Marka 2
16.03.08,11:16
Dobrý deň poraďáci.
Chcem za radit nový počítač zo sumou 27 000,- do dlhodobého majetku.
Môžem mu priradiť triednikové číslo 5403 a účtovne ho odpisovať 4 roky?
A ako to bude s daňovými odpismi. Tie si nebudem vôbec uplaťnovať?
Rozalka
16.03.08,10:28
Dobrý deň poraďáci.
Chcem za radit nový počítač zo sumou 27 000,- do dlhodobého majetku.
Môžem mu priradiť triednikové číslo 5403 a účtovne ho odpisovať 4 roky?
A ako to bude s daňovými odpismi. Tie si nebudem vôbec uplaťnovať?
Pri zaradení veci s OC do 30000 medzi DHM: daňové odpisy = účtovné odpisy.
alderonka
16.03.08,11:41
Je na tvojom zvážení, či zaradiť takýto počítač ako DHIM, alebo nie. Ak ho však už zaradíš, odpisuješ ho 4 roky a daňové odpisy si budeš uplatňovať tak ako u každého iného HIM, čiže závisí to od toho, či sa rozhodneš pre rovnomerne alebo zrýchlené odpisovanie.
azla
16.03.08,12:03
Je na tvojom zvážení, či zaradiť takýto počítač ako DHIM, alebo nie. Ak ho však už zaradíš, odpisuješ ho 4 roky a daňové odpisy si budeš uplatňovať tak ako u každého iného HIM, čiže závisí to od toho, či sa rozhodneš pre rovnomerne alebo zrýchlené odpisovanie.
Pri majetku pod 30 000 (vrátane) to neplatí.
Súhlasím, že je na zvážení UJ, či posúdi počítač ako majetok s dobou použiteľnosi do 1 roka, alebo nad jeden rok.
Nesúhlasím s druhou vetou, že daňové odpisy odpisy si uplatňuješ 4 roky.

Je potrebné vychádzať z následovného:
Aby sa mohol počítač odpisovať podľa ZoDP, musí splňať okrem iného podmienku danú v § 22 (Vstupná cena vyššia ako 30 000,-).
Keďže toto nie je splnené, daňové odpisy sa neuplatňujú podľa par.27,28.

Ak sa UJ rozhodla, že o majetku bude účtovať ako do dlhodobom, zaradí ho na účet 022 a bude ho účtovne odpisovať, podľa plánu účtovných odpisov, ktorý si stanovila. Účtovné odpisy takto stanovené, budú ovplyvňovať základ dane v takej výške ako boli zaúčtované.
Napr. ak sa rozhodne UJ, že počítač bude slúžiť 36 mesiacov, učtovne sa odpíše za 36 mesiacov. Odpisy zaúčtované v účtovníctve (pri takom type majetku) budú považované za daňový výdavok.
Kurucz
23.03.08,09:38
Ahojte poraďáci,
mal by som nasledovnú otázku. Firma kúpila notebook za 27.850, pamäťovú kartu za 1.365, tašku pre notebook za 625 a software Office za 6.900 Sk. Môžem zaúčtovať notebook do nákladov a software takisto samostatne do nákladov, alebo software musím pripočítať k cene notebooku a zaradiť do HIM. Ďakuem za odpoveď.
ego.mc
23.03.08,15:11
Ak je softvér na samostatnej faktúre, môžeš ho zaradiť zvlášť.
Ale pozor! Musíš ho zaradiť ako NIM bez ohľadu na nákupnú cenu.
Zoltán Kovács
23.03.08,15:45
Ahojte poraďáci,
mal by som nasledovnú otázku. Firma kúpila notebook za 27.850, pamäťovú kartu za 1.365, tašku pre notebook za 625 a software Office za 6.900 Sk. Môžem zaúčtovať notebook do nákladov a software takisto samostatne do nákladov, alebo software musím pripočítať k cene notebooku a zaradiť do HIM. Ďakuem za odpoveď.


Ak je softvér na samostatnej faktúre, môžeš ho zaradiť zvlášť.
Ale pozor! Musíš ho zaradiť ako NIM bez ohľadu na nákupnú cenu.

A to už prečo? Software do 50 tisíc sa môže jednorázovo uplatniť v nákladoch predsa.

Ale z ceny softu usudzujem, že ide o OEM verziu, teda licenciu viazanú na notebook. Potom treba cenu notebooku a softu spočítať a tak zaradiť.
dara
24.03.08,23:58
Prosím Vás ak firma kúpila Notebook do 24 tis, môžem ho uplatniť v nákladoch, nemusím odpisovať?
dara
25.03.08,00:05
Ano môžem, pozrela som si zákon, na porade, lebo v tlačenej forme mám u seba len zákon o DzP na rok 2008.
darius34
25.03.08,12:43
Dobrý deň,
Kúpil som pred necelým rokom notebook v hodnote 32000 Sk. Po 11 mesiacoch sa stal nefunkčným. Nebolo možné ho reklamovať. Prosím poraďte, ako toto zvládnuť v JU tak, aby som ho mohol odpísať naraz a nie na 4 roky (ak je to možné). Ďakujem.

Dárius
matig
26.11.08,05:35
Ahoj Poradaci, kupili sme notebook aj tasku k nemu. Su fakturovane na jednej fakture. Notebook cena 29 500,- taska na notebook 670,-, ja som dala do nakladov notebook aj tasku, v majetku ich evidujem samostatne. Auditorka mi to vytkla, vravi, ze to spolu suvisi, tak to musi byt zaradene ako subor (tym padom DHM) Co si o tom myslite? Ďakujem
Olice
26.11.08,05:52
Ahoj Poradaci, kupili sme notebook aj tasku k nemu. Su fakturovane na jednej fakture. Notebook cena 29 500,- taska na notebook 670,-, ja som dala do nakladov notebook aj tasku, v majetku ich evidujem samostatne. Auditorka mi to vytkla, vravi, ze to spolu suvisi, tak to musi byt zaradene ako subor (tym padom DHM) Co si o tom myslite? Ďakujem


http://www.porada.sk/451448-post4.html
http://www.porada.sk/302517-post8.html

a tu je opačný názor

http://www.porada.sk/194760-post11.html
http://www.porada.sk/29931-post7.html
matig
26.11.08,08:49
Ďakujem za odpoveď, niekedy je v uctovnictve tolko moznosti, ze si neviem vybrat :)