aliens
17.03.08,09:24
Dobry den,
kupujem auto z autobazaru, ktory ale nie je majitelom auta, iba predaj sprosredkuvava. Riesit to budeme splnomocnenim od majitelky na predaj. Majitel autobazaru mi ale splnomocnenie chce len ukazat / ofotit. Bude ta kupna zmluva pravne v poriadku?
otazka smerujem na to, ze co ak neskor majitelka bude tvrdit, ze ziadne splnomocnenie na predaj nedala a ja budem mat v rukach len fotokopiu.
vopred dakujem za odpoved.
Klimentová Viera
27.01.09,08:34
Našla som si práve zodpovedajúcu tému pre "môj" problém. Dúfam, že mi aliens odpustí takýto vpád, za jeho otázku, na ktorú ako vidím nikto nereagoval.
Moja mama dostala list od urbárskej spoločnosti, ktorá chce kúpnou zmluvou previesť podiely účastníkov na obec. Pani, ktorá sa tým zaoberá žiada podpis na plnomocnenie tohto úkonu a všetkých ďalších potrebných úkonov s tým spojených. Mám teda otázku: " Môže sa týmto spôsobom splnomocniť iná osoba?"
Osobne nemám nič proti uzatvoreniu kúpnej zmluvy s obcou. Viem, že je to pre prospešnú vec, ale ide mi o spôsob. Moja mama je svojprávna a schopná podpísať sa sama.
dusan13
27.01.09,08:46
rieši sa to asi preto tak, že na kúpnu zmluvu ale aj na splnomocnenie je potrebné úradne overiť podpis člena urbáru a keďže členov urbáru je asi dosť, je jednoduchšie, ak každý člen urbáru úradne overí svoj podpis na splnomocnení
Chobot
27.01.09,08:53
Našla som si práve zodpovedajúcu tému pre "môj" problém. Dúfam, že mi aliens odpustí takýto vpád, za jeho otázku, na ktorú ako vidím nikto nereagoval.
Moja mama dostala list od urbárskej spoločnosti, ktorá chce kúpnou zmluvou previesť podiely účastníkov na obec. Pani, ktorá sa tým zaoberá žiada podpis na plnomocnenie tohto úkonu a všetkých ďalších potrebných úkonov s tým spojených. Mám teda otázku: " Môže sa týmto spôsobom splnomocniť iná osoba?"
Osobne nemám nič proti uzatvoreniu kúpnej zmluvy s obcou. Viem, že je to pre prospešnú vec, ale ide mi o spôsob. Moja mama je svojprávna a schopná podpísať sa sama.

Ja v tom nič nekalého ani žiadnu špekuláciu nevidím. Predstav si, že urbárska spoločnosť má desiatky, možno stovky členov. Keby každý jeden človek mal prísť na miestny úrad, aby osobne podpísal zmluvu, tak by sa zmluva podpisovala pol roka, možno aj rok (a nepochybujem, že každý sa dokáže podpísať aj sám, len by si nikdy nenašli čas, aby tam prišli v úradných hodinách). Preto to urbárska spoločnosť chce podpísať v mene všetkých. Je jednoduchšie pre ľudí, keď si zaobstarajú splnomocnenie pre urbársku spoločnosť, než prísť osobne na MÚ.
Klimentová Viera
27.01.09,08:53
Ďakuje. Aj som si to myslela, lebo tam je skutočne veľa účastníkov. Ale predsa ešte jedna otázka - je tam nejaké úskalie zneužitia? Ve´d tú kúpnu zmluvu vôbec nevidela?
Klimentová Viera
27.01.09,08:55
Moja otázka je už asi bezpredmetná. Odpovedal mi Chobot. Určite je to niekoľko desiatok podielnikov.
Chobot
27.01.09,09:01
Ďakuje. Aj som si to myslela, lebo tam je skutočne veľa účastníkov. Ale predsa ešte jedna otázka - je tam nejaké úskalie zneužitia? Ve´d tú kúpnu zmluvu vôbec nevidela?

Splnomocnenie sa dá zneužiť, pokiaľ to splnomocnenec chce.

Mala by sa predtým spýtať na urbárskom spolku, za akú cenu a za akých podmienok sa budú tie pozemky predávať, aby sa nakoniec nepredali za korunu.
Klimentová Viera
27.01.09,11:44
Áno, aj to sa môže stať, že je to absolutne nevýhodné. Ale už sa nebudem pýtať, kým nebudem poznať fakty zo zmluvy. Najskôr zavolám na Obecný úrad a poinformujem sa.
zeron
27.01.09,18:37
plnomocenstvo môže obsahovať presnú špecifikáciu právneho úkonu, včítane napr. kúpnej ceny za nehnuteľnosť, ak je predmetom plnej moci predaj nehnuteľnosti. Takže si môžete plnomocenstvo prispôsobiť situácii a presne vymedziť podmienky predaja a práva a povinnosti splnomocnenca.
zeron
27.01.09,18:44
k tomu problému s kúpou auta - je to bežná prax, ktorá samozrejme má svoje úskalia. Možno by ste si mohli vymôcť, že si z toho plnomocenstva dáte urobiť overenú kópiu. Aj tak je teoreticky možné, že splnomocniteľ napadne právny úkon splnomocnenca z dôvodu, že napr. prekročil svoju právomoc udelenú plnou mocou. Neviem to ale posúdiť, nakoľko som plnú moc nevidela a neviem, nakoľko je problematická alebo jasná.
Avšak rada je jednoduchá - Vy ako bona fides vlastník, teda dobromyseľný vlastník, v najhoršom, keby ste vedeli, že sa niečo ohľadom auta deje, tak rýchlo prepíšete auta na ďalšieho bona fides vlastníka a je nemožné vrátiť predaj a kúpu medzi dvoma dobromyseľnými vlastníkmi. To by bolo možné len v prípade, že ten kto Vám auto predal, vedel, že ho predať nemôže alebo prekročil rámec udelenej plnej moci alebo táto plná moc bola od počiatku neplatná, čiže išlo by o vzťah medzi nedobromyseľným vlastníkom a dobromyseľným vlastníkom, vtedy by Vám auto mohli zabaviť, lebo takýto právny úkon je neplatný.
zeron
27.01.09,18:46
ale aby som Vás ukľudnila, je to naozaj bežná prax, ja sama som takto auto predávala a existuje x ľudí, čo takto auto kúpili, takže to nevidím ako veľký problém.