05,04:02
Ako vediete evidenciu o dohodách, je na to nejaké tlačivo, alebo len na vlasne vypracovaných hárkoch? Čo všetko je tam potrebné uvádzať? Nemá niekto vzor? Pekne ďakujem.......:-)Vzor tlačiva ani bližší popis neexistuje. Podľa mňa stačí jednoduchá evidencia: Poradové číslo / dátum uzavretia zmluvy /meno a priezvislo s kým bola zmluva uzavretá. Rozšíriť sa dá ľubovoľne. Poradové číslo a dátum by mali isť za sebou vzostupne.
Hronská Iveta
28.07.05,05:33
Ako vediete evidenciu o dohodách, je na to nejaké tlačivo, alebo len na vlasne vypracovaných hárkoch? Čo všetko je tam potrebné uvádzať? Nemá niekto vzor? Pekne ďakujem.......:-)Oficiálne tlačivko neexistuje. Keďže však žiadate vzor, tento prikladám z istého nemenovaného softvéru.
Údaje na dokumente sú samozrejme vymyslené.
7Ingrid7
28.07.05,08:26
Je to v Zákonníku práce § 130 ods. 5 a má to byť "súčet", takže jedna suma.Od 1. 7. 2005 (zbierka zakonov c. 244/2005 zo dna 18. 5. 2005) znie tento paragrafik takto:

Celkovu cenu prace tvori mzda vratane mzdy a nahrady za pohot. a OSOBITNE V CLENENI preddavok poistneho na ZP, NP,SP,IP,PvN,GP,UP,RFS a SDS, ktore plati zamestnavatel.
alex1
28.07.05,10:41
Mne to už MRP začal členiť. Pásku mám na celú stranu. Hrozné!!!!!
endrju
28.07.05,11:18
Mne to už MRP začal členiť. Pásku mám na celú stranu. Hrozné!!!!!
My si robíme vtipy, že budeme tlačiť prílohu výplatnej pásky.
pingino
28.07.05,11:35
Mne to už MRP začal členiť. Pásku mám na celú stranu. Hrozné!!!!!
V MRP mzdach (windowsackych), je mozne vypnut co na vyplatnej paske nechcete vidiet vid. tlacitko Parametre. Myslim vsak, ze pridanim odvodov poistneho zamestnavatela za zamestnanca a II. piliera sa zas tak velmi ta vyplatna paska natiahnut nemohla.
Jana Motyčková
28.07.05,11:39
Ona sa nenatiahla pridaním odovodv do II.piliera, ale tým že je treba osobitne uvádzať hrubý príjem, ZP, NP,DP,IP,PvN,GP,ÚP,RFS a SDS, ktore plati zamestnávateľ, čiže 10 údajov. Doteraz sa uvádzala iba celková cena práce v 1 údaji.
lenkak
28.07.05,14:18
Mne to už MRP začal členiť. Pásku mám na celú stranu. Hrozné!!!!!
Buď len rád, že Ti to tvoj soft už spraví.
adam
28.07.05,16:23
Oficiálne tlačivko neexistuje. Keďže však žiadate vzor, tento prikladám z istého nemenovaného softvéru.
Údaje na dokumente sú samozrejme vymyslené.
Ďakujem......:)