alexandrap
16.03.08,17:09
Chcem poprosit o radu.
Situacia:
su 2 nezavisle nehnutelnosti-ich hodnota je rozna a su 2 dedicia.
ak nenastane pri dediskom konani dohoda o rozdeleni dedicstva(jeden to odmietne), nastava dedenie zo zakona-zaujima ma teraz , ako je to riesene prakticky.
do katastra putuje spoluvlastnictvo oboch dedicov na obe nemovitosti(cize polka z kazdej),alebo sa zastavi dedicske az do dohody, alebo ako?

ide o to, ze jeden z dedicov "nema zaujem " o menej atraktivnu polku jednej nehnutelnosti a chcel by ju nanutit tomu druhemu ....trebars tak, ze ziska nieco naviac na tej atraktivnejsej nemovitosti.
Eulalia
17.03.08,04:07
Dedenie zo zákona nastáva vtedy, ak zomrelý nezanechal závet.
Pokiaľ dedičia majú dediť rovnakým dielom a nedohodnú sa, rozhodne notár o dedičstve väčšinou tým spôsobom, že obaja dedičia nadobúdajú nehnuteľnosť rovnakým dielom - teda každý polovicu. Ale je to polovica z každej tehly, z každého okna, atď. Takéto spoluvlastníctvo je potom možné rozdeliť súdnou cestou.
alexandrap
17.03.08,15:23
...väčšinou tým spôsobom, že obaja dedičia nadobúdajú nehnuteľnosť rovnakým dielom

jezisikriste:eek:...ked VACSINOU ,tak sa teda moze aj inak rozhodnut ??
Eulalia
18.03.08,06:46
jezisikriste:eek:...ked VACSINOU ,tak sa teda moze aj inak rozhodnut ??

Zato píšem že väčšinou, lebo ostatné prípady sú zriedkavé a chce to aj zopár ústupkov a určitú formu dohody dedičov. Napríklad môže notár rozhodnúť, ze jeden dedí jednu nehnuteľnosť a druhý tú ďalšiu a rozdiel si medzi sebou vyrovnajú finančne. Ale to predpokladá práve tú ochotu oboch strán.
alexandrap
20.03.08,15:40
no to jasne- to je dohoda o vysporiadani

ale ked nie je dohoda(na dohodu treba ochotu a suhlas vsetkych dedicov) ,tak nastupuje zakonne delenie- a tam mi islo len o tu formu, ako sa to zapise-cize spoluvlastnictvo kazdej tehly z kazdej nehnutelnosti- a ze okrem pripadneho neskorsieho sudu nikto iny nemoze URCIT ,kto aku nehnutelnost ma "pridelenu"
svojar
22.03.08,06:16
Nejde o "pridelenie", ale v tomto prípade o vlastníctvo tzv. ideálnej polovice každej z nehnuteľností a tak to bude aj zapísané.