eko
23.03.05,12:33
Je tesne pred podaním DP z DzP a mňa stále zožiera otázka, či som správne zúčtovala :
poistná udalosť z havarijného poistenia celkovo vo výške 7.000 Sk
spoluúčasť zaplatená SZČO servisu vo výške 2.000 SK
poisťovňa zaslala zápis o likvidácii poistnej udalosti - zaplatila priamo servisu rozdiel 5.000 Sk.
Ako to zúčtujem v JÚ?
Došlo k úbytku v pokladni len vo výške 2.000 Sk.
Je 5.000, ktorý zaplatila poisťovňa za nás z havarijnej poistky servisu príjem, alebo o tom vôbec neúčtujem?
Mám doklady zo servisu - faktúru 7.000 Sk
a príjmový bloček - 2.000 Sk.

Zúčtovala som správne do PR 2.000? Na faktúre mi tak zostáva zostatok 5.000 Sk - záväzok. Čo s tým? :mad:
Ľuba
23.03.05,11:51
Asi by som zaevidovala došlú fa. od servisu ako záväzok vo výške 7000,- a poistné plnenie od poisťovne ako pohľadávku voči poisťovni. A potom by som navzájom započítala tie dva doklady vo výške 5000,- sk.
eko
24.03.05,04:21
Presne tak som to urobila a zápočet som spravila k 31.12.2004.
Ale mám list z poisťovne o likvidácii poistnej udalosti, kde mi oznamujú že zaplatili, ale dátum tam nie je. List je z januára 2005.
Dúfam, že ten zápočet ku koncu roka je O.K.

A ešte niečo.
V roku 2005 (február) sme tú poistnú udalosť stiahli, lebo nám poisťovňa navýšila havarijné poistné o malus (50%!!!) a plnenie, ktoré poisťovňa za nás zaplatila servisu t.j. 5.000 Sk sme jej z účtu zaplatili - vrátili.

Len, ako to zúčtujem v roku 2005???
pyton
24.03.05,09:27
Eko, zaujímava a dosť ťažká otázka. Mimochodom, ktorá poisťovňa má také krásne malusy? To zaúčtovanie, premýšľam, pozerala si §21 ods.2 písm.e,to je vlastne to, že manká a škody sa uznajú za daňové výdavky len do výšky príjmov /prijatých náhrad/ t.j. tých presahujúcich 2000,- by nemal byť daňový náklad. Rok 2005 je ešte zaujímavejší, lebo tu už ako keby neuvažujeme o škode, ale de fakto si celú opravu znášame sami a chcelo by to mať to vo výdavkoch ako bežnú opravu. Toľko moja úvaha o tomto probléme.
eko
29.03.05,10:28
Je to Al...
Naozaj ide o manká a škody?
Ja by som to klasifikovala ako opravu.
Čo vy na to?
pyton
29.03.05,11:19
V r. 2004 keď vám poisťovňa preplácala škodu, tak je to jednoznačne škoda a ten paragraf na to sa vzťahujúci. Čo si s tým nakoniec urobila? MŇa ešte napadlo to celé pozmeniť v účte za rok 2004, keďže už vieš, že to sa nebude chápať ako škoda /poistná udalosť/, hodiť to na priebežné položky a účtovať o tom ako o oprave.
/A ktorá poisťovňa takto robila, tá najväčšia na A. alebo nejaká iná?/
eko
30.03.05,06:13
Spravila som to ako píše ĽUBA (t.j. cez záväzky a pohľadávky), s tým, že 2.000 Sk som zúčtovala v roku 2004 ako výdavok z pokladne - prevádzková réžia, keďže som to chápala ako opravu po havárii.
Prečo píšeš vždy o škode?
Sany
30.03.05,06:19
Tiež si myslím, že je to oprava a nie škoda - škoda vzniká pri poistnej udalosti, kedy je následkom odcudzenie alebo totálne neopraviteľné zničenie.
eko
30.03.05,06:42
Ďakujem, moja reč..
Ale čo s tým rokom 2005?
Má niekto nejaký nápad? :cool:
pyton
30.03.05,06:46
Spravila som to ako píše ĽUBA (t.j. cez záväzky a pohľadávky), s tým, že 2.000 Sk som zúčtovala v roku 2004 ako výdavok z pokladne - prevádzková réžia, keďže som to chápala ako opravu po havárii.
Prečo píšeš vždy o škode?
Veď píšeš, že "vznikla poistná udalosť", z toho dedukujem, že si si náhradu škody uplatnila v poisťovni. Preto píšem o škode... /Ten zápočet je dobrý, tiež by som tak spravila, ale tých 2000,- Sk za normálnych okolností, bez zohľadnenia vašich vzťahov s poisťovňou v r.2005 by podľa mňa nebol výdavok ovpl.ZD./ Možno sa k tomu ešte niekto vyjadrí. A ty máš nejaké zdôvodnenie, že nešlo o škodu?
eko
30.03.05,07:36
Škoda (§24 ods2.k) - vzniká v dôsledku živelnej pohromy alebo neznámym páchateľom podľa potvrdenia od polície
- my nemáme záznam od polície - iba mu prasklo sklo pri jazde od odrazeného kamienka z cesty
Oprava- odstraňuje sa ňou poškodenie na účely uvedenia do predchádzajúceho stavu alebo prevádzky schopného stavu.

Poisťovňa tých 5.000 Sk predsa nezaplatila mne, ale servisu.

Podľa mňa ide o opravu.
eko
30.03.05,07:42
V prípade havarovaného automobilu, ktorý možno opraviť nejde o škodu. Výdavky na odstránenie následkov havárie - pri ceste autom kamienok poškodil čelné sklo - sú teda výdavky na opravu.
Škoda - vzniká v dôsledku živelnej pohromy alebo podľa potvrdenia polície bola spôsobená neznámym páchateľom