SonikaV
16.03.08,19:05
Dobry vecer, mili Poradaci. Vcera som sa vratila z Lipska z knizneho veltrhu a dnes som "maturovala" nad cestovnym prikazom.Potrebovala by som len Vas suhlas , pripadne poopravenie poloziek, ak som sa pomylila.
13.3.2008 BA-Kuty......0Skk
13.3.2008 Kuty - Usti nad Labem 150CZK(stravne)+60CZK(vreckove) to bolo len 25 percent
13.3.2008 Usti - Leipzig(24:00)
15.3.2008 Leipzig 10:00 odchod - t.j spolu Nemecko 45 EURx2=90EUR za stravne a 18x2=36EUR za vreckove, cize spolu 126EUR
15.3.2008 Usti nad Labem -Kuty tiez len 25 percent, lebo to bolo do 6 hod. cize 150CZK+60CZK vreckove
Vysledna suma je 126EUR + 420CZK. Nasla som si kurz na internete, vcerajsi CZK=1,291 a EUR 32,7, to som preratala na slov.koruny. Vysledok 4.662,-Skk za stravne a vreckove - mam to takto spravne? Neviem totiz, ci sa berie kurz NBS a hlavne kedy.
Benzin som neratala, ten si pocita kolegyna a ubytovanie bolo vybavene cez nu.
Dakujem vopred za odpovede a rady, robim totiz cestak po prvykrat
Milan Benka
16.03.08,18:38
Upresnite prechody hraníc, konkrétne časy.
SonikaV
16.03.08,18:48
Prechod v Kutoch do Ciech 13.3.2008 o 16.00 dalsi prechod do Nemecka bol o 21.30(Usti nad L.)pri ceste spat to bol prechod z Nem.do Ciech 15.3.2008 o 12.00 a precho Cechy-Slov. bol o 17.00(Kuty)
SonikaV
16.03.08,19:21
Nikto mi nevie odobrit alebo pomoct pozmenit ten moj cestak nestastny.....? Prosim, prosim......A este neviem, ktory den sa akym kurzom preratava na slov koruny, lebo je nakup, predaj, a NBS ma uplne ine kurzy. Som z toho zmätena......
jaja99
16.03.08,20:01
V prílohe posielam cesťák.
Prac. cesta v zahraničí dňa 13.3.2008 trvala viac ako 6 hodín, tzn nárok na stravné je 50% z 600 CZK (použije sa sadzba ČR, lebo tam si sa zdržala viac ako v Nemecku).
Vreckové som dala 40%, ale môže byť aj menej - najmenej 5%.

Dňa 15.3.2008 prac.cesta trvala 17 hodín v zahraničí - nárok je 100% stravného podľa sadzby v Nemecku, lebo tam si bola dlhšie ako v ČR.

Na SKK náhradu nie je nárok, lebo cesta v SR nebola viac ako 5 hodín.

Nevedela som odchod z BA a príchod do BA- tak som dala od oka.
SonikaV
16.03.08,20:09
Jaja99 dakujem Vam velmi pekne, ten cestacik je krasny a prehladny. Odchod z Ba sme mali o 15.00 prisli sme domov okolo 18.00. Na Slovensku som si ani ja nezaratala nic. tak a teraz uz mozem ist spokojne spat. dakujem este raz
fabianko
28.03.08,11:31
a ako je to na slovensku so stravným a vreckovým na služobnej ceste na slovensku a čo sa ešte započítava do vyučtovania prac.cesty aký je tam rozdiel zo zahraničým
fabianko
28.03.08,11:45
a ako je to na slovensku so stravným a vreckovým na služobnej ceste na slovensku a čo sa ešte započítava do vyučtovania prac.cesty aký je tam rozdiel zo zahraničým
ešte niekoho poprosím
fabianko
28.03.08,12:15
a ako je to na slovensku so stravným a vreckovým na služobnej ceste na slovensku a čo sa ešte započítava do vyučtovania prac.cesty aký je tam rozdiel zo zahraničým
alebo je to 89sk na odprac.deń a nič viac
fabianko
28.03.08,12:32
alebo je to 89sk na odprac.deń a nič viac
ludia potrebujem radu
Chobot
28.03.08,13:14
ludia potrebujem radu

Keby si si trošku pohľadal na porade, našiel by si kopec odkazov. V prípade tuzemskej cesty je to podľa hodín strávených na ceste:

5-12 hod.- 89 Sk
12-18 hod. - 135 Sk
nad 18 hod. - 208 SK

vreckové u ZSC sa nevypláca, to je len u zahraničných.

Ostatné náhrady sú ako pri zahraničných - ubytovanie, cestovné a vedľajšie.
fabianko
28.03.08,13:54
dakujem a pri tuzemskej ceste SZCO nemusím mať zakúpené stravné lístky aby som mohol dať do výdaja ako je to vlastne
fabianko
28.03.08,14:15
dakujem a pri tuzemskej ceste SZCO nemusím mať zakúpené stravné lístky aby som mohol dať do výdaja ako je to vlastne
poprosím
Aljok
28.03.08,14:57
dakujem a pri tuzemskej ceste SZCO nemusím mať zakúpené stravné lístky aby som mohol dať do výdaja ako je to vlastne
Nemusíš...
fabianko
28.03.08,17:15
cestovny príkaz a výučtovanie prac.cesty SZCO,musí mať firemný automobil,alebo môže mať aj rodinny,alebo požičany,alebo môže ísť na prac.cestu napr.autobusom l
adi11
28.03.08,18:07
v den pracovnej cesty máš vyplatené stravné na základe cest.príkazu, nemôžeš si nárokovať na ten den ešte aj stravný lístok
fabianko
29.03.08,07:59
cestovny príkaz a výučtovanie prac.cesty SZCO,musí mať firemný automobil,alebo môže mať aj rodinny,alebo požičany,alebo môže ísť na prac.cestu napr.autobusom l
na tuto otazku mi prosím odpovedzte
fabianko
29.03.08,10:04
cestovny príkaz a výučtovanie prac.cesty SZCO,musí mať firemný automobil,alebo môže mať aj rodinny,alebo požičany,alebo môže ísť na prac.cestu napr.autobusom l
alebo či si môže vystaviť cestovný príkaz SZCO,teda narokovať na stravné na prac.ceste,čiže mimo adresy uvedenej v živnostenskom liste/nemá prevádzku,lebo vykonáva práce na stavbách v rôznych mestach na slov. aj v CR/ked nema auto v majetku svojej firmy,ma ho napr.požičané,alebo sukromné,alebo sa tam dostane napr.autobusom
prosím o obšírnejšiu pomoc na moju otázku,aby som to pochopil
aj ak sa sem niekto dostane na tuto stranku o pomoc aj na hore položené otázky ak tomu rozumie DAKUJEM vopred za rady
fabianko
29.03.08,10:52
alebo či si môže vystaviť cestovný príkaz SZCO,teda narokovať na stravné na prac.ceste,čiže mimo adresy uvedenej v živnostenskom liste/nemá prevádzku,lebo vykonáva práce na stavbách v rôznych mestach na slov. aj v CR/ked nema auto v majetku svojej firmy,ma ho napr.požičané,alebo sukromné,alebo sa tam dostane napr.autobusom
prosím o obšírnejšiu pomoc na moju otázku,aby som to pochopil
aj ak sa sem niekto dostane na tuto stranku o pomoc aj na hore položené otázky ak tomu rozumie DAKUJEM vopred za rady
je tam niekto
Evanka
29.03.08,11:09
je tam niekto
Je tu viac ľudí, ktorí sú ochotní odpovedať, ale na tieto otázky tu už bolo zodpovedané veľa krát, skús vyhľadať.
fabianko
30.03.08,09:43
alebo či si môže vystaviť cestovný príkaz SZCO,teda narokovať na stravné na prac.ceste,čiže mimo adresy uvedenej v živnostenskom liste/nemá prevádzku,lebo vykonáva práce na stavbách v rôznych mestach na slov. aj v CR/ked nema auto v majetku svojej firmy,ma ho napr.požičané,alebo sukromné,alebo sa tam dostane napr.autobusom
prosím o obšírnejšiu pomoc na moju otázku,aby som to pochopil
aj ak sa sem niekto dostane na tuto stranku o pomoc aj na hore položené otázky ak tomu rozumie DAKUJEM vopred za rady
keby mi niekto pomohol bola by som rada,mám doma dvojičky 11.mesačné a na hladanie nemám vela času
Chobot
31.03.08,12:15
cestovny príkaz a výučtovanie prac.cesty SZCO,musí mať firemný automobil,alebo môže mať aj rodinny,alebo požičany,alebo môže ísť na prac.cestu napr.autobusom l

Môže využiť všetky spomenuté možnosti, len bude rozdiel vo vyúčtovaní nákladov. U firemného auta si môže dať do nákladov všetky náklady na auto.

U súkromného auta má nárok na paušál 6,20 SKK / km plus spotrebované PHM.

U požičaného auta si môže dať do nákladov len spotrebované PHM.

Pri ceste autobusom si dá do nákladov cenu cest. lístka.
jaja99
01.04.08,04:21
Pozri zákon 283/2002 Z.z. O cestovných náhradách.

Sadzby stravného v SR pri tuzemskej pracovnej ceste:
od 5 do 12 hodín: 89 SK
od 12 do 18 hodín: 135 SK
nad 18 hodín: 208 SKK

Pri tuzemskej PC nie je nárok na vreckové

Zamestnávateľ prepláca: preukázané cestovné výdavky, preukázané výdavky na ubytovanie, stravné (viď hore), preukázané potrebné vedľajšie výdavky, preukázané cestovné výdavky na návštevu rodiny.

Sorry neprešla som na poslednú stranu odpovedí, kde už bolo toto povedané ....

Aspoň k poslednej otázke:
Ak SZČO použije na podnikanie vozidlo (vlastné, prenajaté, vypožičané) musí oznámiť daňovému úradu vznik daňovej povinnosti - daň z motorových vozidiel. Nie je to však podmienkou uplatnenia cestovných výdavkov do daňových nákladov

Pre SZČO platí § 19 ods. 2 písm e zákona 595/2003:
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupua základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu TÝKA SA PRACOVNÝCH CIEST

A taktiež § 19 ods. 2 písm p:
p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu 89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e). TÝKA SA BEŽnEJ ČINNOSTI V MIESTE PODNIKANIA
007gituska
01.04.08,04:48
ktorý predpis upravuje, že u požičaného motorového vozidla pri pracovnej ceste je možné si uplatniť len náklady za spotrebovaného pohonné hmoty?
zákon o dani z príjmov:
výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok,

zákon o cestovných náhradách:

(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.


(4) Náhrada za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla, prepočítaných podľa spotreby pohonných látok (ďalej len "spotreba") uvedenej v technickom preukaze cestného motorového vozidla takto: ....

ani v jednom predpise nie je uvedené, že použité motorové vozidlo musí byť vlastné.
na základe vyššie uvedeného potom platí:
pri použití motorového vozidla na pracovnú cestu - vlastné aj cudzie /nie zaradené v majetku firmy/ si možno uplatniť: spotrebu phm + paušál.

mýlim sa?
Chobot
01.04.08,07:47
ktorý predpis upravuje, že u požičaného motorového vozidla pri pracovnej ceste je možné si uplatniť len náklady za spotrebovaného pohonné hmoty?
zákon o dani z príjmov:
výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok,

zákon o cestovných náhradách:

(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.


(4) Náhrada za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla, prepočítaných podľa spotreby pohonných látok (ďalej len "spotreba") uvedenej v technickom preukaze cestného motorového vozidla takto: ....

ani v jednom predpise nie je uvedené, že použité motorové vozidlo musí byť vlastné.
na základe vyššie uvedeného potom platí:
pri použití motorového vozidla na pracovnú cestu - vlastné aj cudzie /nie zaradené v majetku firmy/ si možno uplatniť: spotrebu phm + paušál.

mýlim sa?

Najprv si ujasnime, že sa bavíme o SZČO, ktorý si chce uplatniť náhrady za auto, ktoré použil na služobnej ceste.

Ak takýto SZČO použije auto nezaradené do majetku firmy, tak postupuje pri náhradách v zmysle § 19 ods. e):
"e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)"

Tam je vyslovene uvedené, že musí použiť VLASTNÉ motorové vozidlo, aby si mohol uplatniť 6,20/km plus spotrebu PHM. Pokiaľ použije požičané, tak náhradu 6,20/km si nemôže uplatniť, lebo vtedy sa na neho vzťahuje už tebou citovaný ods. l), podľa ktorého si môže uplatniť náklady na PHM:
"l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok,"

Aj keď nie som si istý, či sa to nevzťahuje náhodou na auto, ktoré je zaradené do obchodného majetku. Ale nie je to tam nikde uvedené, preto si môže uplatniť PHM aj za nezaradené auto.

Keby išlo o zamestnanca, tak ten môže použiť akékoľvek iné auto, než firemné a má nárok na náhrady 6,20 + PHM.
007gituska
01.04.08,08:59
súhlasím s chobotom. treba si stále ujasniť, či sa jedná o szčo alebo zamestnanca. toto som ja neurobila. ďakujem
Najka
02.04.08,10:32
Ahoj, môže mi niekto skontrolovať, či je to dobré?
03.03 Košice - Trnava 07.00 - 10.50 Trnava - hranica ČR 20.00 - 21.00 /stravné od 07-20 t.j.13 hod - 135Sk/
hranica s ČR - hranica Nem. 21.00 - 03.20 /stravné od 21.00 do 24.00 t.j 25% 150Kč/
Nemecko 03.20.-14.45 /stravné 45 EUR/
hranica Nem. - hranica SR 14.45 - 19.30
hranica SR - Trnava 19.30 -20.30 /stravné 0Sk/
Trnava - Košice 11.00-14.50 /stravné 135Sk/
Chobot
02.04.08,11:08
Ahoj, môže mi niekto skontrolovať, či je to dobré?
03.03 Košice - Trnava 07.00 - 10.50 Trnava - hranica ČR 20.00 - 21.00 /stravné od 07-20 t.j.13 hod - 135Sk/
hranica s ČR - hranica Nem. 21.00 - 03.20 /stravné od 21.00 do 24.00 t.j 25% 150Kč/
Nemecko 03.20.-14.45 /stravné 45 EUR/
hranica Nem. - hranica SR 14.45 - 19.30
hranica SR - Trnava 19.30 -20.30 /stravné 0Sk/
Trnava - Košice 11.00-14.50 /stravné 135Sk/

Nejako ti nesedia hodiny.... Čo robil v Trnave medzi 10:50 a 21:00 a potom v posledný deň bol kde v čase od 20:30 do druhého dňa 11:00? TO ne bola služobná cesta?
Najka
02.04.08,11:18
Mal tam nejaké obchodné stretnutia v súvislosti s tou cestou do Nemecka. A keď sa vracal tak zase kvôli tovaru, čo nakúpil.
Chobot
02.04.08,11:48
Mal tam nejaké obchodné stretnutia v súvislosti s tou cestou do Nemecka. A keď sa vracal tak zase kvôli tovaru, čo nakúpil.

Takže aj v tom čase bol na pracovnej ceste.

Potok náhrady máš vypočítané dobre, akurát nezabúdaj na vreckové pre ZSC (5-40% zo stravného).